Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-11, 10:45 Autor: Witold Wośtak

Wicewojewoda złożyła symboliczne kwiaty na Rondzie Ofiar Ludobójstwa. Dziś rocznica krwawej niedzieli

Ryszard Szram i Violetta Porowska [fot. Witold Wośtak]
Ryszard Szram i Violetta Porowska [fot. Witold Wośtak]
Wiązankę kwiatów złożyła wicewojewoda Violetta Porowska w Opolu przy Rondzie Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu. Dziś 75. rocznica tak zwanej krwawej niedzieli, kiedy jednego dnia z rąk Ukraińskiej Powstańczej Armii zginęło co najmniej kilka tysięcy Polaków.
W 2013 roku Violetta Porowska, jako radna miejska, zaproponowała nadanie rondu na placu Wolności nazwy związanej z Rzezią Wołyńską. Radni przyjęli tę uchwałę za drugim razem, również dzięki podpisom mieszkańców.

- Ludzie zatrzymują się na widok biało-czerwonych kwiatów - mówi wicewojewoda. - Przed chwilą przechodziło dwóch panów i oni nagle zatrzymali się na widok wiązanki kwiatów. Spojrzeli w górę na tablicę z napisem „Rondo Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu” i dyskutowali przez chwilę. Liczą się debaty, dyskusje, gesty takie drobne i większe, czyli dzisiejsze uroczystości w Opolu. Duże znaczenie mają też wątki popkulturowe, jak na przykład film "Wołyń". Musimy o tym przypominać.

Porowskiej towarzyszył Ryszard Szram, przewodniczący opolskiego Klubu "Gazety Polskiej". - Moja mama i babcia pochodzą z Wołynia - zaznacza.

- Kiedy słucha się mamy i babci, skóra na plecach cierpnie. To nie były walki polsko-ukraińskie, bo to była rzeź i ludobójstwo. Z jednej strony wojacy Ukraińskiej Powstańczej Armii i chłopstwo ukraińskie uzbrojone w noże oraz siekiery, a z drugiej strony polscy chłopi, kobiety, dzieci i starcy.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa w Opolu rozpoczną się dziś o 12:00 w kościele Ojców Franciszkanów.
Violetta Porowska
Ryszard Szram

Wiadomości z regionu

2018-09-22, godz. 12:52 Festiwal "Mamy Moc", czyli jak powinien wyglądać nowoczesny patriotyzm Ścianka wspinaczkowa, gry miejskie czy laser tag. Poprzez takie atrakcje harcerze zapraszają na Plac Wolności w Opolu, gdzie rozpoczął się festiwal wolontaria ... » więcej 2018-09-22, godz. 12:21 Koalicja Obywatelska liczy na utrzymanie władzy w sejmiku województwa - Wierzę w to, że utrzymamy naszą przewagę w samorządzie i będziemy nadal rządzić, chcemy też dla samorządu większych kompetencji - powiedział w porannej rozm ... » więcej 2018-09-22, godz. 12:10 Żegnają lato i witają jesień. Brzeg zaprasza na Jarmark Kresowo-Mariacki Regionalne przysmaki i produkty, a także cała masa występów artystycznych - tak w skrócie można opisać jarmark, który wczoraj(21.09) po południu rozpoczął się ... » więcej 2018-09-22, godz. 11:46 Genealodzy przejęli piastowski zamek. Ruszyła ogólnopolska konferencja Punktualnie o 10. w Muzeum Piastów Śląskich rozpoczęła się Ogólnopolska Konferencja Genealogiczna Brzeg 2018. To piąta edycja tej krajowej imprezy, która rokr ... » więcej 2018-09-22, godz. 11:10 Kolejny pionierski zabieg na Opolszczyźnie wykonany przez chirurgów naczyniowych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego ... Zespół chirurgów naczyniowych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu wykonał innowacyjny zabieg wszczepienia pacjentowi czasowego filtra do żyły dolnej ... » więcej 2018-09-22, godz. 09:00 Głuchołaska Aleja Kawalerów Orderu Uśmiechu wzbogaca się o kolejne tabliczki Aleja Kawalerów Orderu Uśmiechu w Głuchołazach wciąż się rozrasta. Właśnie pojawiło się na niej aż pięć nowych pamiątkowych tabliczek. Uhonorowano świętych, k ... » więcej 2018-09-22, godz. 09:00 Szkoły zawodowe w Brzegu zyskały nowe pracownie Sale do nauki, profesjonalny sprzęt oraz wyposażenie - w kilku brzeskich szkołach powstały pracownie odzwierciedlające naturalne warunki kształcenia w poszcze ... » więcej 2018-09-21, godz. 21:45 Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło kandydatów do rady miasta, rady powiatu i sejmiku wojewódzkiego z Kędzierzyna-Koźla „Inni obiecywali. Dobra zmiana realizuje” - to jedno z dwóch przewodnich haseł Prawa i Sprawiedliwości, które pojawią się na plakatach wyborczych w Kędzierzyn ... » więcej 2018-09-21, godz. 21:30 Prudnik: mieszkańcom, którzy nie mają centralnego ogrzewania i piwnic gmina buduje komórki Kontrowersje wzbudza kolejny etap rewitalizacji Prudnika. Zastrzeżenia dotyczące zakresu prac mają mieszkańcy. Inwestycja obejmuje najbardziej zaniedbany oraz ... » więcej 2018-09-21, godz. 20:00 Młodzi bohaterowie z Nysy otrzymali podziękowania od policji. "Ich zachowanie zasługuje na słowa najwyższego uznania" Dwóch chłopców w wieku 8 i 10 lat otrzymało podziękowania od nyskiej policji. 10-letni Kacper i jego o 2 lata młodszy kolega Hubert w maju przed jednym ze skl ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »