Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-11, 17:50 Autor: Witold Wośtak

O czystym powietrzu i sezonie grzewczym rozmawiają specjaliści w Opolu. To szósta edycja "Bezpiecznego Ciepła"

Smog to realny problem
Smog to realny problem
Rozpoczęła się VI konferencja naukowo-techniczna "Bezpieczne Ciepło 2018". Jej główne cele to między innymi poprawa jakości powietrza i profilaktyka dotycząca użytkowania urządzeń grzewczych oraz eksploatacji kominów.
To również okazja do wymiany doświadczeń między kominiarzami i zwrócenia uwagi na problemy tej dziedziny. Jak mówi Sławomir Okruch, mistrz kominiarski ze Szczecina, ludzie cieszą się, kiedy kominiarz zapuka do drzwi, ale później często są rozczarowani.

- Kiedy przychodzimy i w trakcie kontroli stwierdzamy, że są braki czy niedociągnięcia do usunięcia, uśmiech z ich twarzy znika - mówi. - Każdemu wydaje się, że jak ktoś przyszedł i wziął duże pieniądze za remont mieszkania, to jest wszystko dobrze. Okazuje się, że pan zrobił wszystko nawet ładnie i estetycznie, ale niezgodnie z przepisami.

Prof. Wojciech Hanke, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia środowiskowego, podkreśla, że smog to problem realny, a zarazem cichy zabójca.

- On zwiększa zagrożenie chorób układu krążenia - tłumaczy. - To powolny proces podobny do miażdżycy. W naczyniach krwionośnych odkładają się blaszki miażdżycowe, przepływ krwi jest utrudniony, co skutkuje upośledzeniem ukrwienia mózgu czy upośledzeniem ukrwienia mięśnia sercowego. Konsekwencją jest zawał. W czasie dni smogowych jest więcej zawałów i więcej zgonów z powodu zawału.

Antoni Duda, poseł Prawa i Sprawiedliwości zaproszony na konferencję, uważa, że ciągle trzeba uświadamiać społeczeństwo co do znaczenia jakości powietrza.

- Wprawdzie świadomość ekologiczna nie jest zbyt wysoka w naszym społeczeństwie, ale ona rośnie - twierdzi parlamentarzysta PiS. - Ludzie rozumieją, że czyste powietrze to nie jest tylko gadanie, ale faktyczny problem. Podejście do służby pełnionej przez kominiarzy też jest coraz lepsze. Mam nadzieję, że nie będzie już komentarzy typu „kominiarze przychodzą wyciągnąć pieniądze”. Oni przychodzą pomóc i poprawić jakość powietrza.

Za organizację trzydniowej konferencji odpowiadają związki zawodowe kominiarzy, Politechnika Opolska oraz Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.
Sławomir Okruch
Wojciech Hanke
Antoni Duda

Wiadomości z regionu

2018-10-22, godz. 07:20 WYBORCZA NOC Z RADIEM OPOLE. Dowiedz się, kto będzie rządził w Twojej gminie i powiecie Krzysztof Cebula został burmistrzem Prószkowa, wójtem Skoroszyce - Barbara Dybczak. W Lubszy odbędzie się druga II pomiędzy Bogusławem Gąsiorowskim a Grażyną ... » więcej 2018-10-22, godz. 07:15 Zmiany w Prószkowie. Burmistrzem Krzysztof Cebula Krzysztof Cebula wygrał walkę o fotel burmistrza gminy Prószków. Niezależny kandydat wyprzedził Różę Malik, kandydatkę KWW Mniejszość Niemiecka. » więcej 2018-10-22, godz. 06:30 Druga tura w Ujeździe. W Cisku i Grodkowie już po wyborach Będzie druga tura w głosowaniu na burmistrza gminy Ujazdu. Hubert Ibrom z Mniejszości Niemieckiej otrzymał 1289 głosów, do zwycięstwa zabrakło mu równo 100 gł ... » więcej 2018-10-22, godz. 05:40 Bez zmian w Izbicku, Tułowicach, Radłowie i Kamienniku W Izbicku i Tułowicach urzędujący włodarze nie mieli rywali.W gminie Izbicko Brygida Pytel dostała 1397 głosów 'za' i 535 'przeciw'. W Tułowicach Andrzej Weso ... » więcej 2018-10-22, godz. 05:23 Wyniki wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów [AKTUALIZACJA] Trwa liczenie głosów w wyborach na wójta, burmistrza, prezydenta. Sprawdź kto będzie rządził w Twojej gminie. » więcej 2018-10-22, godz. 05:10 Leonard Pietruszka w Komprachcicach i Krzysztof Ficoń w Bierawie. Nie mieli rywali, nadal będą rządzić Leonard Pietruszka w Komprachcicach i Krzysztof Ficoń w Bierawie nie mieli rywali i obaj zachowają stanowisko wójta. Pietruszkę poparło 2658 wyborców, przeciw ... » więcej 2018-10-22, godz. 05:05 Druga tura w Lubrzy. Mariusz Kozaczek powalczy z Krzysztofem Barwieńcem W podprudnickiej Lubrzy będzie druga tura. Urzędujący wójt Mariusz Kozaczek z PSL dostał 968 głosów zmierzy się z Krzysztofem Barwieńcem, który dostał 811 gło ... » więcej 2018-10-22, godz. 05:05 W Białej zmian nie będzie, wybory wygrał Edward Plicko W Białej stanowisko burmistrza zachował Edward Plicko z KWW Edwarda Plicko, poparło go 2819 wyborców. Jego rywal, Robert Roden z Mniejszości Niemieckiej, dost ... » więcej 2018-10-22, godz. 05:03 Zmiana w gminie Dąbrowa. Gołębiowska-Jarek zamiast Leji Marek Leja przegrał z Katarzyną Gołębiowską-Jarek. » więcej 2018-10-22, godz. 04:45 Tym razem losowanie nie było potrzebne. Adam Raczyński wygrywa w Pakosławicach Władzę zachowa także wójt podnyskich Pakosławic Adam Raczyński, który cztery lata temu - przypomnijmy - uzyskał tyle samo głosów, co ówczesny wójt Jarosław No ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »