Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-13, 19:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Dworzec Opole Wschodnie doczeka się remontu. Umowa podpisana, inwestycja będzie kosztowała 34 miliony złotych

Dworzec kolejowy Opole Wschodnie [fot. Sławomir Kieler]
Dworzec kolejowy Opole Wschodnie [fot. Sławomir Kieler]
Podpisanie umowy między PKP PLK a wykonawcą
Podpisanie umowy między PKP PLK a wykonawcą
Dworzec Opole Wschodnie - wejście na perony
Dworzec Opole Wschodnie - wejście na perony
Dworzec Opole Wschodnie
Dworzec Opole Wschodnie
Za dwa lata Polskie Linie Kolejowe wyremontują dworzec Opole Wschodnie. Umowa z wykonawcą zakłada przebudowę wiaduktu przy ulicy Oleskiej dzięki czemu prędkość pociągów zwiększy się o 100 kilometrów. Pasażerowie natomiast zyskają większy komfort zapewnia Andrzej Kudła, zastępca dyrektora regionu śląskiego w PKP PLK.
- Podwyższymy perony do wysokości 76 centymetrów, co usprawni wsiadanie do pociągów pasażerskich, powstaną nowe wiaty, nagłośnienie a dla pasażerów z ograniczeniami ruchowymi wybudujemy windy - dodaje.

Koszt tych prac wyceniono na prawie 34 mln złotych a zadanie będzie realizowane w formule "projektuj i wybuduj" przez firmę INTOP z Warszawy. Edward Głaz, prezes tej firmy zaznacza, że prace ruszą wiosną przyszłego roku. Dzisiaj usłyszeliśmy także, że według wstępnych opinii znikną żeliwne filary ponieważ stary wiadukt zostanie zastąpiony nowym. - Ostateczne decyzje poznamy po uzgodnieniach i przygotowaniu projektu. Dzisiaj wiemy, że przyczółki kamienne po obu stronach i ceglana estakada pozostaną, natomiast konstrukcja metalowa zostanie wymieniona na nową - mówi Andrzej Głaz.

Na rozpoczęcie inwestycji pozwala podpisana w opolskim urzędzie wojewódzkim umowa między PKP PLK a wykonawcą. Wicewojewoda opolski Violetta Porowska podkreśla, że modernizacja pozwoli na to, że ponownie na dworzec Opole Wschodnie wjadą pociągi pasażerskie. - To jest cel tych prac - podkreśla.

- Dzięki modernizacji prędkość dla pociągów pasażerskich zwiększy się do 120 kilometrów na godzinę, a przypomnę, że dzisiaj składy jadą tam 20 km na godzinę - wyjaśnia wicewojewoda.

Przebudowa prócz zwiększenia prędkości umożliwi przejazd ciężkich składów towarowych o nacisku na oś 221 kN, co usprawni dowóz ładunków do Elektrowni Opole. W ciągu najbliższych 8 miesięcy firma musi przygotować projekt. Dopiero po jego zakończeniu ruszą prace.
Andrzej Kudła
Edward Głaz
Violetta Porowska
Do 2020 wyremontowany zostanie dworzec Opole Wschodnie

Wiadomości z regionu

2018-11-19, godz. 22:15 Sławomir Kłosowski: nasz wyborczy sukces wynika z matematyki - Wygraliśmy w sejmikach, w dużych miastach nie poszło nam tak jak zakładaliśmy, a opozycja się zmobilizowała - ocenił w Loży Radiowej Radia Opole europoseł P ... » więcej 2018-11-19, godz. 21:12 Leszek Jan Wiącek rozpoczął piątą kadencję na stanowisku burmistrza Wołczyna Leszek Jan Wiącek został zaprzysiężony na burmistrza Wołczyna. Będzie to jego piąta kadencja na tym stanowisku. » więcej 2018-11-19, godz. 20:00 Policja publikuje portret mężczyzny wyłowionego z Odry Kędzierzyńscy policjanci opublikowali portret mężczyzny wyłowionego z Odry we wrześniu zeszłego roku. Przypomnijmy - Ciało znaleziono 17 września 2017 roku w ... » więcej 2018-11-19, godz. 20:00 Ruszył trzeci przetarg na przebudowę placu św. Sebastiana w Opolu Opole nie rezygnuje z rewitalizacji placu św. Sebastiana. Po dwóch nieudanych przetargach, kilka dni temu Urząd Miasta Opola ogłosił trzeci. » więcej 2018-11-19, godz. 19:30 Rewolucja w powiecie nyskim. Zmiany we władzach powiatu i prezydium rady Duże zmiany we władzach powiatu nyskiego. Podczas dzisiejszej (19.11) inauguracyjnej sesji rady powiatu wybrano nowy zarząd oraz prezydium rady. » więcej 2018-11-19, godz. 18:30 Bez zmian na szczycie nyskiej rady gminy. Rządząca koalicja dysponuje 17 głosami Nie będzie zmiany przewodniczącego nyskiej rady gminy. W prezydium rady - podobnie jak w poprzedniej kadencji - zasiądzie jeszcze trzech wiceprzewodniczących. » więcej 2018-11-19, godz. 17:15 Zmiany w radzie powiatu strzeleckiego Zanim jeszcze nowa rada się ukonstytuowała, doszło do zmiany jej składu. Z mandatu zrezygnował Mieczysław Wojtaszek (PiS). Jak poinformował w oświadczeniu pra ... » więcej 2018-11-19, godz. 16:01 Zamknięte ulice, zmiana pierwszeństwa ruchu. Kierowcy - uwaga na opolskim Zaodrzu W związku z budową obwodnicy Piastowskiej drogowcy zamykają ul. Cmentarną, Zbożową i 10. Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej. » więcej 2018-11-19, godz. 15:09 Szedł pobić i nastraszyć, dźgnął nożem i zabił. Ruszył proces ws. morderstwa na Armii Krajowej w Opolu Przed opolskim Sądem Okręgowym ruszył proces w sprawie głośnego zabójstwa w kamienicy przy ul. Armii Krajowej w Opolu. Miłoszowi Cz., oskarżonemu o spowodowan ... » więcej 2018-11-19, godz. 14:54 Zaatakowany w Kadłubie mały Mikołaj w najbliższych dniach może opuścić szpital. Jego stan ustabilizował się 10-miesięczny Mikołaj, zaatakowany w Kadłubie pod Strzelcami Opolskimi, najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu opuści szpital. Dziecko zostało przeniesione ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »