Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-29, 11:30 Autor: Marzena Śmierciak

Strajk w oświacie zawieszony. Za tydzień ruszają matury

Liceum Ogólnokształcące nr 2 w Opolu. [fot. Sławek Kieler]
Liceum Ogólnokształcące nr 2 w Opolu. [fot. Sławek Kieler]
Violetta Porowska [fot. Paula Hołubowicz]
Violetta Porowska [fot. Paula Hołubowicz]
Katarzyna Oborska-Marciniak [fot. Paula Hołubowicz]
Katarzyna Oborska-Marciniak [fot. Paula Hołubowicz]
W regionie opolskim dziś (29.04) powinno rozpocząć pracę 12 rad klasyfikacyjnych, które nie zdążyły do piątku wystawić wszystkich ocen tegorocznym maturzystom. - Kryzys w oświacie mamy zażegnany, a uczniowie mogą już spokojnie przygotowywać się do matury - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" wicewojewoda Violetta Porowska.
W ocenie gościa Radia Opole, strajk w oświacie pokazał wyraźnie, że system oświaty powinien być zreformowany.

- Nie może być tak, że pojawiają się tylko postulaty dotyczące płac, a nie pojawiają się postulaty dotyczące zmian różnorakich w zakresie systemu. Jeżeli płaca, to dobra płaca, ale za dobrą pracę. Jeżeli nauczyciele narzekają, że za dużo jest biurokracji, to trzeba się tym procedurom przyjrzeć. Jeżeli istotnie, tych procedur jest zbyt dużo, są one obciążające dla nauczycieli i niepotrzebne, to należy je zlikwidować - powiedziała Violetta Porowska.

Zdaniem wicewojewody, pieniądze nie są jedynym problemem naszej oświaty. - Nie można jedynie narzekać na system oświaty, trzeba pokazywać, jak go zmieniać - wskazywała Violetta Porowska. Dziś, jak dodała, przed nami kolejne wyzwanie: modernizowanie polskiej szkoły, również w zakresie jakości kształcenia.
Wicewojewoda przypomniała też, że samorządy nie mogą złamać ustawy o finansach publicznych i wypłacić wynagrodzenia za dni nieprzepracowane w okresie strajku.

- Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski nigdy nie obiecywał nauczycielom, że otrzymają wypłatę za czas strajku, zapowiedział tylko, że pieniądze pozostaną w planach finansowych szkół - powiedziała w "Poglądach i osądach" Katarzyna Oborska-Marciniak, rzeczniczka opolskiego ratusza.

Na 23 szkoły podstawowe w Opolu strajkowały wszystkie, podobnie jak w przypadku 15 szkół ponadpodstawowych i 5 placówek oświatowych. Cztery przedszkola nie wzięły udział w strajku, potem dołączyło do nich pięć kolejnych. - Ale to o tyle zrozumiałe, że tu w grę wchodziły małe dzieci, którym trudniej jest zapewnić domową opiekę przez dłuższy czas - dodała.

Komentując strajk nauczycieli stwierdziła, że dobrej edukacji nie da się zrobić za niewielkie pieniądze. - Fachowiec musi być dobrze opłacany - stwierdziła Oborska-Marciniak.

- Po cóż nam świetne, ultranowoczesne pracownie informatyczne, jeśli nie będziemy mieć fachowców i specjalistów? Zresztą, mówił o tym dyrektor PSP nr 2 w Opolu Mirosław Śnigórski, że ma świetną pracownię i cieszy się, że ma świetnego fachowca, informatyka, który potrafi wykorzystać potencjał tej pracowni - tłumaczyła rzeczniczka opolskiego ratusza.

- Jako matka dwójki dzieci, w tym gimnazjalistki, która podchodziła do egzaminów, cieszę się, że do tych egzaminów doszło. To był duży stres, zarówno dla dzieci i ich rodziców, ale także samych nauczycieli. Dla nich decyzje były niełatwe, ale były one podejmowane indywidualne. Całe szczęście odbyły się te egzaminy, z czego się bardzo cieszymy - mówiła Katarzyna Oborska-Marciniak. - Uważam, że jako rodzice podeszliśmy do nauczycieli z dużym zrozumieniem. Nie jest niczym dziwnym, że każdy z nas za dobrze wykonywaną pracę chce otrzymywać godne wynagrodzenie - dodała Oborska-Marciniak.

Matury rozpoczną się za tydzień (06.05) od języka polskiego.
Violetta Porowska
Katarzyna Oborska-Marciniak

Wiadomości z regionu

2019-06-24, godz. 21:00 Przed nami kolejne upalne dni. IMGW ostrzega IMGW wydało ostrzeżenie dla wszystkich powiatów naszego województwa. Od wtorku (25.06) do środy zmagać się będziemy z kolejną falą upałów. » więcej 2019-06-24, godz. 20:37 Kolizja samochodu osobowego z ciężarowym na obwodnicy Opola Do zderzenia samochodu osobowego z ciężarowym doszło na obwodnicy Opola, na wysokości skrętu w ulicę Bierkowicką. W miejscu zdarzenia jest utrudniony przejazd. » więcej 2019-06-24, godz. 20:11 To oni budowali Polskę i sławili ją poza granicami. Wkład polskich inżynierów w niepodległość Stoją za większością projektów, a nasz kraj może chwalić się ich osiągnięciami również za granicami. Polscy inżynierowie są cenionymi fachowcami na całym świe ... » więcej 2019-06-24, godz. 18:45 Sprawdź poziom cukru we krwi - zachęca opolski NFZ Z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą Opolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia zaprasza w czwartek (27.06) na bezpłatne badania poziomu cukr ... » więcej 2019-06-24, godz. 18:30 Ruch Narodowy organizuje kontrmanifestację do Marszu Równości w Opolu. "Ustawimy się kordonem przed katedrą i będziemy ... Przedstawiciele Ruchu Narodowego, Fundacji Pro Prawo do Życia i Młodzieży Wszechpolskiej zapowiadają kontrmanifestację do II Marszu Równości, organizowanego w ... » więcej 2019-06-24, godz. 17:00 Ministerstwo Zdrowia chce zmienić system funkcjonowania SOR-ów. Nie wszystkie placówki godzą się na proponowane rozwią ... Ma być sprawniej, bezpieczniej i bardziej przejrzyście. Ministerstwo Zdrowia wprowadza nowe rozwiązania w szpitalnych oddziałach ratunkowych, dotyczące system ... » więcej 2019-06-24, godz. 16:45 W pierwszy długi weekend tych wakacji na opolskich drogach zginęły 4 osoby. Policja zatrzymała 35 nietrzeźwych kierowc ... Tragiczne żniwo na opolskich drogach w pierwszy długi weekend wakacji. Między 19 a 23 czerwca, w pierwszy długi weekend tych wakacji na opolskich trasach dosz ... » więcej 2019-06-24, godz. 16:45 Mąż zaatakował żonę potłuczoną butelką. Groził, że zabije, jeśli kobieta nie wycofa pozwu rozwodowego Do tej dramatycznej sytuacji doszło w Strzelcach Opolskich w minioną sobotę (22.06). Dzisiaj Daniel N. usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa. Sąd aresztował go ... » więcej 2019-06-24, godz. 15:00 Opole zadba o równouprawnienie. W tym celu utworzono nowe stanowisko W Opolu będzie działał pełnomocnik do spraw równego traktowania. To nowe stanowisko na urzędowej mapie miasta objęła Dorota Piechowicz-Witoń, która będzie je ... » więcej 2019-06-24, godz. 14:07 Opolszczyzna gotowa na przyjęcie wniosków na 500+ na każde dziecko. W regionie z programu skorzysta blisko 150 tysięcy ... Od 1 lipca mieszkańcy Opolszczyzny mogą składać wnioski w ramach programu Rodzina 500 plus o świadczenie na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Violett ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »