Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-27, 15:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

Bez schizofrenii, ale czy to science fiction? Goście Samorządowej Loży Radiowej o koalicji w regionie

Od lewej: Roman Kolek, Agnieszka Stefaniak, Bartłomiej Stawiarski i Jolanta Kawecka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Od lewej: Roman Kolek, Agnieszka Stefaniak, Bartłomiej Stawiarski i Jolanta Kawecka [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Nie mam jednostki chorobowej zwanej schizofrenią i nie widzę nagłej potrzeby dokonania zmiany - tak na pytanie o kształt możliwej nowej koalicji dla województwa odpowiadał w Samorządowej Loży Radiowej wicemarszałek województwa Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej. Dziś - przypomnijmy, mniejszość współrządzi regionem wspólnie z Platformą Obywatelką i PSL-em. Powyborcza mapa dała Koalicji Obywatelskiej 13 mandatów, a PiS - 10 w 30 osobowym sejmiku. Do osiągnięcia przewagi obie strony potrzebują koalicjanta.
Czy możliwy jest scenariusz połączenia sił PiS i Mniejszości Niemieckiej właśnie?

- Moi wyborcy wyraźnie dali mi do zrozumienia, że oni nie akceptują takiego rozwiązania, że Mniejszość Niemiecka mogłaby pójść ramię w ramię z Prawem i Sprawiedliwością. Nie widziałbym w tym momencie możliwości chwalenia decyzji polityki zdrowotnej, prowadzonej przez resort zdrowia, w przypadku, gdybym miał stanąć po stronie Zjednoczonej Prawicy - mówi Roman Kolek, wicemarszałek województwa z Mniejszości Niemieckiej.

- Ja bym się nie zamykał. Różnych rzeczy nie można wykluczyć w sejmiku - odpowiada poseł PiS Bartłomiej Stawiarski.

- Poczekajmy na te decyzje. Myślę, że to przyszły tydzień, najpóźniej gdzieś tam połowa listopada. Do sesji sejmiku mamy jeszcze miesiąc, więc ja bym się nie zamykał. I tak często bywa w tej polityce, że to co dzisiaj się tu science fiction wydaje, nagle może za tydzień, czy dwa stać się rzeczywistością polityczną.

- Mamy dużo do zrobienia i zajmijmy się pracą - komentuje z kolei Jolanta Kawecka z Koalicji Obywatelskiej. - Jest wiele do zrobienia jeśli chodzi o demografię, jest turystyka, która miała podwyższone wskaźniki, więc jest dużo do zrobienia i nie mamy czasu na to, żeby na takie potyczki sobie pozwolić. Myślę, że sprawdzona koalicja będzie pracować na kształt tego województwa.

Przypomnijmy, marszałek województwa Andrzej Buła zapewniał, że kształt zarządu województwa poznamy do wczoraj. Na szczeblu ogólnopolskim lider ludowców mówił z kolei, że rozmowy dot. współpracy w regionach na linii Koalicja Obywatelska - PSL zaplanowano na nadchodzący tydzień.

Wiadomości z regionu

2020-09-19, godz. 08:45 Powiat kluczborski w czerwonej strefie epidemicznej. "Wiele zależy od mieszkańców, bo ognisko w Gierałcicach wygas… Obowiązkowe zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, odwołane imprezy kulturalne i maksymalnie 50-osobowe wesela. Tak od dzisiaj (19.09) będzie wyglądać… » więcej 2020-09-19, godz. 08:00 Można pomóc dzieciom z domu dziecka w Tarnowie Opolskim. Poszukiwani są przyszli korepetytorzy Uniwersytet Opolski szuka studentów do projektu 'Rozum i Serce'. Ich zadaniem będzie udzielanie korepetycji dzieciom z Domu Dziecka im. Janusza Korczaka w Tarnowie… » więcej 2020-09-19, godz. 07:15 Komplikacje przy remoncie hali w Zawadzkiem. Potrzeba jeszcze miliona złotych na przebudowę poszycia dachowego Przedłuża się gruntowna modernizacja Hali Sportowej w Zawadzkiem. Remont rozpoczął się ponad rok temu. » więcej 2020-09-18, godz. 21:00 Raport dnia: Kolejny dzień z 19 nowymi zakażeniami koronawirusem w regionie 19 zakażeń koronawirusem i 9 ozdrowień odnotowano dziś (18.09) na Opolszczyźnie. To oznacza, że patogen z Chin od początku epidemii w regionie wykryto u… » więcej 2020-09-18, godz. 20:00 Poseł Katarzyna Czochara zawieszona w prawach członka PiS. Głosowała przeciw ustawie o ochronie zwierząt - Nie może być tak, że partia nie może liczyć na swoich posłów. Każdy, kto zagłosował przeciw ustawie, zagłosował przeciw Prawu i Sprawiedliwości… » więcej 2020-09-18, godz. 18:45 Policyjny "SPEED" ma rok. Bilans 12 miesięcy służby to ponad 20 tysięcy ujawnionych wykroczeń 80 ujawnionych przestępstw, ponad 20 tysięcy wykroczeń, do tego zatrzymanych blisko 700 dowodów rejestracyjnych - to bilans roku pracy opolskich policjantów… » więcej 2020-09-18, godz. 17:30 Osiem szkół w regionie pracuje hybrydowo - informuje kuratorium oświaty Osiem szkół z województwa opolskiego pracuje w systemie hybrydowym po tym, jak u pojedynczych uczniów i nauczyciela testy na obecność COVID-19 dały wynik… » więcej 2020-09-18, godz. 17:00 O 5 ton za dużo. Przeładowana ciężarówka zatrzymana przez WITD Ponad 5 ton więcej, niż dopuszczają przepisy ważyła ciężarówka zatrzymana przez mundurowych z Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego z Kędzierz… » więcej 2020-09-18, godz. 15:45 W Nysie uczczono 81. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę Na placu Kopernika w Nysie upamiętniono ofiary 81. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Uroczystości połączone były z Dniem Sybiraka. » więcej 2020-09-18, godz. 14:30 W sobotę wyruszy rajd rowerowy szlakiem kwietnych dywanów w gminie Ujazd. To część starań o wpis tradycji na listę… Gmina Ujazd stara się o wpis tradycji robienia kwietnych dywanów w święto Bożego Ciała na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W ramach wydarzeń towarzyszących… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***