Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-11, 17:50 Autor: Witold Wośtak

O czystym powietrzu i sezonie grzewczym rozmawiają specjaliści w Opolu. To szósta edycja "Bezpiecznego Ciepła"

Smog to realny problem
Smog to realny problem
Rozpoczęła się VI konferencja naukowo-techniczna "Bezpieczne Ciepło 2018". Jej główne cele to między innymi poprawa jakości powietrza i profilaktyka dotycząca użytkowania urządzeń grzewczych oraz eksploatacji kominów.
To również okazja do wymiany doświadczeń między kominiarzami i zwrócenia uwagi na problemy tej dziedziny. Jak mówi Sławomir Okruch, mistrz kominiarski ze Szczecina, ludzie cieszą się, kiedy kominiarz zapuka do drzwi, ale później często są rozczarowani.

- Kiedy przychodzimy i w trakcie kontroli stwierdzamy, że są braki czy niedociągnięcia do usunięcia, uśmiech z ich twarzy znika - mówi. - Każdemu wydaje się, że jak ktoś przyszedł i wziął duże pieniądze za remont mieszkania, to jest wszystko dobrze. Okazuje się, że pan zrobił wszystko nawet ładnie i estetycznie, ale niezgodnie z przepisami.

Prof. Wojciech Hanke, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia środowiskowego, podkreśla, że smog to problem realny, a zarazem cichy zabójca.

- On zwiększa zagrożenie chorób układu krążenia - tłumaczy. - To powolny proces podobny do miażdżycy. W naczyniach krwionośnych odkładają się blaszki miażdżycowe, przepływ krwi jest utrudniony, co skutkuje upośledzeniem ukrwienia mózgu czy upośledzeniem ukrwienia mięśnia sercowego. Konsekwencją jest zawał. W czasie dni smogowych jest więcej zawałów i więcej zgonów z powodu zawału.

Antoni Duda, poseł Prawa i Sprawiedliwości zaproszony na konferencję, uważa, że ciągle trzeba uświadamiać społeczeństwo co do znaczenia jakości powietrza.

- Wprawdzie świadomość ekologiczna nie jest zbyt wysoka w naszym społeczeństwie, ale ona rośnie - twierdzi parlamentarzysta PiS. - Ludzie rozumieją, że czyste powietrze to nie jest tylko gadanie, ale faktyczny problem. Podejście do służby pełnionej przez kominiarzy też jest coraz lepsze. Mam nadzieję, że nie będzie już komentarzy typu „kominiarze przychodzą wyciągnąć pieniądze”. Oni przychodzą pomóc i poprawić jakość powietrza.

Za organizację trzydniowej konferencji odpowiadają związki zawodowe kominiarzy, Politechnika Opolska oraz Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.
Sławomir Okruch
Wojciech Hanke
Antoni Duda

Wiadomości z regionu

2020-02-25, godz. 08:00 W Prudniku zastosują edukacyjne rozwiązania podpatrzone w Izraelu Szkolne inkubatory przedsiębiorczości powstaną w Prudniku i czeskim Bruntalu. Przedsięwzięcie to uzyskało ponad 1,5 mln euro unijnego dofinansowania. Partnerami… » więcej 2020-02-25, godz. 07:00 Początek końca Zespołu Szkół Medycznych w Kędzierzynie-Koźlu? Zespół Szkół Medycznych w Kędzierzynie-Koźlu może być zlikwidowany. Szkoła od kilku lat boryka się z problemem małej liczby uczniów, a koszty utrzymania placówki… » więcej 2020-02-24, godz. 20:45 3 "nowe" place zabaw w Opolu. Gdzie? Wybiorą mieszkańcy W tym roku opolski ratusz planuje budowę trzech kolejnych placów zabaw. W ogłoszonych przez miasto konsultacjach mieszkańcy mogą wybrać trzy z pięciu zaproponowanych… » więcej 2020-02-24, godz. 19:50 Reksio, Olaf i Kubuś Puchatek w USK. Bohaterowie bajek umilą pobyt na oddziale chirurgii dziecięcej Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu we współpracy ze Stowarzyszeniem Opolska Pozytywka odnowili dwie sale oddziału chirurgii dziecięcej w Uniwersyteckim… » więcej 2020-02-24, godz. 18:31 Miał kupić narkotyki w Czechach, przewieźć je do Polski i rozprowadzać. Dealer i nabywcy stanęli przed Sądem Okręgowym Ruszyła rozprawa dotycząca wewnątrzwspólnotowego nabycia substancji psychotropowych oraz udzielania i posiadania narkotyków. Przed Sądem Okręgowym w Opolu odpowiada… » więcej 2020-02-24, godz. 18:00 Silny wiatr zostanie z nami do wtorku. Bilans ostatniej doby to ponad 260 interwencji Uszkodzone budynki i samochody, zerwane linie telekomunikacyjne i energetyczne oraz powalone drzewa. Przez Opolszczyznę ponownie przeszedł front z bardzo silnym… » więcej 2020-02-24, godz. 17:45 Szybkim działaniem policjanci z Głogówka zapobiegli tragedii Samobójstwo 39-latka udaremnili policjanci z Głogówka. Dyżurny tamtejszego komisariatu otrzymał informację z centrum powiadamiania ratunkowego o mężczyźnie, który… » więcej 2020-02-24, godz. 17:15 Mamy grypę ptaków, ale przed ASF się bronimy Pojawił się wirus grypy ptaków, ale opolskie jest wolne od wirusa ASF. To informacje podane na spotkaniu wojewody z organizacjami i instytucjami rolniczymi w regionie… » więcej 2020-02-24, godz. 16:35 Licznik przekręcony o 60 tysięcy. Kierowca wpadł w czasie rutynowej kontroli Kolejny samochód z cofniętym licznikiem wykryli w czasie rutynowej kontroli policjanci z Krapkowic. Tym razem był to volkswagen. Zatrzymany do kontroli na drodze… » więcej 2020-02-24, godz. 16:19 Silny wiatr i porywisty deszcz, to przyczyny serii wypadków na drogach powiatu namysłowskiego Wichura dała się we znaki także kierowcom. Tylko na terenie powiatu namysłowskiego doszło do trzech kolizji, których powodem był silnie wiejący wiatr. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »