Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-27, 15:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

Bez schizofrenii, ale czy to science fiction? Goście Samorządowej Loży Radiowej o koalicji w regionie

Od lewej: Roman Kolek, Agnieszka Stefaniak, Bartłomiej Stawiarski i Jolanta Kawecka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Od lewej: Roman Kolek, Agnieszka Stefaniak, Bartłomiej Stawiarski i Jolanta Kawecka [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Nie mam jednostki chorobowej zwanej schizofrenią i nie widzę nagłej potrzeby dokonania zmiany - tak na pytanie o kształt możliwej nowej koalicji dla województwa odpowiadał w Samorządowej Loży Radiowej wicemarszałek województwa Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej. Dziś - przypomnijmy, mniejszość współrządzi regionem wspólnie z Platformą Obywatelką i PSL-em. Powyborcza mapa dała Koalicji Obywatelskiej 13 mandatów, a PiS - 10 w 30 osobowym sejmiku. Do osiągnięcia przewagi obie strony potrzebują koalicjanta.
Czy możliwy jest scenariusz połączenia sił PiS i Mniejszości Niemieckiej właśnie?

- Moi wyborcy wyraźnie dali mi do zrozumienia, że oni nie akceptują takiego rozwiązania, że Mniejszość Niemiecka mogłaby pójść ramię w ramię z Prawem i Sprawiedliwością. Nie widziałbym w tym momencie możliwości chwalenia decyzji polityki zdrowotnej, prowadzonej przez resort zdrowia, w przypadku, gdybym miał stanąć po stronie Zjednoczonej Prawicy - mówi Roman Kolek, wicemarszałek województwa z Mniejszości Niemieckiej.

- Ja bym się nie zamykał. Różnych rzeczy nie można wykluczyć w sejmiku - odpowiada poseł PiS Bartłomiej Stawiarski.

- Poczekajmy na te decyzje. Myślę, że to przyszły tydzień, najpóźniej gdzieś tam połowa listopada. Do sesji sejmiku mamy jeszcze miesiąc, więc ja bym się nie zamykał. I tak często bywa w tej polityce, że to co dzisiaj się tu science fiction wydaje, nagle może za tydzień, czy dwa stać się rzeczywistością polityczną.

- Mamy dużo do zrobienia i zajmijmy się pracą - komentuje z kolei Jolanta Kawecka z Koalicji Obywatelskiej. - Jest wiele do zrobienia jeśli chodzi o demografię, jest turystyka, która miała podwyższone wskaźniki, więc jest dużo do zrobienia i nie mamy czasu na to, żeby na takie potyczki sobie pozwolić. Myślę, że sprawdzona koalicja będzie pracować na kształt tego województwa.

Przypomnijmy, marszałek województwa Andrzej Buła zapewniał, że kształt zarządu województwa poznamy do wczoraj. Na szczeblu ogólnopolskim lider ludowców mówił z kolei, że rozmowy dot. współpracy w regionach na linii Koalicja Obywatelska - PSL zaplanowano na nadchodzący tydzień.

Wiadomości z regionu

2019-10-18, godz. 18:00 Cytryną zamiast mandatu uczniowie karali kierowców za przekroczenie prędkości Zamiast mandatu za przekroczenie prędkości w rejonie szkoły - plasterek cytryny. Taką nietypową akcję dla nieodpowiedzialnych kierowców przygotowali uczniowie ... » więcej 2019-10-18, godz. 17:30 Głuchołaskie Złote Ścieżki dla rowerzystów coraz dłuższe. Będzie też tzw. kreska dla downhillowców Powstała atrakcja dla rowerzystów szukających adrenaliny w górskim terenie. O ponad dwa kilometry powiększyły się single tracki na Górze Parkowej w Głuchołaza ... » więcej 2019-10-18, godz. 17:02 Do jesieni 2022 przy ul. 1 Maja w Opolu powstanie nowy dworzec. Będą też parkingi i zielone tarasy Za dwa lata w miejscu dworca PKS w Opolu powstanie wielopoziomowy parking ze stanowiskami autobusowymi na parterze. Budowy podjęła się firma Warbud, której mi ... » więcej 2019-10-18, godz. 16:45 Fundacja Kwitnące Talenty proponuje "powyborcze zero waste". Banery i plakaty przerobią na torby i piórniki Torby, piórniki, czy posłania dla psów - a wszystko z banerów wyborczych. Fundacja Kwitnące talenty ma pomysł na wykorzystanie materiałów, które zostały w prz ... » więcej 2019-10-18, godz. 16:02 Rynek w Kietrzu oficjalnie otwarty. Zakończył się remont centralnego placu miasta Po ponad dwóch latach prac remontowych rynek w Kietrzu został oficjalnie otwarty dla mieszkańców. Inwestycja była współfinansowana z pieniędzy gminy i Regiona ... » więcej 2019-10-18, godz. 15:15 Paczkowska perła renesansu odzyskuje dawny blask. Są fundusze z ministerstwa Kolejna kamienica na paczkowskim rynku odzyskuje dawny blask. Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, udało się rozpocząć prace ... » więcej 2019-10-18, godz. 15:14 Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Konradowej będzie miało własne ambulatorium Podopiecznych schroniska dla zwierząt w podnyskiej Konradowej nie trzeba będzie wozić do gabinetów weterynaryjnych. Większość badań i zabiegów ma być wykonywa ... » więcej 2019-10-18, godz. 14:10 Nastolatka chciała skoczyć z mostu. Uratowali ją przypadkowi świadkowie i policja Do próby samobójczej doszło wczoraj (17.10) po południu w Kędzierzynie-Koźlu. Świadkowie zadzwonili na numer alarmowy, informując, że młoda kobieta chce skocz ... » więcej 2019-10-18, godz. 13:22 Elewi złożyli przysięgę w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej. "To się pamięta do końca życia" Coraz więcej elewów służby przygotowawczej decyduje się na podjęcie zawodowej służby wojskowej. Dziś (18.10) 67 osób, w tym 14 kobiet, przysięgało na sztandar ... » więcej 2019-10-18, godz. 13:00 Spacer badawczy, spotkania i ankiety - mieszkańcy włączają się w planowanie swojego osiedla Tradycyjne konsultacje społeczne to głównie wywieszenie ogłoszenia, które mało kto przeczyta. A jeśli władzom zależy na tym, żeby mieszkańcy włączyli się w pl ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »