Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-28, 18:00 Autor: Witold Wośtak

4 nowe karetki w bazie OCRM. Wyjadą w teren na początku kwietnia

Nowe karetki OCRM [fot. Witold Wośtak]
Nowe karetki OCRM [fot. Witold Wośtak]
Nowa karetka OCRM [fot. Witold Wośtak]
Nowa karetka OCRM [fot. Witold Wośtak]
Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego kupiło cztery nowe karetki za 1,4 miliona złotych. Ambulansy będą używane od pierwszego kwietnia, kiedy w życie wejdzie system Państwowego Ratownictwa Medycznego.
Dwie 24-godzinne karetki w trybie podstawowym trafią do gminy Wołczyn i Świerczów, a jedna w trybie specjalistycznym do gminy Namysłów.

- Czwarta to 12-godzinny ambulans w trybie podstawowym dla gminy Łubniany - mówi Ireneusz Sołek, dyrektor OCRM.

- Zakontraktowaliśmy z Narodowym Funduszem Zdrowia już wszystkie 43 samochody. Mamy odpowiednią liczbę lekarzy i ratowników, bo bez wystarczającej kadry nie bylibyśmy zakontraktowani. Opolskie Centrum będzie posiadać teraz 12,5 karetki systemowej. Mówimy "pół", ponieważ na ambulans dla Jełowej w gminie Łubniany mamy zapewniony postój w dzień.

Jak mówi Krzysztof Waszkiewicz, wicedyrektor OCRM do spraw medycznych, dyspozytor będzie wysyłać zlecenie na tablet do zespołu ratownictwa. - Poza tym w karetce będzie można wydrukować kartę medycznych czynności ratunkowych - zaznacza.

- Jeśli pacjenta pozostawimy w domu, dostanie ten dokument. Drugą opcją jest przekazanie karty w oddziale ratunkowym, zawożąc pacjenta. Wtedy lekarz nie musi wczytywać się w mniej lub bardziej czytelne pismo, bo prostą czcionką ma wydrukowane to, co zrobiliśmy. Znajdą się tam informacje o podanych lekach oraz ich dawkach i czynnościach wykonanych przy pacjencie.

Urząd marszałkowski przekazał 400 tysięcy złotych na wyposażenie karetek.

- To jest ważny moment, kiedy dobrze współpracujemy. Widzę, że dojeżdżają do nas samorządowcy, którzy będą mieć z tego wielką radość, bo przyjedzie do nich bezpieczeństwo. Wydaje mi się, że podtrzymamy obietnicę doposażenia jednej karetki rocznie ze strony budżetu województwa. To może być dobra motywacja dla dyrektora Sołka do zakupu kolejnej karetki - dodaje marszałek Andrzej Buła.
Ireneusz Sołek
Krzysztof Waszkiewicz
Andrzej Buła

Wiadomości z regionu

2019-05-22, godz. 17:15 Opolem rządzą studenci. W stolicy regionu trwają Piastonalia [ZDJĘCIA] Opolscy żacy przejęli klucze do bram miasta i będą nim rządzić jeszcze przez kilka najbliższych dni. W stolicy regionu trwają Piastonalia. Jednym z najciekaws ... » więcej 2019-05-22, godz. 17:00 Policjant po służbie z Dobrodzienia zatrzymał pijanego kierowcę Prawie 2,5 promila miał 60-letni kierowca zatrzymany w Dobrodzieniu przez policjanta wracającego ze służby. » więcej 2019-05-22, godz. 16:00 Bójka uczniów w opolskiej podstawówce. Interweniowała policja Interwencja policji w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Opolu. Dziś (22.05) pobiło się tam dwóch uczniów. Na miejsce wezwano karetkę pogotowia. » więcej 2019-05-22, godz. 16:00 100 tys. złotych straciła mieszkanka Kędzierzyna-Koźla oszukana "na policjanta" Do zdarzenia doszło dzisiaj (22.05) - informuje biuro prasowe KWP w Opolu. Kobieta odebrała telefon od fałszywego policjanta, który poinformował ją, że jej ko ... » więcej 2019-05-22, godz. 16:00 Po remoncie ratusza, władze Brzegu chcą przywrócić blask rynkowi. "Sercem miasta jest ulica Długa, a powinien być nim ... Po remoncie ratusza przyjdzie czas na odnowienie rynku. Władze Brzegu zapowiadają, że główny miejski plac wkrótce odzyska dawną świetność i stanie się prawdzi ... » więcej 2019-05-22, godz. 15:40 Stan ostrzegawczy na Białej Głuchołaskiej. Władze Głuchołaz uspokajają mieszkańców Trend jest rosnący i brakuje tylko 4 cm, żeby ogłosić stan alarmowy, czyli poziom 120 cm. To informacje ze strony www.monitor.pogodynka.pl z godziny 15.00. » więcej 2019-05-22, godz. 15:00 EUROWYBORY: Kłosowski oczekiwał deklaracji od innych kandydatów, zainteresowanie znikome - Moja propozycja trafiła w próżnię, co kandydaci chcą ukryć? - zastanawiał się dziś (22.05) na konferencji europoseł PiS Sławomir Kłosowski. To nawiązanie do ... » więcej 2019-05-22, godz. 14:30 Meteo i służby wojewody wydały ostrzeżenie hydrologiczne dla Opolszczyzny Wzrastają poziomy wody w opolskich rzekach. W związku z występującymi oraz prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzyso ... » więcej 2019-05-22, godz. 14:00 Zmasowana akcja policjantów z czterech krajów ws. gangu narkotykowego. Przeszukania i zatrzymania na Opolszczyźnie Zmasowana akcja policjantów z czterech krajów, w tym z Polski. W ramach operacji o kryptonimie „Lodołamacz”, dotyczącej zatrzymań gangu narkotykowego, wzięli ... » więcej 2019-05-22, godz. 13:00 26-latek zmarł na terenie zakładu Blachownia. Prokurator sprawdza, czy zatruł się cyjankiem Ciało 26-latka znaleziono na terenie zakładu Blachownia w Kędzierzynie-Koźlu. Młodego mężczyzny nie udało się uratować. Prokuratura ustala przyczynę śmierci, ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »