Radio Opole » Gospodarka
2018-09-19, 18:20 Autor: Witold Wośtak

Trwa I Kongres Żeglugi Śródlądowej. Wczoraj fachowcy rozmawiali o ożywieniu polskich rzek. Dzisiaj ciąg dalszy [FILMY, ZDJĘCIA]

Barka na Odrze [fot. Marcin Skomudek]
Barka na Odrze [fot. Marcin Skomudek]
I Kongres Żeglugi Śródlądowej - posiedzenie Rady Promocji Żeglugi Śródlądowej [fot. Justyna Krzyżanowska]
I Kongres Żeglugi Śródlądowej - posiedzenie Rady Promocji Żeglugi Śródlądowej [fot. Justyna Krzyżanowska]
O promocji żeglugi śródlądowej debatowano w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. To była pierwsza odsłona I Kongresu Żeglugi Śródlądowej w Opolu.
Na spotkaniu rozmawiano między innymi o sposobach na ożywienie dróg wodnych, których poziom mógłby nawiązać do Europy Zachodniej.

- Wszystkie kraje sąsiednie czekają, aż coś zrobimy z Odrą - mówi prof. Zygmunt Babiński, przewodniczący Rady Promocji Żeglugi Śródlądowej. Jego zdaniem, choć transport wodny to bardzo istotna gałąź, zapominamy o innych funkcjach rzeki.

- Rzeki to nie tylko transport wodny, bo to również turystyka. Są przecież kraje żyjące z turystyki wodnej – rzecznej. To również sposób na pozyskiwanie taniej i ekologicznej energii elektrycznej, o czym najczęściej zapominamy. Są przecież kraje bazujące na energii wodnej.

Największym problemem jest dostępność dróg wodnych. - Transporty na głównych drogach wodnych są incydentalne - zaznacza kapitan Bartosz Fabiańczyk, prezes Związku Polskich Armatorów Śródlądowych ze Szczecina. Związek zrzesza ponad 60 armatorów i 300 statków pływających w całej Europie.

- Nie ma regularności. Na pewno jednostki są o wiele płytsze, a przestrzenie ładunkowe nie mogą być w pełni zagospodarowane ze względu właśnie na brak odpowiednich dróg wodnych. Są zaniedbane i brak im modernizacji, a głównie chodzi o głębokości tranzytowe oraz zanurzenie statków. Kiedy będą możliwości transportowe, armatorzy dostosują się bardzo szybko. To o wiele szybszy proces niż zaadaptowanie rzek do transportu.

Na drugim posiedzeniu zamkniętym spotkała się dziś Grupa Robocza Dunaj Odra Łaba. Główną część kongresu zaplanowano jednak na jutro (20.09) w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym.
Bartosz Fabiańczyk, prezes Związku Polskich Armatorów Śródlądowych (19.09.2018)
Zygmunt Babiński
Bartosz Fabiańczyk
Dr hab. Zygmunt Babiński, przewodniczący Rady do spraw Promocji Żeglugi Śródlądowej (19.09.2018)

Gospodarka

2024-07-22, godz. 09:39 NIK o pobieraniu opłat związanych z nieruchomościami - W czterech opolskich urzędach gmin - w Chrząstowicach, Dobrzeniu Wielkim, Komprachcicach i Turawie - kontrolerzy NIK ujawnili nieprawidłowości związane… » więcej 2024-07-20, godz. 17:07 Bony zasiedleniowe i zatrudnieniowe coraz bardziej atrakcyjne dla młodych ludzi bez pracy Zainteresowanie bonami zatrudnieniowymi widać w Powiatowym Urzędzie Pracy w Opolu. Na koniec czerwca takich świadczeń wypłacano 113. » więcej 2024-07-19, godz. 18:00 Cała załoga Walcowni Rur Andrzej z wypowiedzeniami. Czy znajdzie się dla nich praca? Wszyscy pracownicy Walcowni Rur 'Andrzej' w Zawadzkiem otrzymali już wypowiedzenia. Przypomnijmy, po tym jak zarząd spółki Alchemia z Grupy Boryszew podjął… » więcej 2024-07-19, godz. 15:01 Czy będzie rządowa dotacja na budowę nowego mostu w Opolu? Było spotkanie z ministrem Władze Opola lobbują za budową nowego mostu przez Odrę. Prezydent Arkadiusz Wiśniewski spotkał się w tej sprawie z Dariuszem Klimczakiem, ministrem infrastruktury… » więcej 2024-07-18, godz. 08:00 Coraz mniej ofert pracy trafia do publicznych pośredników. "Portale są szybsze i łatwiejsze" O zgłaszanie ofert pracy apeluje do przedsiębiorców Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy i Powiatowy Urząd Pracy w Opolu. » więcej 2024-07-17, godz. 11:45 Brakuje ofert wakacyjnej pracy dla uczniów. "To większa odpowiedzialność pracodawców" Niewiele jest ofert pracy w te wakacje dla uczniów. Tak wynika z danych Opolskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy i Powiatowego Urzędu Pracy… » więcej 2024-07-17, godz. 11:15 Prezes SIM Opolskie w Radiu Opole: Czy plan spółki jest zagrożony? 12 opolskich gmin oraz Krajowy Zasób Nieruchomości są udziałowcami powołanej w listopadzie 2021 roku spółki SIM Opolskie, która zapowiadała wybudowanie… » więcej 2024-07-16, godz. 21:09 Jest pomysł na pompownię ze zlewnią. Jasiona w gminie Lubrza ma być podłączona do kanalizacji Prudnika Władze Lubrzy zapowiadają przyśpieszenie w kanalizowaniu gminy. Większość wiosek nie ma zbiorczego odbioru przydomowych ścieków, które przewożone są… » więcej 2024-07-15, godz. 14:22 Najpierw wypiękniał rynek. Teraz drogi dojazdowe Na rynek główny w Koźlu dostaniemy się kolejną odrestaurowaną przecznicą. Właśnie zakończyła się gruntowna przebudowa ulicy Sienkiewicza. Brukowa nawierzchnia… » więcej 2024-07-14, godz. 14:00 Ruszył remont drogi powiatowej na trasie Rozmierka-Grodzisko. Będą utrudnienia dla kierowców Już nie grysy, a przede wszystkim masy bitumiczne na całych odcinkach jezdni. Powiat strzelecki inwestuje w remonty i wymienia części dróg, aby te były bardziej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »