Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-11, 13:30 Autor: Marzena Śmierciak

Mija 75 lat od Krwawej Niedzieli, kulminacji Rzezi Wołyńskiej. Historyk: nie oskarżałbym narodu

Tablica upamiętniająca ofiary ludobójstwa na Kresach Wschodnich © (fot. Piotr Wrona / AFRO)
Tablica upamiętniająca ofiary ludobójstwa na Kresach Wschodnich © (fot. Piotr Wrona / AFRO)
Władysław Żołnowski [fot. Paula Hołubowicz]
Władysław Żołnowski [fot. Paula Hołubowicz]
Dr Antoni Maziarz [fot. Paula Hołubowicz]
Dr Antoni Maziarz [fot. Paula Hołubowicz]
- Słyszę jeszcze ten trzask płomieni - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Władysław Żołnowski, który jako dziecko przeżył Rzeź Wołyńską i opisuje swoje dramatyczne doświadczenia w książkach o męczeństwie Polaków na Kresach.
Dziś (11.07) mija 75 lat od tak zwanej Krwawej Niedzieli podczas Rzezi Wołyńskiej. Była to kulminacja masowych mordów Polaków dokonywanych przez ukraińskich nacjonalistów UPA.

- W interesie obu okupantów - niemieckiego i sowieckiego - było mordowanie przez ukraińskich nacjonalistów Polaków - tłumaczył Władysław Żołnowski. Jak przypomniał, początek mordu nastąpił na Wołyniu w 1943 roku.

- Ja chciałem zwrócić uwagę, że mówi się ciągle o Wołyniu, a nie wspomina się o Podolu. Ten drugi etap nastąpił po odmaszerowaniu, jeśli można tak powiedzieć o bandach, na południe, wtedy, kiedy poniosły one klęskę tutaj na froncie przebiegającym przez Wołyń. I tam na południu dokonywały następnego etapu tego mordu - mówił Władysław Żołnowski.

- Ukraińscy nacjonaliści mordowali Polaków i swoich - podkreślał nasz gość, któremu udało się przeżyć tamte dramatyczne chwile. - Najpierw była piękna wieś, urodzajna ziemia, przygotowywaliśmy się do święta Wielkanocy, bo to stało się w nocy z soboty na Niedzielę Palmową. Niespodziewanie. Chociaż moja mama wyczuła to w jakiś sposób i pragnęła nas do tego przygotować. I stało się. O godzinie 10.00 rozległy się wystrzały rakiet. Oświetliły całą wieś i podpaliły ją. Potem przymaszerowali banderowcy - wspominał Władysław Żołnowski.

- Ja nie oskarżałbym narodu. Od ojca już słyszałem o zbrodniach ukraińskich nacjonalistów. Odpowiedzialni byli za to politycy - powiedział w "Poglądach i osądach" historyk, dr Antoni Maziarz, prodziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Opolskiego.

- W tych opowieściach taty często to słyszałem: nie mów o zbrodniach ukraińskich, mów o zbrodniach nacjonalistów ukraińskich. W ostatnią niedzielę większość miała okazję, możliwość zobaczenia [red. w telewizji publicznej] filmu "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego. I tam jest dobrze pokazany ten wątek przedwojenny, kiedy dochodzi do związków małżeńskich między Polakami a Ukraińcami. Te relacje były jak najlepsze - tłumaczył historyk.

Przypomnijmy, 11 lipca 1943 r. bojówki Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i jej zbrojnego ramienia Ukraińskiej Powstańczej Armii zaatakowały równocześnie w 99 miejscowościach, mordując kilkanaście tysięcy polskich mieszkańców Wołynia. Według szacunków polskich historyków, w czasie drugiej wojny światowej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej ukraińscy nacjonaliści zamordowali około stu tysięcy Polaków.
Władysław Żołnowski cz.1
Władysław Żołnowski cz.2
Antoni Maziarz

Wiadomości z regionu

2018-09-19, godz. 21:15 Ponad 300 repatriantów przyjęły opolskie gminy. Przoduje Byczyna W przyjmowaniu repatriantów w naszym regionie przoduje gmina Byczyna - tak wynika ze statystyk Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. W gminie mieszka obecnie 136 r ... » więcej 2018-09-19, godz. 21:15 Uwaga kierowcy! Od jutra utrudnienia na Ozimskiej w Opolu Od czwartku (20.09) do końca października wyłączony z ruchu będzie łącznik między ulicami Ozimską i Rejtana w Opolu. Chodzi o fragment pod podwójnym wiaduktem ... » więcej 2018-09-19, godz. 20:30 Najmłodsi nysanie oddychają czystym powietrzem w przedszkolach 70 oczyszczaczy powietrza trafiło do wszystkich publicznych żłobków i przedszkoli na terenie gminy Nysa. » więcej 2018-09-19, godz. 20:30 OHP ma już 60 lat i uczy ponad 60 zawodów! "Organizacja przeszła wiele zmian" Uczą pracy w 60 zawodach, umożliwiają kształcenie w szkołach dla dorosłych i realizują projekty unijne. Ochotnicze Hufce Pracy mają już 60 lat. Dzisiaj (19.09 ... » więcej 2018-09-19, godz. 19:00 Prudnik: przywłaszczyła opłaty za ubezpieczenia. Wśród oszukanych są przedsiębiorcy Fikcyjne oferty ubezpieczeniowe sprzedawała Joanna K. w Prudniku. Pracownica tamtejszego punktu oferującego ubezpieczenia pozostaje pod 14 zarzutami przestęps ... » więcej 2018-09-19, godz. 18:20 Pilot śmigłowca, który rozbił się w Domecku ostatni meldunek złożył 11 minut przed wypadkiem 57-latek pilotujący śmigłowiec, który rozbił się 11 lipca w Domecku ostatni meldunek złożył około 10 minut przed wypadkiem. Lot trwał zaledwie 28 minut. To us ... » więcej 2018-09-19, godz. 18:00 Nowe urządzenia pomogą w leczeniu małych pacjentów w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu Nowoczesne kardiomonitory trafiły na oddział neonatologii szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe urządzenia - mikroskop klasy klinicznej oraz fiberoskop - przyje ... » więcej 2018-09-19, godz. 17:00 Policjanci z Grodkowa będą mieć lepsze warunki pracy. Trwa budowa nowego komisariatu Kilka lat temu samorząd przekazał nieodpłatnie grunty na rzecz Skarbu Państwa. Po przygotowaniu całej dokumentacji wraz z niezbędnymi pozwoleniami inwestycja ... » więcej 2018-09-19, godz. 16:15 Grodków ma 750 lat. Uroczysta sesja rady tym razem bez uchwał Grodków obchodzi w tym roku jubileusz 750-lecia. Z tej okazji w miejscowym kinie odbyła się dziś (19.09) uroczysta sesja rady miejskiej. » więcej 2018-09-19, godz. 16:00 Prudnik: w szkole rolniczej oszukiwano na zużyciu paliwa? Będzie zawiadomienie do prokuratury Stwierdzono kolejne nieprawidłowości w prudnickim Zespole Szkół Rolniczych. Wykrył je kontroler tamtejszego starostwa. Także w tym przypadku samorządowcy zami ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »