Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-26, 21:00 Autor: Daniel Klimczak

Rozpoczął się Nyski Festiwal Nauki. W imprezie może wziąć udział nawet 2500 osób

Nyski Festiwal Nauki [fot. PWSZ Nysa]
Nyski Festiwal Nauki [fot. PWSZ Nysa]
Nyski Festiwal Nauki [fot. PWSZ Nysa]
Nyski Festiwal Nauki [fot. PWSZ Nysa]
W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie rozpoczął się Festiwal Nauki.
Impreza odbywa się już po raz 16. Wydarzenie jest organizowane głównie z myślą o uczniach szkół średnich.

- To najważniejsze wydarzenie popularyzujące naukę nie tylko w powiecie nyskim ale w regionie. W tym roku odwiedzi nas 2500 osób - wyjaśnia Tomasz Drewniak, prorektor ds. nauki i rozwoju w nyskiej PWSZ.

Uczestnicy mogą wziąć udział w warsztatach i wykładach. Tegoroczny festiwal poświęcony jest profilaktyce chorób układu krążenia.

- Przygotowaliśmy warsztaty, gdzie odsłoniliśmy wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii, patofizjologii, chorób serca - mówi Agnieszka Wolińska-Grabowska, zastępca dyrektora w Instytucie Nauk Medycznych.

Podczas pierwszego dnia uczestnicy mogli zobaczyć między innymi instruktaż w zakresie resuscytacji czy dowiedzieć się, jak prawidłowo kontrolować ciśnienie krwi.

Na festiwalu można obejrzeć najnowocześniejsze pomoce naukowe, takie jak trójwymiarowy model ludzkiego serca.

- Gdybyśmy chcieli na przykład dokonać jakiegoś zabiegu naprawczego to wcześniej takie serce możemy sobie obejrzeć, zobaczyć co tam się dzieje, jak to naprawić i wtedy dopiero przystąpić do procedury medycznej - tłumaczy Piotr Bernat, koordynator ds. współpracy z otoczeniem społecznym.

Nyski Festiwal Nauki potrwa do jutra.
Tomasz Drewniak
Agnieszka Wolińska - Grabowska
Piotr Bernat

Wiadomości z regionu

2018-12-19, godz. 08:22 Policja szuka świadków wypadku Opolska policja szuka świadków wypadku drogowego do którego doszło w ubiegły piątek (14.12) w Opolu na wysokości ulicy Prószkowskiej. » więcej 2018-12-19, godz. 06:45 Pięć nowych rodzin zastępczych dla dzieci z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Pięć nowych rodzin zastępczych podpisało umowy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe rodziny przeszły odpowiednie szkolenia, są przy ... » więcej 2018-12-19, godz. 06:00 Prudnik: starostwo zataiło przed radnymi protokoły z kontroli RIO? Władze powiatu ukryły wyniki kontroli przeprowadzonej przez Regionalną Izbę Obrachunkowa - taki zarzut stawiają opozycyjni radni Prawa i Sprawiedliwości. Spra ... » więcej 2018-12-19, godz. 06:00 Karta "Opolska Rodzina" i "Opolski Senior" także dla mieszkańców Komprachcic Ponad 5 tysięcy mieszkańców gminy Komprachcice będzie mogło skorzystać z Kart „Opolska Rodzina' oraz „Opolski Senior”. Karty uprawniają do korzystania z ulg i ... » więcej 2018-12-18, godz. 21:51 Dachowanie auta na DK 46 koło Ozimka, koło Leśnicy przewróciła się ciężarówka Duże utrudnienia w ruchu w miejscowości Schodnia na drodze krajowej numer 46 z Opola do Ozimka. » więcej 2018-12-18, godz. 21:00 Kombatancki opłatek w 10. Brygadzie Logistycznej w Opolu Weterani, kombatanci i żołnierze spotkali się przy tradycyjnym opłatku w jednostce 10. Opolskiej Brygady Logistycznej. Spotkanie było okazją do wspomnień i od ... » więcej 2018-12-18, godz. 19:45 Mieszkańcy Zdzieszowic spisali się na medal. Zbiórka dla pogorzelców dała duże efekty Z bardzo dużym odzewem spotkał się apel o pomoc zdzieszowickim pogorzelcom. Przypomnijmy, w nocy z 27 na 28 listopada ogień wybuchł w budynku socjalnym przy u ... » więcej 2018-12-18, godz. 19:15 Centra przesiadkowe Opole Główne, Wschód i Zachód. Radni przyznali pieniądze na 2019 rok Po raz trzeci przesunięto termin otwarcia kopert z ofertami od firm, które chciałyby wybudować centrum przesiadkowe Opole Główne. Pierwszy przetarg w tej spra ... » więcej 2018-12-18, godz. 18:24 Ekspose Andrzeja Buły - w województwie opolskim rewolucji nie będzie Kontynuacja dotychczasowej polityki - to plan na najbliższą kadencję. Marszałek województwa wpolskiego Andrzej Buła w swoim ekspose wskazał, na co postawi pod ... » więcej 2018-12-18, godz. 18:15 Głuchołaska Polonia trafiła w ręce miasta. "Dotychczasowa właścicielka chyba nie wiedziała, że posiada taki budynek" Budynek dawnego hotelu Polonia w Głuchołazach ma nowego właściciela. Nieruchomość znajdująca się przy ulicy Jana Pawła II trafiła w ręce gminy, która nabyła j ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »