Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-29, 11:30 Autor: Marzena Śmierciak

Strajk w oświacie zawieszony. Za tydzień ruszają matury

Liceum Ogólnokształcące nr 2 w Opolu. [fot. Sławek Kieler]
Liceum Ogólnokształcące nr 2 w Opolu. [fot. Sławek Kieler]
Violetta Porowska [fot. Paula Hołubowicz]
Violetta Porowska [fot. Paula Hołubowicz]
Katarzyna Oborska-Marciniak [fot. Paula Hołubowicz]
Katarzyna Oborska-Marciniak [fot. Paula Hołubowicz]
W regionie opolskim dziś (29.04) powinno rozpocząć pracę 12 rad klasyfikacyjnych, które nie zdążyły do piątku wystawić wszystkich ocen tegorocznym maturzystom. - Kryzys w oświacie mamy zażegnany, a uczniowie mogą już spokojnie przygotowywać się do matury - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" wicewojewoda Violetta Porowska.
W ocenie gościa Radia Opole, strajk w oświacie pokazał wyraźnie, że system oświaty powinien być zreformowany.

- Nie może być tak, że pojawiają się tylko postulaty dotyczące płac, a nie pojawiają się postulaty dotyczące zmian różnorakich w zakresie systemu. Jeżeli płaca, to dobra płaca, ale za dobrą pracę. Jeżeli nauczyciele narzekają, że za dużo jest biurokracji, to trzeba się tym procedurom przyjrzeć. Jeżeli istotnie, tych procedur jest zbyt dużo, są one obciążające dla nauczycieli i niepotrzebne, to należy je zlikwidować - powiedziała Violetta Porowska.

Zdaniem wicewojewody, pieniądze nie są jedynym problemem naszej oświaty. - Nie można jedynie narzekać na system oświaty, trzeba pokazywać, jak go zmieniać - wskazywała Violetta Porowska. Dziś, jak dodała, przed nami kolejne wyzwanie: modernizowanie polskiej szkoły, również w zakresie jakości kształcenia.
Wicewojewoda przypomniała też, że samorządy nie mogą złamać ustawy o finansach publicznych i wypłacić wynagrodzenia za dni nieprzepracowane w okresie strajku.

- Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski nigdy nie obiecywał nauczycielom, że otrzymają wypłatę za czas strajku, zapowiedział tylko, że pieniądze pozostaną w planach finansowych szkół - powiedziała w "Poglądach i osądach" Katarzyna Oborska-Marciniak, rzeczniczka opolskiego ratusza.

Na 23 szkoły podstawowe w Opolu strajkowały wszystkie, podobnie jak w przypadku 15 szkół ponadpodstawowych i 5 placówek oświatowych. Cztery przedszkola nie wzięły udział w strajku, potem dołączyło do nich pięć kolejnych. - Ale to o tyle zrozumiałe, że tu w grę wchodziły małe dzieci, którym trudniej jest zapewnić domową opiekę przez dłuższy czas - dodała.

Komentując strajk nauczycieli stwierdziła, że dobrej edukacji nie da się zrobić za niewielkie pieniądze. - Fachowiec musi być dobrze opłacany - stwierdziła Oborska-Marciniak.

- Po cóż nam świetne, ultranowoczesne pracownie informatyczne, jeśli nie będziemy mieć fachowców i specjalistów? Zresztą, mówił o tym dyrektor PSP nr 2 w Opolu Mirosław Śnigórski, że ma świetną pracownię i cieszy się, że ma świetnego fachowca, informatyka, który potrafi wykorzystać potencjał tej pracowni - tłumaczyła rzeczniczka opolskiego ratusza.

- Jako matka dwójki dzieci, w tym gimnazjalistki, która podchodziła do egzaminów, cieszę się, że do tych egzaminów doszło. To był duży stres, zarówno dla dzieci i ich rodziców, ale także samych nauczycieli. Dla nich decyzje były niełatwe, ale były one podejmowane indywidualne. Całe szczęście odbyły się te egzaminy, z czego się bardzo cieszymy - mówiła Katarzyna Oborska-Marciniak. - Uważam, że jako rodzice podeszliśmy do nauczycieli z dużym zrozumieniem. Nie jest niczym dziwnym, że każdy z nas za dobrze wykonywaną pracę chce otrzymywać godne wynagrodzenie - dodała Oborska-Marciniak.

Matury rozpoczną się za tydzień (06.05) od języka polskiego.
Violetta Porowska
Katarzyna Oborska-Marciniak

Wiadomości z regionu

2020-06-02, godz. 21:30 Metamfetamina w kartkach papieru. Nafaszerowany list miał trafić do osadzonego w Prudniku Funkcjonariusze służby więziennej z Prudnika udaremnili próbę przemytu metamfetaminy o wartości blisko 75 tysięcy złotych. Narkotyk próbowano przemycić na tamtejszy… » więcej 2020-06-02, godz. 20:30 Zwiedzanie Wieży Piastowskiej i Zamku Górnego w Opolu maksymalnie w 3 osoby. Obowiązkowo z zakrytymi ustami i nosem Wieża Piastowska, Zamek Górny i Miejska Informacja Turystyczna w Opolu są już gotowe na bezpieczne przyjęcie turystów. Odwiedzanie obiektów jest możliwe, ale z… » więcej 2020-06-02, godz. 19:15 Raport dnia: W regionie zakaziło się 14 kolejnych osób. Zmarła 48 ofiara koronawirusa, 6 chorych wyzdrowiało 14 nowych zakażeń w regionie, śmierć jednej osoby i 6 kolejnych ozdrowień potwierdzono dziś (02.06) na Opolszczyźnie. Od początku pandemii w regionie COVID-19… » więcej 2020-06-02, godz. 18:45 Prudnik: radni PiS chcą, aby posadę zachował prezes spółki zarządzającej powiatowym szpitalem Konflikt z udziałem prudnickiego starosty i prezesa miejscowego szpitala krytykują radni powiatowi Prawa i Sprawiedliwości. M.in. tym niesnaskom poświęcona była… » więcej 2020-06-02, godz. 18:15 Funkcjonariusze ZK w Kluczborku spełnili letnie marzenie dzieci z Domu Dziecka w Bąkowie Funkcjonariusze Zakładu Karnego w Kluczborku wsparli podopiecznych Domu Dziecka w Bąkowie i spełnili marzenia dzieci o trampolinie i małym basenie. » więcej 2020-06-02, godz. 17:46 Raport MZ: 4 zakażenia na Opolszczyźnie. W Kędzierzynie-Koźlu zmarł 71-letni mężczyzna Ministerstwo Zdrowia w popołudniowym raporcie potwierdziło 129 nowych zakażeń koronawiursem. COVID-19 wykryto u 4 osób z Opolszczyzny. W szpitalu jednoimiennym… » więcej 2020-06-02, godz. 17:11 Zderzenie osobówki z dostawczym na obwodnicy Brzegu. 3 osoby zostały ranne [AKTUALIZACJA] Po godzinie 16:20 w Pawłowie na krajowej 94, to trasa Opole - Brzeg, samochód osobowy zderzył się z dostawczym busem. Do wypadku doszło na początku Obwodnicy Brzegu… » więcej 2020-06-02, godz. 16:30 Poszukiwani świadkowie wypadku, w którym poszkodowany został młody rowerzysta Potrącił nastoletniego rowerzystę i odjechał z miejsca wypadku. Policjanci z Opola poszukują świadków wypadku, do którego doszło 27 maja około godziny 13.00 na… » więcej 2020-06-02, godz. 16:15 W połowie czerwca wznawiają działalność uzdrowiska i sanatoria. Przyszli kuracjusze przejdą badania na koronawirusa w punktach… Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe od 15 czerwca będą mogli je rozpocząć lub kontynuować, jeśli z powodu pandemii zostało ono przerwane. Warunkiem… » więcej 2020-06-02, godz. 16:06 Pożar TIR-a na DK 45 Do zdarzenia z udziałem samochodu ciężarowego doszło na drodze krajowej 45, Opole - Kluczbork, na wysokości Kuniowa. Jak wynika z informacji służb drogowych auto… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »