Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-12, 14:30 Autor: Piotr Warner

"Winni jeszcze żyją i powinni ponieść karę". Uroczystości rocznicowe w Kędzierzynie-Koźlu

Uroczystości w Kędzierzynie-Koźlu. [fot. Piotr Warner]
Uroczystości w Kędzierzynie-Koźlu. [fot. Piotr Warner]
Uroczystości w Kędzierzynie-Koźlu. [fot. Piotr Warner]
Uroczystości w Kędzierzynie-Koźlu. [fot. Piotr Warner]
Uroczystości w Kędzierzynie-Koźlu. [fot. Piotr Warner]
Uroczystości w Kędzierzynie-Koźlu. [fot. Piotr Warner]
Stowarzyszenie Kresowian Kędzierzyn-Koźle zorganizowało w czwartek (12.07) obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich, w ramach których odbyła się msza święta a później uroczysty przemarsz przez rynek pod tablicę upamiętniającą ludobójstwo na Kresach Wschodnich.
W uroczystościach brali udział przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich, jak również mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla. Była również reprezentacyjna kompania wojska oraz orkiestra. W trakcie przemówień padły mocne słowa, o tym, iż historia ludobójstwa na Kresach Wschodnich dalej jest zakłamywana. Zdaniem Dariusza Kolbka, dyrektora biura senatora PiS Jerzego Czerwińskiego, obecnie historię usiłują nam dyktować ci, którzy są winni rzezi na kresach wschodnich.

- Tylu Polaków zostało wymordowanych na Kresach południowo-wschodnich - mówi Dariusz Kolbek. - Nie wiem, dlaczego do tej pory tej sprawy nie można wyjaśnić i jej odkłamać, a Ci, którzy są winni, nie ponoszą do tej pory kary. Czy tylko poprawność polityczna jest ważna? Ja uważam, że Ci, którzy doprowadzili do tego powinny ponieść karę, bo przecież te osoby jeszcze żyją.

Uczestnicy złożenia kwiatów pod pamiątkową tablicą podkreślali wagę obchodów.

- Dobrze, że są takie uroczystości, na których wraca się do tych dawnych, choć niezbyt miłych wspomnień. O których jednak koniecznie trzeba pamiętać, bo to jest nasza tożsamość - mówił jeden z uczestników uroczystości, Bogusław Rogowski.

Wszystkim uczestnikom podziękował Witold Listowsk, prezes Stowarzyszenia Kresowian Kędzierzyn-Koźle, które organizowało obchody.» więcej
Dariusz Kolbek
Bogusław Rogowski

Wiadomości z regionu

2018-09-23, godz. 22:30 Opolscy politycy chwalą kongres żeglugi, ale namawiają do konkretnych działań w celu ożywienia Odry I Kongres Żeglugi Śródlądowej był tematem Niedzielnej Loży Radiowej. Dwudniowe spotkanie w Opolu dotyczyło w dużym stopniu Odry. Rozmawiano między innymi o do ... » więcej 2018-09-23, godz. 21:35 Silny wiatr na Opolszczyźnie. W porywach może osiągać 100 km/h. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła SMS-owe alerty Zgodnie z ostrzeżeniami Instytutu Meteorologi i Gospodarki Wodnej w regionie coraz silniej wieje. Opolscy strażacy byli już wzywani do kilku interwencji. » więcej 2018-09-23, godz. 19:45 Ktoś zerwał plakaty promujące festiwal dzielnic. Dlaczego w tym miejscu szybko zawisł afisz Razem dla Opola? Ktoś zerwał plakaty promujące IV Festiwal Dzielnic w Opolu z tablicy Rady Dzielnicy Żerkowice. O sprawie dowiadujemy się z profilu Komitetu Wyborczego Wyborcó ... » więcej 2018-09-23, godz. 17:00 Obrońcy pomnika w Mikolinie po próbie jego wysadzenia: to sprawa kryminalna i my tego nie darujemy Dziś (23.09) przed monumentem ku czci poległych żołnierzy Armii Czerwonej spotkali się członkowie Stowarzyszenia „Kursk”, a także przedstawiciele kościoła pra ... » więcej 2018-09-23, godz. 15:43 Dwie osoby poszkodowane w zderzeniu osobówki z motocyklem w Suchej [AKTUALIZACJA] Mamy utrudnienia na drodze krajowej nr 94 na trasie Opole - Strzelce Opolskie. W miejscowości Sucha doszło do zderzenia samochodu osobowego z motocyklem. Posz ... » więcej 2018-09-23, godz. 14:45 Rolnicy podziękowali za plony na Górze Świętej Anny. Było też wiele intencji modlitewnych Piękne korony żniwne, ludowe stroje, podziękowania za plony oraz modlitwa. Tak wyglądały Dożynki Diecezjalne na Górze Świętej Anny. » więcej 2018-09-23, godz. 11:00 Walka z wykluczeniem komunikacyjnym jednym z postulatów Partii Razem Walkę z wykluczeniem komunikacyjnym, w tym m.in. stworzenie samorządowych przedsiębiorstw autobusowych postuluje Partia Razem. Maciej Kruszka, kandydat do sej ... » więcej 2018-09-22, godz. 21:59 Wypadek w Korfantowie - 3 osoby zostały ranne. Lądował śmigłowiec LPR Wczoraj (22.09) po godzinie 14:00 na ul. Kościuszki zderzyły się dwa samochody osobowe. » więcej 2018-09-22, godz. 19:45 Violetta Porowska chce stworzyć w Opolu Muzeum Odry Muzeum Odry to pomysł kandydatki na prezydenta Opola Violetty Porowskiej. Jej zdaniem miejsce, które przypominałoby rolę rzeki w rozwoju miasta powinno powsta ... » więcej 2018-09-22, godz. 18:15 Kursy, lekcje i sprzęt zgodne z zapotrzebowaniem rynku pracy. LO nr 1 w Kluczborku rusza z projektem "Uczę się, więc j ... Nowoczesna pracownia komputerowa, dodatkowe zajęcia w szkole oraz na opolskich uczelniach wyższych, czy doskonalenie języka angielskiego w zakresie techniczny ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »