Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-10, 18:00 Autor: Joanna Matlak

Urząd Miasta Opola nie kupi masek antysmogowych dla seniorów

Urząd Miasta Opola nie kupi masek antysmogowych dla seniorów. Anna Sułek z maską [fot. Joanna Matlak[
Urząd Miasta Opola nie kupi masek antysmogowych dla seniorów. Anna Sułek z maską [fot. Joanna Matlak[
Ratusz nie kupi masek antysmogowych dla seniorów. Pomysł ten wyszedł ze środowiska Opolskiego Alarmu Smogowego, który zwracał uwagę, że starsze osoby są szczególnie narażone na zanieczyszczenie powietrza.
- Złożyliśmy takie pismo w lutym 2017 roku, dziś robimy to jeszcze raz, może teraz prezydent je przeczyta – mówi Anna Sułek, emerytka i działaczka Opolskiego Alarmu Smogowego.

- Można brać przykład z miasta Krakowa, gdzie krakowianie dostają w przychodniach maseczki antysmogowe, a dzielnica Praga w Warszawie rozdaje chusty antysmogowe. Liczymy, że prezydent spojrzy na to przychylnym okiem i może wyda trochę pieniędzy z budżetu na nasze maseczki - mówi Anna Sułek.

Jeden z działaczy OAS Janusz Piotrowski zwrócił także uwagę na to, że w Opolu nie ma stacji z automatycznym pomiarem pyłu zawieszonego PM 2,5.

- Miasta, które nie mają tego pomiaru i bazują na indeksie powietrza opartym tylko na PM 10, zawyżają i podają, że jakość powietrza jest o jeden próg lepsza niż w innych miastach w których pomiar pyłu PM 2,5 jest mierzony automatycznie. Ja bym powiedział, że to jest oszustwo - mówi Piotrowski.

- Problem jest wielowątkowy, nie mówimy o mieście punktowo, tylko o dużych zintegrowanych działaniach, np. milionach złotych na wymianę pieców - odpowiada ekologom Katarzyna Oborska – Marciniak, rzecznik prasowy opolskiego ratusza.

- Miasto zostało wyróżnione za walkę z niską emisją za autorski program "Czyste powietrze - oddech dla Opola". Na przestrzeni lat przeznaczymy kilkanaście milionów na wymianę pieców i to są inwestycje, na które kładziemy nacisk. Jeśli chodzi o maseczki, o których wspomina Alarm Smogowy, na tym etapie i w tej chwili nie mamy takich planów, dlatego że skupiamy się na realnym wpływie na jakość powietrza w Opolu.

Rzecznik prezydenta wskazuje także, że mieszkańcy mogą sprawdzać stan powietrza jak i prognozy za pomocą aplikacji, a walka z niską emisją jest skupiona na przekroczeniach pyłu PM 10. - Jeśli chodzi o pomiar pyłu PM 2,5 to takie pomiary prowadzi stacja WIOŚ – dodaje Oborska-Marciniak.

Dodajmy, że stacja prowadzi jednak pomiar manualny, co oznacza że czas oczekiwania na wyniki jest wydłużony. Automatyczny pomiar pozwala obserwować wyniki na bieżąco.
Anna Sułek
Janusz Piotrowski
Katarzyna Oborska-Marciniak

Wiadomości z regionu

2019-02-17, godz. 22:13 Pogarsza się jakość powietrza na Opolszczyźnie Najgorzej oddycha się w tej chwili w Prudniku - tu normy dotyczące pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5 na godzinę 22:00 są przekroczone pięciokrotnie. » więcej 2019-02-17, godz. 21:00 Opolscy politycy o Warsaw Summit. Temat konferencji bliskowschodniej zdominował Niedzielną Lożę Radiową Konferencja bliskowschodnia i wczorajsza deklaracja SLD dołączenia do Koalicji Europejskiej - te dwa tematy zdominowały Niedzielną Lożę Radiową, w której spot ... » więcej 2019-02-17, godz. 20:50 Chłopczyk przygnieciony konarem doznał poważnego urazu mózgu. "Jest w stanie skrajnie ciężkim" Stan 5-latka, który w piątkowe popołudnie został przygnieciony przez drzewo jest bardzo ciężki. Chłopczyk przebywa na oddziale intensywnej opieki medycznej dl ... » więcej 2019-02-17, godz. 18:45 Opolskie Targi Ślubne skarbnicą pomysłów dla przyszłych nowożeńców [ZDJĘCIA] Zakończyły się 15. Targi Ślubne w Opolu. W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym zaprezentowało się ponad 100 firm związanych z branżą ślubno-weselną. Dla przysz ... » więcej 2019-02-17, godz. 17:00 Harcerze chcą rozwiązać hufiec w Kędzierzynie-Koźlu Harcerze z Kędzierzyna-Koźla podjęli decyzję o rozwiązaniu hufca. Powodem ma być trwający od kilku lat konflikt między instruktorami. To pierwszy krok do likw ... » więcej 2019-02-17, godz. 16:50 Zderzenie dwóch aut w powiecie opolskim W miejscowości Kotórz Mały, w gminie Turawa, doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych, którymi podróżowały łącznie 4 osoby. » więcej 2019-02-17, godz. 15:00 Mija 96 lat od powstania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Siedzibą było Opole [ZDJĘCIA] W Opolu uroczyście świętowano 96. rocznicę powołania do życia I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Swoją siedzibę miała ona właśnie w stolicy regionu. Uro ... » więcej 2019-02-17, godz. 15:00 Świetlica w Kotlarni będzie miała profesjonalne zaplecze kuchenne Rozpoczął się remont świetlicy w Kotlarni w gminie Bierawa. Nie jest to duża inwestycja, ale długo oczekiwana przez mieszkańców. » więcej 2019-02-17, godz. 14:30 Bez prawa jazdy wsiadł za kierownicę ciężarówki. Wiózł żywy inwentarz Kierowcę bez uprawnień zatrzymali mundurowi Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego. Mężczyzna zdecydował się na kurs ciężarówką załadowaną żywymi zwierzę ... » więcej 2019-02-17, godz. 13:45 Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kota. Pomagajmy kotom, zwłaszcza w czasie zimy W Opolu nie mamy kotów bezdomnych, bo te prawie zawsze trafiają do schroniska. Mamy za to koty wolno żyjące. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »