Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-07, 13:15 Autor: Ewelina Laxy

2,5 mln dla DPS-ów. Będzie większa dotacja dla placówek

Dom Pomocy Społecznej w Racławicach Śląskich [zdj. Jan Poniatyszyn]
Dom Pomocy Społecznej w Racławicach Śląskich [zdj. Jan Poniatyszyn]
2,5 mln dla DPS-ów. Urząd wojewódzki zwiększa wsparcie finansowe dla domów pomocy społecznej [fot. Ewelina Laxy]
2,5 mln dla DPS-ów. Urząd wojewódzki zwiększa wsparcie finansowe dla domów pomocy społecznej [fot. Ewelina Laxy]
Opolski urząd wojewódzki zwiększa wsparcie finansowe dla domów pomocy społecznej. W tym roku opolskie placówki otrzymają o 2,5 mln złotych więcej niż w latach poprzednich.
Jak mówi wicewojewoda Violetta Porowska, taka pomoc finansowa to szansa na realną realizację potrzeb beneficjentów i pracowników DPS-ów. - Średnia miesięczna dotacja na jednego mieszkańca to 2,5 tysiąca złotych. Średni miesięczny koszt w jednym domu na jednego mieszkańca to 3424 złote. Przeznaczyliśmy w tym roku 1 mln 94 tysiące. Ta kwota i tak była za mała. Wystąpiliśmy do rezerwy budżetowej Państwa i pozyskaliśmy kwotę prawie 1,5 mln złotych.

Dyrektorzy będą mogli wykorzystać pieniądze według potrzeb. Jak zaznaczają władze województwa, finansowanie może być przeznaczone m.in. na zwiększenie wynagrodzeń pracowników.

- Wzrost kosztów utrzymania jednego mieszkańca jest nieproporcjonalny do wynagrodzeń pracowników DPS-ów. Dyrekcje często zwracają uwagę na ten problem - mówi Małgorzata Szymczykowska, kierownik oddziału budżetu polityki społecznej wydziału polityki społecznej i zdrowia w urzędzie wojewódzkim. - Staramy się nadgonić za inflacją, za wszystkim, żeby DPS-y nie były ciągle w niedofinansowaniu. Dużo DPS-ów do nas pisze o wynagrodzenia pracowników. Ta średnia miesięczna na jednego mieszkańca, w niektórych przypadkach podniesiona nawet o 400 złotych, wspomoże też dany DPS, żeby wynagradzał godnie swoich pracowników.

W regionie działa 29 DPS-ów. Wsparcie trafi do wszystkich. Najwięcej pieniędzy otrzymają placówki, które działają w Opolu, Strzelcach Opolskich i Kluczborku.
Violetta Porowska
Małgorzata Szymczykowska

Wiadomości z regionu

2018-11-15, godz. 10:00 Dzisiaj pogrzeb Józefa Koziny. Będą utrudnienia w ruchu Dzisiaj (15.11) odbędą się uroczystości pogrzebowe starosty głubczyckiego Józefa Koziny. Rozpoczną się one o godz. 13:00 mszą świętą w kościele parafialnym w ... » więcej 2018-11-15, godz. 09:45 Jak nie dać oszukać się? Dziś spotkanie prewencyjne dla seniorów w oleskim MDK-u O metodach działania oszustów będą dziś (15.11) mówić policjanci w Oleśnie. Tamtejsza komenda powiatowa organizuje spotkanie dla seniorów w Miejskim Domu Kult ... » więcej 2018-11-15, godz. 08:15 Wszawica wciąż obecna w opolskich szkołach i przedszkolach Wszawica to wciąż aktualny problem w opolskich szkołach. Tymczasem jak alarmują nasi słuchacze pielęgniarki i wychowawcy szkolni nie mogą sprawdzać głów dziec ... » więcej 2018-11-15, godz. 08:00 Dopiero trzeci przetarg może wyłonić wykonawcę remontu budynku Urzędu Miejskiego w Korfantowie Do trzech razy sztuka - tak można podsumować starania władz Korfantowa o termomodernizację jednego z budynków magistratu, znajdującego się przy ulicy Reymonta ... » więcej 2018-11-14, godz. 21:05 W dniu wspomnienia błogosławionej Marii Merkert ulicami Nysy przeszła procesja światła [ZDJĘCIA] Ulicami Nysy przeszła procesja światła, będąca częścią liturgicznego wspomnienia pochodzącej z tego miasta błogosławionej Marii Luizy Merkert. » więcej 2018-11-14, godz. 21:04 Sowada przewodniczącym, Wilkos zastępcą. Takiego układu sił w prezydium rady Opola chcą rajcy prezydenta Łukasz Sowada będzie kandydatem na przewodniczącego Rady Miasta Opola - to decyzja rajców wybranych z listy KWW Arkadiusza Wiśniewskiego. Na funkcję wiceprzew ... » więcej 2018-11-14, godz. 20:00 Aleksander Iszczuk kończy pracę jako dyrektor II LO w Opolu. Idzie do rady miasta Stanowisko dyrektora Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Opolu zamienia na funkcję radnego w opolskiej radzie miasta. Aleksander Iszczuk wyjaśniał na antenie Rad ... » więcej 2018-11-14, godz. 20:00 "To drzewo na wieki upamiętni naszą niepodległość". Na placu Piłsudskiego w Opolu posadzono dąb niepodległości Dąb niepodległości stanął na placu Piłsudskiego w Opolu. Rada dzielnicy Nadodrze chcąc upamiętnić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości zasadzi ... » więcej 2018-11-14, godz. 19:32 "Bliżej rodziny - bliżej dziecka". Pluszowe kangurzyce mają zmienić postrzeganie rodzin zastępczych Pluszowe kangurzyce mają zwrócić uwagę na potrzeby dzieci pozbawionych opieki rodziców biologicznych. Dziś (14.11) trafiły do powiatowych centrów pomocy rodzi ... » więcej 2018-11-14, godz. 19:15 Opolanie aktywnie działają na rzecz diabetyków. Uhonorowano najbardziej zasłużonych Wymieniają się doświadczeniami, pogłębiają swoją wiedzę, a co najważniejsze wspólnie walczą z chorobą cywilizacyjną jaką jest cukrzyca. Członkowie Polskiego S ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »