Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-31, 20:00 Autor: Katarzyna Doros

Społecznie posprzątali Jezioro Turawskie. "Żeby wspólnie korzystać w sezonie i cieszyć się przyrodą" [ZDJĘCIA]

Sprzątanie Jeziora Turawskiego [fot. Katarzyna Doros]
Sprzątanie Jeziora Turawskiego [fot. Katarzyna Doros]
Sprzątanie Jeziora Turawskiego [fot. Katarzyna Doros]
Sprzątanie Jeziora Turawskiego [fot. Katarzyna Doros]
Kilkadziesiąt worków puszek, szklanych i plastikowych butelek, do tego stare opony, styropian i wiele innych śmieci, znaleziono przy brzegach jezior turawskich. To efekt corocznej akcji społecznej inicjowanej przez wędkarzy przed rozpoczęciem sezonu letniego.
- Mamy poczucie ochrony i zadbania o jezioro, pomimo tego, że korzystają z niego wszyscy, nie tylko wędkarze - wyjaśnia Jakub Roszuk, dyrektor Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu, jeden z organizatorów akcji. - Ilość śmieci przerosła nasze oczekiwania, Jezioro Turawskie zasługuje na to, żeby o nie dbać. Ta akcja jest jedną z większych akcji sprzątania. To takie pospolite ruszenie, bo widzimy taką potrzebę, żeby tu posprzątać przed sezonem, natomiast na bieżąco, jako użytkownicy rybaccy, też staramy się o to dbać.

Społecznicy uzbrojeni w rękawice i worki na śmieci, od rana przeczesywali zarośla, żeby usunąć z nich zalegające śmieci i poprawić stan porządku nad akwenem. Do akcji przyłączały się także rodziny z dziećmi.

- Przyjechaliśmy całą ekipą, czyli dwoma rodzinami, jest z nami pięcioro dzieci, chcemy wspólnie ogarnąć ten "bajzel" w Turawie, żebyśmy mogli potem korzystać w sezonie i cieszyć się piękną przyrodą - mówi pan Mirosław z Nysy.

- Mamy komplet starych opon, póki co pełen kontener śmieci od szkła, aluminium, butelek PET, nawet umywalki. Jest tego bardzo dużo. Zaczął się okres lęgowy, niech te ptaki wzdłuż linii brzegowej też mają czysto - mówi Krzysztof Michalik, który po raz pierwszy dołączył do akcji sprzątania.

- Tak naprawdę to są wszystkie bytowe śmieci, które wędkarze i turyści zabierają ze sobą nad wodę - dodaje Bogdan Partyka.

W akcji wzięło udział ponad 50 osób. Sprzątanie zostało zorganizowane przez wędkarzy Fishing Team Lubliniec.
Jakub Wójcik
sprzątanie Jeziora Turawskiego

Wiadomości z regionu

2019-05-21, godz. 18:04 EUROWYBORY: Wiceminister rolnictwa z wizytą na Opolszczyźnie. Na zaproszenie europosła spotkał się z mieszkańcami Nysy ... Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Szymon Giżyński odwiedził Nysę. Podczas spotkania poruszano między innymi kwestię rolniczego handlu detalicznego, systemu ... » więcej 2019-05-21, godz. 17:20 Opolskie kobiety są aktywne, przedsiębiorcze i chętnie sięgają po unijne pieniądze Są przedsiębiorcze, rozwijają się i realizują projekty unijne. Opolskie kobiety: lokalne działaczki społeczne, przedstawicielki samorządów i grup działania sp ... » więcej 2019-05-21, godz. 17:15 Czy ludzie podczas wyborów uwierzą w czerwony traktor? Jak nie dać się zmanipulować przed wyborami - to tytuł lekcji, jaką dla uczniów szkół średnich przygotował Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Opole. ... » więcej 2019-05-21, godz. 16:31 Kolejne pieniądze na drogi. Gminy z Opolszczyzny korzystają z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych 22 umowy na ponad 23 mln złotych podpisano dziś (21.05) w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. To wsparcie dla gmin w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, którego bu ... » więcej 2019-05-21, godz. 16:23 EUROWYBORY: Rok szkolny będzie krótszy. "To odpowiedź na postulaty rodziców" Nie w piątek 21 czerwca, a w środę 19 czerwca ma zakończyć się rok szkolny. Rozporządzenie w sprawie skrócenia roku szkolnego w ciągu dwóch dni trafi do konsu ... » więcej 2019-05-21, godz. 15:45 EUROWYBORY: Pilc donosi do prokuratury na biskupa Czaję Jarosław Pilc ze społecznej komisji „Troska i Solidarność”, który startuje w nadchodzących wyborach z listy Wiosny, złożył doniesienie do opolskiej prokuratur ... » więcej 2019-05-21, godz. 15:00 Uwaga! Będzie padać, możliwe także burze Przed nami niespokojna noc. IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia o intensywnych opadach deszczu, którym towarzyszyć mogą burze z gradem. » więcej 2019-05-21, godz. 14:46 Wkrótce rusza kolejna edycja budżetu obywatelskiego Namysłowa. Do zgłoszenia pomysłu wystarczy poparcie 10 mieszkańców Od przyszłego piątku (31.05) będzie można zgłaszać propozycje do tegorocznej edycji namysłowskiego budżetu obywatelskiego. » więcej 2019-05-21, godz. 13:15 W Kędzierzynie-Koźlu zagoszczą rzeźby koziołków Wrocław ma krasnale, a Kędzierzyn-Koźle będzie mieć koziołki. Rzeźba zwierząt, stylizowana na te przedstawione w herbie miasta, stanie na remontowanym właśnie ... » więcej 2019-05-21, godz. 12:54 Opolscy naukowcy chcą stworzyć model integracji cudzoziemców. Na początek przygotowano konferencję i warsztaty - Napływ obcokrajowców do Polski będzie się utrzymywał - ocenił w rozmowie 'W cztery oczy' Marek Witek, pełnomocnik zarządu województwa ds. wielokulturowości. ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »