Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-10, 18:00 Autor: Joanna Matlak

Urząd Miasta Opola nie kupi masek antysmogowych dla seniorów

Urząd Miasta Opola nie kupi masek antysmogowych dla seniorów. Anna Sułek z maską [fot. Joanna Matlak[
Urząd Miasta Opola nie kupi masek antysmogowych dla seniorów. Anna Sułek z maską [fot. Joanna Matlak[
Ratusz nie kupi masek antysmogowych dla seniorów. Pomysł ten wyszedł ze środowiska Opolskiego Alarmu Smogowego, który zwracał uwagę, że starsze osoby są szczególnie narażone na zanieczyszczenie powietrza.
- Złożyliśmy takie pismo w lutym 2017 roku, dziś robimy to jeszcze raz, może teraz prezydent je przeczyta – mówi Anna Sułek, emerytka i działaczka Opolskiego Alarmu Smogowego.

- Można brać przykład z miasta Krakowa, gdzie krakowianie dostają w przychodniach maseczki antysmogowe, a dzielnica Praga w Warszawie rozdaje chusty antysmogowe. Liczymy, że prezydent spojrzy na to przychylnym okiem i może wyda trochę pieniędzy z budżetu na nasze maseczki - mówi Anna Sułek.

Jeden z działaczy OAS Janusz Piotrowski zwrócił także uwagę na to, że w Opolu nie ma stacji z automatycznym pomiarem pyłu zawieszonego PM 2,5.

- Miasta, które nie mają tego pomiaru i bazują na indeksie powietrza opartym tylko na PM 10, zawyżają i podają, że jakość powietrza jest o jeden próg lepsza niż w innych miastach w których pomiar pyłu PM 2,5 jest mierzony automatycznie. Ja bym powiedział, że to jest oszustwo - mówi Piotrowski.

- Problem jest wielowątkowy, nie mówimy o mieście punktowo, tylko o dużych zintegrowanych działaniach, np. milionach złotych na wymianę pieców - odpowiada ekologom Katarzyna Oborska – Marciniak, rzecznik prasowy opolskiego ratusza.

- Miasto zostało wyróżnione za walkę z niską emisją za autorski program "Czyste powietrze - oddech dla Opola". Na przestrzeni lat przeznaczymy kilkanaście milionów na wymianę pieców i to są inwestycje, na które kładziemy nacisk. Jeśli chodzi o maseczki, o których wspomina Alarm Smogowy, na tym etapie i w tej chwili nie mamy takich planów, dlatego że skupiamy się na realnym wpływie na jakość powietrza w Opolu.

Rzecznik prezydenta wskazuje także, że mieszkańcy mogą sprawdzać stan powietrza jak i prognozy za pomocą aplikacji, a walka z niską emisją jest skupiona na przekroczeniach pyłu PM 10. - Jeśli chodzi o pomiar pyłu PM 2,5 to takie pomiary prowadzi stacja WIOŚ – dodaje Oborska-Marciniak.

Dodajmy, że stacja prowadzi jednak pomiar manualny, co oznacza że czas oczekiwania na wyniki jest wydłużony. Automatyczny pomiar pozwala obserwować wyniki na bieżąco.
Anna Sułek
Janusz Piotrowski
Katarzyna Oborska-Marciniak

Wiadomości z regionu

2019-10-19, godz. 20:36 Opolanie uczcili pamięć księdza Jerzego Popiełuszki. W 35. rocznicę śmierci kapelana Solidarności, modlono się o jego ... W opolskiej katedrze upamiętniono przypadającą 19 października, 35. rocznicę śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Po uroczystej mszy świętej w intencji kanoni ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:22 ZAKSA zaprezentowała nowy skład i sponsora. Wielka gala w Kędzierzynie-Koźlu [ZDJĘCIA] Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zaprezentowała skład na nowy sezon rozgrywek siatkarskiej PlusLigi. Gala miała miejsce podczas obchodów 25-lecia klubu, któ ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:19 Dobiega końca VIII Opolski Festiwal Gór. Wśród gości między innymi zdobywca Złotego Czekanu W stolicy regionu trwa trzeci, a zarazem ostatni dzień 8. edycji Opolskiego Festiwalu Gór. Oprócz warsztatów dla dzieci i dorosłych, uczestnicy mają też okazj ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:16 W Opolu już po raz 44. goniono lisa. "Hubertus" nawiązuje do dawnych zwyczajów w czasie polowań" Zabawy dla dzieci, pokazy władania bronią białą czy ułańskie stroje, to część atrakcji, które czekały dziś (19.10) na uczestników zabawy z okazji dnia święteg ... » więcej 2019-10-19, godz. 16:43 Malując po ścianie, zachęcają do pomagania innym. W Opolu powstaje mural Opolskiego Centrum Wolontariatu Iskra W przejściu obok opolskiego amfiteatru powstaje kolejny mural. Dzieło ma promować ideę wolontariatu i zwracać uwagę na fakt, że niesienie pomocy przynosi nie ... » więcej 2019-10-19, godz. 15:39 Pustułki, szczygły, kosy, szpaki. W Opolu-Półwsi trwa Opolski Spacer Ornitologiczny Już po raz szósty w tym roku miłośnicy dzikich ptaków wybrali się na Opolski Spacer Ornitologiczny. Tym razem skrzydlatych mieszkańców miasta wypatrują na ter ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:19 Siatkarskie muzeum "Volley Bajka". Srebrny jubileusz Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle [ZDJĘCIA] Otwarciem siatkarskiego muzeum 'Volley Bajka' rozpoczęły się dzisiejsze obchody jubileuszu 25-lecia Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Dla fanów ośmiokrotneg ... » więcej 2019-10-19, godz. 12:55 Wszechpolacy porządkują cmentarz przy Niemodlińskiej. "Gdy Opole było częścią Niemiec, grzebano tu Polaków" Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej już po raz kolejny porządkują (19.10) cmentarz przy ulicy Niemodlińskiej w Opolu. Oprócz grabienia liści czy przycinania g ... » więcej 2019-10-19, godz. 10:45 Wszystko o wolontariacie. W Opolu rozpoczyna się (19.10) Festiwal Wolontariatu IMPULS Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” daje dziś szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. » więcej 2019-10-19, godz. 09:37 Wypadek na trasie Nysa - Prudnik W Niemysłowicach, na DK41, terenowe BMW wypadło z drogi, dachowało i wpadło do rowu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »