Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-21, 15:15 Autor: Katarzyna Doros

Plac manewrowy, symulatory dachowania i miasteczko rowerowe. Dzień otwartych drzwi w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Opolu

Dzień otwarty w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Dzień otwarty w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Dzień otwarty w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Dzień otwarty w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Dzień otwarty w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Dzień otwarty w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Tym razem kontakt z egzaminatorami na prawo jazdy nikogo nie stresował. Opolski Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego otworzył swoje drzwi, by promować bezpieczeństwo na drogach wśród pieszych, rowerzystów i kierowców w każdym wieku. Chętni mogli sprawdzić swoją wiedzę podczas próbnego egzaminu teoretycznego i ćwiczyć na placu manewrowym.
- Mamy tu miasteczko ruchu drogowego, zadaniem dzieci jest wykonywanie podstawowych manewrów, skręty w prawo, w lewo i przede wszystkim stosowanie się do znaków pionowych - mówi Maciej Kalitan, egzaminator Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu.

- Niebieski znak z białymi strzałkami w kole to znak ronda, jeśli razem z nim stoi ten żółty trójkąt to znaczy, że trzeba zwolnić, bo inni akurat robią rondo i są w ruchu. Po to, żeby im drogi nie zajechać - mówi Hubert.

- Ćwiczyłem na symulatorze i wypadłem z drogi. Mam w domu takie gry, które też są symulatorami jazdy i uważam, że one uczą przepisów i zachowań na drodze - dodaje Michał.

- Przestrzegamy przed rutyną, która wkrada się u doświadczonych kierowców i rowerzystów oraz przed tym, jak wpływa to na nasze bezpieczeństwo - mówi Edward Kinder, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. - To są symulatory dachowania, symulatory zderzeń, takie rzeczy, które uświadamiają uczestnikom ruchu drogowego, co się może zdarzyć np. w sytuacji, jeśli nie mamy zapiętych pasów lub jeśli samochód wypadnie z drogi. Pokazujemy również jak działa na organizm alkohol. Natomiast miernik czasu reakcji przydaje się dla osób, które mają problem z koncentracją lub dla seniorów, którzy ze względu na wiek mogą reagować troszeczkę wolniej na daną sytuację - dodaje.

Dla młodzieży przygotowano pokaz próbnego egzaminu praktycznego na kategorię "A" prawa jazdy i pokaz ratownictwa medycznego.
Edward Kinder
Uczestnicy

Wiadomości z regionu

2019-12-11, godz. 21:00 Jak powiedzieć pacjentowi, że umiera? Jak rozmawiać z rodziną chorego? Warsztaty w urzędzie marszałkowskim Próba zrozumienia drugiej strony, niewyłączanie emocji, spokój i miejsce odpowiednie do rozmowy. Komunikowanie się z rodziną pacjenta umierającego było tematem… » więcej 2019-12-11, godz. 20:30 Brakuje wszystkiego. Strażacy z Kadłuba Turawskiego zbierają sprzęt dla ochotniczych jednostek na Ukrainie Od kasków, po węże i prądownice. Strażacy ochotnicy z Kadłuba Turawskiego nie tylko uczestniczą w lokalnych akcjach, ale ich pomoc sięga znacznie dalej. Jeżdżą… » więcej 2019-12-11, godz. 19:00 Zachorowania liczone w tysiącach. Eksperci apelują, żeby nie lekceważyć grypy Ponad 14 tysięcy osób w województwie opolskim od września trafiło do lekarza w związku z grypą, bądź chorobami grypopodobnymi. Hospitalizacji wymagało 13 osób… » więcej 2019-12-11, godz. 18:00 Śląski Wawel z nowym dachem. Zakończył się remont trwający od lipca. W planach kolejne prace Zakończyły się prace remontowe prowadzone w brzeskim zamku. Przez ostatnie miesiące zabytek zyskał nową więźbę i pokrycie dachowe. Renowacji doczekała się także… » więcej 2019-12-11, godz. 18:00 Cieplej, kolorowo i oszczędniej. Termomodernizacja PSP nr 19 w Kędzierzynie-Koźlu dobiegła końca Zakończyła się gruntowna modernizacja Publicznej Szkoły Podstawowej nr 19 w Kędzierzynie-Koźlu. Uczniowie nie tylko mają cieplej, ale i przytulniej, bo odświeżony… » więcej 2019-12-11, godz. 17:00 Przywiózł amfetaminę z Niemiec i ukradł koła z felgami. Sąd skazał go na dwa lata więzienia 2 lata w więzieniu spędzi Dawid S. za przywiezienie z Niemiec 400 gramów amfetaminy, udzielanie narkotyków i kradzież kół z felgami w Kluczborku. » więcej 2019-12-11, godz. 16:45 Osadzeni w więzieniu w Strzelcach Opolskich skarżą się na złą jakość powietrza i pozywają gminę Osadzeni z Zakładu Karnego Nr 1 w Strzelcach Opolskich pozywają gminę z powodu złej jakości powietrza i domagają się odszkodowania w wysokości trzech i dwóch tysięcy… » więcej 2019-12-11, godz. 16:45 Opolska Fundacja DOM otrzymała nowego busa do transportu osób niepełnosprawnych Opolska fundacja DOM ma nowy samochód do przewozu osób niepełnosprawnych. Bus z windą do transportu osób na wózkach, umożliwi dowóz podopiecznych na zajęcia. Kazimierz… » więcej 2019-12-11, godz. 16:15 Opole: Radio Sygnały zapraszają studentów na Jarmark Świąteczny Na kampusie Uniwersytetu Opolskiego trwa Jarmark Świąteczny. Opolscy studenci mogą skosztować przygotowanych dań, wziąć udział w konkursach i karaoke. W tym roku… » więcej 2019-12-11, godz. 15:30 Tarnów Opolski: strażacy pomagali ratować operatora koparki. Mężczyzna źle się poczuł Nietypowa akcja strażaków w Tarnowie Opolskim. Ratownicy musieli ewakuować z kabiny maszyny operatora koparki. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »