Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-06, 21:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Mistrzostwa świata psich zaprzęgów w Lubieszowie

Mistrzostwa świata psich zaprzęgów w Lubieszowie [fot. Jacek Pelczar]
Mistrzostwa świata psich zaprzęgów w Lubieszowie [fot. Jacek Pelczar]
Mistrzostwa świata psich zaprzęgów w Lubieszowie [fot. Jacek Pelczar]
Mistrzostwa świata psich zaprzęgów w Lubieszowie [fot. Jacek Pelczar]
Mistrzostwa świata psich zaprzęgów w Lubieszowie [fot. Jacek Pelczar]
Mistrzostwa świata psich zaprzęgów w Lubieszowie [fot. Jacek Pelczar]
W Lubieszowie, w gminie Bierawa, od piątkowego wieczoru trwają Mistrzostwa Świata w Wyścigach Psich Zaprzęgów. Rywalizuje ponad 420 psów i prawie 300 zawodników z 19 krajów.
Na starcie stawiła się absolutna czołówka, wśród nich kilkukrotny mistrz świata bikejoringu, Polak Igor Tracz. Głównymi organizatorami zawodów są gmina Bierawa i sekcja sportowa Cze-Mi, której szefuje Tomasz Radłowski.

- Odbywają się tutaj trzy konkurencje: canicross, czyli bieg z psem, bikejoring jazda na rowerze, pies z przodu i pomaga kolarzowi uzyskać jak najlepszy czas oraz scooter, czyli taka wielka terenowa hulajnoga, gdzie zawodnik zamiast pedałować jak na rowerze, musi się odpychać i czasami uważać, żeby nie stracić równowagi, gdy psy rozwijają wielką prędkość – mówi Tomasz Radłowski.

Na zawodach zameldowali się zawodnicy m.in. Rosji, Kolumbii, USA, Palestyny oraz całej Europy. Największą reprezentację stanowią Czesi, Francuzi i Belgowie. To właśnie w krajach Beneluksu rekreacyjne bieganie z psami przekształcono w sport.

- Psy mają specjalny trening i my mamy specjalny trening – mówi Martin Klár z Czech. – Robię dziennie z nimi 8-10 kilometrów na rowerze. Diety specjalnej nie mam ani ja, ani psy.

- W USA sporty z psimi zaprzęgami są stosunkowo nowe, nie mamy zbyt wielu zawodów w kraju, więc jeśli chcemy się ścigać z najlepszymi na świecie, musimy podróżować. Braliśmy udział tutaj w dwóch turniejach i są znacznie większe niż to, co mamy u siebie - mówi Nick Wheez z USA.

W niedzielę kolejny dzień zawodów. Starty zaczynają się o 8:30 i potrwają do ok. 15:00, później nastąpi ceremonia medalowa. Widzowie mają wstęp wolny na teren zawodów, organizatorzy proszą jednak, żeby ze względów bezpieczeństwa, nie przyprowadzali swoich psów.
Tomasz Radłowski
Martin Klár z Czech i Nick Wheez z USA

Wiadomości z regionu

2018-12-16, godz. 22:40 Właściciel podpalił swój dom w Mesznie Siedem jednostek straży pożarnej gasiło pożar domu jednorodzinnego w miejscowości Meszno w gminie Otmuchów. Podpalania dokonał prawdopodobnie chory na schizof ... » więcej 2018-12-16, godz. 21:30 I Jarmark Bożonarodzeniowy Uniwersytetu Opolskiego."Ugościmy każdego" Po raz pierwszy na Uniwersytecie Opolskim zostanie zorganizowany Jarmark Bożonarodzeniowy. Samorząd studencki i przedstawiciele uczelnianych mediów zadbają o ... » więcej 2018-12-16, godz. 21:30 Harcerze łamali się opłatkiem w bierkowickim skansenie. Były też rozmowy o przyszłości Spotkanie opłatkowe zorganizowała Chorągiew Opolska Związku Harcerstwa Polskiego. W bierkowickim Muzeum Wsi Opolskiej rozmawiano również o celach i wyzwaniach ... » więcej 2018-12-16, godz. 19:00 Opolscy politycy dyskutowali o okolicznościach tragedii w Ciecierzynie. "To rzecz niezrozumiała w cywilizowanym kraju" Tragedia w Ciecierzynie była jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Przypomnijmy, 27-letnia Aleksandra J. została oskarżona o zabójstwo swojego jednego d ... » więcej 2018-12-16, godz. 15:30 Opóźnienie zakończenia budowy drogi przez Zalesie Śląskie. Nowy termin - koniec roku W miniony czwartek drogowcy powinni zakończyć prace przy przebudowie drogi powiatowej łączącej Zalesie Śląskie z osiedlem Cisowa w Kędzierzynie-Koźlu. Tymczas ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:30 Sąsiadujące szpitale zorganizowały wspólne spotkanie opłatkowe. Kiedyś było inaczej Wspólną mszę świętą i spotkanie opłatkowe zorganizował przed południem Szpital Wojewódzki w Opolu z Opolskim Centrum Onkologii. Lecznice znajdują się w bezpoś ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:00 Nauczyciele i uczniowie nyskiego "Plastyka" chcą pomóc w leczeniu Karoliny. Szkoła zorganizuje kiermasz dzieł sztuki Obrazy, rzeźby czy bożonarodzeniowe ozdoby wykonane zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli, będzie można nabyć podczas charytatywnego kiermaszu, który jutro ... » więcej 2018-12-16, godz. 13:00 Będzie gotowe w przyszłym roku. W Walidrogach na drodze krajowej powstanie rondo. Inwestycję planowano już w 2010 roku Tę inwestycję planowano od kilku lat. W Walidrogach na skrzyżowaniu drogi krajowej 94 z powiatową w kierunku Ozimka i Tarnowa Opolskiego powstanie rondo. Inwe ... » więcej 2018-12-16, godz. 11:45 Morsy Borów Niemodlińskich zorganizowały zbiórkę prezentów dla dzieci Kilkadziesiąt osób wzięło udział w akcji Lokalna Paczka, zorganizowanej rano na basenie w Lipnie przez grupę Morsy Borów Niemodlińskich. Nie chodziło jedynie ... » więcej 2018-12-16, godz. 10:30 Ma być bezpiecznie i nowocześnie. W Głubczycach planują budowę żłobka Głubczyce chcą wybudować nowy żłobek. Obecny przy ul. Wałowej funkcjonuje na piętrze, w jednym budynku wraz z przedszkolem. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »