Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-02, 08:32 Autor: Daniel Klimczak

Była burmistrz Nysy apeluje o większa liczbę miejsc pomocy niepełnosprawnym

Zajęcia w Środowiskowym Domu Samopomocy w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Zajęcia w Środowiskowym Domu Samopomocy w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Jolanta Barska, była burmistrz Nysy, a obecnie powiatowa radna, chce by samorządy położyły większy nacisk na pomoc niepełnosprawnym. Podczas ostatniej sesji rady powiatu zwracała uwagę na brak wolnych miejsc w warsztatach terapii zajęciowej czy w Środowiskowym Domu Samopomocy.
Problem, zdaniem radnej może nasilić się po zakończeniu roku szkolnego, kiedy kolejna grupa opuści Zespół Placówek Specjalnych.

- Te osoby wrócą do domu i będą bierne, nie będą miały żadnych zajęć, będą wpadały w depresje z tego powodu, że nie będą mogły się aktywizować, ani nie będą miały żadnych kontaktów społecznych - uważa.

W swojej interpelacji radna zaproponowała utworzenie na terenie powiatu zakładu aktywności zawodowej. Ponadto chce także, by w każdej gminie funkcjonowały środowiskowe domy samopomocy.

Władze powiatu zapewniają, że dostrzegają problem i chcą go jak najszybciej rozwiązać.

- Na dzisiaj nie mogę powiedzieć, czy jest taka możliwość finansowa, ale wniosek jest bardzo ciekawy. Faktycznie, ten problem jest zauważalny, chcielibyśmy spokojnie go przedyskutować. Mam nadzieję, że jak nie w tym roku jeszcze budżetowym, to na pewno go ujmiemy jeżeli chodzi o przyszły rok - zapowiada starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz.

Obecnie, na terenie powiatu funkcjonuje jeden środowiskowy dom samopomocy. Placówka ta mieści się przy ulicy Grodkowskiej w Nysie. Z kolei warsztaty terapii zajęciowej działają w Nysie, jak i w Głuchołazach.
Jolanta Barska
Andrzej Kruczkiewicz

Wiadomości z regionu

2019-08-17, godz. 16:18 Plenerowe Radio Opole w Strzelcach Opolskich. Mażoretki, dziewczęcy futbol i paraolimpiady [ZDJĘCIA] Ekipa Radia Opole w ten weekend zajechała na strzelecki rynek, aby porozmawiać z samorządowcami i mieszkańcami tego regionu. Stamtąd były transmitowane nasze ... » więcej 2019-08-17, godz. 16:15 Opolscy pielgrzymi dotarli na Jasną Górę [ZDJĘCIA] W jasnogórskim sanktuarium trwa właśnie msza święta, w której uczestniczy ponad trzy tysiące pielgrzymów z diecezji opolskiej. Przewodniczy jej ordynariusz An ... » więcej 2019-08-17, godz. 15:54 Wojewódzki Dzień Działkowca w Głuchołazach. Ogródki działkowe coraz popularniejsze Amatorzy ogródków działkowych świętowali dziś (17.08) w głuchołaskiej Muszli Leśnej. Zorganizowano tam wojewódzkie obchody z okazji Dnia Działkowca. » więcej 2019-08-17, godz. 15:54 Historyczny survival we Włodzieninie. Rozrywka dla całych rodzin W Parku Historii we Włodzieninie ruszyła kolejna edycja Historycznego Rajdu na pograniczu polsko-czeskim. Dla osób lubiących przygodę, aktywny wypoczynek i hi ... » więcej 2019-08-17, godz. 14:45 Pożar samochodu na autostradzie A4 Samochód osobowy nagle stanął w płomieniach. Strażacy około godzinę gasili pożar » więcej 2019-08-17, godz. 13:12 Wypadek w Dobrodzieniu na DK 46. Kolejny w Dąbrowicy Rano (17.08) doszło do zderzenia dwóch samochodów w Dobrodzieniu na DK 46, w powiecie oleskim. » więcej 2019-08-17, godz. 12:00 Arkadiusz Karbowiak o niejednoznacznych ocenach działalności Brygady Świętokrzyskiej - Ta formacja kontrowersyjną nie jest i cieszę się, że władze postanowiły uhonorować żołnierzy, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę - powiedział w ro ... » więcej 2019-08-17, godz. 11:37 Brzeski ratusz ma po remoncie nawiązywać do wyglądu z czasów swojej świetności Brzeski magistrat, we współpracy z opolskim konserwatorem zabytków, ustalił, jak po remoncie będzie wyglądał tamtejszy ratusz. » więcej 2019-08-17, godz. 11:15 Ministerialny program da wytchnienie opiekunom osób niepełnosprawnych Z wszechstronnej pomocy skorzystają w powiecie prudnickim opiekunowie osób niepełnosprawnych. Umożliwi to Program „Opieka wytchnieniowa”, do którego przystąpi ... » więcej 2019-08-17, godz. 08:54 "Odmładzanie" floty nyskiego PKS-u. Do przewoźnika trafi 7 nowych autobusów Nyski PKS zyska wkrótce nowe autobusy. 7 nowych pojazdów od czeskiego producenta ma znacznie unowocześnić i odmłodzić flotę przewoźnika. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »