Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-11, 17:50 Autor: Witold Wośtak

O czystym powietrzu i sezonie grzewczym rozmawiają specjaliści w Opolu. To szósta edycja "Bezpiecznego Ciepła"

Smog to realny problem
Smog to realny problem
Rozpoczęła się VI konferencja naukowo-techniczna "Bezpieczne Ciepło 2018". Jej główne cele to między innymi poprawa jakości powietrza i profilaktyka dotycząca użytkowania urządzeń grzewczych oraz eksploatacji kominów.
To również okazja do wymiany doświadczeń między kominiarzami i zwrócenia uwagi na problemy tej dziedziny. Jak mówi Sławomir Okruch, mistrz kominiarski ze Szczecina, ludzie cieszą się, kiedy kominiarz zapuka do drzwi, ale później często są rozczarowani.

- Kiedy przychodzimy i w trakcie kontroli stwierdzamy, że są braki czy niedociągnięcia do usunięcia, uśmiech z ich twarzy znika - mówi. - Każdemu wydaje się, że jak ktoś przyszedł i wziął duże pieniądze za remont mieszkania, to jest wszystko dobrze. Okazuje się, że pan zrobił wszystko nawet ładnie i estetycznie, ale niezgodnie z przepisami.

Prof. Wojciech Hanke, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia środowiskowego, podkreśla, że smog to problem realny, a zarazem cichy zabójca.

- On zwiększa zagrożenie chorób układu krążenia - tłumaczy. - To powolny proces podobny do miażdżycy. W naczyniach krwionośnych odkładają się blaszki miażdżycowe, przepływ krwi jest utrudniony, co skutkuje upośledzeniem ukrwienia mózgu czy upośledzeniem ukrwienia mięśnia sercowego. Konsekwencją jest zawał. W czasie dni smogowych jest więcej zawałów i więcej zgonów z powodu zawału.

Antoni Duda, poseł Prawa i Sprawiedliwości zaproszony na konferencję, uważa, że ciągle trzeba uświadamiać społeczeństwo co do znaczenia jakości powietrza.

- Wprawdzie świadomość ekologiczna nie jest zbyt wysoka w naszym społeczeństwie, ale ona rośnie - twierdzi parlamentarzysta PiS. - Ludzie rozumieją, że czyste powietrze to nie jest tylko gadanie, ale faktyczny problem. Podejście do służby pełnionej przez kominiarzy też jest coraz lepsze. Mam nadzieję, że nie będzie już komentarzy typu „kominiarze przychodzą wyciągnąć pieniądze”. Oni przychodzą pomóc i poprawić jakość powietrza.

Za organizację trzydniowej konferencji odpowiadają związki zawodowe kominiarzy, Politechnika Opolska oraz Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.
Sławomir Okruch
Wojciech Hanke
Antoni Duda

Wiadomości z regionu

2018-12-10, godz. 18:15 Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska chce zamknąć fermę świń w Domaszkowicach Ferma świń w Domaszkowicach zostanie zamknięta do 3 marca 2019 roku. Tak orzekł Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Hodowla na 6,5 tysiąca sztuk działa b ... » więcej 2018-12-10, godz. 17:30 Solidarność w Opolu nie ufa już minister edukacji Solidarność żąda odwołania ze stanowiska minister edukacji Anny Zalewskiej z powodu - utraty zaufania. Piotr Pakosz, szef sekcji Regionalnej Oświaty i Wychowa ... » więcej 2018-12-10, godz. 17:15 Sąd: antyaborcyjne plakaty nie są "nieprzyzwoite". Działacze fundacji PRO uniewinnieni Sąd odwoławczy w Opolu uniewinnił sześciu działaczy fundacji PRO Prawo do Życia, ukaranych w czerwcu za wywieszenie antyaborcyjnych plakatów przed szpitalem g ... » więcej 2018-12-10, godz. 16:30 Pracownicy administracyjni Sądu Rejonowego w Opolu nie przyszli do pracy. W ten sposób protestują przeciw niskim płacom Pracownicy administracyjni Sądu Rejonowego w Opolu nie przyszli do pracy. Jedni wysłali zwolnienia chorobowe a inni poszli oddać krew. W ten sposób kadra prot ... » więcej 2018-12-10, godz. 16:11 Kamil Bortniczuk dołączył do Opolskiego Zespołu Parlamentarnego Opolski Zespół Parlamentarny zyskał nowego członka. Wstąpił do niego poseł Kamil Bortniczuk, który po wyborach samorządowych mandat w parlamencie objął po Bar ... » więcej 2018-12-10, godz. 15:01 Wstrzyknęła mężowi insulinę, gdy ten spał. Tragedia w Lewinie Brzeskim Do zdarzenia doszło w sobotę w jednym z budynków na terenie miasta. 53-letnia kobieta będąc pod znacznym działaniem alkoholu, podała swojemu mężowi insulinę. ... » więcej 2018-12-10, godz. 14:45 Niebezpieczne zakupy w internecie. Policjanci apelują o czujność Świąteczne zakupy w internecie mogą być niebezpieczne - ostrzegają opolscy policjanci. W czasie gorączki świątecznych zakupów konsumenci mogą być łatwym łupem ... » więcej 2018-12-10, godz. 13:31 TIR w rowie na A4. Nikt nie został poszkodowany Na opolskim odcinku autostrady samochód ciężarowy wypadł z pasa ruchu i wjechał do rowu. Do zdarzenia doszło przed godziną 11. Nikt nie został ranny. » więcej 2018-12-10, godz. 13:00 Zmiana organizacji ruchu w ciągu ul. Wspólnej w Opolu od 11 grudnia Uwaga kierowcy, będzie nowe utrudnienie w związku z budową obwodnicy piastowskiej w Opolu. Od przyszłego wtorku, 11 grudnia zostanie wprowadzona tymczasowa or ... » więcej 2018-12-10, godz. 12:08 Co 5 opolskie dziecko nie jest zgłoszone do ubezpieczenia. Opolski NFZ traci na tym około 50 mln złotych rocznie - 26 tysięcy dzieci z Opolszczyzny nie zostało zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego, a to stanowi 21 procent całej populacji - powiedział w porannej rozmo ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »