Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-25, 14:25 Autor: Katarzyna Doros

Owczarek Dino wróci do właściciela? Prokuratura umorzyła śledztwo, opolski TOZ oburzony

Owczarek Dino [fot. TOZ Opole]
Owczarek Dino [fot. TOZ Opole]
Owczarek Dino [fot. TOZ Opole]
Owczarek Dino [fot. TOZ Opole]
Prokuratura umorzyła śledztwo ws. owczarka Dino. Przypomnijmy, w marcu wolontariusze opolskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami odebrali zwierzę z jednej z posesji we wsi Kały. Pies miał otwarte rany oczu i łap. Trafił do domu tymczasowego.
- Na podstawie zeznań świadków i opinii biegłego stwierdzono, że stan zdrowia psa wynikał z procesu chorobowego, a objawy nasiliły się niedługo przed interwencją - wyjaśnia Anita Dąbrowa-Derda z Prokuratury Rejonowej w Kluczborku. - Stwierdzono, że pies miał zapewnione właściwe warunki bytowe, że miał zapewnioną również opiekę weterynarza. Stwierdzono u psa niedoczynność tarczycy i alergie, które prowadziły do zewnętrznych ran wokół oczu i nosa. Rany te, jak stwierdził weterynarz mogły powstać od samoistnego pękania skóry, ale też od ocierania, czy drapania się psa. Tutaj nie stwierdzono, aby to właściciel w sposób nieprawidłowy, niewłaściwy opiekował się psem - dodaje.

Umorzenie śledztwa oznacza, że wolontariusze prawdopodobnie będą zmuszeni zwrócić psa właścicielowi. Opolski TOZ nie zgadza się z opinią prokuratora.

- Decyzja podważa sens pracy społeczników. Zgodnie z ustawą nieleczenie choroby u zwierzęcia jest pewnego rodzaju znęcaniem się - mówi jedna z wolontariuszek, która woli pozostać anonimowa. - Do dnia dzisiejszego nie ma ani jednego dokumentu stwierdzającego jakąkolwiek wizytę weterynaryjną, która by się odbyła, a jej celem byłoby zdiagnozowanie psa. Są jedynie zeznania świadków. My chcemy, żeby prawda obroniła sytuację Dino. Obraz tego, co tam zastaliśmy i co wszyscy widzieli, świadczy o tym, że nie można zaprzeczyć temu, że pies nie był leczony, albo leczony w sposób zupełnie niewłaściwy.

TOZ w Opolu złożył zażalenie na umorzenie dochodzenia i będzie się starał o dołączenie kolejnej opinii w tej sprawie. O dalszym losie Dino zdecyduje Sąd Rejonowy w Kluczborku.
Anita Dąbrowa-Derda
wolontariuszka TOZ w Opolu

Wiadomości z regionu

2019-07-15, godz. 21:32 Najmłodsi mieszkańcy gminy Skoroszyce obcują z naukami ścisłymi Najmłodsi mieszkańcy gminy Skoroszyce mogli dziś (15.07) dowiedzieć się jak zbudowany jest wszechświat, czy poznać zjawiska zachodzące w naszym codziennym życ ... » więcej 2019-07-15, godz. 20:45 Janusz Sanocki najprawdopodobniej nie wystartuje w jesiennych wyborach. "Nie chcę się wikłać w partie, bo one ogranicz ... Kończąca się kadencja posła niezrzeszonego Janusza Sanockiego będzie najprawdopodobniej jego ostatnią. Polityk obwinia o to obwiązującą w Polsce ordynację wyb ... » więcej 2019-07-15, godz. 19:45 Studenci z zagranicy goszczą w Opolu na Summer Studies Blisko 70 studentów z Tajwanu, Chin, Kazachstanu, czy Zimbabwe przyjechało do Opola na Letni Uniwersytet 2019. Młodzi ludzie na Uniwersytecie Opolskim przez 4 ... » więcej 2019-07-15, godz. 18:30 Bus programu Rodzina 500 Plus w kursie po Opolszczyźnie Korfantów, Nysa, Łambinowice i Pakosławice - w tych 4 miejscowościach gościł dziś (15.07) opolski bus Rodzina 500 plus. To inicjatywa, która ma przybliżyć mie ... » więcej 2019-07-15, godz. 18:00 Przeszła trzy operacje w pierwszych dniach życia. Lekarze z Wrocławia uratowali życie dziecku urodzonemu w Nysie To pierwszy taki zabieg w Polsce. Wrocławscy lekarze przeprowadzili trzy operacje w pierwszych dniach życia noworodka. Dziewczynka, która urodziła się w Nysie ... » więcej 2019-07-15, godz. 17:00 Poseł Kamil Bortniczuk ruszył w kurs po Opolszczyźnie Poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk rozpoczął wizyty w terenie w ramach akcji 'Poznaj swojego posła'. Objazd Opolszczyzny parlamentarzysta rozpoczął od gminy ... » więcej 2019-07-15, godz. 16:45 Drogowe zamieszanie w centrum Opola Ulica Kośnego w Opolu przez kilka tygodni będzie jednokierunkową, od Katowickiej do parkingu przy Teatrze im. Jana Kochanowskiego. O zmianach w organizacji ru ... » więcej 2019-07-15, godz. 16:05 Zamiast ogródków działkowych będą tereny inwestycyjne [INTERWENCJA] Przeciw likwidacji ogrodów działkowych protestują ich użytkownicy w Prudniku. Ziemię tą gmina chce przeznaczyć pod inwestycje, bo w mieście brakuje gruntów na ... » więcej 2019-07-15, godz. 16:00 Sobota w sklepie i na badaniach. NFZ organizuje Dzień Otwarty w Centrum Handlowym Turawa Park Pracownicy NFZ a także opolskiej onkologii i sanepidu stacjonować będą w Centrum Handlowym Turawa Park w najbliższą sobotę (20.07) między godziną 11.30 do 17. ... » więcej 2019-07-15, godz. 15:07 Szykuje się przeprowadzka opolskiego NFZ. Koniec funduszu... na peryferiach Po 21 latach Narodowy Fundusz Zdrowia w Opolu przenosi siedzibę z ul. Głogowskiej na Ozimską 72a. Od kwietnia przyszłego roku pacjenci będą przyjmowani w biur ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »