Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-30, 11:49 Autor: Justyna Maćkowiak

Migracja i odmawianie szczepień - to główne powody wzrostu liczby zachorowań na odrę

Szczepienie © (fot. Maciej Stępień / AFRO)
Szczepienie © (fot. Maciej Stępień / AFRO)
Wiesława Błudzin [fot. Justyna Krzyżanowska]
Wiesława Błudzin [fot. Justyna Krzyżanowska]
Urszula Posmyk [fot. Justyna Krzyżanowska]
Urszula Posmyk [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Nie należy zapominać o chorobach zakaźnych, bo nawet po kilkudziesięciu latach mogą powrócić - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" dr Wiesława Błudzin, ordynator oddziału zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.
- Obecnie na naszym oddziale mamy 7 potwierdzonych zachorowań na odrę od początku stycznia, 9 kolejnych osób czeka jeszcze na wyniki badań potwierdzających bądź wykluczających tę chorobę - dodaje gość Radia Opole. Ostatnie przypadki odry na taką skalę były przed erą szczepień, czyli w latach siedemdziesiątych.

- Czym to jest spowodowane? Z całą pewnością migracją ludności, a także unikaniem szczepień przez pewne grupy. Poza tym żadna szczepionka nie jest w 100 procentach skuteczna, ale jeśli jest 96 procent skuteczności, to 4 osoby na 100 nie reagują na szczepienie. Tak też może się zdarzyć.

- W całej Europie w ubiegłym roku zanotowano kilkadziesiąt tysięcy zachorowań na odrę - dodaje dr Wiesława Błudzin. - Jeżeli będzie bardzo dużo zachorowań na odrę, to nie będziemy w stanie przyjąć wszystkich do szpitala. Nie będzie też takiej potrzeby. Przyjmuje się tylko osoby w cięższym stanie, z powikłaniami. Osoby dorosłe zwykle ciężej przechodzą tę chorobę. Te dzieci, które były szczepione dwa razy, są zabezpieczone. To jest choroba, na którą nie ma leczenia, organizm sam musi zwalczyć tego wirusa.

Objawy odry to wysoka gorączka, złe samopoczucie, czerwone oczy i gruboplamista wysypka zaczynająca się od twarzy.

- Nasilenie "ruchów antyszczepionkowych" oraz ruchy migracyjne przyczyniają się do wzrostu liczby zachorowań na odrę - powiedziała w "Poglądach i osądach" Urszula Posmyk z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu.

- Od 2017 w całej Europie rośnie liczba zachorowań na odrę. Najwięcej przypadków odnotowuje się na Ukrainie, Białorusi, w Rumunii, ale także w Niemczech - dodaje gość Radia Opole.

- Od 2017 roku spadliśmy poniżej progu 95 procent, który jest bezpiecznym poziomem wyszczepialności. 95 procent populacji powinna być zaszczepiona na odrę, wtedy ryzyko występowania ognisk epidemicznych tej choroby jest niewielkie. Rodzice odmawiają szczepień. Szczególnie szczepionka odra, świnka, różyczka ma złą sławę. Wynika to z pewnego artykułu, który został opublikowany. Po wielu latach okazało się, że artykuł został zafałszowany, badania były nieprawdziwe.

W 2017 w całym kraju zanotowano 63 zachorowania na odrę, w 2018 roku - 339 (9 w naszym regionie), a w 2019 roku mamy już 214 podejrzeń zachorowań w kraju. Na Opolszczyźnie mamy 35 podejrzeń zachorowań na odrę.
Wiesława Błudzin cz. 1
Wiesława Błudzin cz. 2
Urszula Posmyk

Wiadomości z regionu

2020-07-05, godz. 20:40 Nie żyje Rafał Neugebauer, wicestarosta kluczborski Nie żyje Rafał Neugebauer, wicestarosta kluczborski. O śmierci samorządowca poinformowało starostwo powiatowe w Kluczborku. Rafał Neugebauer zmarł po ciężkiej… » więcej 2020-07-05, godz. 20:40 RAPORT DNIA: 5 zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie. 6 osób pokonało COVID-19 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 231 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci kolejnych pięciu chorych. 5 przypadków zachorowań na COVID-19 dotyczy mieszkańców… » więcej 2020-07-05, godz. 20:05 WYBORY 2020: Posłowie Zjednoczonej Prawicy w Kluczborku przekonywali do głosowania na Andrzeja Dudę - Stawiamy na rodzinę, silną prezydenturę i obronność kraju - mówił do mieszkańców Kluczborka wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa. Podczas wiecu poparcia… » więcej 2020-07-05, godz. 18:17 Brawura, alkohol, kąpiel w miejscach niestrzeżonych to najczęstsze przyczyny utonięć. WOPR apeluje o rozsądek Tylko wczoraj (04.05) w Polsce utonęło 6 osób, a w czerwcu woda pochłonęła 113 ofiar. Brawura, alkohol i przecenianie swoich możliwości to najczęstsze przyczyny… » więcej 2020-07-05, godz. 18:15 "To unikatowe przedsięwzięcie w skali kraju". Politechnika pomoże w transporcie drewnianego zabytku ze Sławięcic do skansenu… Politechnika Opolska pomoże w transporcie zabytkowego XIX-wiecznego drewnianego domu do skansenu w Bierkowicach. Mowa o pawilonie ogrodowym zwanym domkiem syberyjskim… » więcej 2020-07-05, godz. 17:30 Opolska policja przypomina: obowiązek zakrywania nosa i ust nie został całkowicie zniesiony Opolska policja przypomina, że mimo poluzowania obostrzeń sanitarnych i wakacyjnej pogody w wielu miejscach nadal obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Wprowadzone… » więcej 2020-07-05, godz. 17:15 Opolski ZUS wypłacił ponad 1,5 miliona złotych dodatku solidarnościowego dla 1222 mieszkańców regionu Opolski ZUS przekazał ponad 1,5 miliona złotych dodatku solidarnościowego mieszkańcom regionu, którzy stracili pracę na etacie po 15 marca. Warunkiem otrzymania… » więcej 2020-07-05, godz. 15:15 Jest akt oskarżenia ws. rodzinnego gangu fałszerzy dokumentów. Obejmuje 19 osób 19 osób stanie przed sądem we Wrocławiu w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się profesjonalnym przerabianiem dowodów osobistych i podrabianiem… » więcej 2020-07-05, godz. 13:17 WYBORY 2020: Ostatnia prosta kampanii wyborczej. PiS stawia na spotkania bezpośrednie w terenie Za tydzień druga tura wyborów prezydenckich. Sztaby wyborcze walczą o głosy poparcia dla swoich kandydatów. O ostatniej prostej kampanii wyborczej w rozmowie 'W… » więcej 2020-07-05, godz. 10:26 Na zmienionych zasadach, ale odbędzie się Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę W reżimie sanitarnym, ograniczonych do 30 osób grupach, bez noclegów i podzielona na sztafety. Tak będzie wyglądała tegoroczna Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »