Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-24, 13:35 Autor: Justyna Maćkowiak

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie jako pierwsza w regionie powołała Radę Uczelni. To jeden z trzech najważniejszych organów uczelni

Budynek PWSZ Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Budynek PWSZ Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Prof.Przemysław Malinowski, prorektor nyskiej PWSZ © (fot. Dorota Kłonowska / AFRO)
Prof.Przemysław Malinowski, prorektor nyskiej PWSZ © (fot. Dorota Kłonowska / AFRO)
- Nie sądzę, że nowa ustawa Prawo o Szkolnictwie Wyższym jest zagrożeniem dla małych uczelni, takich jak nasza - powiedział w "Loży Radiowej" prof. Przemysław Malinowski, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie komentując Konstytucję dla Nauki wicepremiera Jarosława Gowina.
- Moim zdaniem na zmianach możemy zyskać - dodaje gość Radia Opole. - Nasze uczelnie zyskują, bo mamy swoje przedstawicielstwo, swoją Konferencję Rektorów w końcu ustawowo nadaną. Nie widzę tutaj żadnego zagrożenia dla uczelni takich jak nasza, wręcz przeciwnie - szansę na stabilny rozwój, ponieważ wyraźnie się nas pozycjonuje w tej ustawie. Nie jesteśmy wrzuceni do jednego worka wraz z uczelniami akademickimi, tylko mamy swoje, osobne zadania do wykonania.

Nyska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa jako pierwsza w regionie powołała Radę Uczelni. Do utworzenia takiego organu zobowiązuje właśnie Konstytucja dla Nauki.

- Rada Uczelni jest bardzo ważnym organem, to jeden z trzech najważniejszych organów uczelni - mamy radę, rektora i senat. Rada Uczelni jest jakby radą nadzorczą, organem opiniującym. Pierwszym zadaniem rady będzie zaopiniowanie nowego projektu statutu, nad którym właśnie pracujemy. Będzie także nadzorowała finanse uczelni, rada wskazuje także kandydatów na rektora - wyjaśnia prof. Przemysław Malinowski.

Zgodnie z przepisami, w składzie rady połowa to osoby spoza uczelni. To Mieczysław Duraj z Nyskiej Regionalnej Izby Gospodarczej, Łukasz Majcher z firmy Schattdecor w Głuchołazach oraz Marek Szymkowicz z nyskiego ZOZ-u. Osoby związane z uczelnią, które tworzą radę, to przewodnicząca samorządu studenckiego Dominika Michna, prof. Krystyna Sosada, dr hab. Marek Kulisz i dr Monika Wit.
Przemysław Malinowski cz. 1
Przemysław Malinowski cz. 2

Wiadomości z regionu

2019-10-13, godz. 23:50 "Sondaże dawały nam dwa razy gorszy wynik". PSL zadowolone z prawie 10-procentowego poparcia Polskie Stronnictwo Ludowe w regionie zadowolone z sondażowych wyników niedzielnych wyborów. Według sondażu exit poll przygotowanego przez IPSOS, ludowcy zdob ... » więcej 2019-10-13, godz. 23:30 Mniejszość Niemiecka musi czekać na oficjalny wynik wyborów. "Założeniem przynajmniej 1 mandat senatora i dwóch dla po ... - Wysoka frekwencja jest dużym zaskoczeniem, zgadzam się ze zdaniem, że to były najważniejsze wybory po 1989 roku. Jesteśmy komitetem regionalnym, więc na ofi ... » więcej 2019-10-13, godz. 23:20 "Szósty mandat na horyzoncie". Radość w opolskim sztabie Prawa i Sprawiedliwości po ogłoszeniu sondażowych wyników wyb ... Prawie 44 procent to sondażowy wynik Prawa i Sprawiedliwości, a to pozwala na kontynuację rządów przez następne 4 lata. Wieczór wyborczy partia zorganizowała ... » więcej 2019-10-13, godz. 22:55 Kandydat Konfederacji po wyniku exit poll: 13 posłów to wynik zadowalający 13 miejsc w sejmie dla kandydatów Konfederacji według exit poll autorstwa Ipsos. » więcej 2019-10-13, godz. 22:40 Politycy Koalicji Obywatelskiej komentują sondażowe wyniki wyborów [FILM, ZDJĘCIA] 27,4 procent głosów zdobyła Koalicja Obywatelska w dzisiejszych (13.10) wyborach parlamentarnych według exit poll Ipsos. Gdyby taki wynik potwierdził się po p ... » więcej 2019-10-13, godz. 22:20 Lewica wraca do sejmu. Marcelina Zawisza: "Będziemy odważną opozycją" Po czterech latach przedstawiciele środowisk lewicowych wracają do polskiego parlamentu. Przypomnijmy, według sondażowych wyników wyborów KW Sojuszu Lewicy De ... » więcej 2019-10-13, godz. 21:50 Exit poll na Opolszczyźnie: 5 mandatów dla PiS, 4 dla KO, po jednym dla Lewicy, PSL z Kukizem i Mniejszości Niemieckiej Według sondażowych wyników wyborów Prawo i Sprawiedliwość na Opolszczyźnie uzyskało 35,4 procent, Koalicja Obywatelska - 27,7, Lewica - 12,6, PSL - 11,3, Konf ... » więcej 2019-10-13, godz. 21:45 Ratownicy symbolicznie pogrzebali SOR przy Katowickiej. "Chcemy zwrócić uwagę, że nie jest za późno, by uratować oddzi ... Przed Szpitalem Wojewódzkim w Opolu odbył się dziś (13.10) symboliczny pogrzeb tamtejszego SOR-u. Zniczami i żałobnymi wiązankami, ratownicy medyczni chcieli ... » więcej 2019-10-13, godz. 21:15 Sondaż exit poll dla Prawa i Sprawiedliwości. W sejmie też Konfederacja Prawo i Sprawiedliwość zdobyło największe poparcie w wyborach do Sejmu - tak wynika z sondażu IPSOS, przeprowadzonego na zlecenie TVP, TVN24 i Polsat News. » więcej 2019-10-13, godz. 19:00 Kolejna zmiana organizacji ruchu w rejonie budowy centrum przesiadkowego Opole Wschodnie Jutro (14.10) wyłączony zostanie zewnętrzny pas na ulicy Batalionów Chłopskich. Chodzi o fragment na odcinku pomiędzy Poniatowskiego a Dąbrowskiego. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »