Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-12, 14:30 Autor: Piotr Warner

"Winni jeszcze żyją i powinni ponieść karę". Uroczystości rocznicowe w Kędzierzynie-Koźlu

Uroczystości w Kędzierzynie-Koźlu. [fot. Piotr Warner]
Uroczystości w Kędzierzynie-Koźlu. [fot. Piotr Warner]
Uroczystości w Kędzierzynie-Koźlu. [fot. Piotr Warner]
Uroczystości w Kędzierzynie-Koźlu. [fot. Piotr Warner]
Uroczystości w Kędzierzynie-Koźlu. [fot. Piotr Warner]
Uroczystości w Kędzierzynie-Koźlu. [fot. Piotr Warner]
Stowarzyszenie Kresowian Kędzierzyn-Koźle zorganizowało w czwartek (12.07) obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich, w ramach których odbyła się msza święta a później uroczysty przemarsz przez rynek pod tablicę upamiętniającą ludobójstwo na Kresach Wschodnich.
W uroczystościach brali udział przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich, jak również mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla. Była również reprezentacyjna kompania wojska oraz orkiestra. W trakcie przemówień padły mocne słowa, o tym, iż historia ludobójstwa na Kresach Wschodnich dalej jest zakłamywana. Zdaniem Dariusza Kolbka, dyrektora biura senatora PiS Jerzego Czerwińskiego, obecnie historię usiłują nam dyktować ci, którzy są winni rzezi na kresach wschodnich.

- Tylu Polaków zostało wymordowanych na Kresach południowo-wschodnich - mówi Dariusz Kolbek. - Nie wiem, dlaczego do tej pory tej sprawy nie można wyjaśnić i jej odkłamać, a Ci, którzy są winni, nie ponoszą do tej pory kary. Czy tylko poprawność polityczna jest ważna? Ja uważam, że Ci, którzy doprowadzili do tego powinny ponieść karę, bo przecież te osoby jeszcze żyją.

Uczestnicy złożenia kwiatów pod pamiątkową tablicą podkreślali wagę obchodów.

- Dobrze, że są takie uroczystości, na których wraca się do tych dawnych, choć niezbyt miłych wspomnień. O których jednak koniecznie trzeba pamiętać, bo to jest nasza tożsamość - mówił jeden z uczestników uroczystości, Bogusław Rogowski.

Wszystkim uczestnikom podziękował Witold Listowsk, prezes Stowarzyszenia Kresowian Kędzierzyn-Koźle, które organizowało obchody.» więcej
Dariusz Kolbek
Bogusław Rogowski

Wiadomości z regionu

2018-11-20, godz. 23:00 Nowy starosta powiatu głubczyckiego. Piotr Soczyński wybrany przez radnych Piotr Soczyński został nowym starostą głubczyckim. Wyboru dokonali w tajnym głosowaniu radni podczas I sesji rady powiatu. » więcej 2018-11-20, godz. 22:00 "Państwo zadziałało". Wojewoda opolski w Radiu Opole o sprawie KNF - Powołane przez premiera organy do wyjaśnienia sprawy rozpoczęły niezwłocznie pracę - powiedział w Loży Radiowej wojewoda opolski Adrian Czubak, odnosząc się ... » więcej 2018-11-20, godz. 20:30 Mural, superbabcia albo strefa rekreacji. Trwa głosowanie w Budżecie Obywatelskim Ozimka Stworzenie muralu nawiązującego do historii miasta, szkoła dla superbabć i superdziadków czy budowa stref rekreacji - 17 projektów walczy o pieniądze na reali ... » więcej 2018-11-20, godz. 20:30 Ruszył proces mężczyzny, który groził i pobił trzech mężczyzn przed barem. Wśród zarzutów posiadanie i handel narkotyk ... Pobił, znieważył i kierował groźby karalne w kierunku trzech mężczyzn. Dziś (20.11) przed Sądem Okręgowym w Opolu stanął oskarżony Kamil L. Do zdarzenia miało ... » więcej 2018-11-20, godz. 19:50 Uwaga kierowcy! Sypnęło śniegiem i już są tego pierwsze efekty [Aktualizacja] W ciągu półtorej godziny doszło do trzech zdarzeń drogowych. Po godzinie 19:00 na obwodnicy Białej, na drodze wojewódzkiej 414 w kierunku na Łącznik samochód ... » więcej 2018-11-20, godz. 19:00 Prezydium Rady Miasta Opola ma już ustalony skład Na dzisiejszej (20.11) inauguracyjnej sesji w opolskim ratuszu wybrano przewodniczącego oraz wiceprzewodniczących. Obrady początkowo prowadził prof. Marek Mas ... » więcej 2018-11-20, godz. 19:00 Strażacy szykują prezenty dla dzieci, które święta spędzą w szpitalu W remizie w Grodzisku pod Strzelcami Opolskimi stoją już stosy gier, książek, są paczki z pieluchami i kartony chusteczek dla niemowląt. Strażacy z tej jednos ... » więcej 2018-11-20, godz. 18:15 Nowe rozdanie w Radzie Miejskiej Prudnika. "Będę zabiegać o współpracę wszystkich radnych" Alicja Isalska z Prawa i Sprawiedliwości została nowym przewodniczącym Rady Miejskiej Prudnika. Jej zastępcą wybrano Edwarda Mazura z komitetu wyborczego Nasz ... » więcej 2018-11-20, godz. 17:30 Kto pokieruje klubami w Radzie Miasta Opola? Zakończyła się pierwsza sesja Piotr Mielec będzie szefował klubowi radnych Arkadiusza Wiśniewskiego, a Michał Nowak pokieruje klubem Prawa i Sprawiedliwości. Za nami pierwsza sesja Rady Mi ... » więcej 2018-11-20, godz. 16:30 Budują drogi pożarowe, przy okazji powstają parkingi Problem braku miejsc parkingowych w rejonie ulicy Jana Rychla w Strzelcach Opolskich ciągnie się od kilkunastu lat. Były protesty mieszkańców, którzy chcieli ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »