Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-02-26, 20:30 Autor: Katarzyna Doros

Przyszłość Ukrainy i Partnerstwa Wschodniego tematem naukowej konferencji w Opolu

"Krym - nierozwiązany konflikt. Przyszłość Partnerstwa Wschodniego" konferencja w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
"Krym - nierozwiązany konflikt. Przyszłość Partnerstwa Wschodniego" konferencja w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
O przyszłości Ukrainy i Partnerstwa Wschodniego dyskutowali eksperci z Opola, Warszawy, Wrocławia i Lublina uczestniczący w konferencji organizowanej przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Opolu. Prelegenci podsumowali dotychczasowe wydarzenia na Krymie i we wschodniej Ukrainie z perspektywy polskiej polityki zagranicznej.
- Pojawia się wiele pomysłów na rozwiązanie tej sytuacji, trudno jest osiągnąć jakiś jeden kompromis. Z pewnością w polskim interesie jest, aby Ukraina została państwem suwerennym, możliwie jak najsłabiej powiązanym z Federacją Rosyjską, jednakże doprowadzenie tej sytuacji do końca, przeforsowanie jej jest dosyć trudne - mówi dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu.

- Zastanawialiśmy się, co zrobić, żeby polepszyć m.in. relacje polsko-rosyjskie, bo wymiana studencka jest dosyć ograniczona, nie ma też dużej wymiany naukowej i kulturalnej - mówi Łukasz Lewkowicz z wydziału politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. - I to jest wyzwanie na przyszłość, żeby po obu stronach i w Polsce i np. w Rosji była chęć tego dialogu politycznego, kulturalnego itd. Jeśli to będzie, to myślę, że te relacje będą na lepszym poziomie niż są teraz. W tym momencie są w dużym stopniu zamrożone, nie ma ich.

Łukasz Lewkowicz zwraca także uwagę na istotę wspierania relacji obywatelskich między Polska a Ukrainą. - Czyli wspieranie współpracy między NGO-sami, wspieranie też wymiany studenckiej, przyjmowanie właśnie do Polski studentów z Ukrainy, taki soft power, budowanie pozytywnego wizerunku naszego państwa, także podejmowanie działań przez samorządy w Polsce i na Ukrainie.

Współorganizatorami konferencji byli: Instytut Politologii Uniwersytetu Opolskiego, Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych "Horyzonty" oraz czasopismo "Układ Sił".
dr Stanisław Niewiński
Łukasz Lewkowicz cz.1
Łukasz Lewkowicz cz.2

Wiadomości z regionu

2020-07-05, godz. 08:45 WYBORY 2020: Ostatnia prosta kampanii wyborczej. PiS stawia na spotkania bezpośrednie w terenie Za tydzień druga tura wyborów prezydenckich. Sztaby wyborcze walczą o głosy poparcia dla swoich kandydatów. O ostatniej prostej kampanii wyborczej w rozmowie 'W… » więcej 2020-07-05, godz. 08:35 Zatrzymanie w Brzegu. 31-latek miał w domu marihuanę i amfetaminę Około 70 gramów marihuany zabezpieczyli śledczy z Brzegu w mieszkaniu 31-latka. Mężczyźnie grozi do 3 lat pozbawienia wolności. » więcej 2020-07-05, godz. 07:58 Na zmienionych zasadach, ale odbędzie się Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę W reżimie sanitarnym, ograniczonych do 30 osób grupach, bez noclegów i podzielona na sztafety. Tak będzie wyglądała tegoroczna Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną… » więcej 2020-07-04, godz. 20:00 Raport dnia: 3 zarażenia, 4 ozdrowieńców w regionie. W całej Polsce 314 osób zakaziło się, a 476 wyzdrowiało 3 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 4 ozdrowieńców odnotowano dzisiaj (04.07) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 314 nowych przypadkach… » więcej 2020-07-04, godz. 20:00 WYBORY 2020. Marszałek Elżbieta Witek w Krapkowicach: Nie ma zgody na seksualizację dzieci - rodzice muszą mieć prawo do… Spotkanie z mieszkańcami Krapkowic zakończyło dzisiejszą (04.07) wizytę Elżbiety Witek na Opolszczyźnie. » więcej 2020-07-04, godz. 20:00 Szkolenia dla rezerwy szansą dla tych, którzy stracili pracę przez koronawirusa Około 3500 złotych może otrzymać rezerwista, który jako ochotnik zgłosi się na miesięczne ćwiczenia wojskowe. Armia szuka chętnych na turnusy trwające od 30 do… » więcej 2020-07-04, godz. 19:00 Opole: szkoły zawodowe, licea i przedszkola otrzymają pieniądze na wsparcie uczniów Opolski ratusz przeznaczy ponad 7 milionów złotych na realizację nowych projektów w placówkach edukacyjno-wychowawczych. Ponad 4 miliony złotych trafi do szkół… » więcej 2020-07-04, godz. 18:00 WYBORY 2020. Politycy PiS zachęcali do głosowania na Andrzeja Dudę Zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości zachęcali dziś (04.07) mieszkańców Nysy do głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich na Andrzeja Dudę. Odwiedzili bazar… » więcej 2020-07-04, godz. 17:30 WYBORY 2020. Marszałek Elżbieta Witek na Opolszczyźnie. "Takie spotkania dają sygnał, czy idziemy w dobrym kierunku" Olesno było pierwszym przystankiem dzisiejszej (04.07) wizyty Elżbiety Witek na Opolszczyźnie. Marszałek Sejmu mówiła, że Polacy mogą i powinni spierać się w różnych… » więcej 2020-07-04, godz. 17:00 Na lotnisku koło Opola odbędzie się zlot tuningowanych samochodów ciężarowych Z zachowaniem reżimu sanitarnego, ale jednak odbędzie się - mowa o kolejnej edycji Master Truck Show, czyli zlocie tuningowanych samochodów ciężarowych. Impreza… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »