Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-07, 15:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Sześć przypadków odry na Opolszczyźnie. To pierwsze zachorowania od wielu lat

Szpital Wojewódzki w Opolu © (fot. Małgorzata Lis-Skupińska/AFRO)
Szpital Wojewódzki w Opolu © (fot. Małgorzata Lis-Skupińska/AFRO)
W województwie opolskim w tym roku sześć osób zachorowało na odrę. Choroba, której objawy przypominają przeziębienie może zakończyć poważnymi powikłaniami, a nawet śmiercią.
Małgorzata Szostak z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu informuje, że przypadki odnotowano w powiecie opolskim, brzeskim, strzeleckim i kluczborskim. Jak dodała, objawy odry podobne są do przeziębienia, jednak nieleczone mogą kończyć się trwałym uszczerbkiem na zdrowiu albo śmiercią.

Epidemiolodzy wskazują, że źródłem zachorowań jest Ukraina, gdzie od początku roku na odrę zachorowało 30 tysięcy osób. Te informacje potwierdza także ordynator oddziału zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. Wiesława Błudzin mówi Radiu Opole, że na jej oddział trafiły dwie osoby, które były na Ukrainie. - Na szczęście były to osoby dorosłe i przebieg choroby był lekki.

W Polsce na odrę szczepienia rozpoczęto w 1975 roku. Dorośli, jeśli nie przeszli choroby, mogą się na nią zaszczepić indywidualnie, ale muszą zapłacić. Natomiast młodzieży do 19. roku życia przysługuje darmowa szczepionka.

Według sanepidu w Opolu urodzeni przed 1975 albo ci, którzy nie wiedzą, czy byli szczepieni powinni udać się do lekarza pierwszego kontaktu. - Jeśli tam nie uzyskają pewnej informacji wówczas mogą skorzystać z badania poziomu przeciwciał.

W tym roku w Polsce odnotowano 140 przypadków zachorowań. Jeden z nich zakończył się zgonem. Dziecko, które zmarło nie było szczepione na odrę. Jak sprawdziliśmy w przychodni Centrum w Opolu, nie odnotowano tam ani jednego przypadku zaszczepienia osoby starszej.
Odra na Opolszczyźnie

Wiadomości z regionu

2018-11-13, godz. 20:15 W regionie zawyją syreny alarmowe. Ruszają ogólnopolskie ćwiczenia wojskowe Przez trzy najbliższe dni w całej Polsce, w tym również na terenie województwa opolskiego zawyją syreny alarmowe. Od środy (14.11) do piątku (16.11) Dowództwo ... » więcej 2018-11-13, godz. 19:45 Biskup i prezydent Opola zapraszają ubogich do wspólnego stołu W najbliższą niedzielę w Opolu będzie obchodzony Światowy Dzień Ubogich. Święto rozpocznie się w samo południe mszą świętą w opolskiej katedrze, natomiast o 1 ... » więcej 2018-11-13, godz. 19:15 Wilki wróciły do opolskich lasów? Nadleśniczy Marek Bocianowski uspokaja - Wilki są widywane na otwartej przestrzeni, przemieszczając się muszą czasem przejść przez jezdnię - powiedział w Loży Radiowej Marek Bocianowski, nadleśnicz ... » więcej 2018-11-13, godz. 17:45 Wojsko zachęca młodych nysan do podjęcia służby. "Większość młodych ludzi nie wie, że może wstąpić w nasze szeregi" Armia zachęca młodych ludzi do wstępowania w swe szeregi. Po wizycie w Kluczborku, żołnierze z Brzegu zawitali do Nysy, gdzie przez cały tydzień prowadzić będ ... » więcej 2018-11-13, godz. 17:15 Chcą wybudować garaż na samochód gaśniczy. Brakuje im jednak pieniędzy Zimą ze starej więźniarki zrobili wóz strażacki. Dzisiaj zbierają fundusze na budowę garażu. Strażacy Ochotnicy z Graczy koło Niemodlina przymierzają się do p ... » więcej 2018-11-13, godz. 15:30 Bułgar, który miał śmiertelnie potrącić kobietę na pasach, niedługo trafi do Polski 37-letni obywatel Bułgarii, który w maju miał śmiertelnie potrącić 69-letnią kobietę na pasach w Opolu, odpowie za swoje czyny przed opolskim sądem i niedługo ... » więcej 2018-11-13, godz. 14:59 Ruszył proces ws. wypadku samochodu niedaleko Ozimka, którego pasażerem był prezes TVP Jacek Kurski Przesłuchanie świadków i wyjaśnienia obwinionych - do tego ograniczyła się pierwsza rozprawa w sprawie wypadku samochodu, którym prezes TVP Jacek Kurski - jak ... » więcej 2018-11-13, godz. 14:45 Cyberprzemoc w świecie najmłodszych oczami opolskich pedagogów Elektroniczna agresja, przemoc w cyberprzestrzeni, czy uzależnienia związane z wirtualnym światem - to tylko kilka z wielu tematów, o jakich rozmawiali opolsc ... » więcej 2018-11-13, godz. 14:12 Bójka przed opolskim klubem. Jedno uderzenie okazało się śmiertelne. Zapadł wyrok 22-letni, pochodzący z Bułgarii mężczyzna pokłócił się z 43-letnim mieszkańcem Brzegu przed jedną z opolskich dyskotek w maju tego roku. W pewnym momencie mło ... » więcej 2018-11-13, godz. 12:28 5 szczeniąt w szambie. Utopione, bo nie było na nie chętnych Utopiła szczenięta, bo nie było na nie chętnych. W Schodni koło Ozimka wolontariusze Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami dokonali makabrycznego odkrycia. Na je ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »