Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-24, 13:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Są pieniądze na rozładowanie kolejek w służbie zdrowia. Chodzi o operacje zaćmy, endoprotezy oraz badania

Są pieniądze na rozładowanie kolejek w służbie zdrowia. Chodzi o operacje zaćmy, endoprotezy oraz badania [fot. freeimages.com]
Są pieniądze na rozładowanie kolejek w służbie zdrowia. Chodzi o operacje zaćmy, endoprotezy oraz badania [fot. freeimages.com]
Z Ministerstwa Zdrowia do opolskiego NFZ przekazano dodatkowo blisko 16,5 miliona złotych [fot. Mariusz Chałupnik]
Z Ministerstwa Zdrowia do opolskiego NFZ przekazano dodatkowo blisko 16,5 miliona złotych [fot. Mariusz Chałupnik]
NFZ zapowiada znaczne zmniejszenie kolejek pacjentów, którzy oczekują na zabieg usunięcia zaćmy, wstawienia endoprotezy czy badanie tomografem oraz rezonansem magnetycznym. Opolski oddział funduszu otrzymał z Ministerstwa Zdrowia dodatkowe pieniądze na realizację tych zadań.
Do Opola z ministerialnej rezerwy trafiło blisko 16,5 miliona złotych. Pieniądze mają zabezpieczyć wzrastające koszty funkcjonowania szpitali oraz wpłynąć na wzrost wycen w zakresie lecznictwa internistycznego i chirurgii ogólnej.

- Od 1 kwietnia te świadczenia są nielimitowane - mówi Robert Bryk, dyrektor opolskiego NFZ. - Na te świadczenia planujemy wydać w tym roku ponad 5,5 miliona złotych dodatkowo. Z tym, że zarządzenie narodowego prezesa NFZ daje możliwość wnioskowania przez świadczeniodawców, którzy zrobili nadwykonania o wzrost swoich budżetów. To oznacza, że będą płacili za wszystkie świadczenia, rzeczywiście wykonane.

Dla pacjentów najważniejszą informacją ma być krótsze oczekiwanie na zabieg, czy badanie. Część szpitali już zgłosiła chęć zwiększenia liczby zabiegów operacji zaćmy.

- Chcemy zredukować do zera kolejki w przypadku tomografii komputerowej - informuje Bryk. - Szczególnie chodzi o pilne przypadki. Natomiast jeśli chodzi o rezonans magnetyczny, to zobaczymy czy się uda. Jeżeli ci świadczeniodawcy nie będą w stanie, w pełni zrealizować tego, chociażby przez brak potencjału lekarskiego, czy dostępu do sal zabiegowych, to być może zaplanujemy ogłoszenie dodatkowych postępowań konkursowych.

Pieniądze mają również trafić na wzrost wynagrodzenia pracowników medycznych, których grupy nie były objęte wcześniejszymi podwyżkami. Chodzi o między innymi o diagnostów, psychologów klinicznych czy fizjoterapeutów.

Łącznie Ministerstwo Zdrowia z rezerwy uruchomiło 680 milionów złotych.
Robert Bryk
Robert Bryk

Wiadomości z regionu

2019-10-19, godz. 20:36 Opolanie uczcili pamięć księdza Jerzego Popiełuszki. W 35. rocznicę śmierci kapelana Solidarności, modlono się o jego ... W opolskiej katedrze upamiętniono przypadającą 19 października, 35. rocznicę śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Po uroczystej mszy świętej w intencji kanoni ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:22 ZAKSA zaprezentowała nowy skład i sponsora. Wielka gala w Kędzierzynie-Koźlu [ZDJĘCIA] Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zaprezentowała skład na nowy sezon rozgrywek siatkarskiej PlusLigi. Gala miała miejsce podczas obchodów 25-lecia klubu, któ ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:19 Dobiega końca VIII Opolski Festiwal Gór. Wśród gości między innymi zdobywca Złotego Czekanu W stolicy regionu trwa trzeci, a zarazem ostatni dzień 8. edycji Opolskiego Festiwalu Gór. Oprócz warsztatów dla dzieci i dorosłych, uczestnicy mają też okazj ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:16 W Opolu już po raz 44. goniono lisa. "Hubertus" nawiązuje do dawnych zwyczajów w czasie polowań" Zabawy dla dzieci, pokazy władania bronią białą czy ułańskie stroje, to część atrakcji, które czekały dziś (19.10) na uczestników zabawy z okazji dnia święteg ... » więcej 2019-10-19, godz. 16:43 Malując po ścianie, zachęcają do pomagania innym. W Opolu powstaje mural Opolskiego Centrum Wolontariatu Iskra W przejściu obok opolskiego amfiteatru powstaje kolejny mural. Dzieło ma promować ideę wolontariatu i zwracać uwagę na fakt, że niesienie pomocy przynosi nie ... » więcej 2019-10-19, godz. 15:39 Pustułki, szczygły, kosy, szpaki. W Opolu-Półwsi trwa Opolski Spacer Ornitologiczny Już po raz szósty w tym roku miłośnicy dzikich ptaków wybrali się na Opolski Spacer Ornitologiczny. Tym razem skrzydlatych mieszkańców miasta wypatrują na ter ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:19 Siatkarskie muzeum "Volley Bajka". Srebrny jubileusz Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle [ZDJĘCIA] Otwarciem siatkarskiego muzeum 'Volley Bajka' rozpoczęły się dzisiejsze obchody jubileuszu 25-lecia Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Dla fanów ośmiokrotneg ... » więcej 2019-10-19, godz. 12:55 Wszechpolacy porządkują cmentarz przy Niemodlińskiej. "Gdy Opole było częścią Niemiec, grzebano tu Polaków" Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej już po raz kolejny porządkują (19.10) cmentarz przy ulicy Niemodlińskiej w Opolu. Oprócz grabienia liści czy przycinania g ... » więcej 2019-10-19, godz. 10:45 Wszystko o wolontariacie. W Opolu rozpoczyna się (19.10) Festiwal Wolontariatu IMPULS Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” daje dziś szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. » więcej 2019-10-19, godz. 09:37 Wypadek na trasie Nysa - Prudnik W Niemysłowicach, na DK41, terenowe BMW wypadło z drogi, dachowało i wpadło do rowu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »