Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-09, 10:41 Autor: Justyna Maćkowiak/Jacek Rudnik

Nauczyciele żądają podwyżek. Jutro rozmowy z przedstawicielami ministerstwa

Szkoła [fot. pixabaya]
Szkoła [fot. pixabaya]
Wanda Sobiborowicz [fot. Maciej Wajler]
Wanda Sobiborowicz [fot. Maciej Wajler]
Michał Siek [fot. Paula Hołubowicz]
Michał Siek [fot. Paula Hołubowicz]
- Subwencja nie zabezpiecza wszystkich wydatków na oświatę, system wynagradzania nauczycieli wymaga dopracowania - oceniła w rozmowie "W cztery oczy" Wanda Sobiborowicz, prezes opolskiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego. Nauczyciele wnioskują o 1000 złotych podwyżki do pensji, a chodzi o to, by zwiększyć kwotę bazową.
Ostanie rozporządzenie ws. kolejnej transzy podwyżek nie załatwia sprawy.

-Rozporządzenie płacowe przedstawione przez minister edukacji, zakładające podwyżki od 120 do 160 zł to kpina - oceniła Wanda Sobiborowicz.

- W 2017 roku nauczycielskie podwyżki wyniosły od 86 do 99 zł brutto, a były wypłacane od kwietnia - przypomniał gość Radia Opole. Zdaniem Wandy Sobiborowicz, 80 procent wynagrodzenia nauczycieli powinno być zawarte w pensji zasadniczej, a reszta w różnego rodzaju dodatkach. - Proponujemy, aby zwiększyć kwotę bazową o 1000 zł. Ponieważ ustawa budżetowa nie jest jeszcze uchwalona, jest to łatwe do przeprowadzenia. Nie ma potrzeby zmiany innych ustaw.

- Dodatki do pensji nauczycielskich są negocjowane w regulaminach wynagradzania, ale zależą od zasobności organu prowadzącego - gminy czy powiatu. To najczęściej nie daje pola manewru - argumentował nasz gość. - Dostajemy coraz więcej obowiązków, ale w parze z tym nie idzie wzrost uposażeń. System wynagradzania nauczycieli powinien być jasny i klarowny, wymaga wieloaspektowych rozmów.

Jutro (10.01) w siedzibie Rady Dialogu Społecznego w Warszawie odbędą się rozmowy z ministerstwem ws. podwyżek, po których odbędzie się posiedzenie zarządu głównego ZNP.

- Trudno powiedzieć, jak się zakończy to spotkanie - powiedział w "Poglądach i osądach" Opolski Kurator Oświaty Michał Siek. - Jest zgoda co do tego, że system wynagradzania jest dosyć przestarzały. Dlatego jest wola, aby rozmawiać na temat nowych rozwiązań. Trzeba też przypomnieć, że jeszcze niedawno Związek Nauczycielstwa Polskiego straszył masowymi zwolnieniami. W tej chwili wielu nauczycieli ma sporo nadgodzin, więc wynagrodzenie, które otrzymują, jest dużo wyższe niż to, które podaje związek.

Ewentualne zaostrzenie formy protestu w ocenie Wandy Sobiborowicz sprowadzałoby się do ogłoszenia strajku generalnego, a procedura przygotowawcza do takiej formy protestu może potrwać co najmniej półtora miesiąca.
Wanda Sobiborowicz cz. 1
Wanda Sobiborowicz cz. 2
Michał Siek

Wiadomości z regionu

2019-03-22, godz. 19:15 Nyskie wodociągi nagrodziły dzieci i młodzież, które pochyliły się nad problemem braku dostępu do wody Ponad 120 prac autorstwa dzieci ze szkół podstawowych wpłynęło do nyskiej Akwy w ramach tegorocznej edycji konkursu 'Nie pozostawiajmy nikogo za sobą'. Dziś ( ... » więcej 2019-03-22, godz. 18:00 Katarzyna Czochara i Sławomir Kłosowski opolskimi kandydatami do Parlamentu Europejskiego Minister edukacji narodowej Anna Zalewska z pierwszego miejsca powalczy o mandat do Parlamentu Europejskiego z okręgu dolnośląsko-opolskiego. Prawo i Sprawied ... » więcej 2019-03-22, godz. 18:00 Strajk nauczycieli: Egzaminy na zakończenie gimnazjum i podstawówki odbędą się w terminie - zapewnia opolski kurator o ... - Zbieramy dane ze szkół, w których odbywa się referendum strajkowe i analizujemy sytuację - powiedział w Loży Radiowej Michał Siek, opolski kurator oświaty. ... » więcej 2019-03-22, godz. 16:00 Bus "NowejPiątki" w trasie. Dzisiaj odwiedzał miejscowości na północy województwa opolskiego Wołczyn, Byczyna i Kluczbork znalazły się dzisiaj (22.03) na trasie busa 'NowaPiątka'. » więcej 2019-03-22, godz. 15:38 Duże zainteresowanie 22. edycją nyskich targów pracy. "To najlepsza forma kontaktu potencjalnego pracownika z pracodaw ... Ponad 40 wystawców z Polski jak i zagranicy wzięło dziś (22.03) udział w nyskich targach pracy. Wydarzenie zostało zorganizowane już po raz 22. i dla setek od ... » więcej 2019-03-22, godz. 15:33 Polak Węgier dwa bratanki. Trwają obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej Delegacja z zaprzyjaźnionego z Opolszczyzną regionu Fejér gościła w stolicy województwa. Studyjny wyjazd opolskich winiarzy do partnerskiego regionu, czy wspó ... » więcej 2019-03-22, godz. 15:25 Kłosowski i Czochara powalczą o mandaty do Parlamentu Europejskiego z 12 okręgu dolnośląsko-opolskiego Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało kandydatów ubiegających się o mandaty do Parlamentu Europejskiego z 12 okręgu obejmującego województwa dolnośląskie i op ... » więcej 2019-03-22, godz. 15:15 Debata i prelekcje. Trwają obchody Światowego Dnia Wody w Opolu Debata o wodzie w mieście, prelekcje i panel dyskusyjny - to kolejne elementy obchodów Światowego Dnia Wody w Opolu. W siedzibie Wodociągów i Kanalizacji dysk ... » więcej 2019-03-22, godz. 14:19 Paczków: Zamiast tradycyjnych "kartoników", szkolne legitymacje noszą w smartfonach Uczniowie paczkowskiej szkoły, jako pierwsi w regionie korzystają od wczoraj (21.03) z elektronicznych legitymacji. Dokument wyświetlany jest na ekranie smart ... » więcej 2019-03-22, godz. 13:45 Nie będzie aktu oskarżenia wobec księdza pedofila, bo sprawa się przedawniła Prokuratura Rejonowa w Nysie ustaliła, że ks. Edward W., niegdyś wikary w Strzelcach Opolskich, w latach 80 i 90 dokonał czynów pedofilskich wobec nieletnich ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »