Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-13, 19:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Dworzec Opole Wschodnie doczeka się remontu. Umowa podpisana, inwestycja będzie kosztowała 34 miliony złotych

Dworzec kolejowy Opole Wschodnie [fot. Sławomir Kieler]
Dworzec kolejowy Opole Wschodnie [fot. Sławomir Kieler]
Podpisanie umowy między PKP PLK a wykonawcą
Podpisanie umowy między PKP PLK a wykonawcą
Dworzec Opole Wschodnie - wejście na perony
Dworzec Opole Wschodnie - wejście na perony
Dworzec Opole Wschodnie
Dworzec Opole Wschodnie
Za dwa lata Polskie Linie Kolejowe wyremontują dworzec Opole Wschodnie. Umowa z wykonawcą zakłada przebudowę wiaduktu przy ulicy Oleskiej dzięki czemu prędkość pociągów zwiększy się o 100 kilometrów. Pasażerowie natomiast zyskają większy komfort zapewnia Andrzej Kudła, zastępca dyrektora regionu śląskiego w PKP PLK.
- Podwyższymy perony do wysokości 76 centymetrów, co usprawni wsiadanie do pociągów pasażerskich, powstaną nowe wiaty, nagłośnienie a dla pasażerów z ograniczeniami ruchowymi wybudujemy windy - dodaje.

Koszt tych prac wyceniono na prawie 34 mln złotych a zadanie będzie realizowane w formule "projektuj i wybuduj" przez firmę INTOP z Warszawy. Edward Głaz, prezes tej firmy zaznacza, że prace ruszą wiosną przyszłego roku. Dzisiaj usłyszeliśmy także, że według wstępnych opinii znikną żeliwne filary ponieważ stary wiadukt zostanie zastąpiony nowym. - Ostateczne decyzje poznamy po uzgodnieniach i przygotowaniu projektu. Dzisiaj wiemy, że przyczółki kamienne po obu stronach i ceglana estakada pozostaną, natomiast konstrukcja metalowa zostanie wymieniona na nową - mówi Andrzej Głaz.

Na rozpoczęcie inwestycji pozwala podpisana w opolskim urzędzie wojewódzkim umowa między PKP PLK a wykonawcą. Wicewojewoda opolski Violetta Porowska podkreśla, że modernizacja pozwoli na to, że ponownie na dworzec Opole Wschodnie wjadą pociągi pasażerskie. - To jest cel tych prac - podkreśla.

- Dzięki modernizacji prędkość dla pociągów pasażerskich zwiększy się do 120 kilometrów na godzinę, a przypomnę, że dzisiaj składy jadą tam 20 km na godzinę - wyjaśnia wicewojewoda.

Przebudowa prócz zwiększenia prędkości umożliwi przejazd ciężkich składów towarowych o nacisku na oś 221 kN, co usprawni dowóz ładunków do Elektrowni Opole. W ciągu najbliższych 8 miesięcy firma musi przygotować projekt. Dopiero po jego zakończeniu ruszą prace.
Andrzej Kudła
Edward Głaz
Violetta Porowska
Do 2020 wyremontowany zostanie dworzec Opole Wschodnie

Wiadomości z regionu

2018-07-19, godz. 20:47 Czy głubczyckiemu PKS-owi grozi bankructwo? Powiatowi radni PiS mają wątpliwości co do zarządzania spółką Zbyt niskie płace pracowników, a wysokie rady nadzorczej. Utrzymywanie nierentownych kursów i sprzedaż w 2017 dwóch autokarów za 3.300 złotych netto. Powiatow ... » więcej 2018-07-19, godz. 20:30 Stracił dolary i portfel. Zguby odzyskał dzięki uczciwości mieszkanek Namysłowa 600 dolarów amerykańskich, karty kredytowe, portfel oraz paszport stracił 46-letni rockman z Ukrainy, który w miniony weekend bawił się w Namysłowie na jednej ... » więcej 2018-07-19, godz. 20:00 Prudnik: rosną szeregi związku Solidarność Lucyna Mastyga została wybrana nową szefową prudnickiej Solidarności. Przez 16 lat tamtejszym strukturom tego związku zawodowego przewodziła Waleria Dąbrowska ... » więcej 2018-07-19, godz. 19:25 Wspólna akcja policji i KAS. W powiecie brzeskim zamknięto dwa nielegalne salony gier Dziewięć nielegalnych automatów w dwóch salonach gier zabezpieczyli funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego i Komendy Powiatowej Policji w Brzegu. Po eksperym ... » więcej 2018-07-19, godz. 18:15 Wybór dyrektorki przedszkola w Kędzierzynie-Koźlu nieważny - tak stwierdził wojewoda Konkurs na stanowisko dyrektorki przedszkola numer 17 w Kędzierzynie-Koźlu jest nieważny. Tak stwierdził wojewoda opolski wydając rozstrzygnięcie nadzorcze. » więcej 2018-07-19, godz. 17:34 Poważny wypadek w fabryce pod Strzelcami Opolskimi Po godzinie 14:00 służby ratunkowe zostały powiadomione o wypadku, do którego doszło na terenie zakładów Kronospan. Kobieta spadła z podestu z wysokości około ... » więcej 2018-07-19, godz. 16:45 Bakterie coli w wodzie w Ozimku. Na miejscu jest beczkowóz, sytuacja może potrwać nawet do soboty Woda z ujęcia przy ulicy Częstochowskiej w Ozimku jest niezdatna do picia i kąpieli. Jak wykazały badania Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w w ... » więcej 2018-07-19, godz. 16:30 Kolejne miliony dla szpitala w Kędzierzynie-Koźlu Ponad 9 milionów złotych z pieniędzy unijnych przez Regionalny Program Operacyjny otrzyma szpital w Kędzierzynie-Koźlu. Dzięki temu wyremontowane i doposażone ... » więcej 2018-07-19, godz. 15:37 Młody bocian wypadł z gniazda w Zubrzycach. Trafi do Leśnego Pogotowia Młody bocian wypadł z gniazda w Zubrzycach w powiecie głubczyckim. Na miejsce z interwencją przyjechali strażacy oraz straż miejska z Głubczyc. » więcej 2018-07-19, godz. 14:29 Prudnik: sprawca miał znaczne ilości środków odurzających Do 10 lat więzienia grozi mieszkańcowi Prudnika. 27-letniemu mężczyźnie przedstawiono zarzut posiadania znacznej ilości środków odurzających. W jego mieszkani ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »