Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-28, 22:24 Autor: Katarzyna Doros

Opolscy politycy o autorytecie nauczyciela w aspekcie strajku i sytuacji polskiej oświaty

Niedzielna Loża Radiowa
Niedzielna Loża Radiowa
Zawieszony strajk nauczycieli zdominował dyskusję Niedzielnej Loży Radiowej. Opolscy politycy mierzyli się z odpowiedzią na pytanie, kto zwyciężył w tym konflikcie i czy nauczyciele wznowią strajk we wrześniu?
- Sytuacja wciąż jest trudna, ale dobrze się stało, że nauczyciele zdecydowali się na zawieszenie strajku - ocenił Sławomir Kłosowski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, były kurator i były wiceminister edukacji. - Bardzo dobrze się dzieje, że rząd podjął się tego, żeby rozmawiać, mimo tego wszystkiego, z czym mamy do czynienia i mimo niechęci ze strony Związku Nauczycielstwa Polskiego. Ja traktuję to jako początek dyskusji, jako początek debaty, bo do września mamy trochę czasu.

Zdaniem Barbary Kamińskiej z Platformy Obywatelskiej, byłej nauczycielki i dyrektorki szkoły, to, co się stało w czasie strajku było fenomenem, w którym środowiska edukacyjne zwróciły uwagę na problem edukacji w naszym kraju. - Przede wszystkim zwrócono uwagę na to, że te zmiany, które nastąpiły w oświacie są niekorzystne dla środowiska rodziców, nauczycieli, a głównie dla dzieci.

- Metodą strajku nauczyciele stracili autorytet w bardzo szerokim gronie Polaków, nie tylko wśród uczniów i rodziców - uważa Kamil Bortniczuk z Porozumienia, który równocześnie jest ojcem czwórki dzieci. - Przecież nie było tak, i Polacy doskonale o tym pamiętają, że przystępując do tego strajku nauczyciele zwrócili uwagę na wszelkie braki systemu. Nauczyciele strajkowali tylko i wyłącznie w kontekście swoich pensji. Na rozwiązania systemowe właśnie wskazał dopiero rząd.

Piotr Piaseczny z Nowoczesnej uważa, że nauczyciele mieli szersze oczekiwania wobec edukacji. - Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że nauczyciele przegrali. Ich błędem było to, że nie docenili niewzruszonej postawy rządu, który zignorował ich postulaty - mówi. - Trudno mówić o jakiejś victorii, dlatego że wszyscy przegraliśmy na tym etapie. Natomiast co nauczyciele wygrali, jeżeli już mówimy w ten sposób? Pokazali, że problem nie jest łatwy do rozwiązania i zaniedbania były wieloletnie, a przy tym zwrócili na siebie uwagę w sposób mocny.

- Sytuacja strajkowa została wywołana specjalnie po to, żeby wywołać chaos w szkole i w całym kraju. Jednym z przegranych tego strajku jest Sławomir Broniarz, prezes ZNP - mówi Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski. - On oszukał nauczycieli, doprowadził do sytuacji, w której utracili autorytet społeczny, autorytet, o który rzekomo walczyli. Wielokrotnie nauczyciele podnosili, że ten strajk jest dla nich walką o ich godność, a zachowywali się tak, jakby żadnej godności nie mieli.

Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego uważa, że nauczycielom nie można odmawiać prawa do nauczania. - W mojej ocenie zwyciężył tutaj zdrowy rozsądek ze strony nauczycieli, którzy kierowali się interesem swoich uczniów - mówi. - Jeżeli młody, początkujący nauczyciel ma niewiele ponad 2 tysiące złotych brutto, jego ścieżka do pełnego rozwoju to jest przynajmniej kilkanaście lat, więc też nie ma się co dziwić, że w pewnym momencie ktoś mówi - dość.

W ocenie Ryszarda Galli z Mniejszości Niemieckiej nauczyciele pokazali determinację w walce nie tylko o własne interesy, ale także o przyszłość polskiej szkoły. - Decyzja o zawieszeniu strajku w moim odczuciu była bardzo rozsądna - dodaje. - Nie zgodzę się z tym, że nauczyciele w tej chwili będą wrogami rodziców, albo, że rodzice będą niechętnie patrzeć na nauczycieli. Jest wiele takich solidarnych działań rodziców i młodzieży, którzy popierają nauczycieli, w tym co robili.
Sławomir Kłosowski
Barbara Kamińska
Kamil Bortniczuk
Piotr Piaseczny
Małgorzata Wilkos
Antoni Konopka
Ryszard Galla

Wiadomości z regionu

2020-09-21, godz. 19:59 "Gospodarka musi być gotowa na nową normalność. Bezrobocie będzie wzrastać". W CWK rozmawiano o rynku pracy w czasie… Praca zdalna, wzrost bezrobocia i nowa organizacja pracy to główne wyzwania, z jakimi mierzą się opolscy pracodawcy i przedsiębiorcy w dobie pandemii koronawirusa… » więcej 2020-09-21, godz. 19:00 Policjanci i strażacy ćwiczyli poszukiwanie zaginionych osób w lasach w pobliżu Łubnian Mija rok od powołania przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu Nieetatowego Zespołu do Poszukiwań Osób Zaginionych w Terenie Otwartym. Grupa wspiera jednostki… » więcej 2020-09-21, godz. 19:00 Opolszczyzna od wielu lat wyludnia się - alarmuje NIK w najnowszym raporcie Opolszczyzna jest jednym z najszybciej wyludniających się regionów w kraju. Tak wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. Powodem jest między… » więcej 2020-09-21, godz. 17:00 Koronawirus w ŚDS w Strzelcach Opolskich. Na kwarantannę trafiło 4 terapeutów i 5 uczestników zajęć Czterech terapeutów Środowiskowego Domu Samopomocy w Strzelcach Opolskich trafiło na kwarantannę po tym, jak u jednego z nich rutynowe badanie przed zabiegiem… » więcej 2020-09-21, godz. 17:00 443 km Głównym Szlakiem Sudeckim w 6 dni. Ruszył bieg promujący akcję "Masz jaja idź na badania" W sześć dni chcą pokonać Główny Szlak Sudecki by zwrócić uwagę na profilaktykę wśród mężczyzn. Krzysztof Danków, Tomasz Łopianiak inicjatorzy akcji… » więcej 2020-09-21, godz. 15:30 93 aktywne zakażenia w powiecie głubczyckim. Największe ognisko koronawirusa to Przedszkole nr 2 im. Kubusia Puchat… Rośnie liczba zakażonych koronawirusem w powiecie głubczyckim. Sanepid informuje, że liczba aktywnych zakażeń dzisiaj (21.09) to 93 osoby. W kwarantannie… » więcej 2020-09-21, godz. 15:15 Dwie uczennice PSP nr 5 w Brzegu zakażone koronawirusem. Kilkadziesiąt osób na kwarantannie Koronawirus w Publicznej Szkole Podstawowej numer 5 im. Mikołaja Kopernika w Brzegu. Zakażenie potwierdzono u dwóch uczennic klasy szóstej. Decyzją sanepidu… » więcej 2020-09-21, godz. 14:15 Koronawirus w powiecie brzeskim: zamknięty oddział w szpitalu, uczniowie jednej ze szkół i podopieczni domu dziecka… Powiat brzeski walczy z ogniskiem koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie. Pierwsze zakażenia potwierdzono tam w piątek (18.09), a wczoraj (20.09)… » więcej 2020-09-21, godz. 14:15 Uczniowie głubczyckiego ogólniaka czytali "Balladynę" Słowackiego w ramach Narodowego Czytania Głubczyckie Liceum Ogólnokształcące w poniedziałkowy poranek (21.09) zorganizowało dla uczniów akcję Narodowego Czytania. Mniej widowiskową niż co roku… » więcej 2020-09-21, godz. 13:30 Wystarczy przejść dwa etapy kwalifikacji i można zostać powołanym do służby wojskowej. W 10. Opolskiej Brygadzie… Egzaminy sprawnościowe, rozmowa z kadrą oraz psychologiem. W 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej trwa kwalifikacja do zawodowej służby wojskowej. Zgłosiło… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***