Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-07, 13:15 Autor: Ewelina Laxy

2,5 mln dla DPS-ów. Będzie większa dotacja dla placówek

Dom Pomocy Społecznej w Racławicach Śląskich [zdj. Jan Poniatyszyn]
Dom Pomocy Społecznej w Racławicach Śląskich [zdj. Jan Poniatyszyn]
2,5 mln dla DPS-ów. Urząd wojewódzki zwiększa wsparcie finansowe dla domów pomocy społecznej [fot. Ewelina Laxy]
2,5 mln dla DPS-ów. Urząd wojewódzki zwiększa wsparcie finansowe dla domów pomocy społecznej [fot. Ewelina Laxy]
Opolski urząd wojewódzki zwiększa wsparcie finansowe dla domów pomocy społecznej. W tym roku opolskie placówki otrzymają o 2,5 mln złotych więcej niż w latach poprzednich.
Jak mówi wicewojewoda Violetta Porowska, taka pomoc finansowa to szansa na realną realizację potrzeb beneficjentów i pracowników DPS-ów. - Średnia miesięczna dotacja na jednego mieszkańca to 2,5 tysiąca złotych. Średni miesięczny koszt w jednym domu na jednego mieszkańca to 3424 złote. Przeznaczyliśmy w tym roku 1 mln 94 tysiące. Ta kwota i tak była za mała. Wystąpiliśmy do rezerwy budżetowej Państwa i pozyskaliśmy kwotę prawie 1,5 mln złotych.

Dyrektorzy będą mogli wykorzystać pieniądze według potrzeb. Jak zaznaczają władze województwa, finansowanie może być przeznaczone m.in. na zwiększenie wynagrodzeń pracowników.

- Wzrost kosztów utrzymania jednego mieszkańca jest nieproporcjonalny do wynagrodzeń pracowników DPS-ów. Dyrekcje często zwracają uwagę na ten problem - mówi Małgorzata Szymczykowska, kierownik oddziału budżetu polityki społecznej wydziału polityki społecznej i zdrowia w urzędzie wojewódzkim. - Staramy się nadgonić za inflacją, za wszystkim, żeby DPS-y nie były ciągle w niedofinansowaniu. Dużo DPS-ów do nas pisze o wynagrodzenia pracowników. Ta średnia miesięczna na jednego mieszkańca, w niektórych przypadkach podniesiona nawet o 400 złotych, wspomoże też dany DPS, żeby wynagradzał godnie swoich pracowników.

W regionie działa 29 DPS-ów. Wsparcie trafi do wszystkich. Najwięcej pieniędzy otrzymają placówki, które działają w Opolu, Strzelcach Opolskich i Kluczborku.
Violetta Porowska
Małgorzata Szymczykowska

Wiadomości z regionu

2019-01-15, godz. 21:40 Burmistrz Namysłowa proponuje, by w części miasta pozwolić na legalne picie piwa w plenerze Picie piwa 'pod chmurką' może być wkrótce legalne w części Namysłowa. Włodarz tego miasta chce, by trunek można było bez obaw spożywać nad Widawą. » więcej 2019-01-15, godz. 21:00 Nysa z budżetem na 2019 rok. Burmistrz: "to świetny budżet", opozycja: "martwi nas rosnące zadłużenie miasta" Wydatki na poziomie prawie 289 milionów złotych i deficyt w wysokości 46,5 miliona - tak w skrócie wygląda uchwalony dziś (15.01) budżet Nysy na 2019 rok. » więcej 2019-01-15, godz. 20:00 Centrum Arkadia na razie w marzeniach seniorów. Miasto wciąż szuka pieniędzy na inwestycję Kilku przetargów nie rozstrzygnięto, a kolejnych nie ogłoszono - centrum dla seniorów tzw. Arkadia, na razie pozostanie wizualizacją na papierze. Centrum miał ... » więcej 2019-01-15, godz. 20:00 TOZ apeluje: Domy tymczasowe dla kotów potrzebne od zaraz! 'Potrzebujemy około 15 domów tymczasowych dla porzuconych kotów'- apeluje Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Opolu. Zima to najtrudniejszy okres dla wszystk ... » więcej 2019-01-15, godz. 19:00 Prudnik: szpital ma deficyt lekarzy, wolą pracować w większych miastach, gdzie lepiej zarabiają Na dwa tygodnie zawieszono działalność oddziału ginekologiczno - położniczego prudnickiego szpitala. Powodem jest brak odpowiedniej liczby lekarzy. W tym czas ... » więcej 2019-01-15, godz. 19:00 Mistrzostwa Świata w myciu rąk są już na półmetku. Czas wybrać najlepszych Ponad 1000 przedszkolaków, w tym około 20 przedszkoli z samego miasta Opola, wzięło udział w ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej pod hasłem 'Mistrzostwa Świat ... » więcej 2019-01-15, godz. 18:30 Kluczborskie starostwo przygotowuje się do reformy oświaty. Będzie dwa razy więcej uczniów Do nowego roku szkolnego i finału reformy oświaty przygotowuje się Starostwo Powiatowe w Kluczborku. » więcej 2019-01-15, godz. 18:00 W Opolu "lodowica" zaskoczyła kierowców Zima zaskoczyła wszystkich, tak było wczoraj na drogach w regionie. W Opolu z powodu gołoledzi ruch został całkowicie sparaliżowany. Władze miasta tłumaczą, ż ... » więcej 2019-01-15, godz. 17:33 Jutro (16.01) w południe ruszają prace przy dworcu Opole Wschodnie Powstaną m.in. centrum przesiadkowe, estakada i tunel pod ul. Oleską. » więcej 2019-01-15, godz. 17:04 Policja zatrzymała mieszkańca Nysy, który w internecie nawoływał do nienawiści politycznej Podinspektor Marzena Grzegorczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji tłumaczy, że na wpisy, które publicznie nawoływały do popełnienia przestępstwa natrafili polic ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »