Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Goście Samorządowej Loży Radiowej o priorytetach ...
2018-10-27, 12:40 Autor: Agnieszka Stefaniak (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Goście Samorządowej Loży Radiowej o priorytetach na nadchodzące 5 lat dla Opolszczyzny [FILM, ZDJĘCIA]

Goście Samorządowej Loży Radiowej o priorytetach na nadchodzące 5 lat dla Opolszczyzny
Samorządowa Loża Radiowa na półmetku wyborczego maratonu. 18 dogrywek przed nami, ale podstawa dziś jest. Tydzień temu panowała cisza przed niedzielnymi wyborami samorządowymi. Dziś znamy już ramy układanki podziału władzy w regionie.

Na Opolszczyźnie 13 komitetów walczyło o miejsca w sejmiku województwa. Mandaty podzielone zostały na 4. Koalicja Obywatelska Platforma. Nowoczesna zdobyła 13 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość 10, Mniejszość Niemiecka 5 a Polskie Stronnictwo Ludowe 2 mandaty.
- Uzyskaliśmy wynik, który przerósł nasze najśmielsze oczekiwania - mówi Jolanta Kawecka z Koalicji Obywatelskiej. - Demokracja ma się tutaj dobrze. Nasze działania i stworzenie deklaracji dały nam szansę, by mieć z kodo wybierać. Elektorat tak wybierał, bo wiedział, że to grono jest w stanie stabilnie rządzić województwem - dodaje Kawecka.

- O 100 procent zwyżka, to trudno nie mówić o sukcesie. 90 tysięcy głosów na PiS. Marcin Ociepa wybrał z marszałkiem Bułą, i 3. miejsce dla naszego kandydata patrząc na liczbę głosów, Dariusza Byczkowskiego, pokazuje też, jaki ma potencjał kapitału ludzkiego Zjednoczona Prawica - mówi Barłomiej Stawiarski. - Nawet jeśli nie uda nam się współrządzić w województwie to jest to kapitał na przyszłość, nawet jak będziemy opozycją, to będziemy konstruktywną opozycją, która ma swoją propozycję dla Opolszczyzny - dodaje Stawiarski.

- Ja chciałem podziękować wszystkim, którzy oddali głos na moją osobę - mówi Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej, wskazując, że w swoim okręgu zdobył największą liczbę głosów, i drugą po marszałku Bule w odpowiednim przeliczeniu, na liczbę ważnych oddanych głosów. - Mniejsza liczba mandatów dla mniejszości, ale nasza rola jest istotna, nie polegliśmy, choć takie komentarze też się pojawiły.

Pytani o słaby wynik PSL a także brak obecności w sejmiku przedstawicieli SLD i ruchu Kukiz'15 goście Samorządowej Loży Radiowej wskazywali polaryzację głosów, w stronę dużych partii działających, obecnych w życiu obywateli a także słabą kampanię w regionach.

W Samorządowej Loży Radiowej poruszyliśmy również temat możliwej koalicji, która rządzić będzie regionem przez najbliższe 5 lat. Marszałek zapowiadał na poniedziałkowej (22.10) konferencji prasowej, że do piątku poznamy skład zarządu województwa. W piątek już media ogólnopolskie pisały, o rozmowach między koalicją a PSL w przyszłym tygodniu, Te same media ogólnopolskie wskazują, że w opolskim języczkiem uwagi będzie Mniejszość Niemiecka. Goszczący w kampanii na Opolszczyźnie prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił o możliwej koalicji z Mniejszością Niemiecką

- Pan prezes ma prawo do takich opinii - komentuje Roman Kolek. - Ja z punktu widzenia zaangażowania w prace zarządu województwa, dziś nie mam - póki co - takiej jednostki chorobowej opisywanej jako schizofrenia i widziałbym nagłą potrzebę dokonania zmiany. Moi wyborcy wyraźnie dali mi do zrozumienia w trakcie kampanii, że nie widzą takiej możliwości, by MN poszła ramię w ramię z Prawem i Sprawiedliwością. Ale podkreślam to jest moja osobista opinia, indywidualna - dodaje Kolek.

- Wspólnie podejmowaliśmy wiele działań. Polityka jest pragmatyczna, nie można wykluczyć różnych rozwiązań, poczekajmy na nie, może do przyszłego tygodnia, może połowa listopada. Ja bym się nie zamykał. W polityce często to co dziś jest science fiction, jutro staje się rzeczywistością - kontrował Bartłomiej Stawiarski z Prawa i Sprawiedliwości.

- Mamy na prawdę dużo do zrobienia, zarząd skierował strategię województwa do 2025 roku do konsultacji, jest wiele do zrobienia w zakresie demografii, turystyki i nie ma czasu, by sobie na takie potyczki pozwalać. Myślę, że sprawdzona koalicja będzie pracować na kształt województwa - to opinia Jolanty Kaweckiej z Koalicji Obywatelskiej,

Pytani o wyzwania, jakie stoją przed samorządem województwa na najbliższe 5 lat rozmówcy wskazywali - dalsze inwestycje w infrastrukturę, zrównoważony rozwój całego regionu, walkę ze smogiem, poprawę poziomu gazyfikacji województwa a także działania prospołeczne.
Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o priorytetach na nadchodzące 5 lat dla Opolszczyzny (27.10.2018) - debatę prowadzi Agnieszka Stefaniak
Zaproszenie Agnieszki Stefaniak przyjęli:
  • Jolanta Kawecka (KKW Platforma . Nowoczesna Koalicja Obywatelska),
  • Roman Kolek (KWW Mniejszość Niemiecka),
  • Bartłomiej Stawiarski (KW Prawo i Sprawiedliwość).

Zobacz także

2019-01-12, godz. 11:42 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" z Prudnika o problemach związanych z funkcjonowaniem prudnickiego szpitala Problemy związane z funkcjonowaniem prudnickiego szpitala zdominowały dyskusję w Samorządowej Loży Radiowej. Pretekstem do rozmowy jest trudna sytuacja tamtej ... » więcej 2019-01-05, godz. 15:24 Samorządowa Loża Radiowa z Lubrzy o regulacji opłat za odbiór odpadów komunalnych [FILM, ZDJĘCIA] Gospodarstwa domowe czekają drastyczne podwyżki opłat za śmieci. Powodem tego są rosnące koszty ich odbioru od mieszkańców oraz składowania na wysypiskach. Wp ... » więcej 2018-12-29, godz. 12:05 Samorządowa Loża Radiowa [FILM, ZDJĘCIA] Rok w opolskiej służbie zdrowia, inwestycje w infrastrukturę, rozwój gospodarczy regionu - tym tematom poświęciliśmy uwagę w ostatnim w tym roku wydaniu Samor ... » więcej 2018-12-22, godz. 11:39 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" z Głuchołaz o potencjale turystycznym południa Opolszczyzny Coraz więcej turystów odwiedza gminy południowej Opolszczyzny. Walorami przygranicznych terenów są góry, jeziora oraz zabytki Nysy, Głuchołaz i Prudnika. Każd ... » więcej 2018-12-15, godz. 14:06 Samorządowa Loża Radiowa w Namysłowie [FILM, ZDJĘCIA] 5 milionów złotych wynosić ma budżet inwestycyjny Namysłowa na 2019 rok. To o 20 milionów mniej niż w kończącym się roku. Tak przedstawia się projekt wydatków ... » więcej 2018-12-09, godz. 10:21 Samorządowa Loża Radiowa w Kędzierzynie-Koźlu [FILM, ZDJĘCIA] Problemem staje się coraz trudniejszy dostęp do transportu zbiorowego, a jego zapewnienie jest obowiązkiem samorządów lokalnych. Mieszkańcy dużych miast mają ... » więcej 2018-12-01, godz. 13:46 Samorządowa Loża Radiowa w Brzegu [ZDJĘCIA, FILM] Muzeum Piastów Śląskich dołączyło do prestiżowej grupy polskich Pomników Historii. To szansa dla brzeskiej perełki renesansu na rozwój, ale i zdobycie dodatko ... » więcej 2018-11-24, godz. 11:25 Samorządowa Loża Radiowa w Prudniku [ZDJĘCIA, FILM] Z tym kosztownym problemem boryka się wiele samorządów lokalnych. Uporządkowanie gospodarki ściekowej jest zadaniem gminy. Na Opolszczyźnie mamy jeszcze wiele ... » więcej 2018-11-17, godz. 14:30 Samorządowa Loża Radiowa w Byczynie [ZDJĘCIA, FILM] 5 chudych lat szykuje się w gminie Byczyna. Boryka się ona z idącym w grube dziesiątki milionów zadłużeniem, które praktycznie uniemożliwia działania inwestyc ... » więcej 2018-11-10, godz. 13:26 Goście Samorządowej Loży Radiowej podsumowali wybory samorządowe oraz dyskutowali o trudnych relacjach z Ukrainą. Na użytek programu przeprowadziliśmy analizę głosowania w powiecie prudnickim, który można uznać za w miarę reprezentatywny dla Opolszczyzny. W przypadku Pl ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »