Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-24, 13:35 Autor: Justyna Maćkowiak

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie jako pierwsza w regionie powołała Radę Uczelni. To jeden z trzech najważniejszych organów uczelni

Budynek PWSZ Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Budynek PWSZ Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Prof.Przemysław Malinowski, prorektor nyskiej PWSZ © (fot. Dorota Kłonowska / AFRO)
Prof.Przemysław Malinowski, prorektor nyskiej PWSZ © (fot. Dorota Kłonowska / AFRO)
- Nie sądzę, że nowa ustawa Prawo o Szkolnictwie Wyższym jest zagrożeniem dla małych uczelni, takich jak nasza - powiedział w "Loży Radiowej" prof. Przemysław Malinowski, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie komentując Konstytucję dla Nauki wicepremiera Jarosława Gowina.
- Moim zdaniem na zmianach możemy zyskać - dodaje gość Radia Opole. - Nasze uczelnie zyskują, bo mamy swoje przedstawicielstwo, swoją Konferencję Rektorów w końcu ustawowo nadaną. Nie widzę tutaj żadnego zagrożenia dla uczelni takich jak nasza, wręcz przeciwnie - szansę na stabilny rozwój, ponieważ wyraźnie się nas pozycjonuje w tej ustawie. Nie jesteśmy wrzuceni do jednego worka wraz z uczelniami akademickimi, tylko mamy swoje, osobne zadania do wykonania.

Nyska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa jako pierwsza w regionie powołała Radę Uczelni. Do utworzenia takiego organu zobowiązuje właśnie Konstytucja dla Nauki.

- Rada Uczelni jest bardzo ważnym organem, to jeden z trzech najważniejszych organów uczelni - mamy radę, rektora i senat. Rada Uczelni jest jakby radą nadzorczą, organem opiniującym. Pierwszym zadaniem rady będzie zaopiniowanie nowego projektu statutu, nad którym właśnie pracujemy. Będzie także nadzorowała finanse uczelni, rada wskazuje także kandydatów na rektora - wyjaśnia prof. Przemysław Malinowski.

Zgodnie z przepisami, w składzie rady połowa to osoby spoza uczelni. To Mieczysław Duraj z Nyskiej Regionalnej Izby Gospodarczej, Łukasz Majcher z firmy Schattdecor w Głuchołazach oraz Marek Szymkowicz z nyskiego ZOZ-u. Osoby związane z uczelnią, które tworzą radę, to przewodnicząca samorządu studenckiego Dominika Michna, prof. Krystyna Sosada, dr hab. Marek Kulisz i dr Monika Wit.
Przemysław Malinowski cz. 1
Przemysław Malinowski cz. 2

Wiadomości z regionu

2019-03-26, godz. 22:45 Opolski "Ekonomik" podpisał porozumienie o współpracy z opolskim oddziałem Krajowej Izby Doradców Podatkowych Staże i praktyki dla uczniów, do tego konkursy o podatkach i warsztaty. Zespół Szkół Ekonomicznych w Opolu podpisał porozumienie o współpracy z opolskim oddzi ... » więcej 2019-03-26, godz. 22:30 Przeciwnicy i zwolennicy deklaracji LGBT+ manifestowali w centrum Opola Fundacja Pro-Prawo do życia pojawiła się dziś (26.03) na placu Wolności w Opolu w towarzystwie przedstawicieli Ruchu Narodowego i Młodzieży Wszechpolskiej, by ... » więcej 2019-03-26, godz. 22:00 Prudnik: minister dał zielone światło dla likwidacji dwóch szkół średnich Minister edukacji uznał racje władz powiatu prudnickiego, które wystąpiły z zażaleniem na postanowienie Opolskiego Kuratora Oświaty. Chodzi o likwidację dwóch ... » więcej 2019-03-26, godz. 21:00 Jest szansa, że w gminie Reńska Wieś powstaną trzy OSY Urzędnicy z Reńskiej Wsi liczą, że w tym roku OSY pojawią się w całkiem sporej grupie. Mowa oczywiście nie o owadach, ale o Otwartych Strefach Aktywności. Sił ... » więcej 2019-03-26, godz. 20:00 Przedszkolaki z opolskiej "szóstki" mistrzami gry w "kółko i krzyżyk". Za nami I międzyprzedszkolny turniej w Opolu Na popularnej grze 'kółko i krzyżyk' uczyli się zasad logicznego myślenia i gry fair play. Najmłodsi opolanie spotkali się na I Międzyprzedszkolnym Turnieju K ... » więcej 2019-03-26, godz. 19:45 Kulturalne centrum Tułowic zostanie wyremontowane. Inwestycja oczekiwana od lat Sala widowiskowa w Tułowicach przejdzie gruntowną modernizację. To miejsce na inwestycję tej skali czekało blisko 25 lat. » więcej 2019-03-26, godz. 19:00 Mieszkańców regionu najbardziej interesuje Emerytura+ W Izbicku, Kamieniu Śląskim, na Górze św. Anny, a także w Leśnicy i Strzelcach Opolskich można było dzisiaj (26.03) spotkać pracowników urzędu wojewódzkiego, ... » więcej 2019-03-26, godz. 19:00 Zmieni się wygląd zabytkowego parku w Skarbiszowie. Gmina planuje rewitalizację Zainstalowane zostanie oświetlenie, odtworzone alejki, wykonane zostaną nowe nasadzenia oraz montaż ławek. Dąbrowa przygotowuje się do rozpoczęcia rewitalizac ... » więcej 2019-03-26, godz. 18:00 Na Politechnice obchodzono Opolskie Dni Elektryki. "Rozwój jest niesamowity i musimy za nim nadążyć" Roboty, drukarki 3D, drony oraz nowoczesne jedno i dwuślady. To można było zobaczyć na kampusie Politechniki Opolskiej. Okazją do tego były Opolskie Dni Elekt ... » więcej 2019-03-26, godz. 17:30 Prudnik: szpital szuka pieniędzy na wymianę karetek. "Pacjenci mogą być spokojni" Najstarsza karetka prudnickiego pogotowia ma 12 lat i przebieg ponad 450 tysięcy kilometrów. Ostatni ambulans dla tego szpitala zakupiono w 2009 roku. Tymczas ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »