Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-09, 18:00 Autor: Witold Wośtak

Przybywa miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych. Jest też duże zainteresowanie Dobrym Startem

Konferencja prasowa o realizacji programu Maluch Plus i Dobry Start [fot. Witold Wośtak]
Konferencja prasowa o realizacji programu Maluch Plus i Dobry Start [fot. Witold Wośtak]
Ponad 4400 miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 będzie pod koniec roku na Opolszczyźnie. To liczba o półtora tysiąca większa niż w 2015 roku.
W ramach rządowego programu Maluch Plus do opolskich gmin oraz podmiotów niegminnych trafi w tym roku niemal 10 milionów złotych. To pozwoli utworzyć ponad 430 nowych miejsc i dofinansować ponad 2 tysiące miejsc opieki dla dzieci.

Na mapie Opolszczyzny wciąż pozostają jednak białe plamy.

- Rząd dofinansowuje tę inicjatywę, ale pomieszczenia i personel to zadania gminy lub jednostki prywatnej - mówiła wicewojewoda Violetta Porowska na konferencji prasowej. - Tutaj chyba pozostaje znak zapytania, czy uda się i czy będzie można zapewnić takim placówkom dalsze funkcjonowanie. Prawda jest też taka, że białe plamy dotyczą gmin, które można określić jako bardziej senioralne. One nie widzą zapotrzebowania lub zdają sobie sprawę, że zrobiłyby to dla małej garstki dzieci. Białe plamy dotyczą również gmin biedniejszych.

Na początku 2018 roku zmieniło się kilka zasad opieki nad najmłodszymi dziećmi.

- Nie ma już wymogu zapewniania dwóch sal na bawialnię i sypialnię - dodaje wicewojewoda Porowska. - Wydłużono też możliwy czas przebywania dzieci w klubach dziecięcych aż do 10 godzin. W klubach dziecięcych wprowadzono również obowiązek zapewnienia wyżywienia. W ślad za tym warunkiem poszedł kolejny wymóg, mianowicie w żłobkach i klubach dziecięcych wprowadzono specjalne normy żywieniowe. Opiekunowie i wolontariusze muszą oczywiście być profesjonalistami, również w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

Krótko podsumowano też program Dobry Start. Do końca lipca na Opolszczyźnie wypłacono pieniądze na ponad 12 600 wyprawek szkolnych dla uczniów. Łączna wartość świadczeń to niemal 3 miliony 800 tysięcy złotych.
Violetta Porowska 1
Violetta Porowska 2

Wiadomości z regionu

2019-08-21, godz. 20:49 Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało kandydatów do parlamentu z powiatu nyskiego. Porowska: nasze działania, to świad ... Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało dziś (21.08) kandydatów do parlamentu z powiatu nyskiego. » więcej 2019-08-21, godz. 20:47 "Promocja lokalnego biznesu, to dobry wzór, który przywiozłem z Brukseli". Konferencja Sławomira Kłosowskiego Sławomir Kłosowski (PiS) zorganizował nietypową konferencję prasową, opartą głównie na promocji lokalnego biznesu i promowaniu tradycyjnych, polskich potraw. ... » więcej 2019-08-21, godz. 18:14 Jechał na jednym kole. 30 punktów karnych, 1000 zł mandatu i prawo jazdy zabrane na 3 miesiące Jego iście cyrkowe umiejętności jazdy na motocyklu nie przypadły do gustu policjantom. 34-letni kierowca m.in. za jazdę na jednym kole i prowadzenie motocykla ... » więcej 2019-08-21, godz. 18:13 Wypadek autobusu w Chróścinie Opolskiej Autobusem podróżowało 7 osób. Trzy przewieziono do szpitala » więcej 2019-08-21, godz. 16:15 Koalicja Obywatelska zaprezentowała kandydatów startujących w jesiennych wyborach parlamentarnych 'Jedynką' na opolskiej liście został poseł Witold Zembaczyński, 'dwójką' poseł Tomasz Kostuś, Elżbieta Bień wystartuje z trzeciego miejsca. W skład Koalicji O ... » więcej 2019-08-21, godz. 14:42 Prudnik: kandydaci PiS do parlamentu będą wspierać programy prospołeczne i rozwoju gospodarczego Mocną drużynę z Prudnika wystawia do parlamentu Prawo i Sprawiedliwość. Kandydatów startujących w październikowych wyborach do Senatu i Sejmu zaprezentowano n ... » więcej 2019-08-21, godz. 13:51 Nyski szpital może mieć problem ze zdobyciem pieniędzy na zakup komory hiperbarycznej Nyskiemu szpitalowi może być trudno pozyskać pieniądze na zakup i funkcjonowanie komory hiperbarycznej. Lecznica posiada co prawda pozytywną opinię co do zasa ... » więcej 2019-08-21, godz. 12:22 Wypadek na DK 45 w Bierdzanach Zdarzenie drogowe na DK 45. Między Opolem a Kluczborkiem w Bierdzanach na rondzie doszło do zderzenia się trzech samochodów. » więcej 2019-08-21, godz. 11:56 Skoroszyce: wojewódzkie otwarcie roku szkolnego i upamiętnienie rocznicy wybuchu II wojny światowej Wojewódzka inauguracja nowego roku szkolnego odbędzie się w tym roku w Skoroszycach. Będzie ona połączona z upamiętnieniem wybuchu II wojny światowej. » więcej 2019-08-21, godz. 11:29 Prudnik: starostwo wykryło nieprawidłowości w DPS. Po śmierci pensjonariuszy, ich pieniądze nie zawsze trafiały do spa ... Nieprawidłowości w prudnickim Domu Pomocy Społecznej stwierdził audyt przeprowadzony przez tamtejsze starostwo. Zawiadomiono też prokuraturę. Chodzi o wypłatę ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »