Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-02-27, 16:00 Autor: Jacek Rudnik

Dyrektor opolskiej delegatury KBW o kalendarzu wyborczym do Europarlamentu

Rafał Tkacz [fot. Paweł Grabek]
Rafał Tkacz [fot. Paweł Grabek]
- Rozpoczęła się już oficjalnie kampania wyborcza i mogą też rejestrować się komitety wyborcze, co potrwa do 6 kwietnia - powiedział w Loży Radiowej dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu Rafał Tkacz, pytany o eurowybory, które zgodnie z postanowieniem prezydenta odbędą się w niedzielę 26 maja.
System przydzielania mandatów jest skomplikowany i w całości odbędzie się na poziomie PKW w Warszawie. Rejestracja komitetów wyborczych odbywa się w PKW przy ul. Wiejskiej w Warszawie i potrwa do 6 kwietnia, a po niej rozpocznie się już rejestracja list kandydatów do Europarlamentu.

- Odbywa się to w okręgowych komisjach wyborczych, a jest ich 13, niestety nie ma takiej komisji w Opolu, będzie dla naszego regionu Okręgowa Komisja Wyborcza we Wrocławiu, która będzie obejmować województwo dolnośląskie i opolskie i tam rejestracja kandydatów potrwa do 16 kwietnia do godz 24 - poinformował Rafał Tkacz.

Podpisy pod konkretną listą kandydatów można zacząć zbierać od momentu zarejestrowania konkretnego komitetu, a ich wymagana liczba to 10 tysięcy na jedną listę, na jeden okręg. - System przydzielania mandatów jest skomplikowany - przyznaje dyrektor KBW.

Mandaty przypadają najpierw na poszczególne komitety, a następnie dla poszczególnych okręgów i cały podział mandatów odbywa się na poziomie centralnym PKW. - Specyfika tych wyborów polega na tym, że nie są przydzielone liczby mandatów do poszczególnych okręgów wyborczych, tylko wszystko jest przeliczane na poziomie krajowym, czyli dane z rejonowych komisji wyborczych spływają do komisji okręgowych, a te bezpośrednio do PKW i tam jest to dzielone na poszczególne listy.

Liczba mandatów przypadająca na konkretny okręg oraz to, które listy z tego okręgu uzyskają mandaty zależy w tej elekcji od frekwencji i układu głosów. - Na dziś nie wiadomo, czy obejmujący dolnośląskie i opolskie okręg nr 12 zachowa, czy zwiększy liczbę dotychczasowych 6 mandatów - mówi Rafał Tkacz.

W obecnej kadencji na lata 2014-2019 w europarlamencie zasiada 751 posłów. Jeśli wyjście Wielkiej Brytanii do momentu wyboru europosłów przebiegnie bez zakłóceń Polska powinna mieć w nowej kadencji europarlamentu 52 przedstawicieli, o jednego więcej niż w poprzedniej kadencji.

Jeśli jednak – jak zwraca uwagę Państwowa Komisja Wyborcza – do brexitu nie doszłoby w zakładanym terminie, wtedy na początku nowej kadencji Europarlamentu rozdysponowane już mandaty będą musiały wrócić do Wielkiej Brytanii i Polska będzie mieć 51 europosłów.

PKW skierowała do prezydenta, marszałka Sejmu, marszałka Senatu oraz premiera pismo przedstawiające ten problem wskazując, że przepisy Kodeksu wyborczego nie dają podstaw do ustalenia, który z 52 wybranych w Polsce posłów do PE miałby w takiej sytuacji nie objąć mandatu, co powinna jak najszybciej uregulować odrębna ustawa.
Rafał Tkacz 01
Rafał Tkacz 02

Wiadomości z regionu

2019-04-18, godz. 16:25 Wielkanoc: świąteczne życzenia od wojewody i wicewojewody Życzymy pięknych świąt Wielkiejnocy. W ten wspaniały wiosenny okres, życzymy Państwu dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności i oczywiście wspaniałych świąt. Życz ... » więcej 2019-04-18, godz. 15:57 Policja ostrzega: przed świętami uaktywnili się telefoniczni oszuści Jak poinformowała rzecznik opolskiej policji Marzena Grzegorczyk na terenie Opola działają oszuści podszywający się pod policjantów. To działanie w ramach met ... » więcej 2019-04-18, godz. 15:00 Matury na Opolszczyźnie wciąż pod znakiem zapytania. Zależy, czy nauczyciele wezmą udział w radach pedagogicznych Nadal nie wiadomo, co z maturami w województwie opolskim. » więcej 2019-04-18, godz. 14:07 Tragiczny wypadek przy budowie kanalizacji koło Ozimka. Nie udało się uratować przysypanego pracownika [AKTUALIZACJA] Dwóch pracowników zostało przysypanych podczas budowy kanalizacji przy drodze powiatowej w okolicach miejscowości Schodnia w gminie Ozimek. Jak przekazała nam ... » więcej 2019-04-18, godz. 13:15 Opolskie: ktoś wylał olej do potoku w Leśnicy Od wczoraj (17.04) strażacy usuwają substancję ropopochodną z potoku Padół w Leśnicy. Plama, prawdopodobnie oleju zanieczyściła rzeczkę na odcinku długości bl ... » więcej 2019-04-18, godz. 12:59 Opolskie: groźne wypadki na drogach naszego regionu Wypadek na drodze krajowej nr 94. W miejscowości Zielęcice w okolicach Skarbimierza doszło do zderzenia samochodu osobowego fiata punto z ciężarówką MAN. Jak ... » więcej 2019-04-18, godz. 12:44 Wiózł w bagażniku 80 kg tytoniu bez akcyzy. Wpadł w czasie kontroli drogowej Ponad 80 kilogramów tytoniu bez akcyzy znaleźli policjanci ze Strzelec Opolskich w bagażniku auta zatrzymanego do kontroli. Kierowca już usłyszał zarzuty, a u ... » więcej 2019-04-18, godz. 12:30 Szkoła grozi zawaleniem! Po świętach uczniowie wrócą na lekcje do innej placówki Ekspertyza budowlana, zlecona przed remontem klatki schodowej wykazała, że budynek szkoły podstawowej numer 2 w Strzelcach Opolskich grozi zawaleniem. Po świę ... » więcej 2019-04-18, godz. 12:20 Kapłani diecezji opolskiej odnowili przyrzeczenia złożone w dniu święceń - Potrzeba byśmy byli ludźmi dojrzałymi z żywą wiarą w sercu. Trzeba też ciągle lepiej i bardziej być naśladowcą dobrego pasterza Jezusa Chrystusa - zwrócił s ... » więcej 2019-04-18, godz. 11:24 Uniwersytet Opolski rozpoczął nabór na semestr zimowy. 72 kierunki i 3300 wolnych miejsc Ruszyła rekrutacja na nowy rok akademicki na Uniwersytecie Opolskim. Dzisiaj (18.04) uruchomiono internetowy system z 72 kierunkami do wyboru. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »