Radio Opole » Gospodarka
2018-07-11, 12:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Rolnicy skarżyli się na remont torów na odcinku Opole - Nysa. Przejazd naprawiono, ale problem informowania o zmianach pozostał

Po interwencji przejazd naprawiono
Po interwencji przejazd naprawiono
Przebudowa torów na linii Opole - Nysa uniemożliwiła rolnikom w Polskiej Nowej Wsi dojazd na pola, ponieważ zlikwidowano przejazd. Skarżą się, że wykonawca nie uprzedzał o zmianie organizacji ruchu i objazdach.
Efekt był taki, że musieli zawracać ciężkim sprzętem i szukać przejazdu kilka kilometrów dalej. - Rozkopali i przejazdu nie ma. Wczoraj w tamtym rejonie tylko my pracowaliśmy, ale pewnie wkrótce pojawią się tam inni rolnicy i będą mieć podobny problem, jeśli przejazd nie zostanie naprawiony - opowiadali rolnicy reporterowi radia Opole.

Okazało się jednak, że po interwencji naszej i wójta gminy, firma Skanska naprawiła przejazd w Polskiej Nowej Wsi. Mimo to w urzędzie gminy w Komprachcicach podkreślają, że sytuacja się powtarza i dziwią się, że wykonawca nie uprzedza o zmianach w organizacji ruchu. - Inne przejazdy również były zamykane przez wykonawcę i nikt nas o tym nie informował - mówi Justyna Karbowska, inspektor do spraw budowy i utrzymania dróg, ulic i placów.

Do wykonawcy, czyli firmy Skanska - wysłaliśmy zapytanie o braku informacji dla mieszkańców i władz gminy o zmianach w organizacji ruchu. Zapytaliśmy pisemnie dlaczego Skanska nie poinformowała wcześniej władz gminy i rolników o zamknięciu przejazdu. Oto odpowiedź jaką otrzymaliśmy.

- Roboty mogące ograniczać ruch na przejazdach kolejowych najczęściej prowadzimy w godzinach nocnych. Zazwyczaj odbywa się to przy tzw. zamknięciu połówkowym przejazdu. Ruch jest wówczas kierowany po połowie szerokości przejazdu kolejowego, a na drugiej części prowadzimy prace. Pragniemy zaznaczyć, że wszystkie osoby kierujące ruchem mają odpowiednie uprawnienia. W sporadycznych przypadkach, gdy szerokość przejazdu, ewentualnie technologia robót nie pozwalają realizować prac przy zachowanym ruchu, może dochodzić do wyłączenia danego przejazdu z eksploatacji. Wyłączenie następuje jednak tylko na czas przejazdu specjalistycznego sprzętu torowego i zazwyczaj odbywa się w godzinach nocnych. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa, a także dotyczy mało uczęszczanych dróg polnych. Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby zminimalizować utrudnienia - to pełny komunikat firmy Skanska w tej sprawie.

Przypomnijmy, w tej chwili remontowany jest odcinek Opole - Nysa. Roboty będą prowadzone do 2020 roku. Koszt oszacowano na ponad 120 mln złotych. Za te pieniądze inwestor, czyli PKP PLK, planuje wymienić około 50 kilometrów torów.
Rolnicy
Justyna Karbowska

Gospodarka

2018-09-19, godz. 19:00 Studnia zabezpieczy mieszkańców Graczy. Wody tam nie zabraknie Nowa studnia zapewni bezpiecznie czerpanie wody. W Graczach uruchomiono studnię głębinową, która w razie awarii pozostałych, będzie dostarczała wodę do domów ... » więcej 2018-09-19, godz. 18:20 Rozpoczął się I Kongres Żeglugi Śródlądowej. Fachowcy rozmawiali o ożywieniu polskich rzek. Jutro ciąg dalszy [FILMY, ... O promocji żeglugi śródlądowej debatowano w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. To była pierwsza odsłona I Kongresu Żeglugi Śródlądowej w Opolu. » więcej 2018-09-19, godz. 12:30 Spółka Azoty ZAK będzie rozwijać produkcję bezpieczniejszych plastyfikatorów Z oferty kędzierzyńskiej spółki Azoty ZAK znikają plastyfikatory ftalanowe (Oxoplast O® i Oxoplast Medica®). Ostatnia partia produktów z substancją DEHP, któr ... » więcej 2018-09-18, godz. 11:15 Praca poza krajem i wypłacanie emerytury - ZUS organizuje Dni Poradnictwa dla pracujących za granicą Kto wypłaci emeryturę, jak złożyć wniosek o rentę, jakie świadczenia za pracę za granicą można pobrać - w ramach Polsko-Niemieckich Dni Poradnictwa Emerytalno ... » więcej 2018-09-18, godz. 08:00 Gorzów Śląski ma internet światłowodowy. Mieszkańcy deklarują chęć dołączenia do sieci Bardzo szybki internet światłowodowy zawitał do Gorzowa Śląskiego. Na razie sieć przyłączona od pobliskiej Praszki dotarła do jednej z firm, urzędu miejskiego ... » więcej 2018-09-17, godz. 20:10 Zmian w Kodeksie Pracy chce poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński Obowiązek podawania wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę chce wprowadzić opolski poseł Witold Zembaczyński. Projekt zmian w Kodeksie Pracy jego auto ... » więcej 2018-09-17, godz. 18:00 Mieszkańcy Brzegu zyskają superszybki internet Brzeski samorząd podpisał list intencyjny z telekomunikacyjnym gigantem, który w ciągu najbliższych dwóch lat ma wybudować na terenie miasta sieć światłowodow ... » więcej 2018-09-17, godz. 14:50 Inwestycje drogowe w powiecie brzeskim. Czy wykonawcy zdążą na czas? Zarząd Dróg Powiatowych w Brzegu realizuje trzy duże zadania. Do końca roku zostało niewiele czasu, a na części inwestycji wykonawcy dopiero weszli na plac bu ... » więcej 2018-09-16, godz. 10:00 "Działki dla młodych" w Nysie. Chętni mogą składać dokumenty Nysa ogłosiła przetarg w ramach drugiej edycji programu 'Działki dla młodych'. Do dyspozycji jest teren przy ul. Lazurowej, ul. Zawiszy Czarnego lub w Domaszk ... » więcej 2018-09-15, godz. 10:15 Wystawcy z całego kraju zawitali do Prudnika. Ruszyły targi Inter-Region "Dom i ogród" W prudnickiej hali OSiR-u rozpoczęły się Targi Przedsiębiorczości i Rzemiosła Inter-Region 'Dom i ogród'. Prezentują się na nich firmy z branż związanych z za ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »