Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-13, 19:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Dworzec Opole Wschodnie doczeka się remontu. Umowa podpisana, inwestycja będzie kosztowała 34 miliony złotych

Dworzec kolejowy Opole Wschodnie [fot. Sławomir Kieler]
Dworzec kolejowy Opole Wschodnie [fot. Sławomir Kieler]
Podpisanie umowy między PKP PLK a wykonawcą
Podpisanie umowy między PKP PLK a wykonawcą
Dworzec Opole Wschodnie - wejście na perony
Dworzec Opole Wschodnie - wejście na perony
Dworzec Opole Wschodnie
Dworzec Opole Wschodnie
Za dwa lata Polskie Linie Kolejowe wyremontują dworzec Opole Wschodnie. Umowa z wykonawcą zakłada przebudowę wiaduktu przy ulicy Oleskiej dzięki czemu prędkość pociągów zwiększy się o 100 kilometrów. Pasażerowie natomiast zyskają większy komfort zapewnia Andrzej Kudła, zastępca dyrektora regionu śląskiego w PKP PLK.
- Podwyższymy perony do wysokości 76 centymetrów, co usprawni wsiadanie do pociągów pasażerskich, powstaną nowe wiaty, nagłośnienie a dla pasażerów z ograniczeniami ruchowymi wybudujemy windy - dodaje.

Koszt tych prac wyceniono na prawie 34 mln złotych a zadanie będzie realizowane w formule "projektuj i wybuduj" przez firmę INTOP z Warszawy. Edward Głaz, prezes tej firmy zaznacza, że prace ruszą wiosną przyszłego roku. Dzisiaj usłyszeliśmy także, że według wstępnych opinii znikną żeliwne filary ponieważ stary wiadukt zostanie zastąpiony nowym. - Ostateczne decyzje poznamy po uzgodnieniach i przygotowaniu projektu. Dzisiaj wiemy, że przyczółki kamienne po obu stronach i ceglana estakada pozostaną, natomiast konstrukcja metalowa zostanie wymieniona na nową - mówi Andrzej Głaz.

Na rozpoczęcie inwestycji pozwala podpisana w opolskim urzędzie wojewódzkim umowa między PKP PLK a wykonawcą. Wicewojewoda opolski Violetta Porowska podkreśla, że modernizacja pozwoli na to, że ponownie na dworzec Opole Wschodnie wjadą pociągi pasażerskie. - To jest cel tych prac - podkreśla.

- Dzięki modernizacji prędkość dla pociągów pasażerskich zwiększy się do 120 kilometrów na godzinę, a przypomnę, że dzisiaj składy jadą tam 20 km na godzinę - wyjaśnia wicewojewoda.

Przebudowa prócz zwiększenia prędkości umożliwi przejazd ciężkich składów towarowych o nacisku na oś 221 kN, co usprawni dowóz ładunków do Elektrowni Opole. W ciągu najbliższych 8 miesięcy firma musi przygotować projekt. Dopiero po jego zakończeniu ruszą prace.
Andrzej Kudła
Edward Głaz
Violetta Porowska
Do 2020 wyremontowany zostanie dworzec Opole Wschodnie

Wiadomości z regionu

2018-09-20, godz. 11:00 Przed nami kolejny spacer po Opolu - tym razem śladami Piastów Już w sobotę (22.09) - kolejne spotkanie z cyklu 'Odkryj Opole - spacery po mieście'. Tym razem zainteresowani będą mieli okazję poznać „Piastowskie ślady w O ... » więcej 2018-09-20, godz. 10:23 Kurier kradł paczki, zamiast dostarczać je pod wskazany adres. Grozi mu 5 lat więzienia Kurier z Opola przez miesiąc kradł paczki przygotowane do wysyłki. Opolscy policjanci dostali taką informację od funkcjonariuszy z Katowic, którzy w międzycza ... » więcej 2018-09-20, godz. 08:00 Problemy fundacji KrakoFFska 36. Czekają na lokale od miasta - Zastanawiamy się, czy to czekanie ma w ogóle sens - tak mówią przedstawiciele Fundacji KrakoFFska 36, którzy oczekują na przekazanie im części pomieszczeń w ... » więcej 2018-09-20, godz. 07:00 Firma ATOS wskaże zawodową drogę uczniom opolskiego liceum Uczniowie klas matematyczno-informatycznych z II LO w Opolu trafią pod opiekę firmy ATOS. Firma zajmuje się m.in. doradztwem IT, integracją systemów informaty ... » więcej 2018-09-20, godz. 06:30 Pacjenci poczekają dłużej. NFZ nie ma odpowiedzi w sprawie neurochirurgi w kluczborskim Vital Medic Ponad 2100 pacjentów w stanie stabilnym czeka na Opolszczyźnie na zabieg neurochirurgiczny. Średnio na operację trzeba czekać 268 dni. Tak wynika z internetow ... » więcej 2018-09-19, godz. 21:15 Ponad 300 repatriantów przyjęły opolskie gminy. Przoduje Byczyna W przyjmowaniu repatriantów w naszym regionie przoduje gmina Byczyna - tak wynika ze statystyk Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. W gminie mieszka obecnie 136 r ... » więcej 2018-09-19, godz. 21:15 Uwaga kierowcy! Od jutra utrudnienia na Ozimskiej w Opolu Od czwartku (20.09) do końca października wyłączony z ruchu będzie łącznik między ulicami Ozimską i Rejtana w Opolu. Chodzi o fragment pod podwójnym wiaduktem ... » więcej 2018-09-19, godz. 20:30 Najmłodsi nysanie oddychają czystym powietrzem w przedszkolach 70 oczyszczaczy powietrza trafiło do wszystkich publicznych żłobków i przedszkoli na terenie gminy Nysa. » więcej 2018-09-19, godz. 20:30 OHP ma już 60 lat i uczy ponad 60 zawodów! "Organizacja przeszła wiele zmian" Uczą pracy w 60 zawodach, umożliwiają kształcenie w szkołach dla dorosłych i realizują projekty unijne. Ochotnicze Hufce Pracy mają już 60 lat. Dzisiaj (19.09 ... » więcej 2018-09-19, godz. 19:00 Prudnik: przywłaszczyła opłaty za ubezpieczenia. Wśród oszukanych są przedsiębiorcy Fikcyjne oferty ubezpieczeniowe sprzedawała Joanna K. w Prudniku. Pracownica tamtejszego punktu oferującego ubezpieczenia pozostaje pod 14 zarzutami przestęps ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »