Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-25, 19:15 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Nowa remiza w Raszowej już jest prawie gotowa. Pierwszy raz w historii strażacy będą mieli w swojej siedzibie toaletę.

Nowa remiza OSP Raszowa [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Nowa remiza OSP Raszowa [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Jeszcze tylko ostatnie prace wykończeniowe i strażacy z Raszowej będą mogli się wprowadzać do nowo wybudowanej remizy. Murowany budynek z dwoma boksami garażowymi stanął w miejscu starej, drewnianej konstrukcji, wybudowanej niedługo po II wojnie światowej. Choć wydaje się to niemożliwe w XXI wieku, to po raz pierwszy w historii jednostki strażacy będą mieli w swojej remizie… toalety.
- W starej remizie było jedno średnie pomieszczenie, w którym na stojąco mieściło się maksymalnie kilkanaście osób - mówi Lidia Murlowska, strażaczka z Raszowej. – Był też mały garaż, w którym, żeby wyjechać do akcji, trzeba było najpierw samochodem wyjechać, żeby wszyscy mogli wejść i przebrać się w ubrania do pożaru. No a największym chyba problemem był brak toalet, szczególnie dla kobiet był ten brak bardziej odczuwalny, niż dla mężczyzn.

Rok temu drewnianą remizę wyburzono i rozpoczęła się budowa finansowana przez gminę Leśnica. Budowlańcy mają czas do końca lipca, później strażacy chcą się wprowadzić do nowego budynku.

- Nie możemy się doczekać, bo o nową remizę prosiliśmy od bardzo dawna – mówi Marcin Murlowski, prezes OSP Raszowa. – W dokumentach mowa o pilnej potrzebie budowy remizy jest od 30, 40 lat. Proszę sobie wyobrazić, ile czasu musiało minąć zanim to się w końcu udało i zanim powstanie ta remiza, taka już z prawdziwego zdarzenia z dwoma boksami garażowymi.

Przez rok, w czasie którego jednostka nie miała swojej siedziby, wozy bojowe oraz cały sprzęt trzymany był w stodole u jednego z gospodarzy. Mimo to jednostka cały czas zachowała pełną zdolność bojową.
Lidia Murlowska
Marcin Murlowski

Wiadomości z regionu

2019-01-16, godz. 17:00 Bartosz Kurek honorowym obywatelem Nysy. "Na dzisiaj tytuł nie mógł trafić do nikogo innego" Mistrz Europy i świata w siatkówce, a także dwukrotny olimpijczyk, Bartosz Kurek, został honorowym obywatelem Nysy. Decyzję o przyznaniu tytułu podjęli podcza ... » więcej 2019-01-16, godz. 16:43 I Ekumeniczne Polsko-Rumuńskie Sympozjum Liturgiczne w Opolu Za nami I Ekumeniczne Opolskie Sympozjum Liturgiczne pod hasłem 'Duch Święty w misteriach Kościoła'. Odbyło się ono na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opol ... » więcej 2019-01-16, godz. 15:10 Lekarze USK w Opolu ratują 50-latka z głębokiej hipotermii. Dzisiaj odłączają go od aparatury Mężczyzna trafił na OIOM Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w poniedziałek, gdy temperatura jego ciała spadła do 22 stopni, a serce pracowało tylko pod spe ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:31 Okradli kiosk i salonik prasowy. Dwóm mężczyznom grozi do 10 lat więzienia Prudniccy policjanci z wydziału kryminalnego, zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 19 i 21 lat, którzy podejrzani są o napad na kiosk i salonik prasowy w Prudnik ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:00 Czwartek dniem żałoby w Opolu. Opolanie wstrząśnięci wydarzeniami w Gdańsku Prezydent Arkadiusz Wiśniewski wydał stosowne rozporządzenie w tej sprawie. Początkowo żałoba miała obowiązywać w środę, ale data została zmieniona. » więcej 2019-01-16, godz. 13:43 Nysanin, który w Internecie namawiał do przestępstw i nienawiści, usłyszał zarzuty Publiczne pochwalanie i nawoływanie do popełnienia przestępstw oraz stosowanie gróźb wobec grupy osób, z uwagi na ich przynależność polityczną. Takie zarzuty ... » więcej 2019-01-16, godz. 12:01 Materiał wybuchowy zniszczył bankomat w Tułowicach. Trwa policyjne dochodzenie W nocy włamano się do jednego z bankomatów w Tułowicach. Do zdarzenia doszło na terenie jednego z dyskontów. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że sprawcy z ... » więcej 2019-01-16, godz. 12:00 47 milionów złotych na ścieżki rowerowe w powiecie opolskim Za 47 milionów złotych powstaną w powiecie opolskim ścieżki rowerowe. Inwestycję prowadzi powiat opolski, a znaczną część pieniędzy - prawie 39 mln złotych - ... » więcej 2019-01-16, godz. 11:23 Szpital w Kędzierzynie-Koźlu przejmuje ratownictwo medyczne. Trzeba będzie kupić lub pożyczyć karetki Od 1 kwietnia to szpital, a nie prywatna firma, będzie odpowiadać za organizację ratownictwa medycznego. Oznacza to, że lecznice będą musiały wynająć lub kupi ... » więcej 2019-01-16, godz. 11:00 Dino ma się coraz lepiej. "Jesteśmy przygotowani do dalszej batalii o jego los" 'Dino ma się coraz lepiej. Lubi biegać, pływać, szkolić się, a najbardziej na świecie lubi być z człowiekiem. Jesteśmy przygotowani do dalszej batalii o jego ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »