Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-10, 18:00 Autor: Joanna Matlak

Urząd Miasta Opola nie kupi masek antysmogowych dla seniorów

Urząd Miasta Opola nie kupi masek antysmogowych dla seniorów. Anna Sułek z maską [fot. Joanna Matlak[
Urząd Miasta Opola nie kupi masek antysmogowych dla seniorów. Anna Sułek z maską [fot. Joanna Matlak[
Ratusz nie kupi masek antysmogowych dla seniorów. Pomysł ten wyszedł ze środowiska Opolskiego Alarmu Smogowego, który zwracał uwagę, że starsze osoby są szczególnie narażone na zanieczyszczenie powietrza.
- Złożyliśmy takie pismo w lutym 2017 roku, dziś robimy to jeszcze raz, może teraz prezydent je przeczyta – mówi Anna Sułek, emerytka i działaczka Opolskiego Alarmu Smogowego.

- Można brać przykład z miasta Krakowa, gdzie krakowianie dostają w przychodniach maseczki antysmogowe, a dzielnica Praga w Warszawie rozdaje chusty antysmogowe. Liczymy, że prezydent spojrzy na to przychylnym okiem i może wyda trochę pieniędzy z budżetu na nasze maseczki - mówi Anna Sułek.

Jeden z działaczy OAS Janusz Piotrowski zwrócił także uwagę na to, że w Opolu nie ma stacji z automatycznym pomiarem pyłu zawieszonego PM 2,5.

- Miasta, które nie mają tego pomiaru i bazują na indeksie powietrza opartym tylko na PM 10, zawyżają i podają, że jakość powietrza jest o jeden próg lepsza niż w innych miastach w których pomiar pyłu PM 2,5 jest mierzony automatycznie. Ja bym powiedział, że to jest oszustwo - mówi Piotrowski.

- Problem jest wielowątkowy, nie mówimy o mieście punktowo, tylko o dużych zintegrowanych działaniach, np. milionach złotych na wymianę pieców - odpowiada ekologom Katarzyna Oborska – Marciniak, rzecznik prasowy opolskiego ratusza.

- Miasto zostało wyróżnione za walkę z niską emisją za autorski program "Czyste powietrze - oddech dla Opola". Na przestrzeni lat przeznaczymy kilkanaście milionów na wymianę pieców i to są inwestycje, na które kładziemy nacisk. Jeśli chodzi o maseczki, o których wspomina Alarm Smogowy, na tym etapie i w tej chwili nie mamy takich planów, dlatego że skupiamy się na realnym wpływie na jakość powietrza w Opolu.

Rzecznik prezydenta wskazuje także, że mieszkańcy mogą sprawdzać stan powietrza jak i prognozy za pomocą aplikacji, a walka z niską emisją jest skupiona na przekroczeniach pyłu PM 10. - Jeśli chodzi o pomiar pyłu PM 2,5 to takie pomiary prowadzi stacja WIOŚ – dodaje Oborska-Marciniak.

Dodajmy, że stacja prowadzi jednak pomiar manualny, co oznacza że czas oczekiwania na wyniki jest wydłużony. Automatyczny pomiar pozwala obserwować wyniki na bieżąco.
Anna Sułek
Janusz Piotrowski
Katarzyna Oborska-Marciniak

Wiadomości z regionu

2020-07-14, godz. 14:45 Oleskie liceum będzie kształcić w zakresie "informatyki wojskowej" jako jedna z 16 szkół w Polsce. To pilotażowy projekt… Oleska szkoła będzie kształcić młodzież na profilu 'Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne'. » więcej 2020-07-14, godz. 14:05 Już nie Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa a Collegium Salutis Humanae. Fuzja uczelni staje się faktem Po blisko 6 latach prób, wątpliwości i sporów od jutra (15.07) oficjalnie Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu zostanie włączona do struktur Uniwersytetu… » więcej 2020-07-14, godz. 13:00 Mandat i obowiązkowa naprawa układu oczyszczania spalin za posiadanie nielegalnego emulatora Inspektorzy kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego wykryli emulator SCR podczas kontroli polskiego przewoźnika. To… » więcej 2020-07-14, godz. 12:15 Opolskie parki krajobrazowe zwiedzisz z telefonem w ręku Turyści odwiedzający opolskie parki krajobrazowe mogą korzystać z aplikacji, która podpowie im, gdzie pójść, żeby zobaczyć ciekawe miejsca, przybliży też historię… » więcej 2020-07-14, godz. 12:00 Kędzierzyn-Koźle: wymieniają sieć ciepłowniczą i jednocześnie remontują drogę Remont ulicy Mościckiego na osiedlu Azoty w Kędzierzynie-Koźlu to jedna z większych miejskich inwestycji realizowanych w tym roku. Po jej zakończeniu, większość… » więcej 2020-07-14, godz. 11:15 W Ligocie Wołczyńskiej zderzyły się dwa busy. Jedna osoba ranna [AKTUALIZACJA] Na DK42 w Ligocie Wołczyńskiej po godzinie 09.00 doszło do zderzenia dwóch busów. Jedna osoba została poszkodowana. » więcej 2020-07-14, godz. 11:15 Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 2 nowe zakażenia w regionie i śmierć 87-letniej kobiety z powiatu opolskiego Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 267 nowych zakażeniach koronawirusem, dwa z nich dotyczą województwa opolskiego. To oznacza, że dotąd w regionie zakaziło… » więcej 2020-07-14, godz. 11:00 Poszukiwany wpadł w czasie kontroli drogowej Poszukiwany mężczyzna wpadł w ręce policjantów, gdy kierował samochodem, mimo sądowego zakazu. Oprócz tego mundurowi znaleźli przy nim amfetaminę. Teraz za stare… » więcej 2020-07-14, godz. 11:00 Krapkowice: budowlańcy kończą przebudowę starego mostu kolejowego nad Odrą [ZDJĘCIA] Przebudowa nieczynnego mostu kolejowego nad Odrą w Krapkowicach Otmęcie jest już na ukończeniu. Pod koniec roku będą mogły nim przejechać samochody osobowe. Przygotowano… » więcej 2020-07-14, godz. 09:45 WYBORY 2020: "Opole było, jest i będzie bastionem opozycji". Tomasz Kostuś o wynikach wyborów prezydenckich - Opole i Opolszczyzna wcale nie są bastionem Prawa i Sprawiedliwości i Andrzeja Dudy - ocenił w rozmowie 'W cztery oczy' poseł Koalicji Obywatelskiej Tomasz Kostuś… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »