Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-11, 17:50 Autor: Witold Wośtak

O czystym powietrzu i sezonie grzewczym rozmawiają specjaliści w Opolu. To szósta edycja "Bezpiecznego Ciepła"

Smog to realny problem
Smog to realny problem
Rozpoczęła się VI konferencja naukowo-techniczna "Bezpieczne Ciepło 2018". Jej główne cele to między innymi poprawa jakości powietrza i profilaktyka dotycząca użytkowania urządzeń grzewczych oraz eksploatacji kominów.
To również okazja do wymiany doświadczeń między kominiarzami i zwrócenia uwagi na problemy tej dziedziny. Jak mówi Sławomir Okruch, mistrz kominiarski ze Szczecina, ludzie cieszą się, kiedy kominiarz zapuka do drzwi, ale później często są rozczarowani.

- Kiedy przychodzimy i w trakcie kontroli stwierdzamy, że są braki czy niedociągnięcia do usunięcia, uśmiech z ich twarzy znika - mówi. - Każdemu wydaje się, że jak ktoś przyszedł i wziął duże pieniądze za remont mieszkania, to jest wszystko dobrze. Okazuje się, że pan zrobił wszystko nawet ładnie i estetycznie, ale niezgodnie z przepisami.

Prof. Wojciech Hanke, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia środowiskowego, podkreśla, że smog to problem realny, a zarazem cichy zabójca.

- On zwiększa zagrożenie chorób układu krążenia - tłumaczy. - To powolny proces podobny do miażdżycy. W naczyniach krwionośnych odkładają się blaszki miażdżycowe, przepływ krwi jest utrudniony, co skutkuje upośledzeniem ukrwienia mózgu czy upośledzeniem ukrwienia mięśnia sercowego. Konsekwencją jest zawał. W czasie dni smogowych jest więcej zawałów i więcej zgonów z powodu zawału.

Antoni Duda, poseł Prawa i Sprawiedliwości zaproszony na konferencję, uważa, że ciągle trzeba uświadamiać społeczeństwo co do znaczenia jakości powietrza.

- Wprawdzie świadomość ekologiczna nie jest zbyt wysoka w naszym społeczeństwie, ale ona rośnie - twierdzi parlamentarzysta PiS. - Ludzie rozumieją, że czyste powietrze to nie jest tylko gadanie, ale faktyczny problem. Podejście do służby pełnionej przez kominiarzy też jest coraz lepsze. Mam nadzieję, że nie będzie już komentarzy typu „kominiarze przychodzą wyciągnąć pieniądze”. Oni przychodzą pomóc i poprawić jakość powietrza.

Za organizację trzydniowej konferencji odpowiadają związki zawodowe kominiarzy, Politechnika Opolska oraz Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.
Sławomir Okruch
Wojciech Hanke
Antoni Duda

Wiadomości z regionu

2019-10-17, godz. 20:15 Uwaga! Oszuści podszywają się pod ZUS i wysyłają podejrzane maile Opolski ZUS ostrzega przed internetowymi oszustami, którzy podszywają się pod pracowników Zakładu i rozsyłają podejrzane maile. Otwarcie załącznika grozi zain ... » więcej 2019-10-17, godz. 20:00 W Zawadzkiem powstaje hutnicze muzeum pod chmurką Każda ma wagę kilku ton. Przez lata pracowały w gorącej i parnej hali. Ich kres miał przyjść wraz z wywiezieniem na złom, ale dzięki pasjonatom lokalnej histo ... » więcej 2019-10-17, godz. 19:30 Za mało jest organizacji zajmujących się dystrybucją żywności dla ubogich. Happening w Białej Za dużo marnujemy żywności, a jednocześnie są tacy, których na nią nie stać. Przypomniał o tym happening na rynku w Białej. Zorganizowano go z okazji Światowe ... » więcej 2019-10-17, godz. 19:00 Ruszył 8 Opolski Festiwal Gór. Wśród gości m.in. najmłodsza Polka, która zdobyła Koronę Ziemi W Narodowym Centrum Polskiej Piosenki rozpoczął się 8 Opolski Festiwal Gór, który potrwa do soboty. Podczas festiwalu będzie okazja do porozmawiania z legenda ... » więcej 2019-10-17, godz. 18:15 "Czysty Region" będzie walczył z dużymi śmieciami. "Wywozimy gabaryty, a następnego dnia już pojawiają się kolejne" Związek międzygminny „Czysty Region” wypowiada walkę śmieciom gabarytowym, które zalegają wokół altan śmietnikowych w Kędzierzynie-Koźlu. Codziennie będą prow ... » więcej 2019-10-17, godz. 18:00 Inauguracja roku akademickiego w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu. "To oficjalne rozpoczęcie stud ... 1360 studentów rozpoczęło nowy rok akademicki w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu. Kosmetologia, dietetyka i fizjoterapia, to te kierunki, ... » więcej 2019-10-17, godz. 18:00 Wspierają pacjentki chore na raka i otaczają troską. Za nami V Konferencja Onkologiczna o roli pielęgniarek Rola pielęgniarek onkologicznych, wielodyscyplinarna opieka nad pacjentem, problemy i wyzwania - to główne tematy, które poruszono podczas V Konferencji Onkol ... » więcej 2019-10-17, godz. 17:00 Daj znak urzędnikom, że chcesz wymienić piec Planujesz wymianę starego 'kopciucha' na nowy, ekologiczny piec? Powiedz o tym urzędnikom, a może dostaniesz zwrot części nakładów. W Kędzierzynie-Koźlu prowa ... » więcej 2019-10-17, godz. 16:55 Zawodnik Startu Namysłów, który połamał nos sędziemu, zawieszony na 2 lata Wydział Dyscypliny OZPN nałożył 2-letnią dyskwalifikację na zawodnika Startu Namysłów, który po spotkaniu złamał nos sędziemu zawodów. Do zdarzenia doszło w w ... » więcej 2019-10-17, godz. 16:30 Głogówek: popiersie pisarza stanęło w nowym miejscu obok biblioteki jego imienia Ponownie odsłonięto pomnik Rafała Urbana w Głogówku. Popiersie tego pisarza stanęło pod koniec lat 70. ubiegłego wieku nieopodal bramy zamkowej. Przed pięciu ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »