Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-04, 18:15 Autor: Katarzyna Doros

Naukowy zawrót głowy w "Prymasie". Uczniowie LO nr 5 w Opolu zachęcali ósmoklasistów do nauki w ich szkole

I Opolski Festiwal Nauki w "Prymasie" [fot. Jakub Poliwoda]
I Opolski Festiwal Nauki w "Prymasie" [fot. Jakub Poliwoda]
I Opolski Festiwal Nauki w "Prymasie" [fot. Jakub Poliwoda]
I Opolski Festiwal Nauki w "Prymasie" [fot. Jakub Poliwoda]
Jak wygląda DNA kiwi? Ile ludzi na świecie mówi w języku angielskim? "Naukowy zawrót głowy" towarzyszył wszystkim uczniom klas ósmych, którzy odwiedzili I Opolski Festiwal Nauki w "Prymasie".
- Chcieliśmy, żeby młodzi ludzie, którzy w tym roku szkolnym będą musieli zdecydować o swojej przyszłości, mogli aktywnie wciąć udział w naszych warsztatach - mówi Sylwia Antczak, wicedyrektor Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 5 w Opolu.

- Postawiliśmy na to, żeby dzieci szukały odpowiedzi na różne pytania. Matematycy pytali, czy można świat objechać w 80 dni? Na chemii pytano o to, czy o glutenie wiemy wszystko, natomiast na fizyce staraliśmy się pokazać fizyczne kuchenne rewolucje, czyli trochę kuchni, ale od strony fizyki - dodaje.

Zdaniem uczestników festiwalu taka forma poznania szkoły sprawdza się dużo bardziej niż tradycyjne zwiedzanie pustych klas.

- Udało nam się wyizolować DNA z kiwi i zajęliśmy się też sferyfikacją, czyli kuleczkowaniem dokładnie - mówi Jennifer.

- Najczęściej pytania padały o to, jakich składników używaliśmy. Kilka osób nawet powiedziało, że zamierza iść na profil biologiczno-chemiczny do naszej szkoły i że to ich interesuje - dodaje Daria.

- Fajne było to, że eksperymenty pokazywali inni uczniowie, a nie nauczyciele - mówi Ula.

Dodajmy, że w 2019 roku do szkół średnich jednocześnie pójdą pierwsi absolwenci nowej ósmej klasy i ostatni absolwenci gimnazjów.
Sylwia Antczak
Jennifer, Daria, Ula

Wiadomości z regionu

2019-02-20, godz. 21:27 Samobójstwo w gminie Popielów? Śledczy badają okoliczności śmierci mieszkańca powiatu nyskiego Zwłoki 34-letniego mężczyzny znaleziono w okolicach mostu nad Odrą w jednej z miejscowości w gminie Popielów. To mieszkaniec powiatu nyskiego. » więcej 2019-02-20, godz. 21:00 TOZ w Opolu walczy o psa Dino. Będzie interweniować u prokuratora generalnego Opolskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami nie składa broni w walce o owczarka Dino. Wolontariusze zapowiadają, że będą interweniować u prokuratora generalne ... » więcej 2019-02-20, godz. 20:45 Prof. Paweł Frącz o sytuacji na Politechnice Opolskiej. "Miałem prawo do zadawania pytań" - To nie jest kwestia konfliktu, a raczej pewnej sytuacji, w której zadaje się konkretne pytania, do czego, jako senator uczelni miałem prawo - mówi prof. Paw ... » więcej 2019-02-20, godz. 19:30 Śmierć na stoku narciarskim. Nie żyje 31-letni mieszkaniec gminy Walce 31-letni mieszkaniec gminy Walce zmarł na skutek obrażeń, które odniósł w wypadku na stoku narciarskim w Zieleńcu. Do tragedii doszło 10 lutego, mężczyzna zma ... » więcej 2019-02-20, godz. 19:15 Piotr Bobak nie będzie już wiceburmistrzem Nysy. Prawo nie pozwala łączyć tej funkcji z mandatem radnego powiatu Będą zmiany we władzach Nysy. Jeden z wiceburmistrzów, Piotr Bobak, rezygnuje ze stanowiska. » więcej 2019-02-20, godz. 19:00 Na paczkowskim rynku zatańczono poloneza. "Dobrze wykonany gwarantuje sukces na maturze" [ZDJĘCIA] Około 150 osób zatańczyło dziś (20.02) w południe poloneza na rynku w Paczkowie. Oprócz tegorocznych maturzystów, polski taniec narodowy wykonali także ich na ... » więcej 2019-02-20, godz. 17:00 Prudnik: chcą, aby ochrona pszczół była w programach nauczania szkół średnich Ochronę populacji pszczół zakłada przedsięwzięcie edukacyjne prudnickiego starostwa. Jego celem jest uświadomieni znaczenia tych owadów dla środowiska natural ... » więcej 2019-02-20, godz. 17:00 Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Opolu podsumował kontrole ubojni i przewoźników zwierząt do rzeźni 29 kontroli rzeźni i brak stwierdzonych nieprawidłowości. Powiatowi lekarze weterynarii zakończyli kontrole w regionie zlecone przez Wojewódzki Inspektorat We ... » więcej 2019-02-20, godz. 15:30 Wniosek złożony, teraz pora na decyzję Komisji Europejskiej. Walka ze smogiem na Opolszczyźnie Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego niemal w ostatniej chwili zdążył złożyć wniosek do Komisji Europejskiej o pieniądze na program ochrony powietrza. » więcej 2019-02-20, godz. 14:45 Tomasz D., były kierownik ZAKSY, przyznał się do przywłaszczenia ponad miliona złotych. Został aresztowany na 3 miesią ... Były kierownik ZAKSY Kędzierzyn-Koźle Tomasz D. przyznał się przed prokuratorem do tego, że przywłaszczył ponad milion złotych z kont zawodników ZAKSY. Pienią ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »