Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-05, 11:06 Autor: Katarzyna Doros

Karta płachta zamiast książeczki do głosowania

Karta do głosowania w wyborach do Sejmiku Województwa Opolskiego [fot. Katarzyna Doros]
Karta do głosowania w wyborach do Sejmiku Województwa Opolskiego [fot. Katarzyna Doros]
Karta do głosowania w wyborach do Sejmiku Województwa Opolskiego [fot. Katarzyna Doros]
Karta do głosowania w wyborach do Sejmiku Województwa Opolskiego [fot. Katarzyna Doros]
Karty w formie płacht o niestandardowych wymiarach zastąpią kilkustronicowe książeczki do głosowania w wyborach samorządowych. W zależności od ilości kandydatów w okręgach karty będą miały format od A4 (29,7x21 cm) do A2 (59,4x42 cm).
- Cztery lata temu głosowaliśmy na kolorowych kartach. W tym roku Państwowa Komisja Wyborcza ustaliła we wzorze, że karty będą miały kolorowe tło pod nazwiskami kandydatów - mówi Agnieszka Mikucka z Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu. - Dla kart do rady miasta i gminy tło będzie koloru szarego. Karty w wyborach wójta, burmistrza, prezydenta, będą miały tło pod nazwiskami i imionami kandydatów w kolorze różowym. Tła na kartach do powiatu będą w kolorze żółtym, a karta do sejmiku województwa będzie miała niebieskie tło pod nazwiskami kandydatów.

Mieszkańcy Opola w lokalu wyborczym otrzymają trzy karty do głosowania (do rady miasta, na prezydenta miasta i do sejmiku województwa), natomiast mieszkańcy powiatów zagłosują na czterech kartach (na włodarza miasta oraz na radnych gminy, powiatu i sejmiku).

Agnieszka Mikucka zwraca uwagę na to, że nowe karty do głosowania zawierają udogodnienia dla osób niewidomych. Specjalne otwory umieszczono w prawym górnym rogu płacht - mówi. - Zgodnie ze wzorem karta w wyborach do rady miasta bądź gminy będzie miała trzy otwory w prawym górnym rogu. Karta w wyborach do rady powiatu dwa otwory, a karta do sejmiku województwa będzie mieć jeden otwór. Natomiast karta do głosowania na wójta, burmistrza, bądź prezydenta może mieć cztery otwory lub ścięty prawy górny róg.

Pierwsza tura wyborów odbędzie się 21 października.
Agnieszka Mikucka cz.1
Agnieszka Mikucka cz.2

Wiadomości z regionu

2020-01-22, godz. 09:00 Uważajmy na drogach. IMGW ostrzega przed marznącym deszczem Uwaga kierowcy, będzie ślisko na drogach. W regionie mogą dziś (22.01) wystąpić marznące opady deszczu. » więcej 2020-01-22, godz. 09:00 Czy strefa płatnego parkowania upłynni ruch wokół rynku w Kluczborku? Za postój zapłacimy od 3 lutego Niecałe dwa tygodnie pozostają do wprowadzenia strefy płatnego parkowania w ścisłym centrum Kluczborka. Mowa o pozostawianiu samochodu na rynku oraz przy ulicy… » więcej 2020-01-22, godz. 08:00 2019 był rekordowym dla Opola pod względem inwestycji W ubiegłym roku w Opolu zainwestowano około 200 mln złotych. Na tę liczbę składają się inwestycje kilku firm europejskich. Wiceprezydent Opola Maciej Wujec tłumaczy… » więcej 2020-01-21, godz. 21:15 Fuzja jednostek w Opolu: doskonalenie nauczycieli wspólnie z poradnią dla dzieci. Pracownicy wskazują, że to nie jest remedium… Miasto planuje połączyć Miejską Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną z Miejskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli. Władze tłumaczą, że coraz więcej dzieci potrzebuje… » więcej 2020-01-21, godz. 20:00 Spółdzielnia kontra wójt. Spór o możliwość eksploatacji terenów w Tarnowie Opolskim Z jednej strony ekspertyzy, nakłady finansowe i lata przygotowań, z drugiej - argumenty o ochronie środowiska. Spółdzielnia Pracy Surowców Mineralnych w Opolu… » więcej 2020-01-21, godz. 19:45 Centrum Informacyjno-Edukacyjne "Senior w Opolu" obchodzi 3. urodziny. "Dla nas to drugi dom" 3. urodziny świętuje Centrum Informacyjno-Edukacyjne 'Senior w Opolu'. To miejsce, gdzie seniorzy nie tylko uzyskują wsparcie, ale mają szansę na samorealizację… » więcej 2020-01-21, godz. 19:45 "Bierze pan udział w tajnej akcji CBŚP". Nowa metoda oszukiwania seniorów Nieświadomi seniorzy, jako kurierzy wyłudzonych pieniędzy - to nowa metoda oszustów. W taki sposób 14 stycznia został oszukany 77-letni mieszkaniec Opola. Oszuści… » więcej 2020-01-21, godz. 16:15 To będzie wyborczy rok na Uniwersytecie Opolskim Uniwersytet Opolski wybierze w tym roku nowe władze. Uczelnia opublikowała kalendarz wyborczy. » więcej 2020-01-21, godz. 13:34 Kompletnie pijany i bez uprawnień wsiadł za kierownicę. Wypadł z drogi i uciekł z miejsca wypadku 3 promile alkoholu miał w organizmie 23-letni kierowca, który spowodował wypadek na rogatkach miejscowości Polska Cerekiew. Kierując samochodem daewoo matiz najpierw… » więcej 2020-01-21, godz. 11:50 "Babcie są od rozpieszczania, a rodzice od wychowywania". Babcie i dziadkowie świętują [ZDJĘCIA] Rozpieszczają, troszczą się i pomagają w wychowaniu. Dziś (21.01) babcie, a jutro dziadkowie mają swoje święto. Jest to czas, żeby podziękować im za otrzymaną… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »