Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-07, 13:15 Autor: Ewelina Laxy

2,5 mln dla DPS-ów. Będzie większa dotacja dla placówek

Dom Pomocy Społecznej w Racławicach Śląskich [zdj. Jan Poniatyszyn]
Dom Pomocy Społecznej w Racławicach Śląskich [zdj. Jan Poniatyszyn]
2,5 mln dla DPS-ów. Urząd wojewódzki zwiększa wsparcie finansowe dla domów pomocy społecznej [fot. Ewelina Laxy]
2,5 mln dla DPS-ów. Urząd wojewódzki zwiększa wsparcie finansowe dla domów pomocy społecznej [fot. Ewelina Laxy]
Opolski urząd wojewódzki zwiększa wsparcie finansowe dla domów pomocy społecznej. W tym roku opolskie placówki otrzymają o 2,5 mln złotych więcej niż w latach poprzednich.
Jak mówi wicewojewoda Violetta Porowska, taka pomoc finansowa to szansa na realną realizację potrzeb beneficjentów i pracowników DPS-ów. - Średnia miesięczna dotacja na jednego mieszkańca to 2,5 tysiąca złotych. Średni miesięczny koszt w jednym domu na jednego mieszkańca to 3424 złote. Przeznaczyliśmy w tym roku 1 mln 94 tysiące. Ta kwota i tak była za mała. Wystąpiliśmy do rezerwy budżetowej Państwa i pozyskaliśmy kwotę prawie 1,5 mln złotych.

Dyrektorzy będą mogli wykorzystać pieniądze według potrzeb. Jak zaznaczają władze województwa, finansowanie może być przeznaczone m.in. na zwiększenie wynagrodzeń pracowników.

- Wzrost kosztów utrzymania jednego mieszkańca jest nieproporcjonalny do wynagrodzeń pracowników DPS-ów. Dyrekcje często zwracają uwagę na ten problem - mówi Małgorzata Szymczykowska, kierownik oddziału budżetu polityki społecznej wydziału polityki społecznej i zdrowia w urzędzie wojewódzkim. - Staramy się nadgonić za inflacją, za wszystkim, żeby DPS-y nie były ciągle w niedofinansowaniu. Dużo DPS-ów do nas pisze o wynagrodzenia pracowników. Ta średnia miesięczna na jednego mieszkańca, w niektórych przypadkach podniesiona nawet o 400 złotych, wspomoże też dany DPS, żeby wynagradzał godnie swoich pracowników.

W regionie działa 29 DPS-ów. Wsparcie trafi do wszystkich. Najwięcej pieniędzy otrzymają placówki, które działają w Opolu, Strzelcach Opolskich i Kluczborku.
Violetta Porowska
Małgorzata Szymczykowska

Wiadomości z regionu

2019-10-19, godz. 20:36 Opolanie uczcili pamięć księdza Jerzego Popiełuszki. W 35. rocznicę śmierci kapelana Solidarności, modlono się o jego ... W opolskiej katedrze upamiętniono przypadającą 19 października, 35. rocznicę śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Po uroczystej mszy świętej w intencji kanoni ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:22 ZAKSA zaprezentowała nowy skład i sponsora. Wielka gala w Kędzierzynie-Koźlu [ZDJĘCIA] Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zaprezentowała skład na nowy sezon rozgrywek siatkarskiej PlusLigi. Gala miała miejsce podczas obchodów 25-lecia klubu, któ ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:19 Dobiega końca VIII Opolski Festiwal Gór. Wśród gości między innymi zdobywca Złotego Czekanu W stolicy regionu trwa trzeci, a zarazem ostatni dzień 8. edycji Opolskiego Festiwalu Gór. Oprócz warsztatów dla dzieci i dorosłych, uczestnicy mają też okazj ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:16 W Opolu już po raz 44. goniono lisa. "Hubertus" nawiązuje do dawnych zwyczajów w czasie polowań" Zabawy dla dzieci, pokazy władania bronią białą czy ułańskie stroje, to część atrakcji, które czekały dziś (19.10) na uczestników zabawy z okazji dnia święteg ... » więcej 2019-10-19, godz. 16:43 Malując po ścianie, zachęcają do pomagania innym. W Opolu powstaje mural Opolskiego Centrum Wolontariatu Iskra W przejściu obok opolskiego amfiteatru powstaje kolejny mural. Dzieło ma promować ideę wolontariatu i zwracać uwagę na fakt, że niesienie pomocy przynosi nie ... » więcej 2019-10-19, godz. 15:39 Pustułki, szczygły, kosy, szpaki. W Opolu-Półwsi trwa Opolski Spacer Ornitologiczny Już po raz szósty w tym roku miłośnicy dzikich ptaków wybrali się na Opolski Spacer Ornitologiczny. Tym razem skrzydlatych mieszkańców miasta wypatrują na ter ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:19 Siatkarskie muzeum "Volley Bajka". Srebrny jubileusz Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle [ZDJĘCIA] Otwarciem siatkarskiego muzeum 'Volley Bajka' rozpoczęły się dzisiejsze obchody jubileuszu 25-lecia Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Dla fanów ośmiokrotneg ... » więcej 2019-10-19, godz. 12:55 Wszechpolacy porządkują cmentarz przy Niemodlińskiej. "Gdy Opole było częścią Niemiec, grzebano tu Polaków" Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej już po raz kolejny porządkują (19.10) cmentarz przy ulicy Niemodlińskiej w Opolu. Oprócz grabienia liści czy przycinania g ... » więcej 2019-10-19, godz. 10:45 Wszystko o wolontariacie. W Opolu rozpoczyna się (19.10) Festiwal Wolontariatu IMPULS Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” daje dziś szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. » więcej 2019-10-19, godz. 09:37 Wypadek na trasie Nysa - Prudnik W Niemysłowicach, na DK41, terenowe BMW wypadło z drogi, dachowało i wpadło do rowu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »