Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-01, 11:30 Autor: Justyna Maćkowiak

W Starym Grodkowie powstanie pomnik upamiętniający zamordowanych żołnierzy z oddziału Henryka Flamego "Bartka"

W starym Grodkowie upamiętniono zamordowanych żołnierzy Henryka Flamego [fot. Daniel Klimczak]
W starym Grodkowie upamiętniono zamordowanych żołnierzy Henryka Flamego [fot. Daniel Klimczak]
W starym Grodkowie upamiętniono zamordowanych żołnierzy Henryka Flamego [fot. Daniel Klimczak]
W starym Grodkowie upamiętniono zamordowanych żołnierzy Henryka Flamego [fot. Daniel Klimczak]
Bartosz Kuświk [fot. Paweł Grabek]
Bartosz Kuświk [fot. Paweł Grabek]
- Nie znamy dokładnej daty tych tragicznych wydarzeń, znany jest tylko przybliżony termin - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" dr Bartosz Kuświk, naczelnik delegatury IPN w Opolu.
We wrześniu 1946 roku funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa i NKWD w Starym Grodkowie i okolicach wsi Barut zamordowali żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału Henryka Flamego "Bartka".

- Cały czas badana jest dokumentacja dotycząca tych wydarzeń - dodaje gość Radia Opole. - Poszukiwania to nie tylko spektakularne identyfikacje, to koniec tej sprawy. Identyfikacja, pokazanie zdjęcia i noty identyfikacyjnej rodzinie to tak naprawdę piękny, ważny, ale ostatni element. Początek jest jak zawsze w pracach historyka, poszukiwacza, archeologa - żmudna, ciężka kwerenda w archiwach, zbieranie relacji, czasami błądzenie - mówi Kuświk.

Szczątki żołnierzy odnaleziono w Starym Grodkowie i okolicach wsi Barut wiosną 2016 rok. Na razie udało się zidentyfikować trzy osoby. Instytut Pamięci Narodowej planuje utworzyć w Starym Grodkowie miejsce pamięci.

- Pierwszym etapem jest pomnik na Polanie Śmierci, który będzie swoistym hołdem oddanym żołnierzom. Będzie tam postawiona instalacja, która ma przypominać, że był tam budynek, w którym zginęli żołnierze. Będzie wielki 6-metrowy krzyż, na którym znajdą się trzy pierwsze odnalezione tam elementy: krzyż harcerski, ryngraf z Matką Boską i orzełek z czapki - dodaje gość Radia Opole.

Drugim elementem upamiętnienia będzie utworzenie ścieżki edukacyjnej od lotniska do pomnika. Ma być to miejsce pamięci nie tylko żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, ale także Żołnierzy Niezłomnych, którzy po drugiej wojnie światowej walczyli z komunizmem.
Bartosz Kuświk cz. 1
Bartosz Kuświk cz. 2

Wiadomości z regionu

2019-10-20, godz. 21:28 Goście Niedzielnej Loży Radiowej podsumowali wybory parlamentarne W wyborach wzięło udział blisko 63% uprawnionych do głosowania. Na Wiejskiej w Warszawie znalazł się cały przekrój politycznych sympatii Polaków. Studio Radia ... » więcej 2019-10-20, godz. 21:14 Utrudnienia na Opolskiej w Krapkowicach. W poniedziałek (21.10) rozpoczyna się remont Uwaga kierowcy, od 21 października trzeba się liczyć z utrudnieniami na ul. Opolskiej w Krapkowicach. Zaczyna się remont odcinka od wjazdu ze strony Gwoździc ... » więcej 2019-10-20, godz. 18:04 Wypadek w Opolu. Osobówka wjechała pod pociąg pospieszny Do zderzenia samochodu osobowego z pociągiem doszło w Opolu, w dzielnicy Malina, na niestrzeżonym przejeździe kolejowym na ul. Adama. » więcej 2019-10-20, godz. 17:42 Jarmark Produktów Tradycyjnych i Regionalnych. Smaki regionu można poznać w Mosznej Sery, dżemy, nalewki, ciastka, słodycze i wiele innych, wytwarzanych na Opolszczyźnie przysmaków, można dzisiaj (20.10) skosztować w zamku w Mosznej. Na Jarma ... » więcej 2019-10-20, godz. 17:21 Dwa wypadki z udziałem motocyklistów Do pierwszego wypadku doszło przed 15:00 w miejscowości Ścigów niedaleko Krapkowic. Tam motocyklista zderzył się z osobówką. Kierowca motoru został zabrany do ... » więcej 2019-10-20, godz. 14:40 Najlepsze opolskie rękodzieło znajdziesz dzisiaj w "Wytwórni". Trwają targi w CWK Świece, miody, swetry, Przytulanki dla najmłodszych, stroiki i inne ręcznie wykonane drobiazgi można znaleźć na targach manufaktur „Wytwórnia”, które odbywają ... » więcej 2019-10-20, godz. 14:15 Brzeg: 7-miesięczne dziecko poparzone kawą W jednym z mieszkań w Brzegu doszło do poparzenia niemowlaka. Dziecko zostało przetransportowane do szpitala śmigłowcem LPR. » więcej 2019-10-20, godz. 11:05 "Siła wieku w człowieku". Dzisiaj (20.10) obchodzimy Europejski Dzień Seniora Obecnie na świecie żyje ponad 600 mln osób powyżej 60. roku życia. W Polsce w 2018 było ich 9,5 miliona. » więcej 2019-10-20, godz. 09:39 Wypadek na autostradzie A4, na 232 kilometrze. Lądował helikopter LPR Do zdarzenia doszło o godzinie 7:11 między węzłami Opole Zachód i Opole Południe - w kierunku na Katowice. » więcej 2019-10-19, godz. 20:36 Opolanie uczcili pamięć księdza Jerzego Popiełuszki. W 35. rocznicę śmierci kapelana Solidarności, modlono się o jego ... W opolskiej katedrze upamiętniono przypadającą 19 października, 35. rocznicę śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Po uroczystej mszy świętej w intencji kanoni ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »