Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-10, 21:00 Autor: Joanna Matlak

Zmiany w Karcie Nauczyciela. Komentarze: "Podwyżka średnio zadowalająca" i "To początek dobrych zmian"

Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Opolu [fot. Sławek Kieler]
Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Opolu [fot. Sławek Kieler]
Prawie 10-procentowe podwyżki płac, dodatek na staż w wysokości 1000 złotych, dodatek 300 złotych za wychowawstwo - to niektóre ze zmian, które wprowadzono w Karcie Nauczyciela. Wczoraj (09.07) podpisał ją prezydent Andrzej Duda. To realizacja porozumienia rządu z oświatową Solidarnością, którą wcześniej odrzuciły inne związki, czyli Forum Związków Zawodowych i Związek Nauczycielstwa Polskiego.
- Nas to oczywiście nie satysfakcjonuje, oczekiwaliśmy większej podwyżki, bo podwyżka od 240 do 340 złotych jest średnio zadowalająca. Na razie zapowiedzi są takie, że dają nadzieję na lepsze rozmowy, ale ja nie bardzo w to wierzę, bo to może być gra. Kadencja się kończy, będą wybory parlamentarne i nie wiadomo czy Dariusz Piontkowski dalej będzie ministrem edukacji - mówi Wanda Sobiborowicz, prezes okręgu opolskiego ZNP.

- Właściwie można mówić o powrocie do 1 września 2018 - komentuje Artur Zapała, wicekurator oświaty w Opolu. - Zniesione zostaną obligatoryjne terminy dokonywania oceny pracy nauczyciela, nastąpi też rozdzielenie oceny pracy nauczyciela i osobno oceny za dorobek stażu zawodowego. Na dzień dzisiejszy uważam, że jest to początek tych dobrych zmian, które dotyczą nauczycieli. Ważną rzeczą jest, że nauczyciele przechodzili egzamin na kolejny stopień awansu zawodowego, co chyba było nieporozumieniem, bo to powinna być rozmowa, która dotyczyła jego dotychczasowej pracy i który pretendował do uzyskania awansu - mówi Zapała.

Próbowaliśmy uzyskać także komentarz przedstawiciela opolskiej oświatowej Solidarności Piotra Pakosza, ale obecnie przebywa na urlopie. Nowelizacja Karty Nauczyciela wejdzie w życie wraz z początkiem nowego roku szkolnego.
Wanda Sobiborowicz
Artur Zapała

Wiadomości z regionu

2019-08-20, godz. 23:00 Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu zabezpieczy nowoczesne zabiegi leczenia udarów w szpitalu przy ul. Wodociągowej Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu, przy ul. Wodociągowej uczestniczy w pilotażowym programie zabiegów trombektomii, czyli mechaniczne ... » więcej 2019-08-20, godz. 22:30 Rodłacy z klubu Opole kultywują tradycję i pamięć o Janinie Kłopockiej Rodłacy zrzeszeni w opolskim klubie spotkali się w Oleśnie, by uczcić pamięć Janiny Kłopockiej, twórczyni znaku Rodła. Kłopocka trafiła do Olesna w 1945 roku, ... » więcej 2019-08-20, godz. 20:15 Młodzież z Polski i Litwy wspólnie szukała odpowiedzi na pytanie co i jak jeść, by cieszyć się zdrowiem W Namysłowie odbył się dziś (20.08) uroczysty finał polsko-litewskiego projektu 'Jedność w różnorodności', organizowanego przez miejscowy Środowiskowy Hufiec ... » więcej 2019-08-20, godz. 20:00 110 projektów zgłoszono do 6. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola 110 wniosków na zadania ogólnomiejskie i dzielnicowe wpłynęło do Budżetu Obywatelskiego Opola. Spośród zgłoszonych projektów, 52 dotyczą zadań ogólnomiejskich ... » więcej 2019-08-20, godz. 19:30 Ryszard Wilczyński z Koalicji Obywatelskiej stawia na lokalność. W Prudniku ruszyła kampania wyborcza do parlamentu Ryszard Wilczyński zbierał podpisy poparcia oraz promował swój program wyborczy na prudnickim rynku. Kandydując z listy Koalicji Obywatelskiej ubiega się o re ... » więcej 2019-08-20, godz. 18:38 "Obce ciało" w basenie Delfin w Krapkowicach. Czyszczenie wody potrwa kilka dni Zamknięto dzisiaj nieckę główną - sportową oraz brodzik na basenie Delfin w Krapkowicach. Dyrekcja pływalni na swojej stronie internetowej informuje, że utrud ... » więcej 2019-08-20, godz. 17:00 Moszna: miał być ból brzucha, urodziła się dziewczynka Niecodzienne narodziny w Mosznej w powiecie krapkowickim. Ratownicy z tamtejszego szpitala zostali wezwani do pacjentki z bólem brzucha. Na miejscu okazało si ... » więcej 2019-08-20, godz. 16:30 Opolscy logistycy z kolejnym nowatorskim pomysłem ruszą na Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach Wymyślili już m.in. uniwersalne ładowarki, z których korzysta cała polska armia, a teraz z kolejnymi pomysłami ruszają na Międzynarodowy Salon Przemysłu Obron ... » więcej 2019-08-20, godz. 16:00 Trwają matury poprawkowe. To ostatnia w tym roku szansa na świadectwo dojrzałości. Odwiedziliśmy ZSZ nr 4 w Opolu Maturzyści rozpoczęli ustne i pisemne egzaminy poprawkowe. Do egzaminu mogli przystąpić uczniowie, którzy podczas majowej matury nie zaliczyli jednego egzamin ... » więcej 2019-08-20, godz. 15:45 Szczury na osiedlu Armii Krajowej w Opolu. Biegają nawet wśród ludzi [Interwencja] Na osiedlu Armii Krajowej w Opolu zadomowiły się szczury - alarmują mieszkańcy. Gryzonie aktywne są nie tylko w piwnicach, ale również przy klatkach schodowyc ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »