Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-25, 19:15 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Nowa remiza w Raszowej już jest prawie gotowa. Pierwszy raz w historii strażacy będą mieli w swojej siedzibie toaletę.

Nowa remiza OSP Raszowa [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Nowa remiza OSP Raszowa [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Jeszcze tylko ostatnie prace wykończeniowe i strażacy z Raszowej będą mogli się wprowadzać do nowo wybudowanej remizy. Murowany budynek z dwoma boksami garażowymi stanął w miejscu starej, drewnianej konstrukcji, wybudowanej niedługo po II wojnie światowej. Choć wydaje się to niemożliwe w XXI wieku, to po raz pierwszy w historii jednostki strażacy będą mieli w swojej remizie… toalety.
- W starej remizie było jedno średnie pomieszczenie, w którym na stojąco mieściło się maksymalnie kilkanaście osób - mówi Lidia Murlowska, strażaczka z Raszowej. – Był też mały garaż, w którym, żeby wyjechać do akcji, trzeba było najpierw samochodem wyjechać, żeby wszyscy mogli wejść i przebrać się w ubrania do pożaru. No a największym chyba problemem był brak toalet, szczególnie dla kobiet był ten brak bardziej odczuwalny, niż dla mężczyzn.

Rok temu drewnianą remizę wyburzono i rozpoczęła się budowa finansowana przez gminę Leśnica. Budowlańcy mają czas do końca lipca, później strażacy chcą się wprowadzić do nowego budynku.

- Nie możemy się doczekać, bo o nową remizę prosiliśmy od bardzo dawna – mówi Marcin Murlowski, prezes OSP Raszowa. – W dokumentach mowa o pilnej potrzebie budowy remizy jest od 30, 40 lat. Proszę sobie wyobrazić, ile czasu musiało minąć zanim to się w końcu udało i zanim powstanie ta remiza, taka już z prawdziwego zdarzenia z dwoma boksami garażowymi.

Przez rok, w czasie którego jednostka nie miała swojej siedziby, wozy bojowe oraz cały sprzęt trzymany był w stodole u jednego z gospodarzy. Mimo to jednostka cały czas zachowała pełną zdolność bojową.
Lidia Murlowska
Marcin Murlowski

Wiadomości z regionu

2019-10-22, godz. 20:15 Kędzierzyn-Koźle: Alkoholowa libacja zakończona śmiercią Do dramatycznych wydarzeń doszło w Kędzierzynie-Koźlu w miniony weekend. W sobotę wieczór (19.10) w jednym z bloków na osiedlu Śródmieście, w czasie suto zakr ... » więcej 2019-10-22, godz. 19:45 Kwiatki, chwasty i zdrowa żywność. Za nami I Festiwal Bioróżnorodności Proste sposoby na zdrowe żywienie rodziny, zielony balkon urządzony z lokalnego kwiatka i chwasty na talerzu - to tylko niektóre z zagadnień, jakie poruszono ... » więcej 2019-10-22, godz. 19:00 Prawie tysiąc mieszkańców regionu dostało 500 plus dla osób niesamodzielnych od ZUS Opolski ZUS wydał ponad 940 decyzji o przyznaniu dodatku uzupełniającego dla osób niesamodzielnych w ramach programu 500 plus. Z wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:30 "Trzeba wierzyć, że można osiągać sukcesy i trzeba wierzyć w siebie". Bartłomiej Bonk gościem Ogólnopolskiego Tygodnia ... Ruszył Ogólnopolski Tydzień Kariery, podczas którego doradcy zawodowi i ciekawi goście pomagają młodzieży w doborze przyszłego zawodu. Wydarzenie ma inspirowa ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:00 W USK w Opolu przeprowadzono nowatorską operację tętniaka aorty W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu po raz pierwszy, bez otwierania jamy brzusznej, przeprowadzono operację tętniaka aorty brzusznej, który objął tęt ... » więcej 2019-10-22, godz. 17:30 Opole: Marcin Ociepa zapewnia, że pamięta o wyborczych obietnicach Marcin Ociepa zapewnia, że po wygranych wyborach parlamentarnych nie zapomniał o swoich obietnicach złożonych podczas kampanii. Obecny wiceminister przedsiębi ... » więcej 2019-10-22, godz. 16:00 Konsultacje, diety i karty EKUZ. "Środa z profilaktyką" jutro (23.10) w przychodni Centrum w Opolu Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia organizuje 'Środę z profilaktyką' w przychodni Centrum w Opolu i zaprasza na bezpłatne badania. Chętni dowiedzą si ... » więcej 2019-10-22, godz. 15:00 Nietypowa, powyborcza konferencja prasowa Mniejszości Niemieckiej 'Afera UW' - pod takim hasłem odbyła się dzisiaj (22.10) dość nietypowa konferencja Mniejszości Niemieckiej. Rozszerzenie tytułu to 'Afera Udane Wybory'. Prze ... » więcej 2019-10-22, godz. 14:15 Pechowe miejsce. To już 15 taki wypadek - auto wypada na łuku z drogi i ląduje w ogródku pani Kariny Drugi raz w tym miesiącu kierowca jadący z nadmierną prędkością wypadł na łuku z drogi wojewódzkiej 423 w Rozwadzy koło Zdzieszowic i zakończył podróż w ogród ... » więcej 2019-10-22, godz. 13:45 W Kamieniu Śląskim debatują o 15-leciu Polski w Unii Europejskiej Powrót do Europy. 15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej - taki jest temat 24. Seminarium Śląskiego, które dzisiaj (22.10) rozpoczęło się w Kamieniu Śl ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »