Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-27, 18:30 Autor: Witold Wośtak

Szlachetna Paczka rozwija się. Jednym z najnowszych pomysłów jest aktywizacja seniorów

Marsz Szlachetnej Paczki w Opolu 2018 [fot. Katarzyna Doros]
Marsz Szlachetnej Paczki w Opolu 2018 [fot. Katarzyna Doros]
Sara Giza [fot. Witold Wośtak]
Sara Giza [fot. Witold Wośtak]
Paczka Seniorów to nowa część Szlachetnej Paczki. Chodzi o regularne spotkania wolontariuszy z samotnymi osobami w wieku 60 plus.
Jak przekonuje Sara Giza, przedstawicielka rady wojewódzkiej Szlachetnej Paczki, to może być przyszłość całego projektu. Jej zdaniem, dzięki programom typu Rodzina 500 Plus pomoc materialna może okazać się praktycznie niepotrzebna.

- W tym roku trafiliśmy głównie do rodzin z osobami niepełnosprawnymi, do osób samotnych oraz właśnie do seniorów - zaznacza Sara Giza. - Osoby starsze mówią często, że nie potrzebują żywności czy pieniędzy, bo jakoś dają sobie z tym radę. Im najbardziej brakuje towarzystwa i rozmowy z kimś, kto to nich przyjdzie. Co prawda czasami zajrzy do nich pielęgniarka albo sąsiadka, ale wizyty są sporadyczne, więc na co dzień brakuje towarzystwa.

Szlachetna Paczka poszukuje wolontariuszy chętnych do aktywizacji seniorów. - Forma spędzania czasu będzie dowolna - dodaje Sara Giza. - Kreatywność seniora i wolontariusza może mieć tu swój upust. To szansa na grę w karty, na rozmowę, na oglądanie starych albumów czy opowiadanie różnych historii. Najzwyczajniej trzeba być otwartym na potrzeby seniora.

Paczka Seniorów nie jest kierowana do osób leżących z powodu choroby. Sara Giza tłumaczy, że w takim przypadku aktywizacja jest niemal wykluczona.
Sara Giza 1
Sara Giza 2

Wiadomości z regionu

2019-02-18, godz. 20:15 Bezpłatne porady prawne dla każdego. Wszystko w ramach "Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem" Bezpłatne porady prawne udzielane przez specjalistów. W ramach 'Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem' prokuratorzy, kuratorzy sądowi, adwokaci c ... » więcej 2019-02-18, godz. 20:00 Sześć firm chce przebudować most nad Odrą w ciągu ul. Nysy Łużyckiej w Opolu Wykonawcy, którzy zgłosili się do przetargu proponują ceny od 2,1 mln do 5 mln złotych. Miasto zapisało na inwestycję prawie 2,9 mln złotych. W ratuszu trwa s ... » więcej 2019-02-18, godz. 19:45 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zmienił zdanie. Opolszczyzna dostanie 4 mln zł na walkę ze smogiem - Udało się zmienić decyzję Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska z korzyścią dla naszego regionu - powiedział w Loży Radiowej wiceminister przedsiębiorczośc ... » więcej 2019-02-18, godz. 18:49 Nyska policja ma nowego szefa. Dotychczasowy komendant przeszedł na emeryturę Zmiana na szczycie nyskiej policji. W piątek (15.02) odbyło się pożegnanie dotychczasowego komendanta powiatowego. Dziś (18.02) z kolei funkcjonariusze poznal ... » więcej 2019-02-18, godz. 18:09 Brali łapówki i nie przeprowadzali badań technicznych. Dwóch diagnostów z Namysłowa zatrzymanych Policjanci z namysłowskiej komendy wraz z funkcjonariuszami z opolskiego garnizonu zatrzymali 40 i 61-latka, którzy podejrzani są o korupcję i poświadczenie n ... » więcej 2019-02-18, godz. 18:00 Oczyszczalnia w Korfantowie droższa, niż zakładano. Do przetargu zgłosił się tylko jeden wykonawca Budowa oczyszczalni ścieków w Korfantowie będzie droższa niż zakładano. Wykonawca, który jako jedyny złożył ofertę w przetargu, zaproponował kwotę wyższą o po ... » więcej 2019-02-18, godz. 17:50 Radni w Kluczborku będą głosować elektronicznie. "Za każdym razem trzeba było odczytywać nazwiska" Kluczborscy radni będą korzystać z eSesji. Już na najbliższym posiedzeniu (27.02) Rady Miejskiej głosowanie będzie prowadzone w formie elektronicznej. » więcej 2019-02-18, godz. 17:00 Ruszyły konsultacje. Dobrzeń Wielki nie ustaje w staraniach o odzyskanie terenów włączonych do Dużego Opola W gminie Dobrzeń Wielki rozpoczęły się konsultacje społeczne ws. przywrócenia dawnych granic. Do gminy miałyby wrócić sołectwa, które dwa lata temu zostały pr ... » więcej 2019-02-18, godz. 16:36 Priorytet to budowa mieszkań na wynajem. Nowy szef GTBS Andrzej Gębala jest nowym prezesem Głuchołaskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Na tym stanowisku zastąpił Zbigniewa Augustyna, który zrezygnował z pow ... » więcej 2019-02-18, godz. 15:01 Zatrzymani z narkotykami. Dwie udane akcje opolskiej KAS Dwa 'trafienia' zaliczyli w ciągu ostatnich kilku dni funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Opola. Wraz z policjantami z Brzegu i Strzelec Opolsk ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »