Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-09, 16:15 Autor: Mariusz Chałupnik

Procedury ważniejsze od dobra zabytku? Zamek w Grobnikach nadal czeka na remont

Zamek w Grobnikach [fot. stowarzyszenie "Inicjatywa"]
Zamek w Grobnikach [fot. stowarzyszenie "Inicjatywa"]
Czy ponad 130 tysięcy złotych i dwa lata przygotowań zostaną zmarnowane? Może się tak stać w przypadku zamku joannitów w Grobnikach w gminie Głubczyce.
Dla XVI-wiecznego obiektu została przygotowana dokumentacja techniczna i architektoniczna. Zamek miał być remontowany i poddany termomodernizacji, a jednym z głównych punktów prac miało być odtworzenie renesansowego dachu.

Przygotowania były prowadzone pod okiem wojewódzkiego konserwatora zabytków. Po zatwierdzeniu projektu gmina miała wystąpić o fundusze na remont do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Mowa o blisko 3 milionach złotych, które mają zabezpieczyć 95 proc. kosztów. Remont stanął jednak pod znakiem zapytania.

- Zmiany projektu, proponowane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, znacznie utrudniają całą procedurę - uważa Paweł Buczek, przedstawiciel stowarzyszenia "Inicjatywa" z Grobnik i pełnomocnik gminy w kwestii zamku. - Zgodnie z sugestią konserwatora zabytków, powinniśmy te założenia zupełnie zmienić. Zaproponowano nam, że trzeba odrzucić całą jedną kondygnację. To nie jest zmiana kosmetyczna, ale taka, która wywraca projekt do góry nogami.

Dodajmy, że w ubiegłym roku konserwator zatwierdził warunki zabudowy i zagospodarowania dla tej inwestycji. To było podstawą do dalszych prac.

- W związku z tym ja nie daję weta na remont, ale wykonawca musi dostarczyć dokumenty zgodne z wszystkimi wytycznymi, które przedstawiliśmy - mówi Elżbieta Molak, wojewódzki konserwator zabytków. - W stanie obecnym wydaliśmy dla projektanta konkretne wytyczne, jak ma dalej postępować. Po ich spełnieniu nie widzę zagrożeń dla realizacji inwestycji.
Paweł Buczek
Elżbieta Molak

Wiadomości z regionu

2018-11-18, godz. 22:00 "Każda kropla krwi na wagę złota" - spotkanie honorowych krwiodawców w Kędzierzynie-Koźlu. Po raz dziewiętnasty honorowi krwiodawcy z Opolszczyzny spotkali się w Kędzierzynie-Koźlu. Spotkanie zorganizował Klub Honorowych Dawców Krwi, działający przy ... » więcej 2018-11-18, godz. 21:00 Opolscy politycy skomentowali sejmikowe porozumienie koalicyjne Koalicja zawiązana w Sejmiku Województwa Opolskiego była jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Opolscy politycy skomentowali utrzymanie się dotychczasow ... » więcej 2018-11-18, godz. 20:30 Pierwszy raz przeszli "Obuwniczym Szlakiem" w gminie Krapkowice. Wzorem były wrocławskie krasnale Pierwszą wycieczkę 'Obuwniczym Szlakiem' zorganizowano dziś (18.11) w Krapkowicach. Na razie w mieście oraz Żużeli i Rogowie Opolskim jest łącznie osiem rzeźb ... » więcej 2018-11-18, godz. 19:00 Zimowe przytulisko "Stajenka" już działa. "Aby ci ludzie stali się potrzebnymi" W Kaczorowni pod Strzelcami Opolskimi zaczęła działać „Stajenka”, zimowe przytulisko dla bezdomnych. Zlokalizowane jest w jednym z budynków Wspólnoty Pomocy W ... » więcej 2018-11-18, godz. 17:25 Stanisław Rakoczy kandydatem PSL do Zarządu Województwa Opolskiego, choć nie zdobył mandatu radnego Stanisław Rakoczy został kandydatem Polskiego Stronnictwa Ludowego do Zarządu Województwa Opolskiego. Prezes opolskich struktur ludowców zyskał jednogłośną re ... » więcej 2018-11-18, godz. 15:45 Ubodzy i potrzebujący spotkali się na Rynku w Opolu. "Można porozmawiać i zjeść coś ciepłego" Ciepły posiłek, wymiana doświadczeń, występy sceniczne i serdeczna atmosfera. Tak wyglądają obchody Światowego Dnia Ubogich na Rynku w Opolu. Do ogrzewanego n ... » więcej 2018-11-18, godz. 14:30 O młodych w Kościele rozmawiają na Górze św. Anny Na Górze św. Anny trwa XVI Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży. Udział w nim biorą przedstawiciele wszystkich diecezji, co jest nowością, nie tylko są to k ... » więcej 2018-11-18, godz. 13:00 Grodków stawia na basen i rozbudowę kanalizacji. Czas na najważniejsze inwestycje w gminie Samorząd Grodkowa w nowej kadencji chce postawić na kilka ważnych inwestycji, które będą miały wpływ na dalszy rozwój samorządu. Burmistrz Marek Antoniewicz, ... » więcej 2018-11-18, godz. 10:00 Wybory uzupełniające w Turawie i Głogówku w styczniu i lutym przyszłego roku Wybory uzupełniające, odbędą się w dwóch okręgach w gminie Turawa. Zainteresowane komitety wyborcze muszą się więc zarejestrować do 26 listopada. Ruszy wtedy ... » więcej 2018-11-18, godz. 10:00 Centrum przesiadkowe w Lewinie Brzeskim powstanie, ale dopiero za kilka miesięcy Na początku 2018 roku gmina otrzymała 1,5 mln złotych wsparcia z Aglomeracji Opolskiej na budowę nowoczesnego centrum przesiadkowego. Rok wcześniej samorząd p ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »