Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-06, 21:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Mistrzostwa świata psich zaprzęgów w Lubieszowie

Mistrzostwa świata psich zaprzęgów w Lubieszowie [fot. Jacek Pelczar]
Mistrzostwa świata psich zaprzęgów w Lubieszowie [fot. Jacek Pelczar]
Mistrzostwa świata psich zaprzęgów w Lubieszowie [fot. Jacek Pelczar]
Mistrzostwa świata psich zaprzęgów w Lubieszowie [fot. Jacek Pelczar]
Mistrzostwa świata psich zaprzęgów w Lubieszowie [fot. Jacek Pelczar]
Mistrzostwa świata psich zaprzęgów w Lubieszowie [fot. Jacek Pelczar]
W Lubieszowie, w gminie Bierawa, od piątkowego wieczoru trwają Mistrzostwa Świata w Wyścigach Psich Zaprzęgów. Rywalizuje ponad 420 psów i prawie 300 zawodników z 19 krajów.
Na starcie stawiła się absolutna czołówka, wśród nich kilkukrotny mistrz świata bikejoringu, Polak Igor Tracz. Głównymi organizatorami zawodów są gmina Bierawa i sekcja sportowa Cze-Mi, której szefuje Tomasz Radłowski.

- Odbywają się tutaj trzy konkurencje: canicross, czyli bieg z psem, bikejoring jazda na rowerze, pies z przodu i pomaga kolarzowi uzyskać jak najlepszy czas oraz scooter, czyli taka wielka terenowa hulajnoga, gdzie zawodnik zamiast pedałować jak na rowerze, musi się odpychać i czasami uważać, żeby nie stracić równowagi, gdy psy rozwijają wielką prędkość – mówi Tomasz Radłowski.

Na zawodach zameldowali się zawodnicy m.in. Rosji, Kolumbii, USA, Palestyny oraz całej Europy. Największą reprezentację stanowią Czesi, Francuzi i Belgowie. To właśnie w krajach Beneluksu rekreacyjne bieganie z psami przekształcono w sport.

- Psy mają specjalny trening i my mamy specjalny trening – mówi Martin Klár z Czech. – Robię dziennie z nimi 8-10 kilometrów na rowerze. Diety specjalnej nie mam ani ja, ani psy.

- W USA sporty z psimi zaprzęgami są stosunkowo nowe, nie mamy zbyt wielu zawodów w kraju, więc jeśli chcemy się ścigać z najlepszymi na świecie, musimy podróżować. Braliśmy udział tutaj w dwóch turniejach i są znacznie większe niż to, co mamy u siebie - mówi Nick Wheez z USA.

W niedzielę kolejny dzień zawodów. Starty zaczynają się o 8:30 i potrwają do ok. 15:00, później nastąpi ceremonia medalowa. Widzowie mają wstęp wolny na teren zawodów, organizatorzy proszą jednak, żeby ze względów bezpieczeństwa, nie przyprowadzali swoich psów.
Tomasz Radłowski
Martin Klár z Czech i Nick Wheez z USA

Wiadomości z regionu

2018-10-16, godz. 14:00 Podpiszą umowę i rozpoczną pracę w listopadzie. Inwestycja przy stacji Opole Wschód może ruszać Jeszcze w listopadzie mogą ruszyć prace przy przebudowie układu komunikacyjnego przy stacji kolejowej Opole Wschodnie. » więcej 2018-10-16, godz. 13:00 Milion złotych dla dzielnic. Propozycje kandydatki na urząd prezydenta Violetty Porowskiej - Każda z dzielnic Opola ma swoją specyfikę, a to oznacza, że idea rad dzielnic musi być wzmocniona - mówiła na dzisiejszej (16.10) konferencji Violetta Porow ... » więcej 2018-10-16, godz. 12:55 Barbara Kamińska i kandydatki z Koalicji Obywatelskiej o sile kobiet w samorządzie „Kobieta jest siłą!” - z takim hasłem i przekonaniem, że kobiety powinny uczestniczyć aktywnie w każdym samorządzie wystąpiła dziś (16.10) Barbara Kamińska, k ... » więcej 2018-10-16, godz. 12:30 Zniesławienia nie było. Sąd Rejonowy w Opolu umorzył postępowanie przeciwko rektorowi Politechniki Opolskiej - Politechnika Opolska otrzymała sądowy zakaz rozpowszechniania informacji o prof. Pawle Frączu, byłym pracowniku uczelni - mówi Wojciech Najda, rzecznik pras ... » więcej 2018-10-16, godz. 12:15 Miejsca do karmienia czy przewijania, a także bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów to niektóre propozycje nyskieg ... Wsparcie psychologiczne dla matek, strefy 'pocałuj i jedź' przy szkołach, a także ogólnodostępne miejsca do przewijania i karmienia dzieci to kolejne propozyc ... » więcej 2018-10-16, godz. 12:00 Benzen zdominował kampanię wyborczą w Kędzierzynie-Koźlu. Czy WIOŚ bagatelizuje sprawę? Kandydaci na prezydenta Kędzierzyna-Koźla obiecują zmniejszenie stężenia benzenu w powietrzu, a nawet całkowitą jego likwidację. Uważają też, że Wojewódzki In ... » więcej 2018-10-16, godz. 11:45 Kandydaci ruchu Kukiz'15 chcą w ratuszu bronić interesów mieszkańców i przedsiębiorców. "Dzisiaj tego nie ma" Czy władze Opola nie dbają o interesy mieszkańców? Podczas konferencji prasowej na Zaodrzu przekonywali o tym przedstawiciele ruchu Kukiz'15. » więcej 2018-10-16, godz. 11:30 Pijany kierowca miał zabrać dzieci na wycieczkę Policjanci z nyskiej drogówki skontrolowali autokar, który miał zawieźć dzieci na wycieczkę. Auto było w odpowiednim stanie technicznym, jednak kierowca był p ... » więcej 2018-10-16, godz. 10:20 IPN wrócił w okolice Łambinowic. Wznowiono poszukiwania miejsca pochówku żołnierzy Bartka Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej wznowiło prace na terenie dawnego majątku Scharfenberg w gminie Łambinowice. Historycy poszukują ... » więcej 2018-10-16, godz. 10:20 Amator cudzej własności odjechał maszyną z placu budowy. Za pomoc w jego ujęciu wyznaczono nagrodę Głuchołaska policja poszukuje złodzieja, który dwa tygodnie temu ukradł maszynę budowlaną wartą 100 tysięcy złotych. Za pomoc w odnalezieniu sprzętu właścicie ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »