Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-18, 21:00 Autor: Witold Wośtak

Opolscy politycy skomentowali sejmikowe porozumienie koalicyjne

Koalicja w sejmiku podpisała porozumienie programowe [fot. Ewelina Laxy]
Koalicja w sejmiku podpisała porozumienie programowe [fot. Ewelina Laxy]
Goście Niedzielnej Loży Radiowej z dnia 18 listopada 2018 roku [fot. Marcin Skomudek]
Goście Niedzielnej Loży Radiowej z dnia 18 listopada 2018 roku [fot. Marcin Skomudek]
Koalicja zawiązana w Sejmiku Województwa Opolskiego była jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Opolscy politycy skomentowali utrzymanie się dotychczasowego układu, czyli porozumienia się Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Mniejszości Niemieckiej. W ramach Koalicji Obywatelskiej do PO dołączyła Nowoczesna.
Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej, uważa, że bardzo ciekawie wygląda sytuacja po stronie opozycji. - Tylko Prawo i Sprawiedliwość, mając 10 mandatów, będzie opozycją. Myślę więc, że opozycja włączy się w konstruktywną współpracę z koalicją na rzecz dobra regionu.

Katarzyna Czochara, szefowa opolskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, ocenia, że wicemarszałek Roman Kolek z Mniejszości "podlizuje się" marszałkowi Bule z PO. - Chyba w taki sam sposób będzie wyglądać realizacja zadań chociażby związanych z opieką zdrowotną. Wiele decyzji naprawdę można było podjąć inaczej, natomiast były, jakie były.

Zdaniem Tomasza Kostusia, posła PO, to będzie dobra kontynuacja, oznaczająca ciągłość wizji rozwoju Opolszczyzny. - To jest przede wszystkim bardzo dobra informacja dla mieszkańców, bo oznacza kontynuację programu modernizacji i unowocześniania naszego województwa.

Marcin Oszańca, reprezentujący Polskie Stronnictwo Ludowe, informuje, że do zarządu województwa został rekomendowany Stanisław Rakoczy. - Mamy nadzieję, że po pierwszej sesji on zostanie przegłosowany przez skład sejmiku. Mieliśmy długie posiedzenie i jednogłośnie uznaliśmy, że Stanisław Rakoczy powinien reprezentować Polskie Stronnictwo Ludowe w następnej kadencji.

Piotr Wach, polityk Nowoczesnej, podkreśla sukces Koalicji Obywatelskiej. - Razem mamy aż 13 mandatów. To sprawia, że jesteśmy zdecydowanym liderem w województwie i bierzemy na swoje barki dalszy jego rozwój oraz umacnianie samorządności.

Z kolei Piotr Pancześnik, reprezentujący Porozumienie, uważa, że Mniejszość Niemiecka, jak i reszta koalicji, skręca politycznie w lewo. - Mnie zastanawia ewidentny skręt w lewo ze strony Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. To skuteczne zajęcie miejsca Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz program typowo lewicowo-liberalny.

Według Fabiana Pszona z Solidarnej Polski, gorsza jest kontynuacja obecnej polityki niż utrzymanie się dotychczasowej koalicji. - To polityka niediagnozująca podstawowych problemów naszego województwa. Mamy ogromną, wciąż postępującą, depopulację, a władze regionu niestety nie radzą sobie z tym problemem.

Paweł Grabowski, poseł ruchu Kukiz'15, nie dotarł do studia ze względu na problemy z samochodem.
Ryszard Galla
Katarzyna Czochara
Tomasz Kostuś
Marcin Oszańca
Piotr Wach
Piotr Pancześnik
Fabian Pszon

Wiadomości z regionu

2019-02-17, godz. 17:00 Harcerze chcą rozwiązać hufiec w Kędzierzynie-Koźlu Harcerze z Kędzierzyna-Koźla podjęli decyzję o rozwiązaniu hufca. Powodem ma być trwający od kilku lat konflikt między instruktorami. To pierwszy krok do likw ... » więcej 2019-02-17, godz. 16:50 Zderzenie dwóch aut w powiecie opolskim W miejscowości Kotórz Mały, w gminie Turawa, doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych, którymi podróżowały łącznie 4 osoby. » więcej 2019-02-17, godz. 16:30 Chłopczyk przygnieciony konarem doznał poważnego urazu mózgu. "Jest w stanie skrajnie ciężkim" Stan 5-latka, który w piątkowe popołudnie został przygnieciony przez drzewo jest bardzo ciężki. Chłopczyk przebywa na oddziale intensywnej opieki medycznej dl ... » więcej 2019-02-17, godz. 15:00 Mija 96 lat od powstania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Siedzibą było Opole [ZDJĘCIA] W Opolu uroczyście świętowano 96. rocznicę powołania do życia I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Swoją siedzibę miała ona właśnie w stolicy regionu. Uro ... » więcej 2019-02-17, godz. 15:00 Świetlica w Kotlarni będzie miała profesjonalne zaplecze kuchenne Rozpoczął się remont świetlicy w Kotlarni w gminie Bierawa. Nie jest to duża inwestycja, ale długo oczekiwana przez mieszkańców. » więcej 2019-02-17, godz. 14:30 Bez prawa jazdy wsiadł za kierownicę ciężarówki. Wiózł żywy inwentarz Kierowcę bez uprawnień zatrzymali mundurowi Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego. Mężczyzna zdecydował się na kurs ciężarówką załadowaną żywymi zwierzę ... » więcej 2019-02-17, godz. 13:45 Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kota. Pomagajmy kotom, zwłaszcza w czasie zimy W Opolu nie mamy kotów bezdomnych, bo te prawie zawsze trafiają do schroniska. Mamy za to koty wolno żyjące. » więcej 2019-02-17, godz. 12:00 Miłośnicy żagli poszukiwani. Trwa nabór do II Opolskiego Plebiscytu Żeglarskiego "Dar Opola" Jeszcze do 24 lutego trwa nabór kandydatur do II Opolskiego Plebiscytu Żeglarskiego 'Dar Opola'. To inicjatywa Opolskiego Stowarzyszenia Muzycznego 'Pieśni sp ... » więcej 2019-02-17, godz. 10:08 Tablice upamiętnią 120 lat posługi zakonnic w Branicach W czasie uroczystej mszy w bazylice w Branicach biskup opolski Andrzej Czaja odsłoni tablice upamiętniające 120 lat posługi Sióstr Maryi Niepokalanej w tym wł ... » więcej 2019-02-17, godz. 09:16 Jechał non stop blisko 400 kilometrów, tachograf nie był aktywny Mandatem wysokości 2 tysięcy złotych ukarany został serbski kierowca zatrzymany przez inspektorów z opolskiego oddziału Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drog ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »