Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-26, 17:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: szpital szuka pieniędzy na wymianę karetek. "Pacjenci mogą być spokojni"

Karetka PCM [zdj. Jan Poniatyszyn]
Karetka PCM [zdj. Jan Poniatyszyn]
Najstarsza karetka prudnickiego pogotowia ma 12 lat i przebieg ponad 450 tysięcy kilometrów. Ostatni ambulans dla tego szpitala zakupiono w 2009 roku. Tymczasem od 1 kwietnia zmieni się system organizacji ratownictwa medycznego. Zgodnie z ustawą o kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia mogą ubiegać się tylko SP ZOZ-y oraz podmioty z większościowym udziałem Skarbu Państwa lub samorządów lokalnych.
- Jeżeli chodzi o funkcjonowanie pogotowia ratunkowego to pacjenci mogą być spokojni - mówi Wiesław Gajewska, prezes Prudnickiego Centrum Medycznego. – Karetki przechodzą przegląd techniczny. Awarie są na bieżąco usuwane. Kontrakt będzie na trzy karetki, czwarta jest w zapasie. Przymierzamy się do wymiany karetek. Koszt takiego pojazdu bez wyposażenia to jest ok. 350 tysięcy złotych. Jesteśmy o tyle w dobrej sytuacji, że mamy takie wyposażenie i możemy je przenieść do innej karetki.

Wsparcia wymiany ambulansów na nowe odmówiły tamtejszemu szpitalowi gminy z powiatu prudnickiego.

- Spółka nie ma nadwyżki finansowej pozwalającej na zakup co najmniej jednej karetki rocznie – argumentuje prezes PCM. – Rosnące wymagania kadry medycznej dotyczące płac bez dofinansowania z NFZ powodują, że trzeba te koszty liczyć i popatrzyć, jak to sfinalizować. Ponadto jesteśmy teraz na ukończeniu bardzo ważnych inwestycji m.in. bloku operacyjnego, które wymagane są według standardów, żeby w ogóle szpital funkcjonował.

Stan techniczny karetek oraz prawidłowość funkcjonowania prudnickiego pogotowia kontrolował urząd wojewódzki i nie stwierdzono nieprawidłowości. Tamtejszym szpitalem zarządza spółka, której właścicielem jest powiat. Nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym ma wzmocnić wpływ państwa na bezpieczeństwo zdrowotne obywateli.
Wiesława Gajewska
Wiesława Gajewska

Wiadomości z regionu

2020-08-10, godz. 21:43 Badania przesiewowe na COVID-19 w szpitalu ginekologicznym w Opolu. Zakażonych jest 18 pracowników Do 18 wzrosła liczba zakażonych pracowników Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Po tym jak placówka poinformowała o uzyskaniu… » więcej 2020-08-10, godz. 21:37 Zderzenie dwóch samochodów osobowych na DK 46 w Chrząstowicach Do zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło na drodze krajowej 46 w Chrząstowicach. Jedna osoba została poszkodowana. » więcej 2020-08-10, godz. 20:15 Raport dnia. 7 kolejnych zarażeń i 2 ozdrowienia w regionie. W kraju znów ponad 600 nowych zakażeń 7 nowych zarażeń koronawirusem i 2 ozdrowienia odnotowano dzisiaj (10.08) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 619… » więcej 2020-08-10, godz. 19:30 Rosną piki benzenu w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszkańcy przypominają o problemie uciążliwej substancji w mieście Chcą przypomnieć, że problem benzenu w Kędzierzynie-Koźlu nie zniknął, a latem piki tego związku chemicznego potrafią drastycznie wzrastać. Grupa mieszkańców… » więcej 2020-08-10, godz. 19:15 Strażacy z Szybowic przesiądą się do nowoczesnego wozu ratowniczo-gaśniczego Za 787 tysięcy złotych zakupiono wóz strażacki dla jednostki OSP Szybowice. Zwiększy to bezpieczeństwo przeciwpożarowe w powiecie prudnickim. Przetarg na… » więcej 2020-08-10, godz. 18:30 Szpital w Głubczycach wstrzymał przyjęcia na oddziały wewnętrzny i neurologiczny. Powodem koronawirus u jednego z… Szpital Powiatowy w Głubczycach wstrzymał przyjęcia na oddziały wewnętrzny i neurologiczny do soboty (15.08). U jednego z pacjentów wykryto koronawirusa… » więcej 2020-08-10, godz. 18:15 Dwa światopoglądy, dwie równoległe manifestacje. Sympatycy Tęczowego Opola i narodowców przekonywali o swoich ra… Warszawskie starcia osób wspierających środowiska LGBT z policją były przyczyną dwóch dzisiejszych (10.08) manifestacji w Opolu. » więcej 2020-08-10, godz. 18:00 Namysłów odświeża plany dotyczące bioróżnorodności. To inwestycja, której początki sięgają jeszcze poprzedniej… Namysłów wraca do planów utworzenia Centrum Bioróżnorodności nad Widawą. To projekt, którego realizację zapowiadano już prawie 3 lata temu. » więcej 2020-08-10, godz. 17:00 Z brzeskiej Fontanny Trytona znów poleci woda. Rzeźba stanie w ogrodach klubu garnizonowego Fontanna Trytona wróci do krajobrazu Brzegu. Najprawdopodobniej już we wrześniu będzie ją można oglądać w ogrodach przy ulicy Piastowskiej. » więcej 2020-08-10, godz. 17:00 Głogówek: ogromne szkody na polach plantatorów zbóż, rolnicy chcą ogłoszenia stanu klęski Plaga gryzoni niszcząc plony zbóż pustoszy pola w gminie Głogówek. Kolejne samorządy z powiatu prudnickiego podejmują uchwały popierające ogłoszenie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***