Radio Opole » Gospodarka
2018-07-11, 12:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Rolnicy skarżyli się na remont torów na odcinku Opole - Nysa. Przejazd naprawiono, ale problem informowania o zmianach pozostał

Po interwencji przejazd naprawiono
Po interwencji przejazd naprawiono
Przebudowa torów na linii Opole - Nysa uniemożliwiła rolnikom w Polskiej Nowej Wsi dojazd na pola, ponieważ zlikwidowano przejazd. Skarżą się, że wykonawca nie uprzedzał o zmianie organizacji ruchu i objazdach.
Efekt był taki, że musieli zawracać ciężkim sprzętem i szukać przejazdu kilka kilometrów dalej. - Rozkopali i przejazdu nie ma. Wczoraj w tamtym rejonie tylko my pracowaliśmy, ale pewnie wkrótce pojawią się tam inni rolnicy i będą mieć podobny problem, jeśli przejazd nie zostanie naprawiony - opowiadali rolnicy reporterowi radia Opole.

Okazało się jednak, że po interwencji naszej i wójta gminy, firma Skanska naprawiła przejazd w Polskiej Nowej Wsi. Mimo to w urzędzie gminy w Komprachcicach podkreślają, że sytuacja się powtarza i dziwią się, że wykonawca nie uprzedza o zmianach w organizacji ruchu. - Inne przejazdy również były zamykane przez wykonawcę i nikt nas o tym nie informował - mówi Justyna Karbowska, inspektor do spraw budowy i utrzymania dróg, ulic i placów.

Do wykonawcy, czyli firmy Skanska - wysłaliśmy zapytanie o braku informacji dla mieszkańców i władz gminy o zmianach w organizacji ruchu. Zapytaliśmy pisemnie dlaczego Skanska nie poinformowała wcześniej władz gminy i rolników o zamknięciu przejazdu. Oto odpowiedź jaką otrzymaliśmy.

- Roboty mogące ograniczać ruch na przejazdach kolejowych najczęściej prowadzimy w godzinach nocnych. Zazwyczaj odbywa się to przy tzw. zamknięciu połówkowym przejazdu. Ruch jest wówczas kierowany po połowie szerokości przejazdu kolejowego, a na drugiej części prowadzimy prace. Pragniemy zaznaczyć, że wszystkie osoby kierujące ruchem mają odpowiednie uprawnienia. W sporadycznych przypadkach, gdy szerokość przejazdu, ewentualnie technologia robót nie pozwalają realizować prac przy zachowanym ruchu, może dochodzić do wyłączenia danego przejazdu z eksploatacji. Wyłączenie następuje jednak tylko na czas przejazdu specjalistycznego sprzętu torowego i zazwyczaj odbywa się w godzinach nocnych. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa, a także dotyczy mało uczęszczanych dróg polnych. Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby zminimalizować utrudnienia - to pełny komunikat firmy Skanska w tej sprawie.

Przypomnijmy, w tej chwili remontowany jest odcinek Opole - Nysa. Roboty będą prowadzone do 2020 roku. Koszt oszacowano na ponad 120 mln złotych. Za te pieniądze inwestor, czyli PKP PLK, planuje wymienić około 50 kilometrów torów.
Rolnicy
Justyna Karbowska

Gospodarka

2018-11-20, godz. 19:00 Rozmawiali o ulgach podatkowych dla inwestorów. Teraz cała Polska jest traktowana jak strefa ekonomiczna Nowe zasady dotyczące współpracy samorządów, inwestorów i stref ekonomicznych były tematem spotkania w urzędzie marszałkowskim. Chodzi o ulgi podatkowe. » więcej 2018-11-20, godz. 16:15 Rekordowe 7 procent. Bezrobocie w Namysłowie ciągle spada Tylko 980 osób nie ma zatrudnienia w powiecie namysłowskim. To najniższy wynik w historii regionu. Dziś stopa bezrobocia w powiecie namysłowskim wynosi 7,1%. ... » więcej 2018-11-20, godz. 11:32 Polska Strefa Inwestycji - nowe ułatwienia dla przedsiębiorców - Jest sporo samorządów, które nie współpracują z nami w procesie zabiegania o inwestora - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Piotr Regeńczuk z Op ... » więcej 2018-11-20, godz. 07:30 Ulica Sportowa w Gogolinie po remoncie. Jest szersza, lepiej oświetlona i bezpieczniejsza Dobiega końca przebudowa ulicy Sportowej w Gogolinie. Inwestycja rozpoczęła się we wrześniu, a teraz trwają ostatnie prace kosmetyczne. » więcej 2018-11-19, godz. 07:00 Elektrownia Opole rozpoczęła gorący rozruch jednego z dwóch budowanych bloków energetycznych Budowa bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole - w finalnej fazie realizacji. Inwestycja jest już wykonana w 95 procentach. Kilka dni temu - w czwartek (15.11) - sukc ... » więcej 2018-11-18, godz. 18:30 NFZ ma dodatkowe pieniądze na doposażanie związane z elektronicznymi zwolnieniami lekarskimi 1,35 miliona złotych ma do rozdysponowania opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia na podnoszenie kompetencji w zakresie elektronicznych zwolnień lekarski ... » więcej 2018-11-18, godz. 13:00 Promują karpia, bo chcą zachęcić do jedzenia tej ryby nie tylko w Wigilię Na promocję karpia stawia Rybacka Lokalna Grupa Działania 'Opolszczyzna' i gmina Niemodlin. Statystyki mówią jasno: 85 procent ogólnej sprzedaży tej ryby doty ... » więcej 2018-11-17, godz. 08:30 Nowe prawo wodne wciąż pozostaje nie do końca jasne i bywa różnie interpretowane Nowe prawo wodne było jednym z tematów jesiennej konferencji Rybackiej Lokalnej Grupy Działania 'Opolszczyzna' w niemodlińskim ośrodku kultury. » więcej 2018-11-16, godz. 18:30 Opolskie w krajowej czołówce hodowli karpia. Mimo najmniejszej powierzchni stawów Województwo opolskie jest liderem w Polsce pod względem wydajności hodowli karpia. Oznacza to największą liczbę kilogramów ryby na jeden hektar. » więcej 2018-11-16, godz. 14:00 Prudnik: przyszłoroczne inwestycje powiatu ograniczą m.in. rosnące wydatki na oświatę Mniejsze dochody i mniejszy zakres inwestycji niż w tym roku. Taki w ogólnym zarysie jest projekt przyszłorocznego budżetu powiatu prudnickiego. Do połowy lis ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »