Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-05, 11:06 Autor: Katarzyna Doros

Karta płachta zamiast książeczki do głosowania

Karta do głosowania w wyborach do Sejmiku Województwa Opolskiego [fot. Katarzyna Doros]
Karta do głosowania w wyborach do Sejmiku Województwa Opolskiego [fot. Katarzyna Doros]
Karta do głosowania w wyborach do Sejmiku Województwa Opolskiego [fot. Katarzyna Doros]
Karta do głosowania w wyborach do Sejmiku Województwa Opolskiego [fot. Katarzyna Doros]
Karty w formie płacht o niestandardowych wymiarach zastąpią kilkustronicowe książeczki do głosowania w wyborach samorządowych. W zależności od ilości kandydatów w okręgach karty będą miały format od A4 (29,7x21 cm) do A2 (59,4x42 cm).
- Cztery lata temu głosowaliśmy na kolorowych kartach. W tym roku Państwowa Komisja Wyborcza ustaliła we wzorze, że karty będą miały kolorowe tło pod nazwiskami kandydatów - mówi Agnieszka Mikucka z Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu. - Dla kart do rady miasta i gminy tło będzie koloru szarego. Karty w wyborach wójta, burmistrza, prezydenta, będą miały tło pod nazwiskami i imionami kandydatów w kolorze różowym. Tła na kartach do powiatu będą w kolorze żółtym, a karta do sejmiku województwa będzie miała niebieskie tło pod nazwiskami kandydatów.

Mieszkańcy Opola w lokalu wyborczym otrzymają trzy karty do głosowania (do rady miasta, na prezydenta miasta i do sejmiku województwa), natomiast mieszkańcy powiatów zagłosują na czterech kartach (na włodarza miasta oraz na radnych gminy, powiatu i sejmiku).

Agnieszka Mikucka zwraca uwagę na to, że nowe karty do głosowania zawierają udogodnienia dla osób niewidomych. Specjalne otwory umieszczono w prawym górnym rogu płacht - mówi. - Zgodnie ze wzorem karta w wyborach do rady miasta bądź gminy będzie miała trzy otwory w prawym górnym rogu. Karta w wyborach do rady powiatu dwa otwory, a karta do sejmiku województwa będzie mieć jeden otwór. Natomiast karta do głosowania na wójta, burmistrza, bądź prezydenta może mieć cztery otwory lub ścięty prawy górny róg.

Pierwsza tura wyborów odbędzie się 21 października.
Agnieszka Mikucka cz.1
Agnieszka Mikucka cz.2

Wiadomości z regionu

2019-02-22, godz. 20:00 Nyscy aktywiści mają dość smogu i domagają się rozszerzenia działań na rzecz poprawy jakości powietrza Nyski Alarm Smogowy po raz kolejny zwraca uwagę na złą jakość powietrza w mieście. Podczas dzisiejszej (22.02) manifestacji przed nyskim magistratem zbierano ... » więcej 2019-02-22, godz. 19:30 Biolodzy z Uniwersytetu Opolskiego mają na swoim koncie kolejny sukces Opolscy naukowcy wraz z zespołem ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie i Uniwersytetu Jagielońskiego dokonali jedne ... » więcej 2019-02-22, godz. 19:15 Zamieszanie z internetową sondą o placach zabaw w Opolu. Wątpliwości dotyczą systemu głosowania Chodzi o wyniki internetowej sondy, która miała rozstrzygnąć, gdzie w Opolu pojawią się nowe miejsca zabaw dla dzieci. Wygrały trzy lokalizacje: ul. Spychalsk ... » więcej 2019-02-22, godz. 18:00 Nowe autobusy PKS-u Strzelce Opolskie. Są mini, midi i duże 15 nowych autobusów trafiło już do PKS-u w Strzelcach Opolskich. Pojazdy kupiono dzięki dotacji unijnej. Zastąpiły one jedną czwartą taboru, którym do tej por ... » więcej 2019-02-22, godz. 17:30 Opolscy nauczyciele szykują się do strajku. Egzaminy się nie odbędą? Pod uwagę brany jest termin egzaminów gimnazjalnych, które odbędą się w dniach 10-12 kwietnia, może to być czas egzaminów ósmoklasistów w dniach 15-17 kwietni ... » więcej 2019-02-22, godz. 17:15 Grodków: z karetki ma zniknąć lekarz. "Bezpieczeństwo mieszkańców nie ulegnie pogorszeniu" Mieszkańcy Grodkowa chcą, by w jedynej stacjonującej w mieście karetce pogotowia pozostał lekarz. Opolski Urząd Wojewódzki planuje, by od kwietnia w grodkowsk ... » więcej 2019-02-22, godz. 16:30 To nie była odra. Dziecko z przedszkola nr 23 w Opolu nie było chore U dziecka, które chodzi do przedszkola nr 23 w Opolu, nie stwierdzono odry - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Opole. » więcej 2019-02-22, godz. 16:30 Policjantka wracała po pracy do domu, zatrzymała pijanego rowerzystę Prawie 4 promile alkoholu miał 56-letni rowerzysta, którego zatrzymała wracająca po pracy do domu strzelecka policjantka. Mężczyzna próbował jechać na rowerze ... » więcej 2019-02-22, godz. 16:15 Uczczono ofiary Marszu Śmierci w Racławicach Śląskich. "Ta pamięć lokalna nie powinna nigdy wygasnąć" [ZDJĘCIA] Wojewódzkie uroczystości upamiętniające „Marsze Śmierci” odbyły się w Racławicach Śląskich. Odsłonięto tablicę pamiątkową wspominającą więźniów niemieckiego o ... » więcej 2019-02-22, godz. 16:00 Ordynariusz Andrzej Czaja na liście biskupów, którzy mieli ukrywać księży-pedofilów. Rzecznik kurii: to informacje kom ... Opolska kuria podważa informacje zawarte w raporcie fundacji „Nie lękajcie się”. To raport dotyczący wykorzystywania małoletnich w Kościele, który dwa dni tem ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »