Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-09, 10:41 Autor: Justyna Maćkowiak/Jacek Rudnik

Nauczyciele żądają podwyżek. Jutro rozmowy z przedstawicielami ministerstwa

Szkoła [fot. pixabaya]
Szkoła [fot. pixabaya]
Wanda Sobiborowicz [fot. Maciej Wajler]
Wanda Sobiborowicz [fot. Maciej Wajler]
Michał Siek [fot. Paula Hołubowicz]
Michał Siek [fot. Paula Hołubowicz]
- Subwencja nie zabezpiecza wszystkich wydatków na oświatę, system wynagradzania nauczycieli wymaga dopracowania - oceniła w rozmowie "W cztery oczy" Wanda Sobiborowicz, prezes opolskiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego. Nauczyciele wnioskują o 1000 złotych podwyżki do pensji, a chodzi o to, by zwiększyć kwotę bazową.
Ostanie rozporządzenie ws. kolejnej transzy podwyżek nie załatwia sprawy.

-Rozporządzenie płacowe przedstawione przez minister edukacji, zakładające podwyżki od 120 do 160 zł to kpina - oceniła Wanda Sobiborowicz.

- W 2017 roku nauczycielskie podwyżki wyniosły od 86 do 99 zł brutto, a były wypłacane od kwietnia - przypomniał gość Radia Opole. Zdaniem Wandy Sobiborowicz, 80 procent wynagrodzenia nauczycieli powinno być zawarte w pensji zasadniczej, a reszta w różnego rodzaju dodatkach. - Proponujemy, aby zwiększyć kwotę bazową o 1000 zł. Ponieważ ustawa budżetowa nie jest jeszcze uchwalona, jest to łatwe do przeprowadzenia. Nie ma potrzeby zmiany innych ustaw.

- Dodatki do pensji nauczycielskich są negocjowane w regulaminach wynagradzania, ale zależą od zasobności organu prowadzącego - gminy czy powiatu. To najczęściej nie daje pola manewru - argumentował nasz gość. - Dostajemy coraz więcej obowiązków, ale w parze z tym nie idzie wzrost uposażeń. System wynagradzania nauczycieli powinien być jasny i klarowny, wymaga wieloaspektowych rozmów.

Jutro (10.01) w siedzibie Rady Dialogu Społecznego w Warszawie odbędą się rozmowy z ministerstwem ws. podwyżek, po których odbędzie się posiedzenie zarządu głównego ZNP.

- Trudno powiedzieć, jak się zakończy to spotkanie - powiedział w "Poglądach i osądach" Opolski Kurator Oświaty Michał Siek. - Jest zgoda co do tego, że system wynagradzania jest dosyć przestarzały. Dlatego jest wola, aby rozmawiać na temat nowych rozwiązań. Trzeba też przypomnieć, że jeszcze niedawno Związek Nauczycielstwa Polskiego straszył masowymi zwolnieniami. W tej chwili wielu nauczycieli ma sporo nadgodzin, więc wynagrodzenie, które otrzymują, jest dużo wyższe niż to, które podaje związek.

Ewentualne zaostrzenie formy protestu w ocenie Wandy Sobiborowicz sprowadzałoby się do ogłoszenia strajku generalnego, a procedura przygotowawcza do takiej formy protestu może potrwać co najmniej półtora miesiąca.
Wanda Sobiborowicz cz. 1
Wanda Sobiborowicz cz. 2
Michał Siek

Wiadomości z regionu

2019-10-15, godz. 20:30 Oględziny wykażą stan uszkodzeń Impulsa, który brał udział w wypadku pod Brzegiem. Za szkody zapłaci ubezpieczyciel Pociąg Przewozów Regionalnych, który uległ wypadkowi na przejeździe pod Brzegiem, dotarł już do stacji w Brzegu. Ruch na magistrali kolejowej między Opolem a ... » więcej 2019-10-15, godz. 19:45 Wypchnął kolegę przez okno, ten zmarł. Oskarżony usłyszał wyrok Sąd Okręgowy w Opolu skazał Adama M. na 15 lat więzienia za zabójstwo swojego kolegi. W styczniu tego roku oskarżony pokłócił się w trakcie imprezy ze Zdzisła ... » więcej 2019-10-15, godz. 18:30 Czujny sąsiad uratował 59-latka. Nieprzytomnego mężczyznę znalazła policja Dzięki zainteresowaniu sąsiadów i reakcji byczyńskich policjantów udało się zapobiec tragedii i uratować 59-letniego mieszkańca gminy Byczyna. » więcej 2019-10-15, godz. 17:15 Uczniowie Zespołu Szkól w Paczkowie opanowali miasto. Zorganizowano tam II Hugonalia [ZDJĘCIA] Uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół w Paczkowie w nietypowy sposób świętują dziś (15.10) dzień swojego patrona. » więcej 2019-10-15, godz. 16:30 Piłkarz Startu Namysłów złamał nos sędziemu. Nie podobało mu się to, jak sędziował Piłkarz czwartoligowego Startu Namysłów Krystian B. po zakończeniu spotkania ze Skalnikiem Gracze podszedł do sędziego i uderzył go głową w nos. Zawodnik - we ... » więcej 2019-10-15, godz. 16:04 Utrudnienia w ruchu pociągów po wypadku na przejeździe kolejowym w Brzegu Po wypadku na przejeździe kolejowym na ul. Wrocławskiej w Brzegu ruch pociągów został wstrzymany. Pasażerowie muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami. Przypom ... » więcej 2019-10-15, godz. 16:00 Zawisza: to ważny czas dla całej opozycji Lewica po 4 latach wraca do sejmu. Z Opolszczyzny jako jedyna mandat uzyskała Marcelina Zawisza z Wiosny Roberta Biedronia. Liderka opolskiej listy Lewicy pod ... » więcej 2019-10-15, godz. 15:11 5 osób rannych po wypadku na przejeździe kolejowym w Brzegu. Kierowca ominął rogatki i wjechał w pociąg Przejazd kolejowy na ulicy Wrocławskiej w Brzegu wciąż jest nieprzejezdny po wypadku, do którego doszło w tym miejscu około 13:30. Według relacji świadków, ki ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:45 Opole: I Konwent Przewodniczących Rad Gmin, Powiatów i Sejmiku Województwa Opolskiego za nami Możliwość wykorzystania mediów społecznościowych w informowaniu o działaniach rady czy problemy poszczególnych samorządów terytorialnych - takie tematy porusz ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:30 Brak szczepionek przeciwko ospie. Sanepid: dokonaliśmy już wewnętrznych przesunięć Brakuje szczepionek przeciwko ospie, deficyt jest w aptekach i przychodniach. Mają pojawić się w połowie listopadzie, na razie rodzice muszą zaczekać. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »