Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-11, 10:45 Autor: Witold Wośtak

Wicewojewoda złożyła symboliczne kwiaty na Rondzie Ofiar Ludobójstwa. Dziś rocznica krwawej niedzieli

Ryszard Szram i Violetta Porowska [fot. Witold Wośtak]
Ryszard Szram i Violetta Porowska [fot. Witold Wośtak]
Wiązankę kwiatów złożyła wicewojewoda Violetta Porowska w Opolu przy Rondzie Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu. Dziś 75. rocznica tak zwanej krwawej niedzieli, kiedy jednego dnia z rąk Ukraińskiej Powstańczej Armii zginęło co najmniej kilka tysięcy Polaków.
W 2013 roku Violetta Porowska, jako radna miejska, zaproponowała nadanie rondu na placu Wolności nazwy związanej z Rzezią Wołyńską. Radni przyjęli tę uchwałę za drugim razem, również dzięki podpisom mieszkańców.

- Ludzie zatrzymują się na widok biało-czerwonych kwiatów - mówi wicewojewoda. - Przed chwilą przechodziło dwóch panów i oni nagle zatrzymali się na widok wiązanki kwiatów. Spojrzeli w górę na tablicę z napisem „Rondo Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu” i dyskutowali przez chwilę. Liczą się debaty, dyskusje, gesty takie drobne i większe, czyli dzisiejsze uroczystości w Opolu. Duże znaczenie mają też wątki popkulturowe, jak na przykład film "Wołyń". Musimy o tym przypominać.

Porowskiej towarzyszył Ryszard Szram, przewodniczący opolskiego Klubu "Gazety Polskiej". - Moja mama i babcia pochodzą z Wołynia - zaznacza.

- Kiedy słucha się mamy i babci, skóra na plecach cierpnie. To nie były walki polsko-ukraińskie, bo to była rzeź i ludobójstwo. Z jednej strony wojacy Ukraińskiej Powstańczej Armii i chłopstwo ukraińskie uzbrojone w noże oraz siekiery, a z drugiej strony polscy chłopi, kobiety, dzieci i starcy.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa w Opolu rozpoczną się dziś o 12:00 w kościele Ojców Franciszkanów.
Violetta Porowska
Ryszard Szram

Wiadomości z regionu

2018-11-18, godz. 08:30 W Niemodlinie wręczono nagrody Karpika. Satyra wiecznie żywa Międzynarodowy Konkurs Rysunku Satyrycznego „Karpik” zachęcił do udziału rysowników z 22 krajów na świecie w tym z Japonii, Czech i z Tajlandii. Podczas urocz ... » więcej 2018-11-18, godz. 06:30 Dobroczyńcy bawili się na balu Fundacja Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym Kilkadziesiąt par uczestniczyło w IV balu charytatywnym Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu. Nie zabrakło koncertów, auk ... » więcej 2018-11-17, godz. 22:43 Biegali świecąc przykładem. Rodzinny Bieg Odblaskowy w Opolu [ZDJĘCIA] Biegacze uzbrojeni w żółtopomarańczowe kamizelki, latarki i opaski przekonywali opolan, że posiadanie elementów odblaskowych jest konieczne także podczas akty ... » więcej 2018-11-17, godz. 19:45 Likwidacje oraz łączenia. Nowa burmistrz Byczyny zdradza pierwsze działania w ratuszu - Musimy tak zreformować pracę urzędu, by ten służył mieszkańcom, ale w odchudzonej formie. Od oszczędności w magistracie rozpocznie swoje rządy nowa burmistr ... » więcej 2018-11-17, godz. 18:38 Strefa Chwały Festiwal to świetna okazja do rozmów i szukania rozwiązań Wzmacnianie rodziny jako podstawowej jednostki społecznej to główne założenie wydarzenia Strefa Chwały Festiwal organizowanego w Opolu. Impreza jest także oka ... » więcej 2018-11-17, godz. 16:51 Koalicja w powiecie prudnickim bez zmian. Ma już 12 lat i nadal „rozdaje karty” Dotychczasowa koalicja nadal będzie rządzić powiatem prudnickim. Jej radni obsadzili najbardziej eksponowane stanowiska w tym samorządzie lokalnym. Zdecydował ... » więcej 2018-11-17, godz. 16:32 Baza rodzin otwarta. Ulicami Opola przeszedł marsz Szlachetnej Paczki [ZDJĘCIA] Marsz Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości przeszedł ulicami Opola. Wolontariusze komunikowali w ten sposób, że internetowa baza rodzin została otwarta. ... » więcej 2018-11-17, godz. 15:45 Mali studenci rozpoczęli nowy rok nauki. Ruszyła Dziecięca Politechnika Opolska Około 500 dzieci rozpoczęło naukę w Dziecięcej Politechnice Opolskiej. Podczas wykładu inauguracyjnego w auli 'Łącznika' przy ul. Mikołajczyka w Opolu dzieci ... » więcej 2018-11-17, godz. 14:45 W Korfantowie odbyła się III Halowa Spartakiada Seniorów [ZDJĘCIA] Kilkudziesięciu seniorów z różnych zakątków Opolszczyzny wzięło udział Halowej Spartakiadzie, która już po raz trzeci odbyła się w Korfantowie. » więcej 2018-11-17, godz. 13:30 Sprawdzają swoją wiedzę o sporcie. W Lewinie Brzeskim trwa coroczna impreza integracyjna W budynku tamtejszej szkoły podstawowej o 9.30 rozpoczął się Wojewódzki Integracyjny Konkurs Wiedzy - Historia Sportu. To ósma edycja tej regionalnej imprezy, ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »