Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-30, 11:49 Autor: Justyna Maćkowiak

Migracja i odmawianie szczepień - to główne powody wzrostu liczby zachorowań na odrę

Szczepienie © (fot. Maciej Stępień / AFRO)
Szczepienie © (fot. Maciej Stępień / AFRO)
Wiesława Błudzin [fot. Justyna Krzyżanowska]
Wiesława Błudzin [fot. Justyna Krzyżanowska]
Urszula Posmyk [fot. Justyna Krzyżanowska]
Urszula Posmyk [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Nie należy zapominać o chorobach zakaźnych, bo nawet po kilkudziesięciu latach mogą powrócić - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" dr Wiesława Błudzin, ordynator oddziału zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.
- Obecnie na naszym oddziale mamy 7 potwierdzonych zachorowań na odrę od początku stycznia, 9 kolejnych osób czeka jeszcze na wyniki badań potwierdzających bądź wykluczających tę chorobę - dodaje gość Radia Opole. Ostatnie przypadki odry na taką skalę były przed erą szczepień, czyli w latach siedemdziesiątych.

- Czym to jest spowodowane? Z całą pewnością migracją ludności, a także unikaniem szczepień przez pewne grupy. Poza tym żadna szczepionka nie jest w 100 procentach skuteczna, ale jeśli jest 96 procent skuteczności, to 4 osoby na 100 nie reagują na szczepienie. Tak też może się zdarzyć.

- W całej Europie w ubiegłym roku zanotowano kilkadziesiąt tysięcy zachorowań na odrę - dodaje dr Wiesława Błudzin. - Jeżeli będzie bardzo dużo zachorowań na odrę, to nie będziemy w stanie przyjąć wszystkich do szpitala. Nie będzie też takiej potrzeby. Przyjmuje się tylko osoby w cięższym stanie, z powikłaniami. Osoby dorosłe zwykle ciężej przechodzą tę chorobę. Te dzieci, które były szczepione dwa razy, są zabezpieczone. To jest choroba, na którą nie ma leczenia, organizm sam musi zwalczyć tego wirusa.

Objawy odry to wysoka gorączka, złe samopoczucie, czerwone oczy i gruboplamista wysypka zaczynająca się od twarzy.

- Nasilenie "ruchów antyszczepionkowych" oraz ruchy migracyjne przyczyniają się do wzrostu liczby zachorowań na odrę - powiedziała w "Poglądach i osądach" Urszula Posmyk z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu.

- Od 2017 w całej Europie rośnie liczba zachorowań na odrę. Najwięcej przypadków odnotowuje się na Ukrainie, Białorusi, w Rumunii, ale także w Niemczech - dodaje gość Radia Opole.

- Od 2017 roku spadliśmy poniżej progu 95 procent, który jest bezpiecznym poziomem wyszczepialności. 95 procent populacji powinna być zaszczepiona na odrę, wtedy ryzyko występowania ognisk epidemicznych tej choroby jest niewielkie. Rodzice odmawiają szczepień. Szczególnie szczepionka odra, świnka, różyczka ma złą sławę. Wynika to z pewnego artykułu, który został opublikowany. Po wielu latach okazało się, że artykuł został zafałszowany, badania były nieprawdziwe.

W 2017 w całym kraju zanotowano 63 zachorowania na odrę, w 2018 roku - 339 (9 w naszym regionie), a w 2019 roku mamy już 214 podejrzeń zachorowań w kraju. Na Opolszczyźnie mamy 35 podejrzeń zachorowań na odrę.
Wiesława Błudzin cz. 1
Wiesława Błudzin cz. 2
Urszula Posmyk

Wiadomości z regionu

2021-07-25, godz. 10:00 Prawie pół miliona złotych zabezpieczono na gaszenie pożarów w lasach. To pieniądze m.in. na organizację pogotowia… Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wesprą działalność Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. » więcej 2021-07-25, godz. 08:15 Interesy osób w podeszłym wieku mają być lepiej reprezentowane. Pomóc w tym ma pełnomocnik do spraw seniorów powołany… Od poniedziałku (26.07) rozpocznie pracę pełnomocnik wojewody do spraw seniorów. Obowiązki te będzie sprawować Janina Piekarz, do tej pory pełniąca funkcję… » więcej 2021-07-25, godz. 08:00 Uwaga kierowcy, będą zmiany w organizacji ruchu w kilku miejscach na drogach krajowych w regionie W przyszłym tygodniu na opolskich drogach krajowych będą zmiany w organizacji ruchu. Już w poniedziałek (26.07) zostanie wprowadzone wahadło na DK 40 w Kędzierzynie-… » więcej 2021-07-25, godz. 07:15 Od początku wakacji w naszym regionie na drogach zginęło 9 osób, a w kraju około 200. Przyczyną tragedii najczęściej… Od początku wakacji na drogach województwa opolskiego zginęło 9 osób. Ostatni śmiertelny wypadek odnotowano w piątek (23.07), kiedy to w Warmątowicach… » więcej 2021-07-24, godz. 19:18 Rodzinny piknik w Smarchowicach Śląskich okazją do zabawy, wymiany doświadczeń oraz promocji szczepień, do których… W Smarchowicach Śląskich trwa drugi dzień V Międzypokoleniowego Pikniku Rodzinnego. To okazja do wspólnej zabawy, ale i wymiany doświadczeń pomiędzy najstarszymi… » więcej 2021-07-24, godz. 17:55 To wielka frajda dla fanów motocykli! Trwa Rock Festiwal Pogranicza w Prudniku [ZDJĘCIA, FILM] Tłumy motocyklistów przybyły do Prudnika w ramach inicjatywy 'Motocyklem na Rock Festiwal Pogranicza'. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć także wspólnego… » więcej 2021-07-24, godz. 17:00 Strażackie święto w Pokrzywnicy. Młodzi strażacy ochotnicy rywalizują w zawodach sikawek konnych 274 zawodników z 26 jednostek z całego regionu i województwa śląskiego bierze udział w X Regionalnych Zawodach Sikawek Konnych w Pokrzywnicy. Zawody, w których… » więcej 2021-07-24, godz. 16:19 Zablokowana DK 40 w Mochowie po wypadku 2 motocykli [AKTUALIZACJA] Wytyczono objazd przez Racławice Śląskie po wypadku na DK40 w Mochowie. Jedną z poszkodowanych osób zabrał do szpitala śmigłowiec LPR. » więcej 2021-07-24, godz. 15:18 W Winowie trwa X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych. To gratka dla pasjonatów dawnego sprzętu wojskowego [ZDJĘCIA] Na poligonie w Winowie od wczoraj (23.07) trwa X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych. Na miejscu można obejrzeć na żywo kilkadziesiąt wojskowych pojazdów. To czołgi… » więcej 2021-07-24, godz. 14:10 Nyski WOPR docenia zalety energii ze słońca. Panele fotowoltaiczne pozwalają znacząco obniżyć rachunki za prąd Energia produkowana z promieni słonecznych pozwala nyskiemu WOPR-owi obniżyć rachunki za prąd. Pierwsze tygodnie funkcjonowania instalacji są na tyle obiecujące… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »