Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-07, 15:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Sześć przypadków odry na Opolszczyźnie. To pierwsze zachorowania od wielu lat

Szpital Wojewódzki w Opolu © (fot. Małgorzata Lis-Skupińska/AFRO)
Szpital Wojewódzki w Opolu © (fot. Małgorzata Lis-Skupińska/AFRO)
W województwie opolskim w tym roku sześć osób zachorowało na odrę. Choroba, której objawy przypominają przeziębienie może zakończyć poważnymi powikłaniami, a nawet śmiercią.
Małgorzata Szostak z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu informuje, że przypadki odnotowano w powiecie opolskim, brzeskim, strzeleckim i kluczborskim. Jak dodała, objawy odry podobne są do przeziębienia, jednak nieleczone mogą kończyć się trwałym uszczerbkiem na zdrowiu albo śmiercią.

Epidemiolodzy wskazują, że źródłem zachorowań jest Ukraina, gdzie od początku roku na odrę zachorowało 30 tysięcy osób. Te informacje potwierdza także ordynator oddziału zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. Wiesława Błudzin mówi Radiu Opole, że na jej oddział trafiły dwie osoby, które były na Ukrainie. - Na szczęście były to osoby dorosłe i przebieg choroby był lekki.

W Polsce na odrę szczepienia rozpoczęto w 1975 roku. Dorośli, jeśli nie przeszli choroby, mogą się na nią zaszczepić indywidualnie, ale muszą zapłacić. Natomiast młodzieży do 19. roku życia przysługuje darmowa szczepionka.

Według sanepidu w Opolu urodzeni przed 1975 albo ci, którzy nie wiedzą, czy byli szczepieni powinni udać się do lekarza pierwszego kontaktu. - Jeśli tam nie uzyskają pewnej informacji wówczas mogą skorzystać z badania poziomu przeciwciał.

W tym roku w Polsce odnotowano 140 przypadków zachorowań. Jeden z nich zakończył się zgonem. Dziecko, które zmarło nie było szczepione na odrę. Jak sprawdziliśmy w przychodni Centrum w Opolu, nie odnotowano tam ani jednego przypadku zaszczepienia osoby starszej.
Odra na Opolszczyźnie

Wiadomości z regionu

2019-01-19, godz. 20:00 W niedzielę wybory uzupełniające w Turawie. Chodzi o dwa miejsca w radzie gminy Czwórka kandydatów powalczy w niedzielę (20.01) o dwa miejsca w Radzie Gminy Turawa. Wybory uzupełniające dotyczą okręgu numer 6 i numer 14. » więcej 2019-01-19, godz. 19:00 Mieszkańcy wiosek wybierają sołtysów. Coraz częściej tę funkcję sprawują kobiety W prawie wszystkich gminach rozpoczęły się już zebrania wiejskie, w czasie których wybierani są nowi sołtysi i rady sołeckie. Po raz pierwszy przedstawiciele ... » więcej 2019-01-19, godz. 18:00 Politycy powinni zaprzestać mowy nienawiści - uważają opolscy samorządowcy Tragiczna śmierć Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska jest wstrząsem również dla opolskich samorządowców. Mówili o tym w sobotniej (19.01) Samorządowej Loży R ... » więcej 2019-01-19, godz. 16:23 W nocy z soboty na niedzielę możliwa gołoledź W nocy z soboty na niedzielę może być ślisko na drogach. Według komunikatu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej temperatura będzie wahać się od zera do ... » więcej 2019-01-19, godz. 15:45 Są pieniądze, niedługo ruszy przebudowa rynku w Strzeleczkach Gdy pogoda pozwoli, to rozpoczną się prace przy drugim etapie rewitalizacji rynku w Strzeleczkach. Gminie udało się pozyskać na ten cel 300 tysięcy złotych. » więcej 2019-01-19, godz. 15:36 Jak reagować na niebezpieczeństwo? Radzi były dowódca opolskich antyterrorystów - Takie sytuacje, jak ta w Gdańsku, będą się niestety zdarzały przez brutalizację życia. My coraz więcej zaczynamy hejtować, używać wulgaryzmów, pokazywać swo ... » więcej 2019-01-19, godz. 12:59 Młodzi lecą do Panamy na Światowe Dni Młodzieży Młodzi ludzie z diecezji opolskiej są już w drodze na Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Lecą, aby spotkać się z Ojcem Świętym i poczuć jedność kościoła katoli ... » więcej 2019-01-19, godz. 12:10 Żałoba po tragedii w Gdańsku: "Ciężej na sercu" mówią opolanie [AKTUALIZACJA] Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe zamordowanego podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W całym kraju o ... » więcej 2019-01-19, godz. 11:18 W tym roku zostanie zakończona rewitalizacja centrum Jemielnicy W tym roku zaplanowano już ostatnie prace w związku z rewitalizacją zabytkowego centrum Jemielnicy. W poprzednich latach udało się odrestaurować stary spichle ... » więcej 2019-01-19, godz. 10:56 Żegnają Pawła Adamowicza i sprzeciwiają się przemocy i nienawiści Od wczoraj trwa żałoba narodowa w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Flagi są opuszczone do połowy także we wszystkich miastach ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »