Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-27, 17:45 Autor: Joanna Matlak

Opolskie becikowe odesłane do komisji. Radni mają wątpliwości

500 zł miejskiego becikowe odesłane do komisji. Radni Opola mają wątpliwości [fot. Joanna Matlak]
500 zł miejskiego becikowe odesłane do komisji. Radni Opola mają wątpliwości [fot. Joanna Matlak]
Projekt samorządowego becikowego w Opolu odesłany do dalszych prac w komisji budżetowej. O wprowadzenie jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka ubiegał się miejski klub radnych Prawa i Sprawiedliwości. Uchwałę przegłosowano już w maju, lecz miasto z uwagi na błędy w dokumencie, nie realizowało jej zapisów. Sprawę przejął wojewoda, który podjął działania nadzorcze.
Na dzisiejszej sesji rady miasta radni PiS zapewniali, że błędy z poprzedniej uchwały zostały usunięte.

- Wówczas pojawiała się kwestia dotycząca tego, żeby była jeszcze gratyfikacja rzeczowa. Czyli rodzice mogliby ewentualnie zamiast środków pieniężnych wybierać taką wyprawkę rzeczową. Jednakże nadzór wojewody stwierdził, że były wyroki wojewódzkich sądów administracyjnych, które ten rodzaj gratyfikacji poddawały w wątpliwość, więc nie chcąc wchodzić w jakiś delikt formalno-prawny, zdecydowaliśmy się ten zapis usunąć - mówi Sławomir Batko, przewodniczący klubu radnych PiS.

Zmiany jednak nie przekonały reszty radnych.

- To jest tylko wrzutka wyborcza – komentuje Przemysław Pospieszyński z klubu Platformy Obywatelskiej. - Ostatnie projekty PiS pokazywały, że nie były dopracowane. I teraz przepychanie kolanem przed wyborami nie jest traktowaniem wyborców fair. Wstrzymamy się w tym zakresie, bo takie decyzje powinny być podejmowane już po wyborach - mówi Pospieszyński.

- Nie jesteśmy ani za, ani przeciw tak naprawdę. Jest sporo wątpliwości co do tego becikowego już od kilku miesięcy. Wolelibyśmy, żeby ta uchwała była wzorcowa. Mamy okres wyborczy i my się wstrzymamy - dodaje Marcin Gambiec, szef klubu Mniejszość Niemiecka - Dla Samorządu.

Pomysł radnych PiS zakładał, aby na pierwsze dziecko urodzone w Opolu ratusz wypłacał jednorazowo 500 złotych. W przypadku urodzenia większej liczby dzieci podczas jednego porodu, zapomoga wyniosłaby 500 zł na każde kolejne dziecko. Jeśli natomiast byłoby to czwarte i kolejne dziecko w rodzinie, zapomoga wyniosłaby 1000 zł.
Sławomir Batko
Przemysław Pospieszyński i Marcin Gambiec

Wiadomości z regionu

2019-02-16, godz. 20:10 Przedszkolaki z Kędzierzyna-Koźla "buźkami" monitorują jakość powietrza W Kędzierzynie-Koźlu nawet dzieci wiedzą, jak rozpoznać, czy powietrze jest dobrej jakości, czy zanieczyszcza je smog. W placówkach oświatowych, zaczynając od ... » więcej 2019-02-16, godz. 18:59 Opolscy strażacy ratowali turystów uwięzionych na wyciągu w czeskim ośrodku narciarskim Filipovice Służby ratunkowe naszych południowych sąsiadów o pomoc poprosiły Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wysokościowego z Głuchołaz. W akcji brał też udział helikop ... » więcej 2019-02-16, godz. 18:40 Dwa autobusy i osobówka zderzyły się na DK 40 w Łące Prudnickiej. Cztery osoby są poszkodowane Mogą być jeszcze utrudnienia na drodze krajowej nr 40 w miejscowości Łąka Prudnicka. Około 17:40 na trasie z Prudnika do Głuchołaz doszło do zderzenia trzech ... » więcej 2019-02-16, godz. 16:41 5-letni chłopiec przygnieciony przez konar drzewa w lesie koło Niemodlina. Jego stan jest ciężki Chłopiec w ciężkim stanie trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. - Do wypadku doszło w piątkowe popołudnie - poinformował Radio Opole Darius ... » więcej 2019-02-16, godz. 16:21 Bezpłatnie zaczipuj i wysterylizuj psa. Akcja w Kędzierzynie-Koźlu Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla mają okazję za darmo zaczipować swojego psa. W ten sposób właściciele czworonogów mogą być spokojniejsi, że ich pupil wróci do do ... » więcej 2019-02-16, godz. 16:10 Malują dziecięce przychodnie. "Największą nagrodą jest dla nas ich uśmiech" Zwierzęce, barwne postaci pojawiły się na ścianach przychodni dziecięcych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Od samego rana grupa Murki, specjalnie ... » więcej 2019-02-16, godz. 14:41 Od poniedziałku w Dobrzeniu Wielkim ruszają konsultacje w sprawie zmiany granic gminy 18 lutego rozpoczną się konsultacje społeczne dotyczące zmiany granic gminy Dobrzeń Wielki. W konsultacjach będzie mógł wziąć każdy mieszkaniec gminy, niezale ... » więcej 2019-02-16, godz. 12:01 Dachowanie w Przysieczy Do wypadku doszło w Przysieczy. Dachował tam samochód osobowy marki Mercedes. » więcej 2019-02-16, godz. 11:19 Sprawdzali, gdzie w Kędzierzynie-Koźlu żyją bezdomni Prawie stu mieszkańców Kędzierzyna-Koźla, to osoby bezdomne. Pracownicy opieki społecznej, strażnicy miejscy i policjanci wiedzą dokładnie, gdzie bezdomni prz ... » więcej 2019-02-16, godz. 08:12 Nowe jednostki i huczne rozpoczęcie sezonu - to plany Mariny Ujazd na ten rok Nowe łodzie, w tym jedna przerobiona na muzeum, pojawią się w tym roku na Kanale Gliwickim. Wejść na ich pokład będzie można w Marinie Ujazd. Właściciele mari ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »