Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-13, 19:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Dworzec Opole Wschodnie doczeka się remontu. Umowa podpisana, inwestycja będzie kosztowała 34 miliony złotych

Dworzec kolejowy Opole Wschodnie [fot. Sławomir Kieler]
Dworzec kolejowy Opole Wschodnie [fot. Sławomir Kieler]
Podpisanie umowy między PKP PLK a wykonawcą
Podpisanie umowy między PKP PLK a wykonawcą
Dworzec Opole Wschodnie - wejście na perony
Dworzec Opole Wschodnie - wejście na perony
Dworzec Opole Wschodnie
Dworzec Opole Wschodnie
Za dwa lata Polskie Linie Kolejowe wyremontują dworzec Opole Wschodnie. Umowa z wykonawcą zakłada przebudowę wiaduktu przy ulicy Oleskiej dzięki czemu prędkość pociągów zwiększy się o 100 kilometrów. Pasażerowie natomiast zyskają większy komfort zapewnia Andrzej Kudła, zastępca dyrektora regionu śląskiego w PKP PLK.
- Podwyższymy perony do wysokości 76 centymetrów, co usprawni wsiadanie do pociągów pasażerskich, powstaną nowe wiaty, nagłośnienie a dla pasażerów z ograniczeniami ruchowymi wybudujemy windy - dodaje.

Koszt tych prac wyceniono na prawie 34 mln złotych a zadanie będzie realizowane w formule "projektuj i wybuduj" przez firmę INTOP z Warszawy. Edward Głaz, prezes tej firmy zaznacza, że prace ruszą wiosną przyszłego roku. Dzisiaj usłyszeliśmy także, że według wstępnych opinii znikną żeliwne filary ponieważ stary wiadukt zostanie zastąpiony nowym. - Ostateczne decyzje poznamy po uzgodnieniach i przygotowaniu projektu. Dzisiaj wiemy, że przyczółki kamienne po obu stronach i ceglana estakada pozostaną, natomiast konstrukcja metalowa zostanie wymieniona na nową - mówi Andrzej Głaz.

Na rozpoczęcie inwestycji pozwala podpisana w opolskim urzędzie wojewódzkim umowa między PKP PLK a wykonawcą. Wicewojewoda opolski Violetta Porowska podkreśla, że modernizacja pozwoli na to, że ponownie na dworzec Opole Wschodnie wjadą pociągi pasażerskie. - To jest cel tych prac - podkreśla.

- Dzięki modernizacji prędkość dla pociągów pasażerskich zwiększy się do 120 kilometrów na godzinę, a przypomnę, że dzisiaj składy jadą tam 20 km na godzinę - wyjaśnia wicewojewoda.

Przebudowa prócz zwiększenia prędkości umożliwi przejazd ciężkich składów towarowych o nacisku na oś 221 kN, co usprawni dowóz ładunków do Elektrowni Opole. W ciągu najbliższych 8 miesięcy firma musi przygotować projekt. Dopiero po jego zakończeniu ruszą prace.
Andrzej Kudła
Edward Głaz
Violetta Porowska
Do 2020 wyremontowany zostanie dworzec Opole Wschodnie

Wiadomości z regionu

2019-10-19, godz. 20:36 Opolanie uczcili pamięć księdza Jerzego Popiełuszki. W 35. rocznicę śmierci kapelana Solidarności, modlono się o jego ... W opolskiej katedrze upamiętniono przypadającą 19 października, 35. rocznicę śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Po uroczystej mszy świętej w intencji kanoni ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:22 ZAKSA zaprezentowała nowy skład i sponsora. Wielka gala w Kędzierzynie-Koźlu [ZDJĘCIA] Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zaprezentowała skład na nowy sezon rozgrywek siatkarskiej PlusLigi. Gala miała miejsce podczas obchodów 25-lecia klubu, któ ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:19 Dobiega końca VIII Opolski Festiwal Gór. Wśród gości między innymi zdobywca Złotego Czekanu W stolicy regionu trwa trzeci, a zarazem ostatni dzień 8. edycji Opolskiego Festiwalu Gór. Oprócz warsztatów dla dzieci i dorosłych, uczestnicy mają też okazj ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:16 W Opolu już po raz 44. goniono lisa. "Hubertus" nawiązuje do dawnych zwyczajów w czasie polowań" Zabawy dla dzieci, pokazy władania bronią białą czy ułańskie stroje, to część atrakcji, które czekały dziś (19.10) na uczestników zabawy z okazji dnia święteg ... » więcej 2019-10-19, godz. 16:43 Malując po ścianie, zachęcają do pomagania innym. W Opolu powstaje mural Opolskiego Centrum Wolontariatu Iskra W przejściu obok opolskiego amfiteatru powstaje kolejny mural. Dzieło ma promować ideę wolontariatu i zwracać uwagę na fakt, że niesienie pomocy przynosi nie ... » więcej 2019-10-19, godz. 15:39 Pustułki, szczygły, kosy, szpaki. W Opolu-Półwsi trwa Opolski Spacer Ornitologiczny Już po raz szósty w tym roku miłośnicy dzikich ptaków wybrali się na Opolski Spacer Ornitologiczny. Tym razem skrzydlatych mieszkańców miasta wypatrują na ter ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:19 Siatkarskie muzeum "Volley Bajka". Srebrny jubileusz Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle [ZDJĘCIA] Otwarciem siatkarskiego muzeum 'Volley Bajka' rozpoczęły się dzisiejsze obchody jubileuszu 25-lecia Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Dla fanów ośmiokrotneg ... » więcej 2019-10-19, godz. 12:55 Wszechpolacy porządkują cmentarz przy Niemodlińskiej. "Gdy Opole było częścią Niemiec, grzebano tu Polaków" Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej już po raz kolejny porządkują (19.10) cmentarz przy ulicy Niemodlińskiej w Opolu. Oprócz grabienia liści czy przycinania g ... » więcej 2019-10-19, godz. 10:45 Wszystko o wolontariacie. W Opolu rozpoczyna się (19.10) Festiwal Wolontariatu IMPULS Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” daje dziś szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. » więcej 2019-10-19, godz. 09:37 Wypadek na trasie Nysa - Prudnik W Niemysłowicach, na DK41, terenowe BMW wypadło z drogi, dachowało i wpadło do rowu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »