Radio Opole » Gospodarka
2018-09-19, 18:20 Autor: Witold Wośtak

Trwa I Kongres Żeglugi Śródlądowej. Wczoraj fachowcy rozmawiali o ożywieniu polskich rzek. Dzisiaj ciąg dalszy [FILMY, ZDJĘCIA]

Barka na Odrze [fot. Marcin Skomudek]
Barka na Odrze [fot. Marcin Skomudek]
I Kongres Żeglugi Śródlądowej - posiedzenie Rady Promocji Żeglugi Śródlądowej [fot. Justyna Krzyżanowska]
I Kongres Żeglugi Śródlądowej - posiedzenie Rady Promocji Żeglugi Śródlądowej [fot. Justyna Krzyżanowska]
O promocji żeglugi śródlądowej debatowano w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. To była pierwsza odsłona I Kongresu Żeglugi Śródlądowej w Opolu.
Na spotkaniu rozmawiano między innymi o sposobach na ożywienie dróg wodnych, których poziom mógłby nawiązać do Europy Zachodniej.

- Wszystkie kraje sąsiednie czekają, aż coś zrobimy z Odrą - mówi prof. Zygmunt Babiński, przewodniczący Rady Promocji Żeglugi Śródlądowej. Jego zdaniem, choć transport wodny to bardzo istotna gałąź, zapominamy o innych funkcjach rzeki.

- Rzeki to nie tylko transport wodny, bo to również turystyka. Są przecież kraje żyjące z turystyki wodnej – rzecznej. To również sposób na pozyskiwanie taniej i ekologicznej energii elektrycznej, o czym najczęściej zapominamy. Są przecież kraje bazujące na energii wodnej.

Największym problemem jest dostępność dróg wodnych. - Transporty na głównych drogach wodnych są incydentalne - zaznacza kapitan Bartosz Fabiańczyk, prezes Związku Polskich Armatorów Śródlądowych ze Szczecina. Związek zrzesza ponad 60 armatorów i 300 statków pływających w całej Europie.

- Nie ma regularności. Na pewno jednostki są o wiele płytsze, a przestrzenie ładunkowe nie mogą być w pełni zagospodarowane ze względu właśnie na brak odpowiednich dróg wodnych. Są zaniedbane i brak im modernizacji, a głównie chodzi o głębokości tranzytowe oraz zanurzenie statków. Kiedy będą możliwości transportowe, armatorzy dostosują się bardzo szybko. To o wiele szybszy proces niż zaadaptowanie rzek do transportu.

Na drugim posiedzeniu zamkniętym spotkała się dziś Grupa Robocza Dunaj Odra Łaba. Główną część kongresu zaplanowano jednak na jutro (20.09) w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym.
Bartosz Fabiańczyk, prezes Związku Polskich Armatorów Śródlądowych (19.09.2018)
Zygmunt Babiński
Bartosz Fabiańczyk
Dr hab. Zygmunt Babiński, przewodniczący Rady do spraw Promocji Żeglugi Śródlądowej (19.09.2018)

Gospodarka

2019-01-17, godz. 21:00 Stan środowiska na Opolszczyźnie jest coraz lepszy - wynika z raportu 2016 - 2017 Przemysł emituje coraz mniej szkodliwych gazów, a woda jest bardziej czysta. Stan środowiska w województwie opolskim był jednym z tematów posiedzenia Komisji ... » więcej 2019-01-17, godz. 19:15 Ponad 4 miliardy złotych ulokowali w ubiegłym roku inwestorzy na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna okazała się bezkonkurencyjna w porównaniu z pozostałymi 14 strefami w Polsce - powiedział w 'Loży Radiowej' Krzyszto ... » więcej 2019-01-17, godz. 17:45 Doradcy do spraw pieców - to pomysł samorządu województwa na walkę ze smogiem W gminach na Opolszczyźnie dzięki pieniądzom Komisji Europejskiej mają pojawić się doradcy do spraw czystego powietrza. Porozumienie w tej sprawie podpisało 2 ... » więcej 2019-01-17, godz. 14:45 Budżet Kolonowskiego skromny, ale i tak sporo przeznaczono na remonty dróg Najwięcej pieniędzy inwestycyjnych gmina Kolonowskie przeznaczy na drogi. Tegoroczny budżet jest skromny, ale mimo to, sporo się będzie w gminie budować i rem ... » więcej 2019-01-17, godz. 11:30 Co się stało ze ściekami z Otmuchowa? Sprawdza to WIOŚ Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu sprawdza, co stało się ze ściekami z Otmuchowa. Gmina ta nie posiada własnej oczyszczalni, dlatego nieczysto ... » więcej 2019-01-16, godz. 18:10 Są pieniądze na uzbrojenie strefy przemysłowej pod Nysą. Prace mają ruszyć w lutym Nysa uzbroi strefę przemysłową zlokalizowaną pod miastem. W budżecie na 2019 rok, znalazły się brakujące wcześniej pieniądze na realizację inwestycji. » więcej 2019-01-16, godz. 16:34 Byczyna będzie spłacać długi do 2034 roku. "Musieliśmy zrezygnować z inwestycji" Władze gminy Byczyna wprowadzają oszczędności z powodu 80 milionów złotych zadłużenia. Przyjęty plan zakłada spłatę zobowiązań do 2034 roku. » więcej 2019-01-16, godz. 12:00 Skromny budżet gminy Walce. Wśród inwestycji: budowa kanalizacji oraz remont przedszkola Tegoroczny budżet gminy Walce nie jest rekordowy - wyniesie nieco ponad 20 milionów złotych. W planach inwestycyjnych znalazło się wiele pozycji, w tym te naj ... » więcej 2019-01-16, godz. 11:00 Wyasfaltują drogę polną, żeby zachęcić do budowy domów Tu na razie jest ściernisko… a dokładniej droga polna. Władze gminy Ujazd przygotowują się do przebudowy ulicy Zapłotnej w Olszowej. Zlokalizowano tam działki ... » więcej 2019-01-16, godz. 07:48 Zima nie wstrzymała prac na rynku w Paczkowie. Rewitalizacja centrum miasta ma się zakończyć za pół roku Zima, przynajmniej na razie, nie wstrzymała prac budowlanych na paczkowskim rynku. Według zapewnień władz miasta, roboty idą zgodnie z planem, a termin zakońc ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »