Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-12, 14:30 Autor: Piotr Warner

"Winni jeszcze żyją i powinni ponieść karę". Uroczystości rocznicowe w Kędzierzynie-Koźlu

Uroczystości w Kędzierzynie-Koźlu. [fot. Piotr Warner]
Uroczystości w Kędzierzynie-Koźlu. [fot. Piotr Warner]
Uroczystości w Kędzierzynie-Koźlu. [fot. Piotr Warner]
Uroczystości w Kędzierzynie-Koźlu. [fot. Piotr Warner]
Uroczystości w Kędzierzynie-Koźlu. [fot. Piotr Warner]
Uroczystości w Kędzierzynie-Koźlu. [fot. Piotr Warner]
Stowarzyszenie Kresowian Kędzierzyn-Koźle zorganizowało w czwartek (12.07) obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich, w ramach których odbyła się msza święta a później uroczysty przemarsz przez rynek pod tablicę upamiętniającą ludobójstwo na Kresach Wschodnich.
W uroczystościach brali udział przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich, jak również mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla. Była również reprezentacyjna kompania wojska oraz orkiestra. W trakcie przemówień padły mocne słowa, o tym, iż historia ludobójstwa na Kresach Wschodnich dalej jest zakłamywana. Zdaniem Dariusza Kolbka, dyrektora biura senatora PiS Jerzego Czerwińskiego, obecnie historię usiłują nam dyktować ci, którzy są winni rzezi na kresach wschodnich.

- Tylu Polaków zostało wymordowanych na Kresach południowo-wschodnich - mówi Dariusz Kolbek. - Nie wiem, dlaczego do tej pory tej sprawy nie można wyjaśnić i jej odkłamać, a Ci, którzy są winni, nie ponoszą do tej pory kary. Czy tylko poprawność polityczna jest ważna? Ja uważam, że Ci, którzy doprowadzili do tego powinny ponieść karę, bo przecież te osoby jeszcze żyją.

Uczestnicy złożenia kwiatów pod pamiątkową tablicą podkreślali wagę obchodów.

- Dobrze, że są takie uroczystości, na których wraca się do tych dawnych, choć niezbyt miłych wspomnień. O których jednak koniecznie trzeba pamiętać, bo to jest nasza tożsamość - mówił jeden z uczestników uroczystości, Bogusław Rogowski.

Wszystkim uczestnikom podziękował Witold Listowsk, prezes Stowarzyszenia Kresowian Kędzierzyn-Koźle, które organizowało obchody.» więcej
Dariusz Kolbek
Bogusław Rogowski

Wiadomości z regionu

2018-07-22, godz. 20:00 Przyjechali mu pomóc, a ten „odwdzięczył” się agresją. Kolejny napad na ratowników medycznych w regionie Do zdarzenia doszło w nocy z piątku na sobotę w Brzegu. Służby medyczne zostały poinformowane o młodym mężczyźnie leżącym na chodniku. Gdy na miejscu pojawił ... » więcej 2018-07-22, godz. 20:00 Kpt. Marian Markiewicz odznaczony Krzyżem Walecznych i Brązowym Krzyżem Zasługi [ZDJĘCIA] Kpt. Marian Markiewicz, mieszkający w Głubczycach weteran Armii Krajowej, Żołnierz Wyklęty, uczestnik 'Burzy' w Wilnie otrzymał zaległe odznaczenia państwowe ... » więcej 2018-07-22, godz. 18:05 Opolscy politycy rozmawiali o zmianach, jakie zachodzą w przestrzeni dyskusji w polskim parlamentaryzmie i społeczeńst ... Ewolucja polskiej debaty politycznej, na przykładzie ostatnich protestów związanych z wprowadzanymi zmianami w sądownictwie oraz zamieszek, do których doszło ... » więcej 2018-07-22, godz. 17:22 Korek na A4 w kierunku Wrocławia. Przyczyną utrudnień zderzenie dwóch osobówek i przyczepy kempingowej Utrudnieniach na opolskim odcinku autostrady A4. Tuż po godzinie 14:00 między węzłami Opole Zachód i Brzeg, na wysokości miejscowości Sarny Wielkie w kierunku ... » więcej 2018-07-22, godz. 16:02 Dwóch mężczyzn nie żyje, trzeci jest w szpitalu. Zatrucie w powiecie strzeleckim. To mogły być dopalacze Dwaj młodzi mężczyźni ze Strzelec Opolskich i Jemielnicy nie żyją. Są podejrzenia, że zażyli oni jakiś nowy rodzaj dopalacza lub narkotyków. Trzeci mężczyzna ... » więcej 2018-07-22, godz. 15:45 Regularne wycieczki Klubu Turystyki Rowerowej "Rajder". Cel podróży to niespodzianka - Nigdy nie wiemy gdzie pojedziemy i to jest zaleta naszej grupy - powiedziała w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Ewa Trojok z Opolskiego Klubu Turystyki Row ... » więcej 2018-07-22, godz. 15:39 Zatrucie dopalaczami w Strzelcach Opolskich? Nie żyje dwóch mężczyzn, trzeci jest w szpitalu Dwóch młodych mężczyzn nie żyje, a trzeci - z objawami zatrucia - trafił do szpitala. Do zatrucia najprawdopodobniej dopalaczami doszło w Strzelcach Opolskich. » więcej 2018-07-22, godz. 14:43 Opolanie nie regulują opłat za odbiór śmieci. Problem ma m.in. Biała W gospodarstwach domowych przybywa śmieci, rosną również koszty ich odbioru od mieszkańców. Niektóre samorządy lokalne mają problemy z niepłacącymi za te usłu ... » więcej 2018-07-22, godz. 14:05 Mocna energia w opolskim amfiteatrze. Na scenie znów zagościła zumba Energia, taniec, ruch i latynoskie rytmy. To wszystko zawarte jest w zumbie. Czwarty rok z rzędu miłośnicy takiej formy ćwiczeń spotykają się w Opolu. Dziś (2 ... » więcej 2018-07-22, godz. 13:30 Projekt "Restart" wystartuje jesienią. Najpierw trzeba wyremontować budynek Najpierw remont budynku, a potem rozpoczęcie projektu. W ubiegłym tygodniu rozpisano przetarg na odnowienie obiektu przy ul. Sienkiewicza 29 w Opolu, który pó ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »