Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-07, 17:30 Autor: Paweł Konieczny

Pielgrzymi z Archidiecezji Wrocławskiej w drodze na Jasną Górę [ZDJĘCIA]

Piesza Pielgrzymka Wrocławska w Oleśnie [fot. Paweł Konieczny]
Piesza Pielgrzymka Wrocławska w Oleśnie [fot. Paweł Konieczny]
Ponad 1500 osób w 18 grupach zmierza ze stolicy Dolnego Śląska na Jasną Górę. Trwa 38. Piesza Pielgrzymka Wrocławska, a jej uczestnicy przechodzą od dwóch dni przez Opolszczyznę. Dziś (07.08) przemierzający trasę uczestniczyli we mszy świętej w oleskim sanktuarium.
Przewodniczył jej biskup pomocniczy archidiecezji Jacek Kiciński, który udzielił także młodym pielgrzymom sakramentu bierzmowania. Uczestnicy pielgrzymki są w drodze już od czwartku. Jak twierdzą pątnicy, upał niestraszny, gdy ma się intencję.

- Bez intencji chyba nikt by nie dał rady. Gdy ona jest, nie myśli się o bólu i o niczym innym, jak tylko o tym, o co człowiek prosi, za co dziękuje i za co przeprasza - mówią uczestnicy pielgrzymki z Namysłowa, który należy do Archidiecezji Wrocławskiej. - Kiedy się wychodzi, to człowiek jest jeszcze trochę zagubiony, ma pełno intencji i jeszcze nie wie czego chce, nie wie, gdzie jest. A kiedy już się dochodzi do Jasnej Góry i widzi się ołtarz, człowiek staje się sobą, jest cały oczyszczony. Droga po prostu oczyszcza - dodają.

- Niektórzy mówią, że upalna pogoda jest im wręcz na rękę, bo mają poważne sprawy, poważne intencje i ten trud, który chcą przeżyć, ofiarują Panu Bogu przez Maryję - zauważa ks. Tomasz Płukarski, rzecznik pielgrzymki.

Pielgrzymkowa przeróbka przeboju "Despacito", wykonywana przez pątników z Wrocławia, przed rokiem podbijała internet. Jej pomysłodawcy postanowili pójść za ciosem i przygotować w tym roku kolejne piosenki, które umilą drogę.

- To utwór Alvaro Soler "La Cintura" - mówi s. Janina Kaczmarzyk, jedna z autorek przeróbki. - Pielgrzymi bardzo entuzjastycznie go przyjęli i bardzo szybko się go nauczyli - dodaje.

- Takie piosenki mają pomóc w radosnym przeżyciu wędrówki, ale także upałów, które nam towarzyszą - zaznacza ks. Płukarski. - Nie wiem, czy to upał sprzyja tej twórczości, czy ta droga, ale jedno jest pewne: nie o melodię chodzi. Chodzi o to, by był fajny, rytmiczny dźwięk, który pozwala iść. Musi być oczywiście treść pielgrzymkowa, Maryjna, pokazująca radość, przyjaźń, czyli to, co w nas, ludziach, jest po prostu najlepsze - zauważa.

Uczestnicy pielgrzymki zatrzymają się dziś (07.08) na nocleg w Borkach Wielkich. Piesza Pielgrzymka Wrocławska zakończy się na Jasnej Górze 10 sierpnia.
Piesza Pielgrzymka Wrocławska
Hity Pielgrzymkowe

Wiadomości z regionu

2019-12-12, godz. 21:00 Wywóz odpadów w Skarbimierzu podrożeje. Jak bardzo? To zależy od solidarności między samorządowcami Mieszkańcy gminy Skarbimierz zapłacą więcej za wywóz odpadów. Od przyszłego roku, odbiór śmieci w tej gminie może kosztować nawet o 6 złotych za osobę więcej niż… » więcej 2019-12-12, godz. 20:00 Kolejna inicjatywa w ramach programu "Opolska mama ma moc". Tym razem książka o uśmiechu dziecka 'Uśmiech dziecka' - to trzecia publikacja w ramach programu urzędu marszałkowskiego - 'Opolska mama ma moc'. W książce znalazły się wiersze, opowiadania, a także… » więcej 2019-12-12, godz. 19:46 Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle wiezie 240 paczek dla Polaków na Litwie Przedstawiciele Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle wyruszyli z pierwszymi darami na Litwę. W ramach akcji 'Jeden naród ponad granicami' społecznikom… » więcej 2019-12-12, godz. 19:15 Uwaga na marznące opady deszczu Biuro prognoz IMGW informuje o możliwości wystąpienia opadów marznącego deszczu na Opolszczyźnie. » więcej 2019-12-12, godz. 19:00 Oddanie szpiku nie boli, a możemy komuś uratować życie. "Jest bardzo duża satysfakcja" 80 osób zadeklarowało w Prudniku przekazanie swoich komórek macierzystych chorym na nowotwory krwi. Po raz piąty akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku… » więcej 2019-12-12, godz. 19:00 Ośrodek Medyczny Samarytanin przyjmie jednocześnie o dwa razy więcej pacjentów. Dzięki dotacji unijnej jest też nowy s… Oddano do użytku nową część Ośrodka Medycznego Samarytanin w Opolu. Po rozbudowie placówka ma 30 łóżek dla pacjentów w ramach NFZ, czyli dwa razy więcej niż w… » więcej 2019-12-12, godz. 18:30 Janusz Kowalski sekretarzem stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Janusz Kowalski został sekretarzem stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych i pełnomocnikiem rządu do spraw reformy nadzoru właścicielskiego nad spółkami Skarbu… » więcej 2019-12-12, godz. 17:00 Dzień otwarty opolskiego NFZ w Galerii Ozimskiej w Opolu Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia szykuje dzień otwarty w Galerii Ozimskiej w Opolu. Pracownicy Funduszu będą stacjonować jutro (13.12) między godziną… » więcej 2019-12-12, godz. 17:00 150 razy sprzedał jeden telefon. Usłyszał wyrok jak za zabójstwo Oszukał 150 osób na blisko 250 tysięcy złotych - sąd skazał go jak za morderstwo na 20 lat więzienia. Mateusz L., student krakowskiego AGH wpadł w hazard. Zaczął… » więcej 2019-12-12, godz. 16:50 83-letnia brzeżanka straciła ponad 60 tysięcy złotych. Padła ofiarą metody "na wnuczka" Ponad 60 tysięcy złotych padło łupem oszustów, którzy wyłudzili pieniądze od seniorki z Brzegu. Kobieta padła ofiarą metody 'na wnuczka'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »