Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-11, 18:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Mieszkają w lokalu po sklepie mięsnym i czekają na mieszkanie socjalne. Szanse mają jednak niewielkie

W takich warunkach mieszkają dwie głubczyckie rodziny [fot. Mariusz Chałupnik]
W takich warunkach mieszkają dwie głubczyckie rodziny [fot. Mariusz Chałupnik]
W takich warunkach mieszkają dwie głubczyckie rodziny [fot. Mariusz Chałupnik]
W takich warunkach mieszkają dwie głubczyckie rodziny [fot. Mariusz Chałupnik]
W takich warunkach mieszkają dwie głubczyckie rodziny [fot. Mariusz Chałupnik]
W takich warunkach mieszkają dwie głubczyckie rodziny [fot. Mariusz Chałupnik]
Nieszczelne szyby i drzwi, brak centralnego ogrzewania i bezpośredniego dostępu do ubikacji. W takich warunkach, w dwóch pomieszczeniach po sklepie mięsnym, żyją dwie rodziny w Głubczycach.
Na niecałych 50 metrach kwadratowych mieszka 10 osób, w tym czworo małych dzieci. Jedną zimę już przetrwali, ale kolejnej już sobie nie wyobrażają. Liczą, że gmina przekaże im lokal socjalny.

- Tyle, że urzędnicy nie interesują się naszym losem - mówi Izabela Gabor. - Pierwszy raz jak poszliśmy do urzędu miasta, to nie było żadnej dyskusji, bo powiedziano nam, żeby o cokolwiek się starać, to trzeba być zameldowanym. Mąż w związku z tym się zameldował. Chodziliśmy, prosiliśmy, błagaliśmy urząd miasta, ale zostaliśmy wyrzuceni, a wtedy nie mieliśmy nawet gdzie spać.

Kazimierz Bedryj, zastępca burmistrza Głubczyc, uspokaja i tłumaczy, że wszystko okaże w październiku. Teraz bowiem trwa procedura związana z uzupełnianiem list chętnych na takie mieszkania.

- Pierwszy wniosek złożony przez tych państwa był niekompletny. Drugi jest dobrze wypełniony, więc teraz pozostała kwestia opinii komisji mieszkalnictwa - mówi Bedryj. - Jeżeli rodzina spełni trzy kryteria zawarte w naszej uchwale - dochodowe, metrażowe i nie posiada żadnej innej nieruchomości, to może zakwalifikować się na listę na przydział lokali na rok 2019. Później w zależności, czy takie lokale posiadamy, to je przydzielamy.

Radny miejski i członek komisji mieszkalnictwa Józef Lenartowicz nie ma wątpliwości, że szanse na uzyskanie przez te rodziny socjalnego lokum są małe.

- W gminie takich mieszkań właściwie nie ma, a oczekujących jest dużo. Szczególnie, że lokal dla 10 osób musi spełniać dodatkowe warunki - mówi Lenartowicz. - To lokale przynajmniej o powierzchni 55 metrów kwadratowych i to muszą być lokale, które mają co najmniej trzy pokoje. Mamy takie lokale w naszych budynkach, ale one są zajęte przez lokatorów. Także trudno na dziś będzie znaleźć mieszkania, które spełniają warunki.

W zasobach gminy Głubczyce jest niecałe 130 lokali socjalnych.
Izabela Gabor
Kazimierz Bedryj
Józef Lenartowicz

Wiadomości z regionu

2019-04-25, godz. 09:00 Rozpoczęła się przebudowa ul. Ujazdowskiej i Brzezińskiej w Strzelcach Opolskich Mieszkańcy Mokrych Łanów i Brzeziny, dwóch sołectw Strzelec Opolskich, muszą się uzbroić w cierpliwość. Do jesieni, żeby dojechać do domów będą musieli przeci ... » więcej 2019-04-25, godz. 09:00 Tysiąc flag województwa opolskiego na święto województwa Samorząd regionu ma do rozdania mieszkańcom Opolszczyzny żółto-niebieskie barwy. Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku podkreśla, że w przestrzeni publicznej b ... » więcej 2019-04-25, godz. 08:06 Mieszkańcy powiatu nyskiego będą mogli własnoręcznie zasadzić las Leśnicy w powiecie nyskim zapraszają do wspólnego sadzenia drzew. W akcji może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku. Wystarczy tylko zabrać ze sobą pozyty ... » więcej 2019-04-25, godz. 07:00 Zmiana organizacji ruchu na placu św. Sebastiana w Opolu Kierowców czeka zmiana organizacji ruchu przy placu św. Sebastiana w Opolu. 25 kwietnia z powodu przebudowy placu Miejski Zarząd Dróg zamknie fragment ulicy M ... » więcej 2019-04-24, godz. 22:29 Auto wypadło z drogi w Pępicach. Na miejsce wezwano LPR Około godz. 18.30 z nieustalonych jeszcze przyczyn osobowe audi wypadło (24.04) z drogi w okolicach miejscowości Pępice (gm. Skarbimierz, powiat brzeski) i ud ... » więcej 2019-04-24, godz. 22:00 "Opolskie 15 lat w Unii Europejskiej" - samorządy, instytucje kultury, organizacje pozarządowe wyróżnione. Gala w Filh ... Są opolskimi gwiazdami Europy - w Filharmonii Opolskiej w Opolu przyznano nagrody marszałka województwa w konkursie „Partnerstwo bez granic - opolskie 15 lat ... » więcej 2019-04-24, godz. 21:30 Prudnicka spółka szpitalna ma nowego prezesa Dariusz Brzeziński został prezesem Prudnickiego Centrum Medycznego. Spółka ta zarządza szpitalem powiatowym. O stanowisko ubiegało się trzech kandydatów. Rozm ... » więcej 2019-04-24, godz. 21:13 Opole: kolejna manifestacja wsparcia dla nauczycieli Około 200 osób wyraziło dziś w Opolu poparcie dla strajkujących nauczycieli. Wychowawcy, pedagodzy i uczniowie przynieśli transparenty i wykrzykiwali hasła ch ... » więcej 2019-04-24, godz. 20:15 Nowe toalety miejskie pojawiają się na ulicach Opola. Na razie będą dwie W Opolu montowane są nowoczesne toalety miejskie. Są w pełni zautomatyzowane, bezdotykowe i dostosowane dla osób niepełnosprawnych. » więcej 2019-04-24, godz. 19:04 Interwencja TOZ w Lewinie Brzeskim. "Psy żyły w pospawanych klatkach, we własnych odchodach" [ZDJĘCIA] Inspektorzy opolskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w asyście policji i pracowników urzędu gminy odebrali 10 psów z pseudohodowli w Lewinie Brzeskim. Wś ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »