Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-02-26, 20:30 Autor: Katarzyna Doros

Przyszłość Ukrainy i Partnerstwa Wschodniego tematem naukowej konferencji w Opolu

"Krym - nierozwiązany konflikt. Przyszłość Partnerstwa Wschodniego" konferencja w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
"Krym - nierozwiązany konflikt. Przyszłość Partnerstwa Wschodniego" konferencja w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
O przyszłości Ukrainy i Partnerstwa Wschodniego dyskutowali eksperci z Opola, Warszawy, Wrocławia i Lublina uczestniczący w konferencji organizowanej przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Opolu. Prelegenci podsumowali dotychczasowe wydarzenia na Krymie i we wschodniej Ukrainie z perspektywy polskiej polityki zagranicznej.
- Pojawia się wiele pomysłów na rozwiązanie tej sytuacji, trudno jest osiągnąć jakiś jeden kompromis. Z pewnością w polskim interesie jest, aby Ukraina została państwem suwerennym, możliwie jak najsłabiej powiązanym z Federacją Rosyjską, jednakże doprowadzenie tej sytuacji do końca, przeforsowanie jej jest dosyć trudne - mówi dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu.

- Zastanawialiśmy się, co zrobić, żeby polepszyć m.in. relacje polsko-rosyjskie, bo wymiana studencka jest dosyć ograniczona, nie ma też dużej wymiany naukowej i kulturalnej - mówi Łukasz Lewkowicz z wydziału politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. - I to jest wyzwanie na przyszłość, żeby po obu stronach i w Polsce i np. w Rosji była chęć tego dialogu politycznego, kulturalnego itd. Jeśli to będzie, to myślę, że te relacje będą na lepszym poziomie niż są teraz. W tym momencie są w dużym stopniu zamrożone, nie ma ich.

Łukasz Lewkowicz zwraca także uwagę na istotę wspierania relacji obywatelskich między Polska a Ukrainą. - Czyli wspieranie współpracy między NGO-sami, wspieranie też wymiany studenckiej, przyjmowanie właśnie do Polski studentów z Ukrainy, taki soft power, budowanie pozytywnego wizerunku naszego państwa, także podejmowanie działań przez samorządy w Polsce i na Ukrainie.

Współorganizatorami konferencji byli: Instytut Politologii Uniwersytetu Opolskiego, Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych "Horyzonty" oraz czasopismo "Układ Sił".
dr Stanisław Niewiński
Łukasz Lewkowicz cz.1
Łukasz Lewkowicz cz.2

Wiadomości z regionu

2019-08-22, godz. 15:00 Opole: młody kierowca rozbił bmw na latarni. Miał w organizmie ponad promil alkohol Pijany 22-latek z powiatu prudnickiego stracił panowanie nad samochodem i uderzył w słup. Około godziny 4:30 rano policja otrzymała zgłoszenie o wypadku na ul ... » więcej 2019-08-22, godz. 14:30 Przedstawiciele ruchu Kukiz 15 przestrzegają samorządowców. Ich zdaniem, w kraju odbędą się wkrótce przedterminowe wyb ... Parlamentarzyści ruchu Kukiz 15 uważają, że po jesiennych wyborach parlamentarnych, w kraju zostaną rozpisane przedterminowe wybory samorządowe. Politycy poin ... » więcej 2019-08-22, godz. 14:30 Uwaga kierowcy - spore utrudnienia drogowe w Kędzierzynie-Koźlu Kierowcy jadący przez Kędzierzyn-Koźle muszą liczyć się z utrudnieniami na skrzyżowaniu ulic Dunikowskiego, Wyspiańskiego i Kłodnickiej. Drogowcy przystąpili ... » więcej 2019-08-22, godz. 14:00 "Tu odnowisz ciało i duszę". Kamień Śląski stara się o certyfikat Kamień Śląski w gminie Gogolin stara się o certyfikat Sieci Najciekawszych Wsi w Polsce, czyli markowego produktu turystycznego Stowarzyszenia Polska Sieć Odn ... » więcej 2019-08-22, godz. 13:30 Nowy sprzęt do tomografii i mammografii w Opolskim Centrum Onkologii. Ma być mniej bólu i promieniowania Nowoczesne dwa urządzenia: tomograf i mammograf trafiły do Zakładu Radioterapii Opolskiego Centrum Onkologii. Dzięki nim skróci się kolejka oczekujących na ba ... » więcej 2019-08-22, godz. 13:30 Egzotyczne piranie w wyrobisku niedaleko Choruli Nie suma, leszcza czy płotkę, ale piranie wyłowili wędkarze ze zbiornika dawnej żwirowni znajdującego się między Chorulą a Kątami Opolskimi. W ciągu ostatnich ... » więcej 2019-08-22, godz. 12:00 Maciej Stefański: Program "Czyste powietrze" nabiera rozpędu. Rząd chce wydać w 10 lat 100 miliardów złotych Kilkunastu gminnych koordynatorów programu 'Czyste powietrze' powołano w województwie opolskim. Do ich zadań należy informowanie o programie oraz wstępne przy ... » więcej 2019-08-22, godz. 12:00 Dla jednego ucznia utwardzą teren wokół szkoły, dla wszystkich odmalują klasy Po wielu latach, teren wokół szkoły w Zimnej Wódce, w gminie Ujazd, zostanie utwardzony. Wszystko za sprawą jednego ucznia. Inwestycje w tej szkole, to najwię ... » więcej 2019-08-22, godz. 11:45 Prudnik: w zawodówce nie będzie podstawówki, powstaną tam mieszkania dla niepełnosprawnych Gmina nie przejmie od powiatu budynku szkoły zawodowej w Prudniku. Z takiego zamiaru wycofała się rada miejska. Obiekt zawodówki przy ul. Podgórnej przeznaczo ... » więcej 2019-08-22, godz. 11:15 Opolskie Dni Osób Niepełnosprawnych. Po raz 19. Opolem będą rządzić osoby z niepełnosprawnościami Przez dwa dni od 5 do 6 września na placu Wolności w stolicy regionu będzie można wziąć udział w konkursie kulinarnym o 'Złotą patelnię', w forum społecznym, ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »