Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-28, 08:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Opóźni się oddanie do użytku nowej bazy LPR

Otwarcie bazy LPR w Polskiej Nowej Wsi [fot. Mariusz Chałupnik]
Otwarcie bazy LPR w Polskiej Nowej Wsi [fot. Mariusz Chałupnik]
Budowa bazy LPR - tak było w sierpniu [fot. Ewelina Laxy]
Budowa bazy LPR - tak było w sierpniu [fot. Ewelina Laxy]
Budowa bazy LPR - tak było w sierpniu [fot. Ewelina Laxy]
Budowa bazy LPR - tak było w sierpniu [fot. Ewelina Laxy]
O sześć tygodni opóźni się oddanie do użytku bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polskiej Nowej Wsi. Przecięcie wstęgi zamiast w połowie października, nastąpi pod koniec listopada tego roku. Robert Gałązkowski, dyrektor LPR w kraju tłumaczy, że wpływ na to miały wysokie temperatury tego lata. - Wykonawca przekazał nam, że nie mógł realizować inwestycji przy wysokich temperaturach, ponieważ zastosowane elementy miałyby wadliwe wykonanie - mówi Robert Gałązkowski.
Po zakończeniu prac, nowy hangar i platforma w nim zamontowana umożliwi wyjazd śmigłowca gotowego do startu. Ponadto zamontowane ogrzewanie uchroni maszynę przed wilgocią, a specjalne urządzenia umożliwią jej szybki przegląd i ewentualną wymianę silnika.

- W tym hangarze będzie specjalna suwnica, która umożliwi demontaż przekładni czy silnika, gdyby się popsuł. Przecież wszystko się może zdarzyć - zaznaczył dyrektor LPR, który dodał, że w bazie, na taki wypadek, znajdują się 4 dodatkowe silniki do śmigłowca.

W obiekcie obok hangaru znajdzie się dyspozytornia z systemami do śledzenia pogody, miejsce dla odpoczynku załogi oraz pomieszczenia medyczne do sterylizacji sprzętu.

Budowa w całości została sfinansowana z pieniędzy urzędu marszałkowskiego a jej koszt oszacowano na 7 mln 400 tysięcy złotych. Natomiast gmina Komprachcice zobowiązała się do budowy 150-metrowej drogi dojazdowej, na co przeznaczono 150 tysięcy złotych.

W tej chwili powietrzna karetka, warta 28 milionów złotych, jest przechowywana w hangarze o konstrukcji namiotowej, a ratownicy przebywają w tymczasowej bazie zbudowanej z kontenerów.

Z danych, jakie przedstawił Robert Gałązkowski wynika, że w 2017 roku śmigłowiec do potrzebujących poleciał 466 razy, natomiast do końca sierpnia tego roku takich interwencji było 358.
Robert Galązkowski LPR 1
Robert Gałązkowski LPR 2

Wiadomości z regionu

2022-10-05, godz. 20:45 Znęcali się nad psem, teraz trafili do aresztu. Dwóm mężczyznom spod Opola grozi do 5 lat więzienia Chcieli pozbyć się psa, więc okaleczali go nożem, a potem rzucali w niego cegłówką. Prokuratura Rejonowa w Opolu skutecznie zawnioskowała do sądu o trzymiesięczny… » więcej 2022-10-05, godz. 19:45 "Zbliżamy się do miejsca grzebalnego". Archeolodzy penetrują podziemia katedry opolskiej [ZDJĘCIA, FILM] Brązowa obrączka, monety oraz fragmenty ceramiki - to kolejne odkrycia archeologów w opolskiej katedrze. Badacze po blisko 3 tygodniowej przerwie wrócili do… » więcej 2022-10-05, godz. 19:00 Trzy wnioski od mieszkańców jednego budynku. Rośnie liczba odrzuconych pism o dodatki węglowe Niemal dwa tysiące wniosków o dodatek węglowy złożyli mieszkańcy gminy Strzeleczki, ale znaczną część urzędnicy muszą odrzucać. » więcej 2022-10-05, godz. 18:45 Raport MZ: Ostatnie 7 dni to w regionie 466 nowych zakażeń COVID-19 20 072 przypadków COVID-19 odnotowano przez ostatni tydzień w Polsce, z czego 3981 z nich to infekcje ponowne. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci… » więcej 2022-10-05, godz. 18:11 Pieniądze dla JST podzielone. Znamy sumy dla regionu Ponad 13 miliardów złotych trafi do końca roku do samorządów. To dodatkowe pieniądze, które przewiduje nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu… » więcej 2022-10-05, godz. 17:32 Wody Polskie zerwały umowę z wykonawcą polderu Żelazna. Co się stało? Koniec współpracy z jedną z firm, która odpowiadała za budowę polderu Żelazna w Opolu. Cała inwestycja składa się z dwóch części, a zerwana umowa… » więcej 2022-10-05, godz. 17:31 Denat znaleziony przy DK45 to ciągle NN. Będzie postępowanie w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci Oględziny wykluczają zgon w sposób gwałtowny, ciało nie nosi też śladu zadawanych ciosów - to pierwsze ustalenia dot. zwłok ok. 50-letniego mężczyzny… » więcej 2022-10-05, godz. 16:17 Na Uniwersytecie Opolskim nauka i biznes idą w parze Platan od dziś (05.10) jest symbolem współpracy między Uniwersytetem Opolskim i firmą optyczną Fielmann. Wśród wspólnie realizowanych działań jest m.in… » więcej 2022-10-05, godz. 14:00 USK w Opolu rozszerza diagnostykę i leczenie endokrynologiczne Szpital otrzymał na ten cel osobne finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. Kolejne kroki to uruchomienie specjalistycznej poradni endokrynologicznej, a następnie… » więcej 2022-10-05, godz. 13:17 Powiat nyski: niewybuch na polu uprawnym. Teren zabezpieczony przez policję Artyleryjski pocisk, prawdopodobnie z czasów II wojny światowej, znaleziono w miejscowości Karłowice Wielkie - to gmina Kamiennik. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »