Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-04, 18:15 Autor: Katarzyna Doros

Naukowy zawrót głowy w "Prymasie". Uczniowie LO nr 5 w Opolu zachęcali ósmoklasistów do nauki w ich szkole

I Opolski Festiwal Nauki w "Prymasie" [fot. Jakub Poliwoda]
I Opolski Festiwal Nauki w "Prymasie" [fot. Jakub Poliwoda]
I Opolski Festiwal Nauki w "Prymasie" [fot. Jakub Poliwoda]
I Opolski Festiwal Nauki w "Prymasie" [fot. Jakub Poliwoda]
Jak wygląda DNA kiwi? Ile ludzi na świecie mówi w języku angielskim? "Naukowy zawrót głowy" towarzyszył wszystkim uczniom klas ósmych, którzy odwiedzili I Opolski Festiwal Nauki w "Prymasie".
- Chcieliśmy, żeby młodzi ludzie, którzy w tym roku szkolnym będą musieli zdecydować o swojej przyszłości, mogli aktywnie wciąć udział w naszych warsztatach - mówi Sylwia Antczak, wicedyrektor Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 5 w Opolu.

- Postawiliśmy na to, żeby dzieci szukały odpowiedzi na różne pytania. Matematycy pytali, czy można świat objechać w 80 dni? Na chemii pytano o to, czy o glutenie wiemy wszystko, natomiast na fizyce staraliśmy się pokazać fizyczne kuchenne rewolucje, czyli trochę kuchni, ale od strony fizyki - dodaje.

Zdaniem uczestników festiwalu taka forma poznania szkoły sprawdza się dużo bardziej niż tradycyjne zwiedzanie pustych klas.

- Udało nam się wyizolować DNA z kiwi i zajęliśmy się też sferyfikacją, czyli kuleczkowaniem dokładnie - mówi Jennifer.

- Najczęściej pytania padały o to, jakich składników używaliśmy. Kilka osób nawet powiedziało, że zamierza iść na profil biologiczno-chemiczny do naszej szkoły i że to ich interesuje - dodaje Daria.

- Fajne było to, że eksperymenty pokazywali inni uczniowie, a nie nauczyciele - mówi Ula.

Dodajmy, że w 2019 roku do szkół średnich jednocześnie pójdą pierwsi absolwenci nowej ósmej klasy i ostatni absolwenci gimnazjów.
Sylwia Antczak
Jennifer, Daria, Ula

Wiadomości z regionu

2019-12-12, godz. 09:56 Pociągi jeżdżą normalnie. Badanie przyczyn wczorajszej awarii na dworcu w Opolu trwa - Ruch pociągów na dworcu kolejowym w Opolu odbywa się bez problemów - informuje Ireneusz Cieślik z Przewozów Regionalnych. Do późnych godzin wieczornych trwała… » więcej 2019-12-12, godz. 09:15 Supermarkety rezygnują ze sprzedaży żywych karpi, cierpią na tym hodowcy Po apelach organizacji ekologicznych, większość marketów rezygnuje ze sprzedaży żywego karpia, mimo, że prawo taką sprzedaż dopuszcza i określa zasady transportu… » więcej 2019-12-12, godz. 08:00 W Kędzierzynie-Koźlu będzie bezpieczniej na dwóch przejściach dla pieszych Dwa kolejne inteligentne przejścia dla pieszych powstaną w Kędzierzynie-Koźlu w bliskim sąsiedztwie szkół podstawowych. W trosce o poprawę bezpieczeństwa pieszych… » więcej 2019-12-12, godz. 08:00 W Paczkowie już po raz 6. odbędzie się jarmark bożonarodzeniowy. To także okazja do wsparcia Polaków mieszkających na … Mieszkańcy Paczkowa wspierają Polaków na Wschodzie. Miasto dołączyło do organizowanej przez Radio Opole akcji, w ramach której dary trafią przed Bożym Narodzeniem… » więcej 2019-12-12, godz. 05:00 Opole: czy i kiedy wejdzie w życie uchwała o przyjmowaniu do żłobków zaszczepionych dzieci? Wojewoda znalazł uchybienia Przyjęta przez opolskich radnych uchwała może nie wejść w życie od stycznia 2020 roku. Na możliwe opóźnienie wskazywał na antenie Radia Opole opolski radny niezależny… » więcej 2019-12-11, godz. 22:00 Mieszkańcy Brzegu poznali warianty przebiegu obwodnicy miasta. "Brzeg potrzebuje tej drogi" Spotkanie z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu upłynęło znacznie spokojniej niż wczorajsze konsultacje w Lubszy. Wśród przybyłych… » więcej 2019-12-11, godz. 22:00 Tegoroczne wsparcie z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych wykorzystane, trwają przygotowania do przyszłorocznych inw… - Zamykamy bieżący rok i działamy już w sprawie inwestycji przyszłorocznych - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' wojewoda opolski Adrian Czubak o Funduszu… » więcej 2019-12-11, godz. 21:30 Służby mundurowe województwa opolskiego podzieliły się opłatkiem. "Dziś życzymy sobie spokoju dla nas wszystkich" Jak najmniej interwencji i tyle samo wyjazdów do zdarzeń, co powrotów - tego życzyli sobie dziś (11.12) przedstawiciele kilkunastu służb mundurowych, które działają… » więcej 2019-12-11, godz. 21:00 Jak powiedzieć pacjentowi, że umiera? Jak rozmawiać z rodziną chorego? Warsztaty w urzędzie marszałkowskim Próba zrozumienia drugiej strony, niewyłączanie emocji, spokój i miejsce odpowiednie do rozmowy. Komunikowanie się z rodziną pacjenta umierającego było tematem… » więcej 2019-12-11, godz. 20:30 Brakuje wszystkiego. Strażacy z Kadłuba Turawskiego zbierają sprzęt dla ochotniczych jednostek na Ukrainie Od kasków, po węże i prądownice. Strażacy ochotnicy z Kadłuba Turawskiego nie tylko uczestniczą w lokalnych akcjach, ale ich pomoc sięga znacznie dalej. Jeżdżą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »