Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-19, 10:00 Autor: Bogusław Kalisz

W Opolu dyskutują jak ożywić polskie rzeki. Rusza I Kongres Żeglugi Śródlądowej

Barka na Odrze [fot. Marcin Skomudek]
Barka na Odrze [fot. Marcin Skomudek]
W Opolu rozpoczyna się I Kongres Żeglugi Śródlądowej. Wezmą w nim udział przedstawiciele rządu, samorządów lokalnych oraz przedsiębiorcy.
- Mamy o czym rozmawiać i jest się już czym pochwalić. Żegluga to nie tylko Odra, Wisła ale także kanały, które pozwalają na transport towarów, to także połączenia z portami morskimi - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Adrian Czubak, wojewoda opolski.

- Trwają obecnie prace na Kanale Gliwickim, który jest dostosowywany do tego, aby mógł ponownie przejąć ogromne ilości towarów, które z Górnego Śląska poprzez kanał Gliwicki płynęłyby Odrą do portów nadmorskich. Widzimy jak pięknie rozwija się Śląskie Centrum Logistyki w Gliwicach - mówi Czubak.

- Będziemy rozmawiać także o flocie, która ma pływać po polskich rzekach. Ważną sprawą będzie także edukacja, aby w przyszłości był ktoś, kto na tych statkach będzie pływał. Zauważamy, że samorządy zwracają się w stronę rzek - dodaje Czubak.

- Nie boimy się już tych rzek, że to już tylko powodzie. Budujemy mariny, budujemy bulwary nadrzeczne, aby po prostu społeczeństwo mogło tam odpoczywać i cieszyć się z uroków rzek - to jest cały, potężny mechanizm - dodaje wojewoda.

- Nie zapominamy także o kwestiach przeciwpowodziowych. Porozmawiamy także o retencji. Są lata normalne, deszczowe ale i suche i wtedy ta woda w rzekach jest bardzo potrzebna. Przedsiębiorcy świadczący transport rzeczny muszą ją mieć - dodaje gość Radia Opole.
Adrian Czubak
Adrian Czubak

Wiadomości z regionu

2019-02-17, godz. 17:00 Harcerze chcą rozwiązać hufiec w Kędzierzynie-Koźlu Harcerze z Kędzierzyna-Koźla podjęli decyzję o rozwiązaniu hufca. Powodem ma być trwający od kilku lat konflikt między instruktorami. To pierwszy krok do likw ... » więcej 2019-02-17, godz. 16:50 Zderzenie dwóch aut w powiecie opolskim W miejscowości Kotórz Mały, w gminie Turawa, doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych, którymi podróżowały łącznie 4 osoby. » więcej 2019-02-17, godz. 15:00 Mija 96 lat od powstania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Siedzibą było Opole [ZDJĘCIA] W Opolu uroczyście świętowano 96. rocznicę powołania do życia I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Swoją siedzibę miała ona właśnie w stolicy regionu. Uro ... » więcej 2019-02-17, godz. 15:00 Świetlica w Kotlarni będzie miała profesjonalne zaplecze kuchenne Rozpoczął się remont świetlicy w Kotlarni w gminie Bierawa. Nie jest to duża inwestycja, ale długo oczekiwana przez mieszkańców. » więcej 2019-02-17, godz. 14:30 Bez prawa jazdy wsiadł za kierownicę ciężarówki. Wiózł żywy inwentarz Kierowcę bez uprawnień zatrzymali mundurowi Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego. Mężczyzna zdecydował się na kurs ciężarówką załadowaną żywymi zwierzę ... » więcej 2019-02-17, godz. 13:45 Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kota. Pomagajmy kotom, zwłaszcza w czasie zimy W Opolu nie mamy kotów bezdomnych, bo te prawie zawsze trafiają do schroniska. Mamy za to koty wolno żyjące. » więcej 2019-02-17, godz. 13:15 Chłopczyk przygnieciony konarem doznał poważnego urazu mózgu. "Jest w stanie skrajnie ciężkim" Stan 5-latka, który w piątkowe popołudnie został przygnieciony przez drzewo jest bardzo ciężki. Chłopczyk przebywa na oddziale intensywnej opieki medycznej dl ... » więcej 2019-02-17, godz. 12:00 Miłośnicy żagli poszukiwani. Trwa nabór do II Opolskiego Plebiscytu Żeglarskiego "Dar Opola" Jeszcze do 24 lutego trwa nabór kandydatur do II Opolskiego Plebiscytu Żeglarskiego 'Dar Opola'. To inicjatywa Opolskiego Stowarzyszenia Muzycznego 'Pieśni sp ... » więcej 2019-02-17, godz. 10:08 Tablice upamiętnią 120 lat posługi zakonnic w Branicach W czasie uroczystej mszy w bazylice w Branicach biskup opolski Andrzej Czaja odsłoni tablice upamiętniające 120 lat posługi Sióstr Maryi Niepokalanej w tym wł ... » więcej 2019-02-17, godz. 09:16 Jechał non stop blisko 400 kilometrów, tachograf nie był aktywny Mandatem wysokości 2 tysięcy złotych ukarany został serbski kierowca zatrzymany przez inspektorów z opolskiego oddziału Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drog ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »