Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-21, 11:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Urna wyborcza będzie cały czas pilnowana. "Aby tajność głosowania nie była naruszona"

urna [fot. Agnieszka Pospiszyl]
urna [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Głosowanie [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Głosowanie [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Przeźroczyste urny, jakie są używane w tych wyborach samorządowych dołożyły obowiązków obwodowym komisjom wyborczym. W każdej komisji pracującej w lokalu wyborczym musi być wyznaczona osoba, do pilnowania urny.
- Po prostu musi skupiać swoją uwagę na urnie, na tym co dzieje się w jej okolicach - wyjaśnia Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. -

Zgodnie z nowymi przepisami przewodniczący komisji powinien wyznaczyć do tego zadania członka komisji, oczywiście może to być rotacyjne, który przebywając w bezpośredniej bliskości urny zapewnia jej nienaruszalność, oraz przestrzeganie przez wyborców tajności głosowania.

Członek komisji musi czuwać, aby wyborcy wrzucali karty do urny w taki sposób, aby strona zadrukowana była niewidoczna.

- Gdyby się komuś przestawiło coś w czasie wrzucania karty do urny i było widoczne, na kogo ktoś zagłosował, to należy natychmiast linijką lub poruszaniem urny głos zakryć, aby tajność głosowania nie była naruszona, aby przez prezentację czyjegoś głosu, ktoś nie zarzucił, że jest prowadzona kampania wyborcza w lokalu wyborczym - mówi dyrektor Tkacz.

Głosowanie w wyborach samorządowych rozpoczęło się o godzinie 7:00 i potrwa do 21:00.
Dodajmy, że pierwsze sondażowe wyniki wyborów na burmistrza Nysy, a także prezydenta Kędzierzyna-Koźla i Opola podamy na naszej antenie w wiadomościach oraz na stronie internetowej chwilę po godzinie 21.00.

Będziemy dyżurować także całą noc, podając państwu oficjalne wyniki w wyborach do rad gmin, powiatów a także w wyborach na wójta, burmistrza, prezydenta. Wyniki głosowania na radnych sejmiku mają być znane we wtorek (23.10).
Rafał Tkacz
Rafał Tkacz

Wiadomości z regionu

2019-08-26, godz. 00:16 Różne spojrzenia na mowę nienawiści w Niedzielnej Loży Radiowej. Opolscy politycy dyskutowali o hejcie Polityczny hejt był głównym tematem Niedzielnej (25.08) Loży Radiowej, w której opolscy politycy dyskutowali między innymi na temat tego, gdzie kończą się gra ... » więcej 2019-08-25, godz. 22:41 Mieszkańcy gminy Tułowice dziękowali za tegoroczne plony. "Bez tego chleba nie byłoby naszych sukcesów i radości" Rolnicy z gminy Tułowice dziękowali dziś (25.08) za tegoroczne plony. W czasie gminnych dożynek w Szydłowie nie brakowało atrakcji muzycznych, jak i barwnego ... » więcej 2019-08-25, godz. 21:23 Przed Stegu Areną można było poczuć się jak w czasach PRL-u. Wszystko za sprawą 120 zabytkowych pojazdów z bloku wscho ... 120 pojazdów z minionej epoki można było oglądać dziś (25.08) na parkingu przed opolską Stegu Areną. W 5. już edycji Opolskiego Zjazdu Pojazdów PRL-u można by ... » więcej 2019-08-25, godz. 19:32 Wypadek w Dobrodzieniu. Kolejny w Gwoździcach Na ul. Szemrowickiej w Dobrodzieniu w powiecie oleskim doszło do zderzenia motocykla z autem osobowym. Jedna osoba została poszkodowana. » więcej 2019-08-25, godz. 19:24 Strażacy dogaszają płonącą hałdę na wysypisku w Sławięcicach. Pożar już się nie rozprzestrzenia ale akcja potrwa przez ... Około 100 strażaków nadal walczy z pożarem na składowisku odpadów w kędzierzyńsko-kozielskich Sławięcicach. Przypomnijmy, że pali się wysoka na około 8 metrów ... » więcej 2019-08-25, godz. 17:47 Żniwne korony, odznaczenia a na scenie Kamil Bednarek. Trwają gminno-powiatowe dożynki w Głubczycach [ZDJĘCIA] Na głubczyckim Rynku święto plonów obchodzą rolnicy z powiatu i gminy Głubczyce. Dożynki tradycyjnie rozpoczęły się dziękczynną mszą świętą odprawioną w kości ... » więcej 2019-08-25, godz. 16:02 Duży pożar na wysypisku śmieci w Sławięcicach w Kędzierzynie-Koźlu Pożar na wysypisku śmieci na osiedlu Sławięcicach w Kędzierzynie-Koźlu. Na miejsce są wzywane kolejne zastępy straży pożarnej. Ogień jest też gaszony z powiet ... » więcej 2019-08-25, godz. 15:22 Mieszkaniec Kietrza ranny po strzałach z broni gazowej. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR Strzały z broni gazowej padły dziś (25.08) wczesnym popołudniem w Kietrzu. Wszystko wskazuje na to, że oddał je 86-letni mężczyzna, który doznał obrażeń ciała. » więcej 2019-08-25, godz. 15:18 Drogowcy wspólnie z policją i pogotowiem edukują kierowców na autostradzie. Trwa drugi dzień pikniku na MOP Oleśnica M ... W Miejscu Obsługi Podróżnych Oleśnica Mała na 184. kilometrze autostrady A4 w kierunku Wrocławia trwa kolejny dzień pikniku edukacyjno-informacyjnego. » więcej 2019-08-25, godz. 12:28 Od pierwszego października na Uniwersytecie Opolskim powstaje Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej W ramach nowego wydziału będzie funkcjonował Instytut Nauk o Polityce i Administracji. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »