Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-26, 07:30 Autor: Ewelina Laxy

Lokalne smaki i opolskie potrawy. To główny punkt ostatniego dnia Festiwalu Opolskich Smaków

"Polska smakuje" na Festiwalu Opolskich Smaków [fot. Ewelina Laxy]
"Polska smakuje" na Festiwalu Opolskich Smaków [fot. Ewelina Laxy]
"Polska smakuje" na Festiwalu Opolskich Smaków [fot. Ewelina Laxy]
"Polska smakuje" na Festiwalu Opolskich Smaków [fot. Ewelina Laxy]
"Polska smakuje" na Festiwalu Opolskich Smaków [fot. Ewelina Laxy]
"Polska smakuje" na Festiwalu Opolskich Smaków [fot. Ewelina Laxy]
Warsztaty gotowania czy pokazy kulinarne - dzisiaj (26.05) ostatni dzień 10. Festiwalu Opolskich Smaków. W tym roku impreza odbywa się pod hasłem "Pokolenia". Opolanie mają okazję poznać ciekawe przepisy, czy skosztować smakołyków z innych stron świata.
W ramach projektu "Polska smakuje" można spróbować regionalnych wyrobów opolskich producentów żywności.

- Każde województwo prowadzi bazę produktów specyficznych dla danego regionu. Te produkty nie należą do najtańszych, ale ich jakość i smak są warte tej ceny. To są produkty często robione z przepisów mam, czy babć. Mają taką specyfikę, jaką trudno spotkać gdziekolwiek indziej - mówi Katarzyna Pasternak z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, koordynatorka projektu "Polska smakuje".

Wśród produktów są m.in. kołacz śląski, miody pszczele, oleje głubczyckie, czy kozie sery.

- Sery robimy w warunkach domowych. Podgrzewam je w bardzo delikatnych temperaturach. Nie ma konserwantów i przede wszystkim, mleko nie jest pasteryzowane. Staram się robić bardzo duży wybór smakowy. Od kozieradki, czarnuszki, po szczypiorek, koperek, od naszych lokalnych ziół, do takich, które u nas nie rosną. Wędzone sery robię np. z orzechami. mówi Małgorzata Famuła z gospodarstwa "Kozi Dar" w Chudobie.

W ramach X Festiwalu Opolskich Smaków będzie można wziąć udział w warsztatach gotowania z Zosią Zaborowską, finalistką II edycji programu Masterchef Junior, a także spróbować niemodlińskiego karpia i pstrąga poliwodzkiego przyrządzonych przez Damiana Marchlewicza znanego z programu Hell's Kitchen.
Katarzyn Pasternak
Małgorzata Famuła

Wiadomości z regionu

2019-02-22, godz. 20:00 Nyscy aktywiści mają dość smogu i domagają się rozszerzenia działań na rzecz poprawy jakości powietrza Nyski Alarm Smogowy po raz kolejny zwraca uwagę na złą jakość powietrza w mieście. Podczas dzisiejszej (22.02) manifestacji przed nyskim magistratem zbierano ... » więcej 2019-02-22, godz. 19:30 Biolodzy z Uniwersytetu Opolskiego mają na swoim koncie kolejny sukces Opolscy naukowcy wraz z zespołem ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie i Uniwersytetu Jagielońskiego dokonali jedne ... » więcej 2019-02-22, godz. 19:15 Zamieszanie z internetową sondą o placach zabaw w Opolu. Wątpliwości dotyczą systemu głosowania Chodzi o wyniki internetowej sondy, która miała rozstrzygnąć, gdzie w Opolu pojawią się nowe miejsca zabaw dla dzieci. Wygrały trzy lokalizacje: ul. Spychalsk ... » więcej 2019-02-22, godz. 18:00 Nowe autobusy PKS-u Strzelce Opolskie. Są mini, midi i duże 15 nowych autobusów trafiło już do PKS-u w Strzelcach Opolskich. Pojazdy kupiono dzięki dotacji unijnej. Zastąpiły one jedną czwartą taboru, którym do tej por ... » więcej 2019-02-22, godz. 17:30 Opolscy nauczyciele szykują się do strajku. Egzaminy się nie odbędą? Pod uwagę brany jest termin egzaminów gimnazjalnych, które odbędą się w dniach 10-12 kwietnia, może to być czas egzaminów ósmoklasistów w dniach 15-17 kwietni ... » więcej 2019-02-22, godz. 17:15 Grodków: z karetki ma zniknąć lekarz. "Bezpieczeństwo mieszkańców nie ulegnie pogorszeniu" Mieszkańcy Grodkowa chcą, by w jedynej stacjonującej w mieście karetce pogotowia pozostał lekarz. Opolski Urząd Wojewódzki planuje, by od kwietnia w grodkowsk ... » więcej 2019-02-22, godz. 16:30 To nie była odra. Dziecko z przedszkola nr 23 w Opolu nie było chore U dziecka, które chodzi do przedszkola nr 23 w Opolu, nie stwierdzono odry - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Opole. » więcej 2019-02-22, godz. 16:30 Policjantka wracała po pracy do domu, zatrzymała pijanego rowerzystę Prawie 4 promile alkoholu miał 56-letni rowerzysta, którego zatrzymała wracająca po pracy do domu strzelecka policjantka. Mężczyzna próbował jechać na rowerze ... » więcej 2019-02-22, godz. 16:15 Uczczono ofiary Marszu Śmierci w Racławicach Śląskich. "Ta pamięć lokalna nie powinna nigdy wygasnąć" [ZDJĘCIA] Wojewódzkie uroczystości upamiętniające „Marsze Śmierci” odbyły się w Racławicach Śląskich. Odsłonięto tablicę pamiątkową wspominającą więźniów niemieckiego o ... » więcej 2019-02-22, godz. 16:00 Ordynariusz Andrzej Czaja na liście biskupów, którzy mieli ukrywać księży-pedofilów. Rzecznik kurii: to informacje kom ... Opolska kuria podważa informacje zawarte w raporcie fundacji „Nie lękajcie się”. To raport dotyczący wykorzystywania małoletnich w Kościele, który dwa dni tem ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »