Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-07, 15:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Sześć przypadków odry na Opolszczyźnie. To pierwsze zachorowania od wielu lat

Szpital Wojewódzki w Opolu © (fot. Małgorzata Lis-Skupińska/AFRO)
Szpital Wojewódzki w Opolu © (fot. Małgorzata Lis-Skupińska/AFRO)
W województwie opolskim w tym roku sześć osób zachorowało na odrę. Choroba, której objawy przypominają przeziębienie może zakończyć poważnymi powikłaniami, a nawet śmiercią.
Małgorzata Szostak z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu informuje, że przypadki odnotowano w powiecie opolskim, brzeskim, strzeleckim i kluczborskim. Jak dodała, objawy odry podobne są do przeziębienia, jednak nieleczone mogą kończyć się trwałym uszczerbkiem na zdrowiu albo śmiercią.

Epidemiolodzy wskazują, że źródłem zachorowań jest Ukraina, gdzie od początku roku na odrę zachorowało 30 tysięcy osób. Te informacje potwierdza także ordynator oddziału zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. Wiesława Błudzin mówi Radiu Opole, że na jej oddział trafiły dwie osoby, które były na Ukrainie. - Na szczęście były to osoby dorosłe i przebieg choroby był lekki.

W Polsce na odrę szczepienia rozpoczęto w 1975 roku. Dorośli, jeśli nie przeszli choroby, mogą się na nią zaszczepić indywidualnie, ale muszą zapłacić. Natomiast młodzieży do 19. roku życia przysługuje darmowa szczepionka.

Według sanepidu w Opolu urodzeni przed 1975 albo ci, którzy nie wiedzą, czy byli szczepieni powinni udać się do lekarza pierwszego kontaktu. - Jeśli tam nie uzyskają pewnej informacji wówczas mogą skorzystać z badania poziomu przeciwciał.

W tym roku w Polsce odnotowano 140 przypadków zachorowań. Jeden z nich zakończył się zgonem. Dziecko, które zmarło nie było szczepione na odrę. Jak sprawdziliśmy w przychodni Centrum w Opolu, nie odnotowano tam ani jednego przypadku zaszczepienia osoby starszej.
Odra na Opolszczyźnie

Wiadomości z regionu

2019-10-22, godz. 20:15 Kędzierzyn-Koźle: Alkoholowa libacja zakończona śmiercią Do dramatycznych wydarzeń doszło w Kędzierzynie-Koźlu w miniony weekend. W sobotę wieczór (19.10) w jednym z bloków na osiedlu Śródmieście, w czasie suto zakr ... » więcej 2019-10-22, godz. 19:45 Kwiatki, chwasty i zdrowa żywność. Za nami I Festiwal Bioróżnorodności Proste sposoby na zdrowe żywienie rodziny, zielony balkon urządzony z lokalnego kwiatka i chwasty na talerzu - to tylko niektóre z zagadnień, jakie poruszono ... » więcej 2019-10-22, godz. 19:00 Prawie tysiąc mieszkańców regionu dostało 500 plus dla osób niesamodzielnych od ZUS Opolski ZUS wydał ponad 940 decyzji o przyznaniu dodatku uzupełniającego dla osób niesamodzielnych w ramach programu 500 plus. Z wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:30 "Trzeba wierzyć, że można osiągać sukcesy i trzeba wierzyć w siebie". Bartłomiej Bonk gościem Ogólnopolskiego Tygodnia ... Ruszył Ogólnopolski Tydzień Kariery, podczas którego doradcy zawodowi i ciekawi goście pomagają młodzieży w doborze przyszłego zawodu. Wydarzenie ma inspirowa ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:00 W USK w Opolu przeprowadzono nowatorską operację tętniaka aorty W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu po raz pierwszy, bez otwierania jamy brzusznej, przeprowadzono operację tętniaka aorty brzusznej, który objął tęt ... » więcej 2019-10-22, godz. 17:30 Opole: Marcin Ociepa zapewnia, że pamięta o wyborczych obietnicach Marcin Ociepa zapewnia, że po wygranych wyborach parlamentarnych nie zapomniał o swoich obietnicach złożonych podczas kampanii. Obecny wiceminister przedsiębi ... » więcej 2019-10-22, godz. 16:00 Konsultacje, diety i karty EKUZ. "Środa z profilaktyką" jutro (23.10) w przychodni Centrum w Opolu Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia organizuje 'Środę z profilaktyką' w przychodni Centrum w Opolu i zaprasza na bezpłatne badania. Chętni dowiedzą si ... » więcej 2019-10-22, godz. 15:00 Nietypowa, powyborcza konferencja prasowa Mniejszości Niemieckiej 'Afera UW' - pod takim hasłem odbyła się dzisiaj (22.10) dość nietypowa konferencja Mniejszości Niemieckiej. Rozszerzenie tytułu to 'Afera Udane Wybory'. Prze ... » więcej 2019-10-22, godz. 14:15 Pechowe miejsce. To już 15 taki wypadek - auto wypada na łuku z drogi i ląduje w ogródku pani Kariny Drugi raz w tym miesiącu kierowca jadący z nadmierną prędkością wypadł na łuku z drogi wojewódzkiej 423 w Rozwadzy koło Zdzieszowic i zakończył podróż w ogród ... » więcej 2019-10-22, godz. 13:45 W Kamieniu Śląskim debatują o 15-leciu Polski w Unii Europejskiej Powrót do Europy. 15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej - taki jest temat 24. Seminarium Śląskiego, które dzisiaj (22.10) rozpoczęło się w Kamieniu Śl ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »