Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-26, 20:30 Autor: Katarzyna Doros

Sytuacja opolskiej służby zdrowia tematem Niedzielnej Loży Radiowej

Niedzielna Loża Radiowa, Małgorzata Wilkos, Piotr Pancześnik , Andrzej Pyziak, Grzegorz Peczkis, Tadeusz Jarmuziewicz, Roman Kolek, Piotr Piaseczny, Grzegorz Sawicki
Niedzielna Loża Radiowa, Małgorzata Wilkos, Piotr Pancześnik , Andrzej Pyziak, Grzegorz Peczkis, Tadeusz Jarmuziewicz, Roman Kolek, Piotr Piaseczny, Grzegorz Sawicki
Opolski oddział NFZ wydaje blisko 200 milionów złotych na leczenie opolskich pacjentów w innych województwach. Nad kondycją i rozwiązaniami dla służby zdrowia w naszym regionie na antenie Niedzielnej Loży Radiowej dyskutowali opolscy politycy.
- Skoro ten, kto ma dopłacać to jest samorząd, to tam ostatecznie ten jest bity, narzekamy, strofowany, bo do niego się na końcu ma pretensje, bo mogłeś dołożyć, a dołożyłeś mniej albo do czegoś innego - mówi Tadeusz Jarmuziewicz z Platformy Obywatelskiej.

Zdaniem Romana Kolka z Mniejszości Niemieckiej bieżącym problem mieszkańców Opolszczyzny, pomimo rządowych programów, wciąż jest brak dostępu do opieki specjalistów. - Coraz więcej pacjentów korzysta z tych świadczeń, coraz więcej pacjentów musi z własnej kieszeni dokładać do tego systemu i szukać rozwiązania, bo kolejki zamiast się skrócić, niestety się wydłużają.

Grzegorz Peczkis z Prawa i Sprawiedliwości zwrócił uwagę na to, że pieniądze przyznawane przez urząd marszałkowski zasadniczo są wydawane w Opolu. - I to właśnie na tym polega gigantyczny problem prowincji - mówił. - To jest pierwszy rząd, który realizuje zwiększanie środków budżetowych na realizację podstawowych celów opieki medycznej i społecznej. Rok do roku sukcesywnie z założeniem do 2025 roku na poziomie 6%. Dodajmy, że jeden punkt procentowy to jest 18 miliardów złotych.

- Jako ordynator obserwuję bardzo negatywne zjawisko polegające na tym, że lekarze w Poradniach Opieki Zdrowotnej bezpodstawnie odsyłają sporo pacjentów do szpitali na SOR - zauważa Andrzej Pyziak formacji Kukiz'15. - Pieniądze są źle rozlokowywane, ponieważ szpitale robią mrówczą robotę, są zapchane, a lekarze w POZ-ach lepiej zarabiają przy mniejszym nakładzie swoich sił.

Grzegorz Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego jako podstawowe rozwiązanie obecnej sytuacji wskazuje zmianę sposobu kształcenia lekarzy. - Kształcimy 10 lekarzy na 100 tysięcy, gdzie średnia europejska jest duża wyższa. Jesteśmy jedynie przed Cyprem, Grecją itd. Limity wzrosły, ale póki co jeśli nie zwiększymy ilości lekarzy, których będziemy mogli zatrudniać, to wydaje mi się, że tej poprawy nie będzie.

- To, że lekarzy jest mniej na 1000 mieszkańców w Norwegii i Austrii jest efektem wieloletnich zaniedbań - mówi Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski. - Oprócz podziału środków w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, to urząd marszałkowski ma też własne dokonania, jak absolutna likwidacja rehabilitacji dziecięcej w naszym województwie. To nie jest tylko ostatnio Suchy Bór, nie tylko Jarnołtówek, ale Paczków i Otmuchów.

Piotr Piaseczny z Nowoczesnej zaważa, że niezrealizowana likwidacja NFZ-u to kluczowy błąd w systemie na korzyść konkurencyjnych oddziałów. - Takie rozwiązanie sprawdza się np. u naszych czeskich sąsiadów - mówi. - System jako taki wymaga fundamentalnych zmian, począwszy od NFZ-u, współpłacenia na najniższym możliwym poziomie redystrybucji tych środków, bo Czesi przeznaczają znacznie więcej ze środków budżetowych na ochronę zdrowia niż my, mając te same obciążenia, jeżeli chodzi o rynek pracy.

Obszar ochrony zdrowia należy analizować w dwóch aspektach, jako klasyczny zakład pracy i społeczeństwo - mówi Piotr Pancześnik z Porozumienia. - Jeżeli chodzi o system kształcenia lekarzy, to polskie kształcenie lekarzy jest na stosunkowo wysokim poziomie. Mamy pewien problem demograficzny i do tego trzeba się już przygotować. Będzie nam się starzało społeczeństwo, bo taka jest demografia i to niezależnie od wieku emerytalnego. Musimy pewne specjalności przenosić o tym musimy myśleć.
Tadeusz Jarmuziewicz
Roman Kolek
Grzegorz Peczkis
Andrzej Pyziak
Grzegorz Sawicki
Małgorzata Wilkos
Piotr Piaseczny
Piotr Pancześnik

Wiadomości z regionu

2019-03-26, godz. 20:00 Przedszkolaki z opolskiej "szóstki" mistrzami gry w "kółko i krzyżyk". Za nami I międzyprzedszkolny turniej w Opolu Na popularnej grze 'kółko i krzyżyk' uczyli się zasad logicznego myślenia i gry fair play. Najmłodsi opolanie spotkali się na I Międzyprzedszkolnym Turnieju K ... » więcej 2019-03-26, godz. 19:45 Kulturalne centrum Tułowic zostanie wyremontowane. Inwestycja oczekiwana od lat Sala widowiskowa w Tułowicach przejdzie gruntowną modernizację. To miejsce na inwestycję tej skali czekało blisko 25 lat. » więcej 2019-03-26, godz. 19:00 Mieszkańców regionu najbardziej interesuje Emerytura+ W Izbicku, Kamieniu Śląskim, na Górze św. Anny, a także w Leśnicy i Strzelcach Opolskich można było dzisiaj (26.03) spotkać pracowników urzędu wojewódzkiego, ... » więcej 2019-03-26, godz. 19:00 Zmieni się wygląd zabytkowego parku w Skarbiszowie. Gmina planuje rewitalizację Zainstalowane zostanie oświetlenie, odtworzone alejki, wykonane zostaną nowe nasadzenia oraz montaż ławek. Dąbrowa przygotowuje się do rozpoczęcia rewitalizac ... » więcej 2019-03-26, godz. 18:00 Na Politechnice obchodzono Opolskie Dni Elektryki. "Rozwój jest niesamowity i musimy za nim nadążyć" Roboty, drukarki 3D, drony oraz nowoczesne jedno i dwuślady. To można było zobaczyć na kampusie Politechniki Opolskiej. Okazją do tego były Opolskie Dni Elekt ... » więcej 2019-03-26, godz. 17:30 Prudnik: szpital szuka pieniędzy na wymianę karetek. "Pacjenci mogą być spokojni" Najstarsza karetka prudnickiego pogotowia ma 12 lat i przebieg ponad 450 tysięcy kilometrów. Ostatni ambulans dla tego szpitala zakupiono w 2009 roku. Tymczas ... » więcej 2019-03-26, godz. 17:15 W Byczynie odkryto dwie tony nielegalnego mięsa. Kluczborska prokuratura wszczęła śledztwo Około dwóch ton wołowiny niewiadomego pochodzenia ujawniono w jednym z zakładów przetwórstwa mięsnego w Byczynie. Prokuratura Rejonowa w Kluczborku wszczęła ś ... » więcej 2019-03-26, godz. 17:15 Zaginął Paweł Surdyga z Kędzierzyna-Koźla Paweł Surdyga z Kędzierzyna-Koźla tydzień temu wyszedł z domu i ślad po nim zaginął. Osoby, które wiedzą, gdzie może być zaginiony mężczyzna, proszone są o ko ... » więcej 2019-03-26, godz. 16:30 "Dobro dziecka jest najważniejsze". Beata Kempa o planowanym strajku ZNP - Myślę, że to porozumienie będzie wśród osób, które są odpowiedzialne i o tę odpowiedzialność apeluję. Mam nadzieję, że egzaminy szkolne odbędą się w sposób ... » więcej 2019-03-26, godz. 16:30 Policyjny pies odnalazł mężczyznę, który chciał popełnić samobójstwo Po kłótni z żoną zagroził, że odbierze sobie życie i wyszedł z domu. Mężczyznę w porę odnaleźli policjanci, z pomocą tropiącego psa. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »