Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-15, 06:45 Autor: Witold Wośtak

Opolscy politycy wskazali największe wyzwania dla nowego samorządu wojewódzkiego

Goście Niedzielnej Loży Radiowej [fot. Maciej Wajler]
Goście Niedzielnej Loży Radiowej [fot. Maciej Wajler]
Największe wyzwania samorządu wojewódzkiego po wyborach były tematem Niedzielnej Loży Radiowej. Opolscy politycy dążyli do podsumowania działań obecnej koalicji Platforma Obywatelska - Polskie Stronnictwo Ludowe - Mniejszość Niemiecka, ale zabrali głos co do wyzwań.
Szymon Ogłaza, reprezentujący Platformę Obywatelską, uważa, że dwa zadania zdeterminują pozostałe. - Chodzi o napisanie nowej strategii rozwoju województwa opolskiego na lata 2020-2030, która to z kolei będzie wyznacznikiem przy negocjacjach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Roman Kolek, przedstawiciel Mniejszości Niemieckiej, mówi o perspektywie zdrowotnej i biznesowej. - Mimo wszystko, zanieczyszczenie powietrza i ciągła walka z tym problemem. Wiadomą rzeczą jest wspieranie gospodarki, bo przez wiele lat piętą achillesową naszego regionu było nieduże zainteresowanie oraz inwestycje w badania plus rozwój, czy innowacyjne rozwiązania.

Małgorzata Wilkos, przedstawicielka Solidarnej Polski, uważa, że Opolszczyzna musi rozwiązać problem depopulacji oraz braku rozwoju gospodarczego. - W tej chwili nasze województwo potrzebuje przede wszystkim zmiany. Państwo rządzą tutaj już od kilkunastu lat, a ja nie słyszę o żadnych nowych pomysłach czy rozwiązaniach, które spowodowałyby rozwój naszego województwa.

Marcin Ociepa, polityk Porozumienia, uważa, że trzeba postawić na wzrost gospodarczy, rozwój uczelni wyższych i wykorzystanie Odry. Odniósł się też do obecnej koalicji. - Przez 12 lat słuchaliśmy Was i nie dało się przerwać tego chocholego tańca na Opolszczyźnie. Teraz mamy efekty: szóste województwo od końca pod względem rozwoju gospodarczego i lider rankingu depopulacji.

Szymon Godyla, przedstawiciel Nowoczesnej, zwraca uwagę na problem emigracji ludzi młodych i widzi receptę na zahamowanie tego trendu. - Jeżeli chodzi o staże i praktyki, trzeba zapewnić pieniądze nie tylko na staże dla bezrobotnych już absolwentów. Trzeba znaleźć pieniądze również dla studentów, żeby oni nie musieli wybierać między doświadczeniem a wakacyjnym zarobkiem.

Według Grzegorza Sawickiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego, wyzwaniem będzie wykorzystanie już zdobytych unijnych pieniędzy do 2020 roku ze względu na brak rąk do pracy. - Dzisiaj mamy rozdzielone 57 procent tych pieniędzy. Obawa polega na tym, że finanse może rozdysponujemy, ale dużym znakiem zapytania pozostaje kwestia rzeczowej realizacji. Zmierzenie się z tym tematem będzie nie lada wyzwaniem.

Paweł Gadżała z ruchu Kukiz'15, uważa, że kluczowa będzie komunikacja i transport. - Transport zbiorowy w postaci kolei jest niestety ruiną. Moim zdaniem, powinniśmy inwestować w nowe połączenia kolejowe. Woleli Państwo wyremontować linię Opole -Nysa, zamiast wybudować nową linię.
Szymon Ogłaza
Roman Kolek
Małgorzata Wilkos
Marcin Ociepa
Szymon Godyla
Grzegorz Sawicki
Paweł Gadżała

Wiadomości z regionu

2019-02-21, godz. 21:05 Odra w jednym z opolskich przedszkoli? "Będzie dezynfekcja budynku" O podejrzeniu zachorowania dziecka na odrę dyrekcję przedszkola nr 23 w Opolu poinformowali rodzice. W związku z tym podjęto decyzję o dezynfekcji obiektu i d ... » więcej 2019-02-21, godz. 21:00 Darmowe porady prawne nie ściągają tłumów do sądu W Prudniku umiarkowane jest zainteresowanie sądową akcją koordynowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Również na Opolszczyźnie organizowany jest „Tydzień ... » więcej 2019-02-21, godz. 21:00 "Cały czas jesteśmy zdani na szacunki". W Racławicach Śląskich upamiętnią ofiary Marszów Śmierci - Mówimy o trzech grupach osób. Trudno określić, ile z nich nie przeżyło tych marszów, cały czas jesteśmy zdani jedynie na szacunki - przyznał w Loży Radiowej ... » więcej 2019-02-21, godz. 20:30 Mieszkaniec Dąbrowy Namysłowskiej zabił swojego psa siekierą. Oprawca był kompletnie pijany Funkcjonariusze z Namysłowa zatrzymali 60-letniego mieszkańca Dąbrowy Namysłowskiej, który zamordował swojego czworonoga i zakopał go na posesji. Do zdarzenia ... » więcej 2019-02-21, godz. 20:00 Do szkoły w Starym Koźlu wprowadzą się przedszkolaki Od września część budynku szkoły podstawowej w Starym Koźlu zajmą przedszkolaki. Obiekt będzie przebudowany tak, żeby uczniowie nie mieszali się z maluszkami. ... » więcej 2019-02-21, godz. 19:00 Prudnik nie będzie już dzielić się dochodami z płatnych parkingów Strefę płatnego parkowania w Prudniku przejęła gmina. Od dziesięciu lat zarządzała nią wyłoniona w przetargu prywatna firma. Teraz będzie się tym zajmował Zak ... » więcej 2019-02-21, godz. 18:45 Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Opolu Uczniowie, nauczyciele i wykładowcy akademiccy spotkali się w Opolu by świętować Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Akcję zorganizował Regionalny Zespół ... » więcej 2019-02-21, godz. 17:45 Opole jest gotowe na podwójny rocznik uczniów. To prawie 4 tysiące osób W Opolu wiosną prawie 4 tysiące absolwentów ósmych klas szkół podstawowych oraz absolwentów gimnazjów weźmie udział w rekrutacji do szkół średnich. Wydział oś ... » więcej 2019-02-21, godz. 16:15 PKP: będą cięcia pielęgnacyjne. Mieszkańcy Gogolina: dalej będziemy bronić Karlika Wokół dębu Karlik, który rośnie w centrum Gogolina, pojawił się metalowy płot. Mieszkańcy obawiają się, że to wstęp do wycięcia drzewa przez kolejarzy. Zaczęl ... » więcej 2019-02-21, godz. 15:45 Wymienią połowę lamp w Kędzierzynie-Koźlu Ponad 2,5 tysiąca opraw lamp ulicznych w Kędzierzynie-Koźlu zostanie wymienionych. Zniknie też pół tysiąca starych słupów, które zostaną zastąpione nowymi, ba ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »