Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-21, 21:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: mieszkańcom, którzy nie mają centralnego ogrzewania i piwnic gmina buduje komórki

Kolejny etap rewitalizacji Prudnika. Komórki dla mieszkańców [zdj. Jan Poniatyszyn]
Kolejny etap rewitalizacji Prudnika. Komórki dla mieszkańców [zdj. Jan Poniatyszyn]
Kolejny etap rewitalizacji Prudnika. Komórki dla mieszkańców [zdj. Jan Poniatyszyn]
Kolejny etap rewitalizacji Prudnika. Komórki dla mieszkańców [zdj. Jan Poniatyszyn]
Kontrowersje wzbudza kolejny etap rewitalizacji Prudnika. Zastrzeżenia dotyczące zakresu prac mają mieszkańcy. Inwestycja obejmuje najbardziej zaniedbany oraz zdegradowany społecznie kwartał miasta. Koszt to blisko 7,5 mln złotych z tego pięć milionów to unijne dofinansowanie.
- W planach brakuje zieleni, podłączenia budynków do miejskiej ciepłowni, za to budują nam komórki – mówi mieszkaniec ulicy Szkolnej. – Jak już coś robią to mogliby podciągnąć centralne ogrzewanie. Do końca jest to wszystko nieprzemyślane.

- Nie rozumie podejścia gminy do rewitalizacji – powiedział mieszkaniec odnawianego śródmieścia. – Przecież można było każdemu dać dopłatę do pieców i problem smogu byłby już w tym kwartale rozwiązany.

- Buduje się komórki na węgiel, co jest kompromitacją i brakiem myślenia strategicznego – krytykuje prudnicki przedsiębiorca.

Rewitalizacja kwartału Prudnika obejmie ponad osiem hektarów zabudowy śródmiejskiej. O potrzebie odnowy tej części miasta mówi się już od dekady.

- Większość budynków w tym kwartale należy do wspólnot mieszkaniowych i aby tam cokolwiek zrobić musimy mieć zgodę ich właścicieli – wyjaśnia Franciszek Fejdych, który burmistrzem Prudnika jest od 12 lat. – Mamy ciągnięte sieci ciepłownicze i uzgodnienia z trzema wspólnotami mieszkaniowymi. Te wszystkie podłączenia będą robione od strony ulic. Zatem nie będą burzyły tego, co robimy teraz w ramach czwartego etapu rewitalizacji. O budowę komórek na podwórkach wystąpili do nas mieszkańcy, gdyż nie posiadają piwnic, a mają rowery, wózki oraz różnego rodzaju sprzęty, których nie mają, gdzie trzymać.

Kolejny etap rewitalizacji Prudnika to największa tegoroczna inwestycja gminy. W sobotę o godzinie 11 w Prudniku rozpocznie się Samorządowa Loża Radiowa. Do udziału w programie Radia Opole zaprosiliśmy lokalnych polityków, samorządowców, a tematem debaty będą sukcesy i problemy tej gminy.
Mieszkańcy Prudnika
Franciszek Fejdych

Wiadomości z regionu

2019-01-23, godz. 21:43 Śmiertelne zatrucie tlenkiem węgla w Kluczborku. Nie żyje 33-letni mężczyzna Do śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla doszło dzisiaj (23.01) w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego w dzielnicy Podwale w Kluczborku. 33-letniego mężcz ... » więcej 2019-01-23, godz. 20:30 Spór o podwyżki w DPS w Sławięcicach. W sprawę włączył się ministerialny mediator W ubiegłym roku pracownicy trzech jednostek w Kędzierzynie-Koźlu weszli w spór zbiorowy z prowadzącymi je organami. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społe ... » więcej 2019-01-23, godz. 20:00 Z Komprachcic do Opola autobusem za złotówkę. Mieszkańcy gminy przez kolejne 10 lat będą mogli korzystać zniżek w rama ... Mieszkańcy Komprachcic przez kolejne 10 lat będą mogli korzystać z Opolskiej Karty Rodziny i Seniora. Władze gminy podpisały w tej sprawie porozumienie z wład ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:30 "Bardzo dobrze, że Polska wykazała inicjatywę w sprawie brexitu". Sławomir Kłosowski dla Radia Opole prosto z Brukseli Do tej pory było tak, że wszystkie 27 państw członkowskich scedowało negocjacje z Wielką Brytanią na Michela Barniera i Donalda Tuska a rozwój sytuacji pokazu ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:00 Miała być kilkumilionowa dotacja, została negatywna rekomendacja. Chodzi o unijny program dotyczący jakości powietrza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska nie przyzna opolskiemu urzędowi marszałkowskiemu 4,5 miliona złotych. Chodzi o projekt związany z monitorowaniem i ochroną ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:00 Opolskie szkoły dostały laptopy dla punktów informacji i kariery 51 szkół zawodowych z Opolszczyzny otrzymało laptopy, które trafią do Szkolnych Punktów Informacji i Kariery (tzw. SzPIK-ów), służących rozwijaniu współpracy ... » więcej 2019-01-23, godz. 18:00 100 mln dotacji na budowę centrum przesiadkowego Opole Wschód zagrożone? Ekolodzy wysłali skargę do Komisji Europejski ... Stowarzyszenie Technologii Ekologicznych SILESIA wysłało skargę do Komisji Europejskiej o odebranie 100 milionów złotych dotacji przyznanych na budowę centrum ... » więcej 2019-01-23, godz. 17:15 We wrześniu nie będzie mniej szkół podstawowych w gminie Olesno. Powstają za to oddziały przedszkolne Osiem szkół podstawowych nadal będzie funkcjonować w gminie Olesno. Podczas przygotowań do nowego roku szkolnego zapadła decyzja, wedle której samorząd nie zl ... » więcej 2019-01-23, godz. 16:30 Nielegalne składowisko pod Niemodlinem. WIOŚ: zagrożenia dla środowiska nie stwierdzono. 3 osoby zatrzymane Na tym etapie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu nie stwierdził zagrożenia dla środowiska - chodzi o odkrycie składowiska nielegalnych odpadów ... » więcej 2019-01-23, godz. 16:00 Nielegalne składowisko w Brzęczkowicach nie było pierwsze Prokuratury okręgu opolskiego prowadziły już kilka innych postępowań w tym samym zakresie. Przede wszystkim chodzi o składowiska w Brzegu, Domaniowie i Pogorz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »