Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-27, 15:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

Bez schizofrenii, ale czy to science fiction? Goście Samorządowej Loży Radiowej o koalicji w regionie

Od lewej: Roman Kolek, Agnieszka Stefaniak, Bartłomiej Stawiarski i Jolanta Kawecka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Od lewej: Roman Kolek, Agnieszka Stefaniak, Bartłomiej Stawiarski i Jolanta Kawecka [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Nie mam jednostki chorobowej zwanej schizofrenią i nie widzę nagłej potrzeby dokonania zmiany - tak na pytanie o kształt możliwej nowej koalicji dla województwa odpowiadał w Samorządowej Loży Radiowej wicemarszałek województwa Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej. Dziś - przypomnijmy, mniejszość współrządzi regionem wspólnie z Platformą Obywatelką i PSL-em. Powyborcza mapa dała Koalicji Obywatelskiej 13 mandatów, a PiS - 10 w 30 osobowym sejmiku. Do osiągnięcia przewagi obie strony potrzebują koalicjanta.
Czy możliwy jest scenariusz połączenia sił PiS i Mniejszości Niemieckiej właśnie?

- Moi wyborcy wyraźnie dali mi do zrozumienia, że oni nie akceptują takiego rozwiązania, że Mniejszość Niemiecka mogłaby pójść ramię w ramię z Prawem i Sprawiedliwością. Nie widziałbym w tym momencie możliwości chwalenia decyzji polityki zdrowotnej, prowadzonej przez resort zdrowia, w przypadku, gdybym miał stanąć po stronie Zjednoczonej Prawicy - mówi Roman Kolek, wicemarszałek województwa z Mniejszości Niemieckiej.

- Ja bym się nie zamykał. Różnych rzeczy nie można wykluczyć w sejmiku - odpowiada poseł PiS Bartłomiej Stawiarski.

- Poczekajmy na te decyzje. Myślę, że to przyszły tydzień, najpóźniej gdzieś tam połowa listopada. Do sesji sejmiku mamy jeszcze miesiąc, więc ja bym się nie zamykał. I tak często bywa w tej polityce, że to co dzisiaj się tu science fiction wydaje, nagle może za tydzień, czy dwa stać się rzeczywistością polityczną.

- Mamy dużo do zrobienia i zajmijmy się pracą - komentuje z kolei Jolanta Kawecka z Koalicji Obywatelskiej. - Jest wiele do zrobienia jeśli chodzi o demografię, jest turystyka, która miała podwyższone wskaźniki, więc jest dużo do zrobienia i nie mamy czasu na to, żeby na takie potyczki sobie pozwolić. Myślę, że sprawdzona koalicja będzie pracować na kształt tego województwa.

Przypomnijmy, marszałek województwa Andrzej Buła zapewniał, że kształt zarządu województwa poznamy do wczoraj. Na szczeblu ogólnopolskim lider ludowców mówił z kolei, że rozmowy dot. współpracy w regionach na linii Koalicja Obywatelska - PSL zaplanowano na nadchodzący tydzień.

Wiadomości z regionu

2018-12-19, godz. 10:20 Nowe ustalenia w sprawie zabójstwa noworodków w Ciecierzynie. Czy dziadkowie o tym wiedzieli? Rośnie liczba osób zamieszanych w sprawę makabrycznego znaleziska w Ciecierzynie. Do grona oskarżonych dołączyli dziadkowie. - Według prokuratury rodzice Dawi ... » więcej 2018-12-19, godz. 10:15 Przedstawiciele koalicji i opozycji oceniają budżet regionu na 2019 rok - Inwestycje w regionie są rozdzielone w sposób nie do końca sprawiedliwy - oceniła w porannej rozmowie 'W cztery oczy' przewodnicząca klubu radnych Prawa i S ... » więcej 2018-12-19, godz. 10:15 Jest opóźnienie na budowie obwodnicy Malni i Choruli Pierwsza warstwa betonu została położona, kolejna w przyszłym roku - tak wygląda zaawansowanie budowy obwodnicy Malni i Choruli. Wcześniej deklarowano, że naw ... » więcej 2018-12-19, godz. 10:00 Mali twórcy choinkowych ozdób nagrodzeni przez kuratora oświaty Łańcuchy z płatków, makaronu, bałwanki z włóczek i z patyczków do lodów, to tylko niektóre z choinkowych dekoracji autorstwa opolskich przedszkolaków, nagrodz ... » więcej 2018-12-19, godz. 09:00 Marek Witek pełnomocnikiem zarządu do spraw wielokulturowości w województwie opolskim Marek Witek, były burmistrz Dobrodzienia i członek Mniejszości Niemieckiej będzie pełnomocnikiem zarządu regionu do spraw wielokulturowości. Jego zadaniem będ ... » więcej 2018-12-19, godz. 08:22 Policja szuka świadków wypadku Opolska policja szuka świadków wypadku drogowego do którego doszło w ubiegły piątek (14.12) w Opolu na wysokości ulicy Prószkowskiej. » więcej 2018-12-19, godz. 06:45 Pięć nowych rodzin zastępczych dla dzieci z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Pięć nowych rodzin zastępczych podpisało umowy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe rodziny przeszły odpowiednie szkolenia, są przy ... » więcej 2018-12-19, godz. 06:00 Prudnik: starostwo zataiło przed radnymi protokoły z kontroli RIO? Władze powiatu ukryły wyniki kontroli przeprowadzonej przez Regionalną Izbę Obrachunkowa - taki zarzut stawiają opozycyjni radni Prawa i Sprawiedliwości. Spra ... » więcej 2018-12-19, godz. 06:00 Karta "Opolska Rodzina" i "Opolski Senior" także dla mieszkańców Komprachcic Ponad 5 tysięcy mieszkańców gminy Komprachcice będzie mogło skorzystać z Kart „Opolska Rodzina' oraz „Opolski Senior”. Karty uprawniają do korzystania z ulg i ... » więcej 2018-12-18, godz. 21:51 Dachowanie auta na DK 46 koło Ozimka, koło Leśnicy przewróciła się ciężarówka Duże utrudnienia w ruchu w miejscowości Schodnia na drodze krajowej numer 46 z Opola do Ozimka. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »