Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-26, 21:00 Autor: Daniel Klimczak

Rozpoczął się Nyski Festiwal Nauki. W imprezie może wziąć udział nawet 2500 osób

Nyski Festiwal Nauki [fot. PWSZ Nysa]
Nyski Festiwal Nauki [fot. PWSZ Nysa]
Nyski Festiwal Nauki [fot. PWSZ Nysa]
Nyski Festiwal Nauki [fot. PWSZ Nysa]
W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie rozpoczął się Festiwal Nauki.
Impreza odbywa się już po raz 16. Wydarzenie jest organizowane głównie z myślą o uczniach szkół średnich.

- To najważniejsze wydarzenie popularyzujące naukę nie tylko w powiecie nyskim ale w regionie. W tym roku odwiedzi nas 2500 osób - wyjaśnia Tomasz Drewniak, prorektor ds. nauki i rozwoju w nyskiej PWSZ.

Uczestnicy mogą wziąć udział w warsztatach i wykładach. Tegoroczny festiwal poświęcony jest profilaktyce chorób układu krążenia.

- Przygotowaliśmy warsztaty, gdzie odsłoniliśmy wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii, patofizjologii, chorób serca - mówi Agnieszka Wolińska-Grabowska, zastępca dyrektora w Instytucie Nauk Medycznych.

Podczas pierwszego dnia uczestnicy mogli zobaczyć między innymi instruktaż w zakresie resuscytacji czy dowiedzieć się, jak prawidłowo kontrolować ciśnienie krwi.

Na festiwalu można obejrzeć najnowocześniejsze pomoce naukowe, takie jak trójwymiarowy model ludzkiego serca.

- Gdybyśmy chcieli na przykład dokonać jakiegoś zabiegu naprawczego to wcześniej takie serce możemy sobie obejrzeć, zobaczyć co tam się dzieje, jak to naprawić i wtedy dopiero przystąpić do procedury medycznej - tłumaczy Piotr Bernat, koordynator ds. współpracy z otoczeniem społecznym.

Nyski Festiwal Nauki potrwa do jutra.
Tomasz Drewniak
Agnieszka Wolińska - Grabowska
Piotr Bernat

Wiadomości z regionu

2018-10-18, godz. 21:30 Ugoda zawarta do grudnia. Nie będzie akcji protestacyjnej pielęgniarek w Powiatowym Centrum Zdrowia w Kluczborku Nie będzie akcji protestacyjnej pielęgniarek i położnych Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku. Przedstawicielki związków zawodowych osiągnęły porozumienie ... » więcej 2018-10-18, godz. 20:49 Miniatura nyskiej bazyliki ma pozwolić niewidomym "zobaczyć" zabytek Przed nyską bazyliką stanęła odlana z brązu makieta, odwzorowująca kształt zabytku. Ma ona pomóc niewidomym w poznawaniu walorów kościoła oraz stojącej obok d ... » więcej 2018-10-18, godz. 20:45 Nowoczesna podsumowała kampanię w powiecie nyskim. "Nadchodzące wybory będą równie ważne, jak te w 1990 roku" - Nysa na naszej mapie wyborczej jest jednym z najważniejszych miejsc - zapewniał podczas konferencji prasowej zorganizowanej na miejscowym Rynku poseł Nowocz ... » więcej 2018-10-18, godz. 20:00 Budowa zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny już za półmetkiem. Ma być gotowy w styczniu 2020 roku [ZDJĘCIA] Ponad połowa zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny jest już wybudowana. Inwestor i wykonawca zapowiadają, że do 18 stycznia 2020 roku, całość będzie go ... » więcej 2018-10-18, godz. 19:40 Zofia Małas: Chcemy odwrócić negatywny trend postrzegania pielęgniarstwa Pensja podstawowa od 3 tysięcy złotych w górę i mniej pacjentów pod opieką na dyżurze - tak zmienić mają się warunki pracy i płacy pielęgniarek oraz położnych ... » więcej 2018-10-18, godz. 19:30 Nacisk na rozmowy, współpracę i złożone obietnice. Koalicja Obywatelska zrobiła bilans kampanii Koalicja Obywatelska podsumowała kampanię wyborczą w Opolu. Na konferencji prasowej samorządowcy i politycy Platformy Obywatelskiej oraz Nowoczesnej podkreśla ... » więcej 2018-10-18, godz. 19:30 Klub radnych Razem dla Opola podsumował działania w mijającej kadencji. "RdO zdało egzamin" Klub RdO liczył 4 radnych i jak podkreśla Krzysztof Drynda to nie są radni przypadkowi i bierni. - Wielokrotnie można było obserwować jaka jest aktywność nasz ... » więcej 2018-10-18, godz. 18:45 Nyski PiS podsumował kampanię wyborczą. "Mamy program spójny na każdym szczeblu" - Chcemy wykorzystać okazję, że rząd Prawa i Sprawiedliwości do tej pory pomagał Nysie i dalej zamierza pomagać - zapowiada Paweł Nakonieczny, który ubiega si ... » więcej 2018-10-18, godz. 18:30 Radni Opola znów nie uchwalili projektu miejskiego becikowego Inicjatywa klubu Prawa i Sprawiedliwości wróciła na sesję rady miasta Opola po raz trzeci. Przypomnijmy, 'becikowe' uchwalono w maju, ale już wtedy pojawiały ... » więcej 2018-10-18, godz. 18:00 Napad na sklep w Rudnikach. Sprzedawczyni spłoszyła napastnika Nieudany napad na sklep w Rudnikach w powiecie oleskim. Dziś (18.10) około 16.30 zamaskowany mężczyzna, z chustą na twarzy, wszedł do sklepu spożywczego i gro ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »