Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-11, 10:45 Autor: Witold Wośtak

Wicewojewoda złożyła symboliczne kwiaty na Rondzie Ofiar Ludobójstwa. Dziś rocznica krwawej niedzieli

Ryszard Szram i Violetta Porowska [fot. Witold Wośtak]
Ryszard Szram i Violetta Porowska [fot. Witold Wośtak]
Wiązankę kwiatów złożyła wicewojewoda Violetta Porowska w Opolu przy Rondzie Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu. Dziś 75. rocznica tak zwanej krwawej niedzieli, kiedy jednego dnia z rąk Ukraińskiej Powstańczej Armii zginęło co najmniej kilka tysięcy Polaków.
W 2013 roku Violetta Porowska, jako radna miejska, zaproponowała nadanie rondu na placu Wolności nazwy związanej z Rzezią Wołyńską. Radni przyjęli tę uchwałę za drugim razem, również dzięki podpisom mieszkańców.

- Ludzie zatrzymują się na widok biało-czerwonych kwiatów - mówi wicewojewoda. - Przed chwilą przechodziło dwóch panów i oni nagle zatrzymali się na widok wiązanki kwiatów. Spojrzeli w górę na tablicę z napisem „Rondo Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu” i dyskutowali przez chwilę. Liczą się debaty, dyskusje, gesty takie drobne i większe, czyli dzisiejsze uroczystości w Opolu. Duże znaczenie mają też wątki popkulturowe, jak na przykład film "Wołyń". Musimy o tym przypominać.

Porowskiej towarzyszył Ryszard Szram, przewodniczący opolskiego Klubu "Gazety Polskiej". - Moja mama i babcia pochodzą z Wołynia - zaznacza.

- Kiedy słucha się mamy i babci, skóra na plecach cierpnie. To nie były walki polsko-ukraińskie, bo to była rzeź i ludobójstwo. Z jednej strony wojacy Ukraińskiej Powstańczej Armii i chłopstwo ukraińskie uzbrojone w noże oraz siekiery, a z drugiej strony polscy chłopi, kobiety, dzieci i starcy.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa w Opolu rozpoczną się dziś o 12:00 w kościele Ojców Franciszkanów.
Violetta Porowska
Ryszard Szram

Wiadomości z regionu

2018-07-15, godz. 20:30 Francja mistrzem świata! I co powie Piechniczek? Ostatnie spotkanie z trenerem na antenie Radia Opole Reprezentacja Francji wygrała piłkarskie mistrzostwa świata w Rosji. Francuzi w meczu finałowym pokonali Chorwatów 4:2. Jak spotkanie finałowe i cały mundial ... » więcej 2018-07-15, godz. 18:45 Ma być bezpiecznie i komfortowo. W powiecie kluczborskim powstają nowe ścieżki rowerowe W powiecie kluczborskim powstają trzy nowe ścieżki rowerowe. W ramach programu niskiej emisji subregionu północnego, z takich tras niebawem będą mogli skorzys ... » więcej 2018-07-15, godz. 18:00 Krośnica będzie miała plac rekreacyjny. Będzie gotowy jeszcze w tym roku Miejsce do zabawy i rekreacji w centrum wsi będą niedługo mieli mieszkańcy Krośnicy. Choć jest to duża wioska, to do tej pory brakowało placu, na którym rodzi ... » więcej 2018-07-15, godz. 16:50 Dwa wypadki drogowe w regionie. Wśród poszkodowanych dzieci Przed południem na DK nr 11 w Kluczborku kobieta najprawdopodobniej zasnęła za kierownicą. Samochód wypadł z trasy i dachował. Kierująca z dwójką dzieci trafi ... » więcej 2018-07-15, godz. 16:15 Opolscy politycy widzą wiele aspektów ewentualnej zmiany ordynacji wyborczej do Europarlamentu Wybory do Europarlamentu były tematem Niedzielnej Loży Radiowej. Opolscy politycy rozmawiali o propozycji nowej ordynacji wyborczej i przyczynach niewysokiej ... » więcej 2018-07-15, godz. 15:30 Czarodziejskie zioła i beskidzkie hyrkawki. Blisko 50 atrakcji na wakacje w Kolonowskiem Najmłodsi mieszkańcy gminy Kolonowskie nie mogą narzekać na nudę w czasie wakacji. Nawet jeśli nie jadą na wczasy czy kolonie, na miejscu czeka na nich szerok ... » więcej 2018-07-15, godz. 15:00 Strażacki plac zabaw powstaje w Kielczy. Wspólna inicjatywa strażaków, sołectwa i gminy 'Mały strażak' - tak ma się nazywać nowy plac zabaw i rekreacji, który powstaje w Kielczy w gminie Zawadzkie. Urządzany jest w bezpośrednim sąsiedztwie remizy ... » więcej 2018-07-15, godz. 13:45 Rusza Krapkowicki Budżet Obywatelski 2019. Do 10 sierpnia magistrat czeka na propozycje Można już zgłaszać projekty do Krapkowickiego Budżetu Obywatelskiego 2019. Propozycje mieszkańców będą przyjmowane do 10 sierpnia. » więcej 2018-07-15, godz. 13:00 W regionie na razie nie brakuje krwi, jednak RCKiK zachęca do odwiedzania punktów poboru Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu posiada aktualnie wystarczające zapasy tego życiodajnego płynu. W poprzednich latach - zwłaszcza pod ... » więcej 2018-07-15, godz. 13:00 Teraz gimnazjum, a za chwilę podstawówka. Głuchołaska szkoła to wielki plac budowy Budynek obecnego głuchołaskiego gimnazjum nr 2 to jeden wielki plac budowy. Od kilku tygodni trwa termomodernizacja obiektu. Czasu jest coraz mniej, bo od wrz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »