Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-02-02, 08:15 Autor: Katarzyna Doros

"Wyjście bez umowy będzie katastrofalnym rozwiązaniem". Europosłanka Danuta Huebner o konsekwencjach brexitu

Danuta Hubner, Danuta Jazłowiecka i Tomasz Kostuś [fot. Katarzyna Doros]
Danuta Hubner, Danuta Jazłowiecka i Tomasz Kostuś [fot. Katarzyna Doros]
Danuta Hubner, Danuta Jazłowiecka i Tomasz Kostuś [fot. Katarzyna Doros]
Danuta Hubner, Danuta Jazłowiecka i Tomasz Kostuś [fot. Katarzyna Doros]
O przyszłości Polaków w Europie i w Wielkiej Brytanii po nadchodzącym brexicie mówiła Danuta Hubner, europosłanka Platformy Obywatelskiej. Danuta Huebner uczestniczyła w debacie zorganizowanej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu z inicjatywy europosłanki Danuty Jazłowieckiej w ramach cyklu "Porozmawiajmy o naszych sprawach".
Do opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię zostało sześćdziesiąt dni. - Czas leci, zegar tyka, a prawdopodobieństwo, że to wyjście może nastąpić bez umowy, czyli w sposób nieuporządkowany, jest bardzo realne. To będzie rozwiązanie katastroficzne - zauważa Danuta Huebner. - Nie tylko w sektorze finansowym, ale także w transporcie. W unii nie ma ceł, jesteśmy wszyscy w unii celnej, wejdą cła na poziomie tego, co jest w Światowej Organizacji Handlu. Dla niektórych produktów może być aż 50%, 20%, 10%, a teraz jest to wszystko na zero, więc to są przeogromne zmiany, koszty dla przedsiębiorców, nie mówiąc już o zakłóceniach związanych np. z transportem.

Europosłanka podkreśla, że dla Polski Wielka Brytania jest dużym partnerem gospodarczym, trzecim po Czechach i Niemczech. - Jest bardzo dużo polskich firm, które są dostawcami dla innych, dużych firm europejskich, które mają handel z Wielką Brytanią, więc z całą pewnością jest to ekonomicznie wielkie wydarzenie i o dużych konsekwencjach. Ale oprócz tego Polska jest też specyficznie powiązana z Wielką Brytanią poprzez dużą liczbę Polaków, którzy przez lata od czasu członkostwa dokonali wyborów życiowych, żeby tam mieszkać, tam pracować, studiować, mieć rodzinę.

- Jeśli traktat o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE zostanie przyjęty, czeka nas trwający do końca 2020 roku okres przejściowy, który można o dwa lata przedłużyć i na ten czas nic się nie zmieni - dodaje Huebner.
Danuta Huebner cz.1
Danuta Huebner cz.2

Wiadomości z regionu

2019-03-22, godz. 16:00 Bus "NowejPiątki" w trasie. Dzisiaj odwiedzał miejscowości na północy województwa opolskiego Wołczyn, Byczyna i Kluczbork znalazły się dzisiaj (22.03) na trasie busa 'NowaPiątka'. » więcej 2019-03-22, godz. 15:38 Duże zainteresowanie 22. edycją nyskich targów pracy. "To najlepsza forma kontaktu potencjalnego pracownika z pracodaw ... Ponad 40 wystawców z Polski jak i zagranicy wzięło dziś (22.03) udział w nyskich targach pracy. Wydarzenie zostało zorganizowane już po raz 22. i dla setek od ... » więcej 2019-03-22, godz. 15:33 Polak Węgier dwa bratanki. Trwają obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej Delegacja z zaprzyjaźnionego z Opolszczyzną regionu Fejér gościła w stolicy województwa. Studyjny wyjazd opolskich winiarzy do partnerskiego regionu, czy wspó ... » więcej 2019-03-22, godz. 15:25 Kłosowski i Czochara powalczą o mandaty do Parlamentu Europejskiego z 12 okręgu dolnośląsko-opolskiego Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało kandydatów ubiegających się o mandaty do Parlamentu Europejskiego z 12 okręgu obejmującego województwa dolnośląskie i op ... » więcej 2019-03-22, godz. 15:15 Debata i prelekcje. Trwają obchody Światowego Dnia Wody w Opolu Debata o wodzie w mieście, prelekcje i panel dyskusyjny - to kolejne elementy obchodów Światowego Dnia Wody w Opolu. W siedzibie Wodociągów i Kanalizacji dysk ... » więcej 2019-03-22, godz. 14:19 Paczków: Zamiast tradycyjnych "kartoników", szkolne legitymacje noszą w smartfonach Uczniowie paczkowskiej szkoły, jako pierwsi w regionie korzystają od wczoraj (21.03) z elektronicznych legitymacji. Dokument wyświetlany jest na ekranie smart ... » więcej 2019-03-22, godz. 13:45 Nie będzie aktu oskarżenia wobec księdza pedofila, bo sprawa się przedawniła Prokuratura Rejonowa w Nysie ustaliła, że ks. Edward W., niegdyś wikary w Strzelcach Opolskich, w latach 80 i 90 dokonał czynów pedofilskich wobec nieletnich ... » więcej 2019-03-22, godz. 13:00 Policjant po służbie zatrzymał pijanego kierowcę Policjant wracając z pracy do domu zatrzymał pijanego kierowcę. Doszło do tego w Kędzierzynie-Koźlu. Funkcjonariusz, na osiedlu Śródmieście, zwrócił uwagę na ... » więcej 2019-03-22, godz. 12:05 "Towarzyszy nam idea wspólnej walki o wolność". Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Opolu W Opolu trwają obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Opolscy radni i samorządowcy z Węgier uroczyście złożyli kwiaty przy Obelisku Rewolucji Węgierskiej ... » więcej 2019-03-22, godz. 11:47 W USK w Opolu będą edukować młodych pacjentów z cukrzycą Uznawana jest za jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych, a profilaktyka w jej przypadku jest niezwykle trudna. Cukrzyca zbiera coraz większe żniwo, ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »