Radio Opole » Gospodarka
2018-09-19, 18:20 Autor: Witold Wośtak

Trwa I Kongres Żeglugi Śródlądowej. Wczoraj fachowcy rozmawiali o ożywieniu polskich rzek. Dzisiaj ciąg dalszy [FILMY, ZDJĘCIA]

Barka na Odrze [fot. Marcin Skomudek]
Barka na Odrze [fot. Marcin Skomudek]
I Kongres Żeglugi Śródlądowej - posiedzenie Rady Promocji Żeglugi Śródlądowej [fot. Justyna Krzyżanowska]
I Kongres Żeglugi Śródlądowej - posiedzenie Rady Promocji Żeglugi Śródlądowej [fot. Justyna Krzyżanowska]
O promocji żeglugi śródlądowej debatowano w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. To była pierwsza odsłona I Kongresu Żeglugi Śródlądowej w Opolu.
Na spotkaniu rozmawiano między innymi o sposobach na ożywienie dróg wodnych, których poziom mógłby nawiązać do Europy Zachodniej.

- Wszystkie kraje sąsiednie czekają, aż coś zrobimy z Odrą - mówi prof. Zygmunt Babiński, przewodniczący Rady Promocji Żeglugi Śródlądowej. Jego zdaniem, choć transport wodny to bardzo istotna gałąź, zapominamy o innych funkcjach rzeki.

- Rzeki to nie tylko transport wodny, bo to również turystyka. Są przecież kraje żyjące z turystyki wodnej – rzecznej. To również sposób na pozyskiwanie taniej i ekologicznej energii elektrycznej, o czym najczęściej zapominamy. Są przecież kraje bazujące na energii wodnej.

Największym problemem jest dostępność dróg wodnych. - Transporty na głównych drogach wodnych są incydentalne - zaznacza kapitan Bartosz Fabiańczyk, prezes Związku Polskich Armatorów Śródlądowych ze Szczecina. Związek zrzesza ponad 60 armatorów i 300 statków pływających w całej Europie.

- Nie ma regularności. Na pewno jednostki są o wiele płytsze, a przestrzenie ładunkowe nie mogą być w pełni zagospodarowane ze względu właśnie na brak odpowiednich dróg wodnych. Są zaniedbane i brak im modernizacji, a głównie chodzi o głębokości tranzytowe oraz zanurzenie statków. Kiedy będą możliwości transportowe, armatorzy dostosują się bardzo szybko. To o wiele szybszy proces niż zaadaptowanie rzek do transportu.

Na drugim posiedzeniu zamkniętym spotkała się dziś Grupa Robocza Dunaj Odra Łaba. Główną część kongresu zaplanowano jednak na jutro (20.09) w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym.
Bartosz Fabiańczyk, prezes Związku Polskich Armatorów Śródlądowych (19.09.2018)
Zygmunt Babiński
Bartosz Fabiańczyk
Dr hab. Zygmunt Babiński, przewodniczący Rady do spraw Promocji Żeglugi Śródlądowej (19.09.2018)

Gospodarka

2019-10-20, godz. 15:26 Plac św. Sebastiana w Opolu oficjalnie otwarty. Przebudowa wzbudza mieszane uczucia wśród mieszkańców [ZDJĘCIA] Opolanie mogą już w pełni korzystać ze zrewitalizowanego placu świętego Sebastiana. Uroczystemu otwarciu (19.10) odnowionej przestrzeni towarzyszyły liczne at ... » więcej 2019-10-20, godz. 07:56 W Dańcu "prostują murawę". Powstaje bezpieczne boisko dla dzieci i dorosłych Ma być bezpiecznie, nowocześnie i ... równo. Boisko w Dańcu, w gminie Chrząstowice zyskuje nowe oblicze. Po wielu latach obiekt doczekał się remontu. » więcej 2019-10-18, godz. 17:02 Do jesieni 2022 przy ul. 1 Maja w Opolu powstanie nowy dworzec. Będą też parkingi i zielone tarasy Za dwa lata w miejscu dworca PKS w Opolu powstanie wielopoziomowy parking ze stanowiskami autobusowymi na parterze. Budowy podjęła się firma Warbud, której mi ... » więcej 2019-10-18, godz. 15:00 Dotacje w kwocie 5 tysięcy złotych dla wszystkich sołectw z Opolszczyzny Sołectwa województwa opolskiego za pośrednictwem gmin będą mogły ubiegać się o pomoc finansową w wysokości 5000 złotych. Marszałkowska Inicjatywa Sołecka na l ... » więcej 2019-10-18, godz. 12:50 Niedługo zamkniecie ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Będą duże utrudnienia Kończą się przygotowania do przebudowy ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Już niedługo kierowcy będą musieli się liczyć ze sporymi utrudnieniami, bo dro ... » więcej 2019-10-18, godz. 08:00 Ozimek wypuszcza obligacje na 10 milionów złotych. To jedyna szansa, żeby wyremontować drogi Obligacje na drogi. To pomysł radnych Ozimka, którzy na sesji zatwierdzili sprzedaż obligacji, a pozyskane pieniądze zostaną przekazane na inwestycje drogowe. » więcej 2019-10-17, godz. 17:30 Świat się zmienia i ciągle stawia nowe wyzwania. 100 lat Stowarzyszenia Elektryków Polskich Jest to najstarsze stowarzyszenie w kraju. Zrzesza zarówno inżynierów, techników, jak i młodych adeptów tego rzemiosła, a jego głównymi zadaniami są popularyz ... » więcej 2019-10-17, godz. 15:30 95 proc. gminy Ozimek już skanalizowane. To koniec rozbudowy sieci Ozimek kończy inwestycje kanalizacyjne. Po ostatnim etapie, który obejmuje sołectwa Schodnia, Pustków i część miasta Ozimka, do sieci będzie podłączonych 95 p ... » więcej 2019-10-17, godz. 13:00 Czas przetargów. Opolskie starostwo czeka na rozstrzygnięcia i rozpoczęcie prac na dwóch odcinkach dróg Starostwo Powiatowe w Opolu przygotowuje się do remontu dwóch dróg. Jeden zostanie przeprowadzony w Magnuszowicach, w gminie Niemodlin, drugi w miejscowości W ... » więcej 2019-10-16, godz. 19:30 Nowe technologie energetyczne rozwijają się. Jak się zachować, gdy zawiodą? O tym rozmawiano w Opolu Co zrobić, gdy dojdzie do zwarcia instalacji fotowoltaicznej, którą mamy na dachu, a jak postępować w przypadku, gdy dojdzie do pożaru samochodu elektrycznego ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »