Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-02-02, 08:15 Autor: Katarzyna Doros

"Wyjście bez umowy będzie katastrofalnym rozwiązaniem". Europosłanka Danuta Huebner o konsekwencjach brexitu

Danuta Hubner, Danuta Jazłowiecka i Tomasz Kostuś [fot. Katarzyna Doros]
Danuta Hubner, Danuta Jazłowiecka i Tomasz Kostuś [fot. Katarzyna Doros]
Danuta Hubner, Danuta Jazłowiecka i Tomasz Kostuś [fot. Katarzyna Doros]
Danuta Hubner, Danuta Jazłowiecka i Tomasz Kostuś [fot. Katarzyna Doros]
O przyszłości Polaków w Europie i w Wielkiej Brytanii po nadchodzącym brexicie mówiła Danuta Hubner, europosłanka Platformy Obywatelskiej. Danuta Huebner uczestniczyła w debacie zorganizowanej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu z inicjatywy europosłanki Danuty Jazłowieckiej w ramach cyklu "Porozmawiajmy o naszych sprawach".
Do opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię zostało sześćdziesiąt dni. - Czas leci, zegar tyka, a prawdopodobieństwo, że to wyjście może nastąpić bez umowy, czyli w sposób nieuporządkowany, jest bardzo realne. To będzie rozwiązanie katastroficzne - zauważa Danuta Huebner. - Nie tylko w sektorze finansowym, ale także w transporcie. W unii nie ma ceł, jesteśmy wszyscy w unii celnej, wejdą cła na poziomie tego, co jest w Światowej Organizacji Handlu. Dla niektórych produktów może być aż 50%, 20%, 10%, a teraz jest to wszystko na zero, więc to są przeogromne zmiany, koszty dla przedsiębiorców, nie mówiąc już o zakłóceniach związanych np. z transportem.

Europosłanka podkreśla, że dla Polski Wielka Brytania jest dużym partnerem gospodarczym, trzecim po Czechach i Niemczech. - Jest bardzo dużo polskich firm, które są dostawcami dla innych, dużych firm europejskich, które mają handel z Wielką Brytanią, więc z całą pewnością jest to ekonomicznie wielkie wydarzenie i o dużych konsekwencjach. Ale oprócz tego Polska jest też specyficznie powiązana z Wielką Brytanią poprzez dużą liczbę Polaków, którzy przez lata od czasu członkostwa dokonali wyborów życiowych, żeby tam mieszkać, tam pracować, studiować, mieć rodzinę.

- Jeśli traktat o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE zostanie przyjęty, czeka nas trwający do końca 2020 roku okres przejściowy, który można o dwa lata przedłużyć i na ten czas nic się nie zmieni - dodaje Huebner.
Danuta Huebner cz.1
Danuta Huebner cz.2

Wiadomości z regionu

2020-01-27, godz. 12:18 GIOŚ na rok wypożyczył stację monitoringu powietrza. Stanęła w centrum strzeleckiego osiedla Profesjonalna stacja do pomiaru zanieczyszczeń powietrza stanęła w centrum największego osiedla mieszkalnego w Strzelcach Opolskich. Urządzenie jest wypożyczone… » więcej 2020-01-27, godz. 11:41 Za "ciężką nogę" stracili prawo jazdy Dwóch kierowców, którzy znacząco przekroczyli dopuszczalną prędkość zatrzymali mundurowi nyskiej drogówki. » więcej 2020-01-27, godz. 11:30 Przeżył piekło obozu Auschwitz-Birkenau. Grzegorz Tomaszewski uciekł z krematorium i przetrwał eksperymenty doktora Me… W Oświęcimiu trwają centralne uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Biorą w nich udział… » więcej 2020-01-27, godz. 11:28 Szkoły w Cisku i Łanach idą ku przyszłości. Będą nowe pomoce i eksperymenty na lekcjach 'Droga w przyszłość, nauka przez eksperymenty' - tak nazywa się nowy program, który ma być realizowany w dwóch szkołach podstawowych gminy Cisek. Dzięki dotacji… » więcej 2020-01-27, godz. 10:21 Prof. Marek Masnyk chce kontynuować pracę na stanowisku rektora Uniwersytetu Opolskiego - Spodziewam się, że zostanę zgłoszony jako kandydat na rektora UO na kolejną kadencję - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy' obecny rektor prof. Marek Masny… » więcej 2020-01-27, godz. 09:57 4 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Obywatelskie zatrzymanie niechlubnego kierowcy-rekordzisty Mając 4 promile alkoholu w wydychanym powietrzu wsiadł za kierownicę. Teraz 39-letniemu opolaninowi grozi kara dwóch lat więzienia. W tym przypadku - o mały włos… » więcej 2020-01-27, godz. 06:45 "Pasażerowie chcieli zmian". Od poniedziałku komunikacja miejska w Nysie będzie funkcjonować według nowego rozkładu Dziś (27.01) niektóre nyskie autobusy miejskie wyjadą na trasy według zmienionego rozkładu. » więcej 2020-01-26, godz. 20:45 Najbliższa "Środa z profilaktyką" pod znakiem aktywności fizycznej Kolejna z serii akcja opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia pod nazwą „Środa z Profilaktyką” poświęcona będzie aktywności fizycznej. » więcej 2020-01-26, godz. 19:15 Marznące opady, gołoledź na drogach. Jest ostrzeżenie meteo W nocy w całym regionie możliwe jest wystąpienie marznących opadów. IMGW wydało ostrzeżenie meteo. Opady marznącego deszczu będą powodować gołoledź. Co oznacza… » więcej 2020-01-26, godz. 18:30 "Chcemy pamiętać o tych wszystkich, którzy zostawili tutaj swoje życie". W Łambinowicach upamiętniono ofiary wojny oraz… '75. rocznica zakończenia wojny i powojennej tragedii Niemców'- taki tytuł przyświecał niedzielnym uroczystościom w Łambinowicach. Organizatorem uroczystości… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »