Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-31, 17:19 Autor: Maciej Stępień

Mieszkańcy Brzegu zapłacą więcej za wywóz śmieci. W pozostałych gminach w powiecie stawki również poszły w górę

W Brzegu mieszkańcy zapłacą więcej za śmieci [fot. Maciej Stępień]
W Brzegu mieszkańcy zapłacą więcej za śmieci [fot. Maciej Stępień]
Na dzisiejszej (31.01) sesji, brzescy radni podjęli uchwałę o wyższych cenach za wywóz odpadów komunalnych. Brzeżanie do tej pory płacili 12 złotych od osoby przy selekcji śmieci, teraz przyjdzie im zapłacić o 3 złote więcej. Czteroosobowa rodzina zapłaci zatem nie 48, a 60 złotych.
Przewodniczący Rady Miejskiej Jacek Niesłuchowski w rozmowie z Radiem Opole stwierdził, że wyższe stawki są niezbędne do prawidłowego działania całego systemu gospodarowania odpadami.

- To są trudne decyzje, to są niepopularne decyzje, tematy podwyżek to kwestie, których chciałoby się unikać. Ale ten system musi się bilansować, niestety. Nie możemy do śmieci dokładać, bo jeśli tak zrobimy, to odbędzie się to kosztem innych zadań, a na to nie możemy sobie pozwolić – wyjaśnia Niesłuchowski.

Zdaniem burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka, podwyżka ma wymiar kosmetyczny.

- Po prostu dostrajamy się do obowiązujących przepisów – przekonuje Wrębiak.

– Nowa stawka jest o 3 złote wyższa, jest kosmetyczna i jest naprawdę niższa od innych samorządów. Zawdzięczamy to dobrej gospodarce śmieciowej, a przypomnę, że ostatni wzrost cen nastąpił w 2015 roku.

Ceny za wywóz śmieci poszły w górę w całym powiecie brzeskim. W Skarbimierzu i Olszance wzrost to niewiele ponad 20%. Najwięcej, bo o ponad 30% wzrosły ceny w Lewinie Brzeskim. Część mieszkańców gminy nie jest zachwycona.

- Cena wzrosła z 14 do 20 złotych na osobę. To bardzo dużo. W moim domu mieszkają cztery osoby, czyli będziemy płacić teraz 80 złotych. Te stawki naprawdę poszybowały mocno w górę, coś trzeba z tym zrobić – mówi jedna z mieszkanek gminy.

Artur Kotara, burmistrz Lewina Brzeskiego tłumaczy, że gmina musiała podjąć taką decyzję, by system mógł się bilansować. W ubiegłym roku samorząd do śmieci dołożył 350 tysięcy złotych, co zostało zakwestionowane przez Regionalną Izbę Obrachunkową.
Jacek Niesłuchowski, Jerzy Wrębiak i mieszkanka Lewina Brzeskiego

Wiadomości z regionu

2020-02-16, godz. 17:30 TSKN obchodzi swój jubileusz w Gogolinie. "Przez 30 lat zmieniło się bardzo wiele" Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim obchodzi 30-lecie istnienia. 16 lutego 1990 roku w Gogolinie z inicjatywy Johanna Krolla powstało stowarzyszenie… » więcej 2020-02-16, godz. 17:00 "Jednocześnie podziwiamy samochody i pomagamy". W Opolu zorganizowano zbiórkę pieniędzy dla małej Tosi Spot motoryzacyjny, występy i licytacje - to między innymi przygotowano dzisiaj (16.02) w domExpo w Opolu dla Tosi Wiśniewskiej, która cierpi na rdzeniowy zanik… » więcej 2020-02-16, godz. 15:00 Mobilna aplikacja zachęci do poznawania atrakcji pogranicza. To wspólna inicjatywa powiatu nyskiego i Zlatych Hor Powiat nyski we współpracy z czeskimi Zlatymi Horami, chce skuteczniej zachęcać do odkrywania walorów pogranicza, a jednocześnie zwiększyć integrację mieszkańców… » więcej 2020-02-16, godz. 12:30 Mieszkanki województwa opolskiego mogą korzystać z bezpłatnych badań prenatalnych Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu zaprasza kobiety w ciąży na bezpłatne i nieinwazyjne badania prenatalne. Przeznaczone są dla… » więcej 2020-02-16, godz. 12:00 Szkoła ma nowy sprzęt dzięki patronowi klas elektrycznych Tauron Dystrybucja S.A., patron klas elektrycznych w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu, po raz drugi przekazał sprzęt do pracowni… » więcej 2020-02-16, godz. 10:42 30-lecie TSKN. Dziś obchody jubileuszu w Gogolinie - 16 lutego 1990 roku została oficjalnie zarejestrowana mniejszość niemiecka - przypomniała w rozmowie 'W cztery oczy' Zuzanna Donath-Kasiura, sekretarz TSKN odnosząc… » więcej 2020-02-16, godz. 10:10 Wypadek zakończony dachowaniem na DK 46. Dwie osoby poszkodowane Dwie osoby zostały poszkodowane po zderzeniu dwóch samochodów osobowych na drodze krajowej nr 46 Opole - Lubliniec w miejscowości Schodnia w gminie Ozimek. Do… » więcej 2020-02-16, godz. 09:30 Rondo jest tańsze, więc będzie remont szkolnych łazienek Dzięki oszczędnościom, które pojawiły się po rozstrzygnięciu przetargu na budowę ronda, gmina Ujazd znalazła pieniądze na bieżące remonty w dwóch szkołach podstawowych… » więcej 2020-02-16, godz. 08:15 Nowy etap przebudowy nyskiego śródmieścia. Od poniedziałku nie przejedziemy ulicą Kolejową Od poniedziałku (17.02) kierowców czekają kolejne zmiany organizacji ruchu w centrum Nysy. Tym razem, drogowcy zamkną dla samochodów ulicę Kolejową, która przez… » więcej 2020-02-16, godz. 08:00 Radio Opole na stokach Zieleńca. Wrócimy tam za tydzień Radio Opole po raz kolejny odwiedziło Zieleniec. Nasi dziennikarze poprowadzili w sobotę (15.02) audycje „Ze zdrowiem Ci do twarzy” i „Eko wyścig” prosto z Gór… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »