Radio Opole » Gospodarka
2018-09-19, 18:20 Autor: Witold Wośtak

Trwa I Kongres Żeglugi Śródlądowej. Wczoraj fachowcy rozmawiali o ożywieniu polskich rzek. Dzisiaj ciąg dalszy [FILMY, ZDJĘCIA]

Barka na Odrze [fot. Marcin Skomudek]
Barka na Odrze [fot. Marcin Skomudek]
I Kongres Żeglugi Śródlądowej - posiedzenie Rady Promocji Żeglugi Śródlądowej [fot. Justyna Krzyżanowska]
I Kongres Żeglugi Śródlądowej - posiedzenie Rady Promocji Żeglugi Śródlądowej [fot. Justyna Krzyżanowska]
O promocji żeglugi śródlądowej debatowano w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. To była pierwsza odsłona I Kongresu Żeglugi Śródlądowej w Opolu.
Na spotkaniu rozmawiano między innymi o sposobach na ożywienie dróg wodnych, których poziom mógłby nawiązać do Europy Zachodniej.

- Wszystkie kraje sąsiednie czekają, aż coś zrobimy z Odrą - mówi prof. Zygmunt Babiński, przewodniczący Rady Promocji Żeglugi Śródlądowej. Jego zdaniem, choć transport wodny to bardzo istotna gałąź, zapominamy o innych funkcjach rzeki.

- Rzeki to nie tylko transport wodny, bo to również turystyka. Są przecież kraje żyjące z turystyki wodnej – rzecznej. To również sposób na pozyskiwanie taniej i ekologicznej energii elektrycznej, o czym najczęściej zapominamy. Są przecież kraje bazujące na energii wodnej.

Największym problemem jest dostępność dróg wodnych. - Transporty na głównych drogach wodnych są incydentalne - zaznacza kapitan Bartosz Fabiańczyk, prezes Związku Polskich Armatorów Śródlądowych ze Szczecina. Związek zrzesza ponad 60 armatorów i 300 statków pływających w całej Europie.

- Nie ma regularności. Na pewno jednostki są o wiele płytsze, a przestrzenie ładunkowe nie mogą być w pełni zagospodarowane ze względu właśnie na brak odpowiednich dróg wodnych. Są zaniedbane i brak im modernizacji, a głównie chodzi o głębokości tranzytowe oraz zanurzenie statków. Kiedy będą możliwości transportowe, armatorzy dostosują się bardzo szybko. To o wiele szybszy proces niż zaadaptowanie rzek do transportu.

Na drugim posiedzeniu zamkniętym spotkała się dziś Grupa Robocza Dunaj Odra Łaba. Główną część kongresu zaplanowano jednak na jutro (20.09) w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym.
Bartosz Fabiańczyk, prezes Związku Polskich Armatorów Śródlądowych (19.09.2018)
Zygmunt Babiński
Bartosz Fabiańczyk
Dr hab. Zygmunt Babiński, przewodniczący Rady do spraw Promocji Żeglugi Śródlądowej (19.09.2018)

Gospodarka

2018-11-17, godz. 08:30 Nowe prawo wodne wciąż pozostaje nie do końca jasne i bywa różnie interpretowane Nowe prawo wodne było jednym z tematów jesiennej konferencji Rybackiej Lokalnej Grupy Działania 'Opolszczyzna' w niemodlińskim ośrodku kultury. » więcej 2018-11-16, godz. 18:30 Opolskie w krajowej czołówce hodowli karpia. Mimo najmniejszej powierzchni stawów Województwo opolskie jest liderem w Polsce pod względem wydajności hodowli karpia. Oznacza to największą liczbę kilogramów ryby na jeden hektar. » więcej 2018-11-16, godz. 14:00 Prudnik: przyszłoroczne inwestycje powiatu ograniczą m.in. rosnące wydatki na oświatę Mniejsze dochody i mniejszy zakres inwestycji niż w tym roku. Taki w ogólnym zarysie jest projekt przyszłorocznego budżetu powiatu prudnickiego. Do połowy lis ... » więcej 2018-11-16, godz. 09:29 Niebieskie pojemniki na makulaturę pojawią się za kilka miesięcy w Opolu Szykują się zmiany w segregacji odpadów w Opolu. W kwietniu przyszłego roku obok żółtych, brązowych, czy czarnych pojemników na śmieci, staną także niebieskie ... » więcej 2018-11-15, godz. 16:35 Mieszkańcy Głuchołaz korzystają z dotacji na usuwanie azbestu. "Niektórzy liczą, że gmina sfinansuje też nowy dach" Właściciele prawie 140 obiektów znajdujących się na terenie gminy Głuchołazy skorzystali jak dotąd z gminnego programu dofinansowania utylizacji azbestu. » więcej 2018-11-15, godz. 10:30 Kędzierzyn-Koźle gości przedsiębiorców i inwestorów na specjalnej konferencji Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, to cykl spotkań, szkoleń i prelekcji skierowanych do przedsiębiorców i inwestorów. Zorganizowane przez Kędzierzyńsko-Kozi ... » więcej 2018-11-15, godz. 07:00 Włodarze Krapkowic chcą skorzystać z programu Mieszkanie Plus. Na początek jeden lub dwa budynki Gmina Krapkowice szykuje się do udziału w rządowym programie Mieszkanie Plus. We wrześniu tego roku zmieniły się zasady i teraz można korzystać z programu jed ... » więcej 2018-11-14, godz. 17:36 KRUS podsumował konkurs "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne". Opolszczyzna na czele Opolszczyzna ma najniższy wskaźnik wypadków w rolnictwie w kraju. Tak wynika z analiz prowadzonych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. KRUS podsu ... » więcej 2018-11-14, godz. 14:02 Opole znów z rekordowym budżetem. Miasto pół miliarda złotych przeznaczy na inwestycje 1,333 miliarda złotych - to budżet Opola na 2019 rok. Oznacza to kolejny finansowy rekord miasta. Budżet 2019 względem tegorocznego będzie większy o blisko 20 ... » więcej 2018-11-14, godz. 11:00 Trwa Światowy Tydzień Przedsiębiorczości W Opolu to wydarzenie odbywa się pod hasłem 'Mówimy o tradycji, myślimy o przyszłości'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »