Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-09, 16:15 Autor: Mariusz Chałupnik

Procedury ważniejsze od dobra zabytku? Zamek w Grobnikach nadal czeka na remont

Zamek w Grobnikach [fot. stowarzyszenie "Inicjatywa"]
Zamek w Grobnikach [fot. stowarzyszenie "Inicjatywa"]
Czy ponad 130 tysięcy złotych i dwa lata przygotowań zostaną zmarnowane? Może się tak stać w przypadku zamku joannitów w Grobnikach w gminie Głubczyce.
Dla XVI-wiecznego obiektu została przygotowana dokumentacja techniczna i architektoniczna. Zamek miał być remontowany i poddany termomodernizacji, a jednym z głównych punktów prac miało być odtworzenie renesansowego dachu.

Przygotowania były prowadzone pod okiem wojewódzkiego konserwatora zabytków. Po zatwierdzeniu projektu gmina miała wystąpić o fundusze na remont do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Mowa o blisko 3 milionach złotych, które mają zabezpieczyć 95 proc. kosztów. Remont stanął jednak pod znakiem zapytania.

- Zmiany projektu, proponowane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, znacznie utrudniają całą procedurę - uważa Paweł Buczek, przedstawiciel stowarzyszenia "Inicjatywa" z Grobnik i pełnomocnik gminy w kwestii zamku. - Zgodnie z sugestią konserwatora zabytków, powinniśmy te założenia zupełnie zmienić. Zaproponowano nam, że trzeba odrzucić całą jedną kondygnację. To nie jest zmiana kosmetyczna, ale taka, która wywraca projekt do góry nogami.

Dodajmy, że w ubiegłym roku konserwator zatwierdził warunki zabudowy i zagospodarowania dla tej inwestycji. To było podstawą do dalszych prac.

- W związku z tym ja nie daję weta na remont, ale wykonawca musi dostarczyć dokumenty zgodne z wszystkimi wytycznymi, które przedstawiliśmy - mówi Elżbieta Molak, wojewódzki konserwator zabytków. - W stanie obecnym wydaliśmy dla projektanta konkretne wytyczne, jak ma dalej postępować. Po ich spełnieniu nie widzę zagrożeń dla realizacji inwestycji.
Paweł Buczek
Elżbieta Molak

Wiadomości z regionu

2018-09-22, godz. 09:00 Głuchołaska Aleja Kawalerów Orderu Uśmiechu wzbogaca się o kolejne tabliczki Aleja Kawalerów Orderu Uśmiechu w Głuchołazach wciąż się rozrasta. Właśnie pojawiło się na niej aż pięć nowych pamiątkowych tabliczek. Uhonorowano świętych, k ... » więcej 2018-09-22, godz. 09:00 Szkoły zawodowe w Brzegu zyskały nowe pracownie Sale do nauki, profesjonalny sprzęt oraz wyposażenie - w kilku brzeskich szkołach powstały pracownie odzwierciedlające naturalne warunki kształcenia w poszcze ... » więcej 2018-09-21, godz. 21:45 Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło kandydatów do rady miasta, rady powiatu i sejmiku wojewódzkiego z Kędzierzyna-Koźla „Inni obiecywali. Dobra zmiana realizuje” - to jedno z dwóch przewodnich haseł Prawa i Sprawiedliwości, które pojawią się na plakatach wyborczych w Kędzierzyn ... » więcej 2018-09-21, godz. 21:30 Prudnik: mieszkańcom, którzy nie mają centralnego ogrzewania i piwnic gmina buduje komórki Kontrowersje wzbudza kolejny etap rewitalizacji Prudnika. Zastrzeżenia dotyczące zakresu prac mają mieszkańcy. Inwestycja obejmuje najbardziej zaniedbany oraz ... » więcej 2018-09-21, godz. 20:00 Młodzi bohaterowie z Nysy otrzymali podziękowania od policji. "Ich zachowanie zasługuje na słowa najwyższego uznania" Dwóch chłopców w wieku 8 i 10 lat otrzymało podziękowania od nyskiej policji. 10-letni Kacper i jego o 2 lata młodszy kolega Hubert w maju przed jednym ze skl ... » więcej 2018-09-21, godz. 19:45 Prudnik: stowarzyszenie i ruch społeczny zwarły szeregi, aby wygrać wybory Wybierzmy nowe życie naszej gminy! - pod takim hasłem w wyborach samorządowych wystartuje Stowarzyszenie Prudniczanie oraz ruch Kukiz'15. Podczas konferencji ... » więcej 2018-09-21, godz. 19:15 Głuchołazy Miastem Orderu Uśmiechu. Trwają uroczystości 50-lecia powstania dziecięcego odznaczenia [ZDJĘCIA] Głuchołazy, jako jedyna miejscowość na świecie, otrzymały tytuł miasta Orderu Uśmiechu. Przekazał go dziś (21.09) władzom miasta Marek Michalak, kanclerz międ ... » więcej 2018-09-21, godz. 19:00 "Kromka chleba dla sąsiada". W 12 opolskich sklepach zbierana jest żywność 'Kromka chleba dla sąsiada' pod takim hasłem wolontariusze Caritasu rozdawali dziś (21.09) opolanom pieczywo. Celem akcji było zachęcenie przechodniów do udzi ... » więcej 2018-09-21, godz. 18:30 Powrót do korzeni. W Bogdanowicach pod Głubczycami dzieci poznawały dawaną metodę wykopywania ziemniaków Jak kiedyś zbierano ziemniaki i w jaki sposób trafiają na sklepowe półki? Przedszkolaki i uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum z Bogdanowic, w gminie G ... » więcej 2018-09-21, godz. 18:00 Mieszkania, przedszkola, wsparcie inwestorów i koniec z ubikacjami na klatkach schodowych. Koalicyjny program wyborczy ... Budowa mieszkań, darmowe przedszkola i żłobki, wsparcie inwestorów oraz kanalizacja wsi. To tylko niektóre z elementów programu wyborczego dla gminy Prudnik. ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »