Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-25, 14:25 Autor: Katarzyna Doros

Owczarek Dino wróci do właściciela? Prokuratura umorzyła śledztwo, opolski TOZ oburzony

Owczarek Dino [fot. TOZ Opole]
Owczarek Dino [fot. TOZ Opole]
Owczarek Dino [fot. TOZ Opole]
Owczarek Dino [fot. TOZ Opole]
Prokuratura umorzyła śledztwo ws. owczarka Dino. Przypomnijmy, w marcu wolontariusze opolskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami odebrali zwierzę z jednej z posesji we wsi Kały. Pies miał otwarte rany oczu i łap. Trafił do domu tymczasowego.
- Na podstawie zeznań świadków i opinii biegłego stwierdzono, że stan zdrowia psa wynikał z procesu chorobowego, a objawy nasiliły się niedługo przed interwencją - wyjaśnia Anita Dąbrowa-Derda z Prokuratury Rejonowej w Kluczborku. - Stwierdzono, że pies miał zapewnione właściwe warunki bytowe, że miał zapewnioną również opiekę weterynarza. Stwierdzono u psa niedoczynność tarczycy i alergie, które prowadziły do zewnętrznych ran wokół oczu i nosa. Rany te, jak stwierdził weterynarz mogły powstać od samoistnego pękania skóry, ale też od ocierania, czy drapania się psa. Tutaj nie stwierdzono, aby to właściciel w sposób nieprawidłowy, niewłaściwy opiekował się psem - dodaje.

Umorzenie śledztwa oznacza, że wolontariusze prawdopodobnie będą zmuszeni zwrócić psa właścicielowi. Opolski TOZ nie zgadza się z opinią prokuratora.

- Decyzja podważa sens pracy społeczników. Zgodnie z ustawą nieleczenie choroby u zwierzęcia jest pewnego rodzaju znęcaniem się - mówi jedna z wolontariuszek, która woli pozostać anonimowa. - Do dnia dzisiejszego nie ma ani jednego dokumentu stwierdzającego jakąkolwiek wizytę weterynaryjną, która by się odbyła, a jej celem byłoby zdiagnozowanie psa. Są jedynie zeznania świadków. My chcemy, żeby prawda obroniła sytuację Dino. Obraz tego, co tam zastaliśmy i co wszyscy widzieli, świadczy o tym, że nie można zaprzeczyć temu, że pies nie był leczony, albo leczony w sposób zupełnie niewłaściwy.

TOZ w Opolu złożył zażalenie na umorzenie dochodzenia i będzie się starał o dołączenie kolejnej opinii w tej sprawie. O dalszym losie Dino zdecyduje Sąd Rejonowy w Kluczborku.
Anita Dąbrowa-Derda
wolontariuszka TOZ w Opolu

Wiadomości z regionu

2020-02-21, godz. 16:18 Leśnicy wycinają drzewa pod budowę obwodnicy Olesna. W sumie chodzi o 100 hektarów Trwa wycinka drzew w związku z budową obwodnicy Olesna. Pierwsze prace rozpoczęły się w styczniu, natomiast obecne tempo wycinki jest wysokie, bo Nadleśnictwo… » więcej 2020-02-21, godz. 15:30 Będzie generalny remont siedziby straży miejskiej w Kędzierzynie-Koźlu Jeszcze przed wakacjami powinien rozpocząć się remont budynku, w którym siedzibę mają strażnicy miejscy z Kędzierzyna-Koźla. Prace potrwają około roku. W tym czasie… » więcej 2020-02-21, godz. 15:25 Czteroosobowa rodzina z Opola potrzebuje pomocy Trwa zbiórka pieniędzy dla rodziny, która wczoraj (20.02) w pożarze straciła cały dobytek życia. Do zdarzenia doszło po godzinie 10.30 przy ulicy Waleckiego w… » więcej 2020-02-21, godz. 15:20 Głubczyce: Przedłużono zawieszenie oddziału pediatrii. Szpital czeka na zmianę przepisów, która ułatwi zatrudnienie lekarzy… Na kolejne dwa tygodnie, czyli do 7 marca utrzymane zostanie zawieszenie oddziału pediatrii w szpitalu w Głubczycach. W placówce nadal brakuje lekarzy specjalistów… » więcej 2020-02-21, godz. 13:35 W Krapkowicach kartą magnetyczną odliczają czas pobytu dziecka w przedszkolu Dzięki nowemu elektronicznemu systemowi, co do minuty wiadomo, ile czasu dziecko spędza w przedszkolu. We wszystkich placówkach gminy Krapkowice wprowadzono elektroniczny… » więcej 2020-02-21, godz. 13:12 W naszym województwie panuje epidemia grypy. "Atakuje głównie najmłodszych" Od początku miesiąca w naszym województwie ponad cztery tysiące osób zachorowało na grypę. Największy problem jest wśród dzieci, które coraz częściej atakuje wirus… » więcej 2020-02-21, godz. 12:29 Po raz 22. zostaną wręczone statuetki Trytona Nyskiego. Uroczysta gala już w sobotę To wyróżnienie honoruje osoby i firmy szczególnie zasłużone dla nyskiej gminy - w dziedzinie kultury, przedsiębiorczości, sportu, edukacji, czy też działalności… » więcej 2020-02-21, godz. 10:39 Pilotażowy ministerialny program oferuje samorządom znaczną pomoc przy tworzeniu Centrów Usług Społecznych. Wnioski można… Centra Usług Społecznych mają stworzyć nową jakość pomocy społecznej, dzięki czemu w jednym miejscu osoby niepełnosprawne, rodziny w trudniej sytuacji materialnej… » więcej 2020-02-21, godz. 08:31 Sądy, policja i prokuratura udzielają bezpłatnych porad. Rusza Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem Wszyscy, którzy czują się oszukani, albo są ofiarami przemocy domowej mogą otrzymać bezpłatne porady prawne. W sądach w regionie rusza Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym… » więcej 2020-02-21, godz. 08:00 GDDKiA organizuje spotkanie w sprawie budowy ekspresówki S11 W przyszły czwartek (27.02) w Byczynie, dzień później w Kluczborku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad organizuje spotkania informacyjne na temat budowy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »