Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-15, 17:45 Autor: Wiktoria Palarczyk

Święto Wojska Polskiego w Opolu oficjalnie i rodzinnie. Wojskowy sprzęt i kolejka po grochówkę [FILM, ZDJĘCIA]

Święto Wojska Polskiego w Opolu oficjalnie i rodzinnie.
Przemarszem żołnierzy pododdziałów 10. Brygady Logistycznej i Ochotniczego Szwadronu Kawalerii Ziemi Opolskiej rozpoczęła się oficjalna część obchodów Święta Wojska Polskiego w Opolu. Apel pamięci, salwa honorowa, defilada i pokaz musztry paradnej czy awanse wojskowe - to tylko kilka z elementów, które miały miejsce w południe na opolskim rynku.
- Dzień Wojska Polskiego to święto nie tylko żołnierzy, ale wszystkich Polaków. To święto narodu mogącego żyć w bezpiecznych granicach, który posiada silną pozycje międzynarodową - powiedział płk Szymon Lepiarz, dowódca 10. Opolskiej Brygady Logistycznej.

- Zostałem dzisiaj odznaczony srebrnym medalem sił zbrojnych w służbie ojczyzny. Tak się dobrze składa, że za kilka dni obchodzę 20-lecie służby wojskowej, tym większa radość i tym większa duma z tego powodu - mówi rzecznik prasowy 10. Opolskiej Brygady Logistycznej kpt. Piotr Płuciennik.

- To jest nasze święto, polskie święto. Jesteśmy patriotami i powinniśmy takie wydarzenie jak dziś hucznie świętować. Bez wojska nie bylibyśmy w stanie nic zrobić - dodaje Helena, uczestniczka uroczystości.

Druga, mniej oficjalna część obchodów, miała miejsce na placu Wolności, który na kilka godzin zamienił się w małym poligon wojskowy. Dorośli stali w kolejce po tradycyjną grochówkę, a najmłodsi mierzyli mundury, oglądali broń, a nawet siadali za kierownicą rosomaka, samochodu ciężarowego czy zabytkowego motocykla.

Żołnierze podczas Święta Wojska Polskiego starają się wyjść do społeczeństwa, pokazują nie tylko sprzęt jakim dysponują, ale także zdradzają tajniki swojej służby.

- Wszyscy z chęcią oglądają ten sprzęt, bo taki widzieli tylko na filmach. Najbardziej ciekawe są dzieci i co się okazuje, mają większe pojęcie o broni niż ich rodzice. Potrafią odbezpieczyć strzelić itd., gdzie dorośli nawet nie widzą jak ten karabin wziąć do ręki - mówi Eryk.

- Byłem już w kilku samochodach i było bardzo fajnie. Jedyne co mi się nie podobało to ta długa kolejka po grochówkę - mówi 5-letni Julian.

- Mamy jednostkę na peryferiach Opole, więc trudno tam dotrzeć, poza tym mało kto ma okazję. Tutaj dzieci mają mnóstwo atrakcji i naprawdę dobrze się bawią. Na dodatek my dorośli możemy poznać bliżej żołnierzy i dowiedzieć się, czym tak naprawdę się zajmują i co robią na co dzień - mówi Anna.

4-letni Antoni stwierdził, że nie chce być żołnierzem. Nie dość, że mundur był za duży, to jeszcze mu w nim nie do twarzy.

Piknik wojskowy zakończy się o godzinie 22.30. Gwiazdą wieczoru będzie Marcin Wyrostek z zespołem.
Święto Wojska Polskiego w Opolu
Piknik wojskowy

Wiadomości z regionu

2019-11-15, godz. 22:00 Od 1. stycznia obowiązkowo zgłaszamy zbycie, nabycie, czy sprowadzenie samochodu. Inaczej zapłacimy grzywnę Od 200 do nawet 1000 złotych kary możemy zapłacić za zaniechanie rejestracji - w terminie do 30 dni - sprowadzonego samochodu z kraju Unii Europejskiej, bądź gdy… » więcej 2019-11-15, godz. 21:00 Zielone światło dla budowy fabryki Umicore pod Nysą. Produkcja komponentów ogniw elektrycznych ma ruszyć za rok Belgijski Umicore otrzymał zielone światło na budowę fabryki komponentów do ogniw elektrycznych w podnyskich Radzikowicach. » więcej 2019-11-15, godz. 21:00 Brzeg planuje wielką modernizację oświetlenia ulicznego. LED-y mają przynieść oszczędności oraz poprawić jakość powiet… W Brzegu pojawi się więcej nowoczesnych lamp oświetlenia ulicznego. Dzięki wymianie ponad 1000 żarówek sodowych i rtęciowych na LED-y, miastu uda się zaoszczędzić… » więcej 2019-11-15, godz. 20:00 Drogowe zmiany w trzech różnych punktach gminy. Dobrzeń Wielki korzysta ze wsparcia FDS Ulica Szpitalna w Kup, Dworcowa w Dobrzeniu Wielkim i połowa ulicy Odrzańskiej w Dobrzeniu Małym - to trzy inwestycje drogowe, które równolegle prowadzone są w… » więcej 2019-11-15, godz. 19:00 Wdrożenie Inteligentnego Systemu Zarządzania Ruchem w Opolu coraz bliżej. Jedna z ofert mieści się w wyznaczonym budże… Opolski ratusz rozpoczyna wdrażanie Inteligentnego Systemu Zarządzania Ruchem w mieście. System ma m.in. spinać pod względem sterowania około 50 skrzyżowań w stolicy… » więcej 2019-11-15, godz. 18:00 "Medycyna leczy ludzi, a weterynaria leczy ludzkość". 100 lat służby weterynaryjnej Na co dzień zwalczają choroby zakaźne zwierząt, badają zwierzęta rzeźne i produkty ich pochodzenia. Pracownicy służby weterynaryjnej spotkali się na zamku w Mosznej… » więcej 2019-11-15, godz. 18:00 Co dziesiąty noworodek rodzi się przedwcześnie. Opolskie wcześniaki mają swoje święto i szykują się na bal Fioletowe barwy i małe kolorowe skarpetki wypełniły oddział neonatologiczny Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. To znak, że szpital… » więcej 2019-11-15, godz. 17:00 Ulica Rejtana gotowa, Katedralna na ukończeniu. Kierowcy w Opolu będą mieć nieco łatwiej w dwóch ważnych punktach Zakończył się remont części ulicy Rejtana w Opolu, a od poniedziałku (18.11) nie będzie utrudnień na skrzyżowaniu ulicy Książąt Opolskich z Katedralną. » więcej 2019-11-15, godz. 16:00 Prawie 1,5 miliarda złotych w 2020 roku. Kolejny rekordowy budżet Opola Budżet Opola w 2020 rok będzie wynosił prawie półtora miliarda złotych. 457 milionów ratusz chce przeznaczyć na inwestycje. Prezydent Arkadiusz Wiśniewski zapowiedział… » więcej 2019-11-15, godz. 15:00 Młodzi poeci prezentują swoje wiersze w brzeskim zamku. Trwa Zamkowy Turniej Poetycki Żaków Prawie 50 uczestników z całej Opolszczyzny prezentuje dziś w Brzegu (15.11) własne utwory poetyckie w ramach Zamkowego Turnieju Poetyckiego Żaków. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »